
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2022 року Справа № 160/21378/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіНіколайчук С.В. при секретарі судового засіданняФедуркіній А.В. за участі: представника позивача представника відповідача Чуміна К.Г., Кекуатова Н.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” (пл. Героїв Майдану, буд. 1, к. 546, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 30095793) до Дніпровської митниці (вул. Ольги Княгині, буд. 22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43971371) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” (далі – позивач, ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС”) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпровської митниці про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, у якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці (код ЄДРПОУ 43971371) щодо відмови товариству з обмеженою відповідальністю “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” (код ЄДРПОУ 30095793) у припиненні митного режиму тимчасового ввезення товарів, викладене у формі листа “Про надання інформації” №7.5-08-01-1/28/13/2444 від 07.10.2021 року.
- зобов`язати Дніпровську митницю (код ЄДРПОУ 43971371; вул. Ольги Княгині, буд. 22, м. Дніпро, 49038) прийняти рішення про припинення (завершення) митного режиму тимчасового ввезення щодо залізничних напіввагонів №№: 59783530, 61926226, 61927042, 61926846, 55687388, 55629323, 59961151, 52763570, 61806568, 55198493, 52557337, 53110292, 62100805, 52552361, 61994463, 52975349, 54146501, 54898739, 60780442, 61926119, 56566003, 55577316, які були оформленні в митний режим тимчасового ввезення; особа, відповідальна за дотримання митного режиму - товариство з обмеженою відповідальністю “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” (код ЄДРПОУ 30095793; пл. Героїв Майдану, буд. 1, к. 546, 49000, м. Дніпро).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач здійснює господарську діяльність з надання транспортно-експедиційних послуг та в період з 15.01.2015 по 01.03.2016 товариством було ввезено на митну територію України та задекларовано у митному режимі тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами 22 залізничні напіввагони №№: 59783530, 61926226, 61927042, 61926846, 55687388, 55629323, 59961151, 52763570, 61806568, 55198493, 52557337, 53110292, 62100805, 52552361, 61994463, 52975349, 54146501, 54898739, 60780442, 61926119, 56566003, 55577316, право користування якими позивач набув на підставі Договору суборенди № 20А/15 від 31.07.2015 року, укладеного з Transterminal Express Gmbh. Станом на 15.03.2017 року вказані 22 залізничні напіввагони були залучені до надання послуг з перевезення та курсували на території Донецької та Луганських областей. У зв`язку із прийняттям 15.03.2017 року указу Президента України № 62/2017, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України “Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України” від 15.03.2017 року, та розпоряджень ПАТ “Укрзалізниця” №Ц-1/2-2/156 та №Ц-1/2-2/157, вказані 22 залізничні напіввагони були заблоковані на непідконтрольних державній владі України територіях Донецької та Луганської областей. Внаслідок настання вказаних обставин, які є форс-мажорними, 22 залізничні напіввагони є втраченими для ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС”, товариство не може керувати, забезпечувати схронність напіввагонів, напіввагони не можуть бути повернуті товариством на підконтрольну територію України та виконати обов`язки перед суборендодавцем щодо повернення напіввагонів із суборенди та перед відповідачем — щодо реекспорту напіввагонів в узгоджений у поданих митних деклараціях строк.
У зв`язку з цим, ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” звернулось до Дніпровської митниці із заявою про прийняття рішення про припинення (завершення) митного режиму тимчасового ввезення на 22 залізничні напіввагони, однак отримало відмову у задоволенні заяви, яку викладено у листі Дніпровської митниці “Про надання інформації” №7.5-08-01-1/28/13/2444 від 07.10.2021 року.
Відмова Дніпровської митниці у прийнятті рішення про припинення митного режиму тимчасового ввезення щодо 22 залізничних напіввагонів мотивована відсутністю документального підтвердження факту повної втрати товарів внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили.
Не погоджуючись із вказаним рішенням Дніпровської митниці, позивач вказує, що ним було надано всі необхідні та достатні документи, які підтверджують наявність підстав, з якими ч. 3 ст. 112 Митного кодексу України та розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року №657 пов`язує прийняття митницею рішення про припинення (завершення) митного режиму тимчасового ввезення; а відмова відповідача викладена у листі “Про надання інформації” №7.5-08-01-1/28/13/2444 від 07.10.2021 р. порушує право позивача на припинення митного режиму тимчасового ввезення у встановленому законом порядку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 року позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” до Дніпровської митниці про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
На виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 року позивачем усунено недоліки позовної заяви, подано відповідні пояснення з обґрунтуванням.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Цією ж ухвалою встановлено процесуальні строки на подання сторонами процесуальних документів по суті спору.
У підготовче судове засідання 14.12.2021 року з`явилися представники обох сторін. На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року від Дніпровської митниці на адресу суду 14.12.2021 року надійшов відзив на позовну заяву. У зв`язку з чим підготовче судове засідання було відкладено на 13.01.2022 року для надання позивачу можливості ознайомитися із відзивом та подати відповідь на відзив.
У наданому до суду відзиві Дніпровська митниця зазначає, що рішення про відмову в припиненні митного режиму тимчасового ввезення, оформлене у листі у формі листа “Про надання інформації” №№7.5-08-01-1/28/13/2444 від 07.10.2021 року, прийнято митницею відповідно до вимог митного законодавства. Зазначає, що із наданих ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” до митниці документів не вбачається факту фізичної втрати залізничних напіввагонів внаслідок дії форс-мажорних обставин, а отже відсутні підстави для припинення митного режиму тимчасового ввезення згідно з ч. 3 ст. 112 Митного кодексу України.
21.12.2021 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, а 24.12.2021 року Дніпровською митницею подано до суду заперечення на позов, в яких сторонами підтримано свої вищенаведенні позиції по суті спору.
У підготовче судове засідання 13.01.2022 року з`явилися представники обох сторін, щодо закриття підготовчого провадження та переходу до розгляду справи по суті не заперечували, про що до матеріалів справи подали відповідні заяви.
У судовому засіданні з розгляду справи по суті 13.01.2022 року представники сторін виклали суду свої позиції, що за своїм змістом відповідають поданим у справі заявам по суті. Представник ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” заявлені позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити у повному обсязі. Представник Дніпровської митниці позов не визнала, просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Відповідно до ст. 103 Митного кодексу України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ч. 1 ст. 112 Митного кодексу України митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у випадках, передбачених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом господарської діяльності позивача є допоміжна діяльність у сфері транспорту.
ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” було оформлено та ввезено на митну територію України у митному режимі тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами 22 залізничні напіввагони: №№: 59783530, 61926226, 61927042 згідно митної декларації UA110120000/2016/400347 від 15.01.2016 року; № 61926846 згідно митної декларації UA110120000/2016/400396 від 18.01.2016; № 55687388 згідно митної декларації UA110120000/2016/400483 від 20.01.2016; №№ 55629323, 59961151 згідно митної декларації UA110120000/2016/400641 від 25.01.2016; №№ 52763570, 61806568 згідно митної декларації UA110120000/2016/401048 від 02.02.2016; № 55198493 згідно митної декларації UA110120000/2016/401235 від 05.02.2016; №№ 52557337, 53110292, 62100805 згідно митної декларації UA110120000/2016/401421 від 11.02.2016; №№ 52552361, 61994463 згідно митної декларації UA110120000/2016/401578 від 12.02.2016; №№ 52975349, 54146501 згідно митної декларації UA110120000/2016/401645 від 15.02.2016; № 54898739 згідно митної декларації UA110120000/2016/401894 від 19.02.2016; №№ 60780442, 61926119 згідно митної декларації UA110120000/2016/402400 від 01.03.2016; № 56566003 згідно митної декларації UA110120000/2016/402558 від 03.03.2016; № 55577316 згідно митної декларації UA110120001/2016/402740 від 09.03.2016.
Право користування вказаними залізничними напіввагонами ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” набуло на підставі договору суборенди № 20А/15 від 31.07.2015 року, укладеному між позивачем та компанією Transterminal Express Gmbh.
З моменту оформлення залізничних напіввагонів в митному режимі тимчасове ввезення, ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” є особою відповідальною за дотримання цього митного режиму, зазначені напіввагоніви є товаром, який перебуває під митним контролем, а Дніпровська митниця є митним органом, яким здійснюється митний контроль за цими напіввагонами.
Відповідно до митних декларацій: UA110150/2020/021699 від 30.12.2020 (щодо напіввагонів №№: 59783530, 61926226, 61927042), UA110150/2020/021700 від 30.12.2020 (щодо напіввагону № 61926846), UA110150/2020/021701 від 30.12.2020 (щодо напіввагону № 55687388), UA110150/2020/021422 від 28.12.2020 (щодо напіввагонів №№: 55629323, 59961151), UA110150/2020/021423 від 28.12.2020 (щодо напіввагонів №№: 52763570, 61806568), UA110150/2020/021702 від 30.12.2020 (щодо напіввагону № 55198493), UA110150/2020/021703 від 30.12.2020 (щодо напіввагонів №№: 52557337, 53110292, 62100805), UA110150/2020/021425 від 28.12.2020 (щодо напіввагонів №№: 52552361, 61994463), UA110150/2020/021715 від 30.12.2020 (щодо напіввагонів №№: 52975349, 54146501), UA110150/2020/021716 від 30.12.2020 (щодо напіввагону № 54898739), UA110150/2020/021717 від 30.12.2020 (щодо напіввагонів №№: 60780442, 61926119), UA110150/2020/021718 від 30.12.2020 (щодо напіввагону № 56566003), UA110150/2020/021719 від 30.12.2020 (щодо напіввагону № 55577316), кінцевою датою узгодженого строку тимчасового ввезення вказаних 22 залізничних напіввагонів є 31 грудня 2021 року.
Крім того, суборендодавець вказаних залізничних напіввагонів компанія Transterminal Express Gmbh звернувся до ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” з вимогою № 29 від 14 вересня 2021 року про повернення 22 залізничних напіввагонів із суборенди у термін до 31 грудня 2021 року.
У зв`язку із вищевказаними обставинами у ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” виник обов`язок здійснити реекспорт 22 залізничних напіввагонів не пізніше 31 грудня 2021 року.
Позивач посилається на неможливість здійснити реекспорт вказаних залізничних напіввагонів у кількості 22 одиниць у зв`язку із повною втратою товариством вказаних напіввагонів у зв`язку з дією обставин непереборної сили.
Із наявної в матеріалах справи довідки ГІОЦ УЗ 15.03.2017 17:00 щодо дислокації напіввагонів судом встановлено, що станом на 15 березня 2017 року вищеназвані 22 залізничні напіввагони залишилися на територіях, які згідно законом України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення” визнані тимчасово окупованими територіями України.
15 березня 2017 року указом Президента України № 62/2017 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України “Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України” від 15 березня 2017 року, відповідно до якого встановлено тимчасово, до реалізації пунктів 1 і 2 Мінського "Комплексу заходів" від 12 лютого 2015 року, а також до повернення захоплених підприємств до функціонування згідно із законодавством України, припинити переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, надано доручення іншим органам державної влади вжити невідкладних заходів щодо припинення переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей шляхами залізничного і автомобільного сполучення.
Того ж дня, 15 березня 2017 року письмовими розпорядженнями ПАТ “Укрзалізниця” №Ц-1/2-2/156 та №Ц-1/2-2/157 введено тимчасові обмеження (тимчасову заборону) на перевезення всіх вантажів залізничним транспортом (в тому числі, порожніх напіввагонів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.
Як зазначає ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС”, прийняття вказаних нормативно-правових актів є форс-мажорними обставинами, в наслідок настанням яких вищеназвані 22 залізничні напіввагони є втраченими: позивач не може ними володіти, контролювати схоронність напіввагонів, здійснювати управління ними та експлуатацію, не має можливості здійснити повернення вказаних напіввагонів на підконтрольну територію України та здійснення їх реекспорту.
Настання форс-мажорних обставин для ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” підтверджено сертифікатом, виданим Торгово-промисловою палатою України №7880 від 07.11.2017 року, про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), яким засвідчено настання форс-мажорних обставин: тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади. Як зазначено в сертифікаті, він виданий щодо невиконання ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” зокрема зобов`язання здійснювати управління вагонами їх комерційну експлуатацію та поточний ремонт (22 вагона, які знаходяться на території, на якій органами державної влади тимчасово не здійснюються їх повноваження) у термін з 15.03.2017 року за договором суборенди № 20А/15 від 31 липня 2015 року. Дата настання обставин непереборної сили — 15 березня 2017 року, дата їх закінчення - тривають на 07 листопада 2017 року.
Судом встановлено, що станом на дату прийняття рішення указ Президента України від 15.03.2017 року № 62/2017 та розпорядження ПАТ “Укрзалізниця” №Ц-1/2-2/156 та №Ц-1/2-2/157 від 15.03.2017 року щодо введення тимчасового обмеження (тимчасової заборони) на перевезення всіх вантажів залізничним транспортом (в тому числі, порожніх вагонів, напіввагонів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, з якими пов`язано настання форс-мажорних обставин, не відмінені та продовжують діяти.
Обставини щодо чинності обмежень на перевезення від 15.03.2017 №Ц-1/2-2/156 та №Ц-1/2-2/157 додатково підтверджуються відповіддю АТ “Укрзалізниця” №ЦУМ-12/69 від 23.06.2021 року.
Митними органами в зоні діяльності яких перебувають вищезазначені залізничні напіввагони є Луганська митниця та Донецька митниця.
ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” зверталось до Донецької ти Луганської митниць із письмовими заявами №УМТ-47 та №УМТ-48 від 12.07.2021 року в яких позивач повідомив митниці про настання обставин непереборної сили, наслідком яких є неможливість виконати зобов`язання перед Дніпропетровською митницею щодо своєчасного вивезення напіввагонів за митну територію України в узгоджений з митницею строк, та просило вчинити дії передбачені п. 5 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року №657, щодо проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися напіввагони.
Згідно з відповідями Донецької митниці № 7.1.-1/7.1-17-01/14/655 від 23.07.2021 року та Луганської митниці №7.15-1/17/13/482 від 21.07.2021 року за результатами опрацювання заяв ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” митницями підтверджено факт отримання повідомлення ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” та повідомили, що з урахуванням характеру обставин непереборної сили та їх наслідків прийнято рішення про неможливість проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися зазначені напіввагони, що перебувають під митним контролем.
ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” звернулося до Дніпровської митниці із заявою вих. № УМТ-157 від 23.09.2021 року щодо прийняття рішення про припинення митного режиму тимчасового ввезення на 22 напіввагонів.
Дніпровська митниця прийняла рішення про відмову у припиненні митного режиму тимчасового ввезення щодо 22 напіввагонів, яке викладене у листі “Про надання інформації” №7.5-08-01-1/28/13/2444 від 07.10.2021 року. В оскаржуваному рішенні Дніпровської митниці зазначено, що підставою прийняття відповідного рішення є відсутність документального підтвердження факту повної втрати товарів внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили.
При вирішенні спору по суті, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 112 Митного кодексу України митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у випадках, передбачених частиною третьою цієї статті.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 112 Митного кодексу України митний режим тимчасового ввезення припиняється митним органом у разі конфіскації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, їх повної втрати внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі припинення митного режиму тимчасового ввезення згідно з частиною третьою цієї статті реекспорт товарів, транспортних засобів комерційного призначення не вимагається.
Згідно з п. 2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 657 від 31.05.2012 (Порядок виконання митних формальностей), обставини непереборної сили — це надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Додатково, стаття 14-1 Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відносить тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади.
В пункті 3.1. Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) № 44(5) від 18.12.2014 року, зазначено, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, дія яких може бути викликана: непередбаченими обставинами, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись, ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго), дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дія суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, обмеження комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту тощо); умовами, регламентованими відповідними рішеннями та актами державних органів влади, закриттям морських проток, ембарго, забороною (обмеження) експорту/імпорту тощо. Вищезазначений перелік обставин не є вичерпним.
В контексті наведеного вище суд робить висновок, що з прийняттям 15.03.2017 року указу Президента України № 62/2017 про введення в дію рішення РНБО “Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України” від 15.03.2017 року, розпоряджень ПАТ “Укрзалізниця” №Ц-1/2-2/156 та №Ц-1/2-2/157 було встановлено триваючі перерви в роботі транспорту, а саме : заборону перевезення всіх вантажів залізничним транспортом (в тому числі, порожніх вагонів, напіввагонів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, що є форс-мажорними обставинами.
Крім того, факт дії обставин непереборної сили (форс-мажору) для ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” підтверджується сертифікатом ТПП України № 7880 від 07.11.2017 року.
Відповідно до п. 1 розділу VIII (“Підтвердження факту втрати товарів унаслідок аварії або дії обставин непереборної сили”) Порядку виконання митних формальностей, положення цього розділу застосовуються у випадках, коли Кодексом або іншими актами законодавства України з питань державної митної справи передбачено надання митному органу документального підтвердження факту аварії чи дії обставин непереборної сили.
Відповідно до п. 5 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Керівник митного органу, в зоні діяльності якого перебувають транспортні засоби, що потрапили під дію обставин непереборної сили, або особа, що виконує його обов`язки, після отримання заяви невідкладно організовує проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, за винятком випадків, коли такий огляд проводити недоцільно з урахуванням характеру обставин непереборної сили та їх наслідків. Огляд території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, також не проводиться у разі відсутності протягом тривалого часу внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили можливості дістатися до місця пригоди. За результатами огляду складається акт встановленої форми у трьох примірниках. Один примірник акта вручається особі, відповідальній за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, другий - невідкладно надсилається митному органу, під контролем якого перебувають транспортні засоби, що потрапили під дію обставин непереборної сили, а третій - залишається у справах митного органу, посадовими особами якого він був складений.
Якщо керівником митного органу, у зоні діяльності якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, або особою, що виконує його обов`язки, після опрацювання заяви з урахуванням характеру обставин непереборної сили та їх наслідків прийнято рішення про недоцільність проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, або якщо протягом тривалого часу внаслідок дії обставин непереборної сили відсутня можливість дістатися до місця пригоди, особі, що подала заяву про дію обставин непереборної сили, митним органом невідкладно надається письмове підтвердження факту отримання такої заяви, у якому зазначаються причини непроведення митним органом огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, яке засвідчується підписом керівника цього митного органу або особи, що виконує його обов`язки, та завіряється відбитком печатки митного органу або особистої номерної печатки. Копія такого письмового підтвердження надсилається протягом трьох робочих днів митному органу, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили.
Відповідно до п. 6 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей, у випадку, якщо факт дії обставин непереборної сили має місце, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, яким здійснюється контроль за цими товарами, транспортними засобами, з письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки дії обставин непереборної сили. Разом із заявою подаються: документи, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, видані компетентними органами (установами) та засвідчені в установленому порядку; примірник акта про проведення огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, магазинів безмитної торгівлі, територій вільних митних зон та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи, якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу та таким іншим митним органом проводився огляд; письмове підтвердження митного органу, якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу і таким іншим митним органом огляд не проводився згідно з абзацом четвертим пункту 5 цього розділу.
Донецька та Луганська митниці у відповідях № 7.1.-1/7.1-17-01/14/655 від 23.07.2021 року та №7.15-1/17/13/482 від 21.07.2021 року підтвердили наявність дії обставин непереборної сили на територіях, де були зупинені з 15.03.2017 року напіввагони, у зв`язку з чим повідомили про прийняття рішення про неможливість проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися зазначені напіввагони, що перебувають під митним контролем.
Як зазначає позивач, наслідком дії форс-мажорних обставин стала втрата для ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” вищеназваних 22 залізничних напіввагонів, які через запроваджені заборони на переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей шляхами залізничного і автомобільного сполучення, були заблоковані на територіях, що не підконтрольні державній владі України.
Положення ч. 3 ст. 112 Митного кодексу України визначають підставою для припинення митного режиму тимчасового ввезення повну втрату товару внаслідок дії обставин непереборної сили.
Механізм припинення митного режиму тимчасового ввезення, визначений у ч.3 ст. 112 Митного кодексу України, вказує на повну втрату саме як на наслідок дії відповідних форс-мажорних обставин.
Втратою є позбавлення можливості володіти, користуватися об`єктом, виконувати інші обов`язки по відношенню до майна (незалежно від форми такої втрати: знищення, викрадення, позбавлення доступу через запроваджені державою заборони).
Наведене доводить, що напіввагони можуть вважатися втрачені через обставини непереборної сили і тоді, коли напіввагони затримані на непідконтрольній території Україні, фактично вибули із володіння, користування позивача: останній не може керувати ними, забезпечувати їх схронність, напіввагони не можуть бути повернуті позивачем на підкотрольну територію України через дію форс-мажорних обставин (незалежно від фізичного знищення).
Вказане спростовує твердження відповідача, що підставою припинення митного режиму тимчасового ввезення згідно з ч. 3 ст. 112 Митного кодексу України є виключно фізичне знищення товару.
Факт втрати вказаних напіввагонів пов`язаний прямим причинно-наслідковим зв`язком із встановленням уповноваженими державними органами влади заборон на переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей шляхами залізничного і автомобільного сполучення.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 КАС України).
Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Дослідивши документи, подані позивачем до Дніпровської митниці із заявою про прийняття Дніпровською митницею рішення про припинення митного режиму тимчасового ввезення відносно 22 залізничних напіввагонів, встановивши підстави, на які посилається Дніпровська митниця в обґрунтування своїх заперечень, суд вважає, що ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” було подано відповідачу належні документи, які засвідчують факт втрати вищевказаних 22 залізничних напіввагонів внаслідок дії форс-мажорних обставин та які є достатніми для прийняття рішення про припинення (завершення) в порядку ст. 112 Митного кодексу України митного режиму тимчасового ввезення щодо цих напіввагонів.
Також суд приймає до уваги наявний в матеріалах справи висновок незалежної фахової науково-правової експертизи наявності підстав у розумінні частини третьої статті 112 Митного кодексу України для припинення режиму тимчасового ввезення залізничних напіввагонів на митну територію України за договором суборенди №20А/15 від 31.07.2015 через повну їх втрату, спричинену дією непереборної сили за №05-7.5/21-080 від 29.10.2021 року.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Реалізуючи надані повноваження, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти добросовісно та розсудливо, враховуючи усі обставин, що мають значення для прийняття рішення, не допускаючи формалізованого підходу.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про наявність підстав для прийняття рішення про припинення (завершення) митного режиму відносно вищеназваних 22 залізничних напіввагонів, у зв`язку з чим, рішення Дніпровської митниці щодо відмови ТОВ “УКРМЕТАЛУРГТРАНС” у припиненні митного режиму тимчасового ввезення товарів, викладене у формі листа “Про надання інформації” №7.5-08-01-1/28/13/2444 від 07.10.2021 року підлягає скасуванню, як таке, що не базується на законі та не відповідає критеріям ч.2 ст.2 КАС України.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 2 270,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № М3W0000609 від 01.11.2021 року.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 72-77, 139, 242-246, 258, 262 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Укрметалургтранс» ( 49000, м. Дніпро, пл. Героїв майдану , 1, кв. 546, код ЄДРПОУ 30095793) до Дніпровської митниці ( 49038, м. Дніпро, вул. Ольги Княгині , 22, код ЄДРПОУ ВП 43971371) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язати вчинити певні дії -задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці (код ЄДРПОУ ВП: 43971371) щодо відмови ТОВ «Укрметалургтранс» (код ЄДРПОУ 30095793) у припиненні митного режиму тимчасового ввезення товарів, викладене у формі листа “Про надання інформації” №7.5-08-01-1/28/13/2444 від 07.10.2021 року.
Зобов`язати Дніпровську митницю прийняти рішення про припинення (завершення) митного режиму тимчасового ввезення щодо залізничних напіввагонів №№: 59783530, 61926226, 61927042, 61926846, 55687388. 55629323, 59961151, 52763570, 61806568, 55198493, 52557337, 53110292, 62100805, 52552361, 61994463, 52975349, 54146501, 54898739, 60780442, 61926119, 56566003, 55577316, які були оформленні в митний режим тимчасового ввезення; особа, відповідальна за дотримання митного режиму — ТОВ «Укрметалургтранс».
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Укрметалургтранс» ( 49000, м. Дніпро, пл. Героїв майдану , 1, кв. 546, код ЄДРПОУ 30095793) за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці ( 49038, м. Дніпро, вул. Ольги Княгині , 22, код ЄДРПОУ ВП 43971371) сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 24 січня 2022 року.
Суддя С.В. Ніколайчук