Ухвала суду № 103185042, 20.01.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
160/16954/20
Номер документу
103185042
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

20 січня 2022 року Справа №3372вр-21/160/16954/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Конєва С.О.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання ухвали суду про встановлення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. у справі №160/16954/20 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р.;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., та з урахуванням раніше виплачених сум;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

14.05.2021р. судом було видано виконавчий лист на виконання вищевказаного рішення про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., та з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.165).

04.11.2021р. заявник ( ОСОБА_1 ) звернувся із клопотанням про встановлення судового контролю за виконання рішення суду в адміністративній справі №160/16954/20 в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.180-184).

Ухвалою суду від 15.11.2021р. застосовано судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. у справі №160/16954/20 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про його повне виконання у строк до 01.01.2022р. (а.с.194-195).

13.01.2022р. засобами електронного зв`язку та 14.01.2022р. до канцелярії суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач просить продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. по справі №160/16954/20 посилаючись на те, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. у справі №160/16954/20 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. з урахуванням 100% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці від 12.03.2018р. №ФД99139, доплата за наведений період складає 7785,03 грн. та буде виплачена позивачеві в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету, оскільки виконання судового рішення у повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету. Відповідач вказує на те, що оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1279 Пенсійний фонд України з 01.04.2021р. перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій, відповідач звернувся до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо проведення фінансування виплати ОСОБА_1 доплати за рішенням суду у розмірі 7785,03 грн. Також і відповідач вказує на те, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік, який затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік (а.с.198-199,207-208).

Розглянувши звіт відповідача щодо виконання судового рішення, в якому заявлено клопотання про продовження строку для надання звіту та додані до нього докази, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення клопотання відповідача та продовження строку для подання звіту, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так, як вбачається з доданих до звіту доказів, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на підставі рішення суду було перераховано ОСОБА_1 пенсію за період з березня 2019 року по грудень 2019 року, доплата за вказаний період складає 7785,03 грн. (а.с.200,209,210).

При цьому, у звіті відповідач вказує на те, що наведена доплата буде виплачена позивачеві в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету, оскільки виконання судового рішення у повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Так, статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Також і згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Питання виконання судових рішень неодноразово було предметом розгляду Європейського Суду з прав людини. Зокрема, у Рішенні від 20 липня 2004 року у справі “Шмалько проти України” Суд наголосив: “... пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його прав та обов`язків цивільного характеру. Таким чином, ця стаття проголошує “право на суд”, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, тобто право подати позов щодо цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б примарним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін. Було б незрозуміло, якби ст.6 Конвенції, детально описуючи процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо тлумачити ст. 6 як таку, що стосується виключно доступу до судового органу та судового провадження, то це могло б призводити до ситуацій, що суперечать принципу верховенства права, який договірні держави зобов`язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей ст. 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина “судового розгляду”.

Суд зазначає, що невиплата нарахованої на виконання рішення суду пенсії не може залежати від наявності або відсутності фінансових ресурсів бюджету.

Так, Європейський Суд з прав людини у справі "Кечко проти України" з цього приводу зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Таким чином, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Також, Європейський суд з прав людини у рішенні від 19.03.1997 у справі “Горнсбі проти Греції” підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.

Згідно приписів частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, суд дійшов висновку про неповне виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. у справі №160/16954/20 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., та з урахуванням раніше виплачених сум.

Разом з тим, судом враховується той факт, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчиняються дії направлені на виконання рішення суду від 15.03.2021р. у цій справі в повному обсязі, про що свідчить направлення до Пенсійного фонду України листа щодо виділення коштів для повного виконання наведеного рішення суду.

Тому, з урахуванням наведених вище обставин, суд вважає за необхідне клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області задовольнити та продовжити відповідачеві строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. у справі №160/16954/20 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області виплатити пенсію ОСОБА_1 з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., та з урахуванням раніше виплачених сум.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про продовження строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. у справі №160/16954/20 – задовольнити.

Продовжити Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2021р. у справі №160/16954/20 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області виплатити пенсію ОСОБА_1 з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., та з урахуванням раніше виплачених сум – до 01.04.2022р.

Попередити відповідача, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення й оскарженню не підлягає.

Суддя С.О. Конєва