
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
17 січня 2022 року Справа №160/7940/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Врони О.В., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпрі заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Спарк-М" про накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень в адміністративній справі №160/7940/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спарк-М" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 року в адміністративній справі №160/7940/19 позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Спарк-М” до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задоволено:
- визнано протиправними та скасовано рішення комісії ГУ ДФС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за №1179665/42335319 від 03 червня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 31 березня 2019 року, № 1116860/42335319 від 22 березня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 28 лютого 2019 року, №1108901/42335319 від 18 березня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 28 лютого 2019 року, № 1173533/42335319 від 28 травня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 07 березня 2019 року, № 1106829/42335319 від 15 березня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 20 лютого 2019 року, №1173535/42335319 від 28 травня 2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 31 березня 2019 року;
- зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні №8 від 31 березня 2019 року, № 10 від 28 лютого 2019 року, № 7 від 28 лютого 2019 року, № 5 від 07 березня 2019 року, № 5 від 20 лютого 2019 року та № 7 від 31 березня 2019 року, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Спарк-М", в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного отримання Державною фіскальною службою України.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2021 допущено заміну відповідача у справі –Головне управління ДФС у Дніпропетровській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 замінено відповідача-1 на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658).
Ухвалою суду від 04.01.2021 за заявою ТОВ "Спарк-М" встановлено для Державної податкової служби України строк для надання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіту про виконання судового рішення від 21 листопада 2019 року у адміністративній справі № 160/7940/19 30 днів з моменту отримання даної ухвали.
В подальшому, у зв`язку з невиконанням рішення суду, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 задоволено заяву ТОВ "Спарк-М" в частині встановлення нового строку для Державної податкової служби України, як суб`єкта не на користь якого ухвалено судове рішення, подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/7940/19 від 21.11.2019 – задоволено.
Зобов`язано суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення -Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 39292197), подати у 30-денний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 року по адміністративній справі №160/7940/19.
Відмовлено в частині заяви накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у порядку та розмірі встановленому ст. 382 КАС України.
31.12.2021 від представника ТОВ “Спарк-М” надійшла заява про накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/7940/19, штрафу у порядку та розмірі встановленому ст. 382 КАС України.
Ухвалою суду від 10.01.2022 призначено до розгляду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/7940/19 в порядку письмового провадження на 17.01.2022 без виклику учасників справи.
В обґрунтування заяви представник позивача вказує, що станом на дату звернення до суду із заявою, судове рішення не виконано, податкові накладні не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) датою їх фактичного отримання Державною фіскальною службою України. Відповідач вказує на відсутність у позивача необхідного рівня ліміту з ПДВ, проте матеріали справи підтверджують той факт, що сума ліміту з ПДВ станом на дату виписки податкових накладних дозволяє здійснити їх реєстрацію у ЄРПН.
При вирішенні питання за заявою суд виходить з наступного.
Згідно ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень, являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
За ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Відповідно до частин 2,3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні норми містить ст. 370 КАС України.
У звіті про виконання судового рішення, направленого до суду супровідним листом за №16175/99-002002-02-05 від 24.11.2021 Державна податкова служба України зазначила, що до Єдиного реєстру податкових накладних внесена інформація щодо реєстрації податкових накладних ТОВ «СПАРК-М» від 31.03.2019 №8; від 28.02.2019 №10; від 28.02.2019 №7; від 07.03.2019 №5; від 20.02.2019 №5; від 31.03.2019 №7 зазначених рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 у справі №160/7940/19.
До кожної податкової накладної, що визначена в рішенні суду відповідач надав по дві квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН.
У першій квитанції до податкової накладної №8 від 31.03.2019 в графі «Результат обробки» зазначено: «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Дніпропетровський окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №160/7940/19. Дата реєстрації за рішенням суду 05.04.2019.»Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа».
У другій квитанції до податкової накладної №8 від 31.03.2019: «Результат обробки» зазначено: «Документ доставлений до ДПС України. При необхідності виправте документ на та надішліть його знову». В графі виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий –сума ПДВ в документі (8769,71) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (-30000.34) продавця».
У першій квитанції до податкової накладної №10 від 28.02.2019 в графі «Результат обробки» зазначено: «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Дніпропетровський окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №160/7940/19. Дата реєстрації за рішенням суду 15.03.2019.»Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа».
У другій квитанції до податкової накладної №8 від 28.02.2019: «Результат обробки» зазначено: «Документ доставлений до ДПС України. При необхідності виправте документ на та надішліть його знову». В графі виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий –сума ПДВ в документі (8315,92) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (-30000.34) продавця».
У першій квитанції до податкової накладної №7 від 31.03.2019 в графі «Результат обробки» зазначено: «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Дніпропетровський окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №160/7940/19. Дата реєстрації за рішенням суду 05.04.2019.»Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа».
У другій квитанції до податкової накладної №7 від 31.03.2019: «Результат обробки» зазначено: «Документ доставлений до ДПС України. При необхідності виправте документ на та надішліть його знову». В графі виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий –сума ПДВ в документі (25807,21) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (-30000.34) продавця».
У першій квитанції до податкової накладної №7 від 28.02.2019 в графі «Результат обробки» зазначено: «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Дніпропетровський окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №160/7940/19. Дата реєстрації за рішенням суду 13.03.2019.»Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа».
У другій квитанції до податкової накладної №7 від 28.02.2019: «Результат обробки» зазначено: «Документ доставлений до ДПС України. При необхідності виправте документ на та надішліть його знову». В графі виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий –сума ПДВ в документі (12453,28) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (-30000.34) продавця».
У першій квитанції до податкової накладної №5 від 20.02.2019 в графі «Результат обробки» зазначено: «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Дніпропетровський окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №160/7940/19. Дата реєстрації за рішенням суду 07.03.2019.»Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа».
У другій квитанції до податкової накладної №5 від 20.02.2019: «Результат обробки» зазначено: «Документ доставлений до ДПС України. При необхідності виправте документ на та надішліть його знову». В графі виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий –сума ПДВ в документі (30000,00) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ продавця».
У першій квитанції до податкової накладної №5 від 07.03.2019 в графі «Результат обробки» зазначено: «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Дніпропетровський окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №160/7940/19. Дата реєстрації за рішенням суду 26.03.2019. «Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа».
У другій квитанції до податкової накладної №5 від 07.03.2019: «Результат обробки» зазначено: «Документ доставлений до ДПС України. При необхідності виправте документ на та надішліть його знову». В графі виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий –сума ПДВ в документі (16684,08) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (-30000.34) продавця».
Відповідач зазначає, що вказані квитанції підтверджують прийняття до реєстрації податкових накладних. При цьому, на податковий орган не покладено обов`язок поновити (збільшити) суму реєстраційного ліміту, на яку постачальник (продавець) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.
Так, станом на дату вирішення заяви відповідачем не надано доказів виконання рішення суду у даній справі.
Державною податковою службою України на виконання ухвали суду про встановлення судового контролю від 12.10.2021 р. не було подано звіту про повне виконання рішення суду у справі №160/7940/19.
Як свідчать матеріали справи, 13.07.2021 позивачем разом із заявою в порядку ст. 382 КАС України до суду були надані витяги «Щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ». Відповідно до інформації, яка міститься у витягах вбачається наявність необхідного ліміту в порівняні із сумою ПДВ вказаною у накладних.
Таким чином, судом не встановлено підстав, які б свідчили про ускладнення або неможливість виконати судове рішення.
Частинами 2, 3 ст. 382 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд враховує також положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує особі право на справедливий суд. У свою чергу, Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції) наголосив, що це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов`язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію . Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду" (рішення у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.97, пункт 41). "
Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок саме на державу покладено обов`язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції" (рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15.10.09 (заява №40450/04), пункти 51, 54).
Ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Водночас затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується зі змістом статті 129-1 Конституції України.
Таким чином, особа, якій належить виконати рішення суду, що набрало законної сили, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання у чіткій відповідності до висновків суду, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечитиме принципу верховенства права.
Європейський суд з прав людини у пункті 46 рішення від 15.10.2009 у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" зазначив, що від особи, яка домоглася винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання (див. рішення у справі "Метаксас проти Греції" (Metaxas v. Greece), N 8415/02, п. 19, від 27 травня 2004 року; та у справі "Лізанець проти України" (Lizanets v. Ukraine), N 6725/03, п. 43, від 31 травня 2007 року). У таких справах відповідний державний орган, який було належним чином поінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання (див. згадане вище рішення у справі Бурдова (N 2), п. 68).
У Рішенні Конституційного Суду України від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 п.п. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав про задоволення заяви позивача про накладення штрафу за невиконання судового рішення у справі №160/7940/19.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 17.01.2022 керівником ДПС України значиться В.о. голови Державної податкової служби України Кірієнко Тетяна Павлівна.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року становить 2481,00 грн.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для накладення на керівника ДПС України –В.о. голови Державної податкової служби України Кірієнко Тетяни Павлівни штрафу у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становитиме 49620,00 грн.
Частиною 6 ст. 382 КАС України встановлено, що ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Відповідно до ч. 7 вказаної статті сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
За таких обставин, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання ДПС України звіту про виконання рішення суду, а саме протягом 10 календарних днів з дня набрання законної сили ухвали суду.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 248, 256, 382 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Спарк-М" про накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень в адміністративній справі №160/7940/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спарк-М" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії-задовольнити.
Накласти на керівника Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, ідентифікаційний код 43005393) В.о. голови Державної податкової служби України Кірієнко Тетяни Павлівни штраф за невиконання рішення суду у розмірі 49620,00 грн., з них:
24810,00 грн. - стягнути на користь позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Спарк-М" (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Сухомлинського, 78-В, ЄДРПОУ 42335319);
24810,00 грн. - стягнути до Державного бюджету України : Отримувач коштів ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA118999980313090106000026007; Код класифікації доходів бюджету 21081100;
стягувач - Державна судова адміністрація України (код ЄДРПОУ 26255795, адрес: 01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5.
Ухвала суду є виконавчим документом.
Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, ідентифікаційний код 43005393) протягом 10 календарних днів з дня отримання даної ухвали подати суду звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі № 160/7940/19.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена у порядку та у строки, визначені статтями 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона