Рішення № 103185466, 24.01.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2022
Номер справи
160/12428/21
Номер документу
103185466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2022 року Справа № 160/12428/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у незастосуванні при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні йому пенсії за віком;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням йому пенсії за віком, тобто 2018-2020 роки, з дати його звернення до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії за віком, тобто з 01 квітня 2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб». 01.04.2021 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – Закон №1058). 15.04.2021 року позивач з метою отримання додаткових роз`яснень щодо порядку розрахунку пенсії звернувся до пенсійного органу. Листом від 29.04.2021 року відповідач повідомив позивача, що для застосування середньої заробітної плати (дохід) в Україні за останні три роки перед переведенням на пенсію за віком законні підстави відсутні.

Ухвалою суду від 28.07.2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 06.09.2021 року задоволено клопотання представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та продовжено відповідачу строк для надання відзиву на 5 днів з моменту отримання копії ухвали.

У зв`язку з ненаданням відповідачів відзиву та витребуваних судом копій матеріалів пенсійної справи позивача, на підставі ухвали від 27.09.2021 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання 28.10.2021 року.

До суду представником ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач подав заяву про перерахунок пенсії у зв`язку з переходом з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. В Законі України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (збільшений на 1,17 та на 1,11) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Враховуючи наведене, позивачу було здійснено розрахунок пенсії із величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, оскільки попереднє призначення пенсії відбулося у 1992 році. Отже, враховуючи той факт, що позивач, починаючи з 1992 року став учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за віком за вислугу років, яка є різновидом пенсії за віком в розумінні Закону №1058, підстав для переведення позивача на той самий вид пенсії, що він отримує на теперішній час та здійснення позивачу первинного призначення пенсії у 2021 році за нормами частини 2 статті 40 Закону №1058 відсутні.

28.10.2021 року судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання до 23.11.2021 року.

Ухвалою суду від 23.11.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.12.2021 року.

У зв`язку з неявкою в судове засідання позивача та представника відповідача, на підставі ухвали від 17.12.2021 року суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 до 01.04.2021 року отримував пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб».

15.03.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.

01.04.2021 року позивачу призначено пенсію за віком на підставі норм Закону №1058.

15.04.2021 року позивач з метою отримання додаткових роз`яснень щодо порядку розрахунку пенсії звернувся до пенсійного органу.

Листом від 29.04.2021 року №14633-11799/К-01/8-0400/21 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивачеві повідомлено про те, що його з 01.04.2021 року переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону №1058. Також, зазначено про відсутність підстав для застосування показника середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки (2018-2020), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.

Позивач, не погодившись з позицією відповідача щодо перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами частини 2 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.

Водночас, позивачу була призначена первинно пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» та з 01.04.2021 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

Таким чином, норма частини 3 статті 45 Закону №1058 не поширюється на правовідносини між сторонами з приводу призначення пенсії позивачу з 01.04.2021 року.

Отже, суд приходить до висновку, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за нормами Закону №1058 з 01.04.2021 року має застосовуватись частина 2 статті 40 Закону №1058 та при обрахунку пенсії враховуватись середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки.

Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, які виразились у незастосуванні при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2018-2020 роки.

Враховуючи обставини встановлення судом протиправності відмови відповідача та, як наслідок, порушення прав позивача, суд доходить висновку про наявність підстав для зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням йому пенсії за віком, тобто 2018-2020 роки.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.2194512849.1 від 14.07.2021 року.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 908 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у незастосуванні при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні йому пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, з дати призначення пенсії за віком, тобто з 01 квітня 2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар