Рішення № 103183305, 11.01.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
160/14020/20
Номер документу
103183305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року Справа № 160/14020/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіЦарікової О.В., секретаря судового засіданняГолубцової А.І., за участі: представника відповідача: Начиняного В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу №160/14020/20 за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

29.10.2020 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 , в якому позивач просить стягнути суму податкового боргу в розмірі 11 572, 95 грн. з платника податків фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

В обґрунтування позовних вимог контролюючий орган зазначив про наявність у відповідача податкового боргу на загальну суму 11572, 95 грн., що виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов`язань за податковим повідомленням-рішенням №0061125353 від 05.04.2019 на суму 5000, 00 грн. та пені в розмірі 6572, 95 грн., нарахованої податковим органом згідно з п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України. Позивач зазначив, що у добровільному порядку означену суму податкового боргу відповідачем не погашено, у зв`язку з чим Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до суду із цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 відкрито провадження у справі №160/14020/20 та призначено її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.01.2021 суд перейшов із спрощеного позовного провадження до розгляду справи №160/14020/20 за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче провадження на 04.02.2021 о 11:00. Останнє судове засідання відбулося 11.01.2022.

12.03.2021 до суду надійшов від представника ОСОБА_1 відзив на позовну заяву (вх. №19532/21), в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог контролюючого органу. Відповідач стверджує, що не має заборгованості перед державним бюджетом щодо сплати грошових коштів згідно податкової вимоги форми «Ф» №7320-17 від 28.12.2016 на суму 25000, 00 грн., оскільки виконавче провадження №55145477 з виконання означеного документу в примусовому порядку є закінченим. Відтак, позивач вважає заявлені Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області позовні вимоги безпідставними, а також такими, що ґрунтуються на підставах, які вже отримали правову оцінку суду.

07.04.2021 і 08.04.2021 до суду надійшли від представника ОСОБА_1 направлені засобами електронного та поштового зв`язку доповнення до відзиву на позовну заяву (вх. №5636/21-ел і вх. №28109/21), в яких зазначено, що позовні вимоги контролюючого органу ґрунтуються на податковому повідомленні-рішенні №0061125353 від 05.04.2019 на суму 5000, 00 грн., за яким ОСОБА_1 нараховано штраф (20% від суми податкового зобов`язання) за несвоєчасну сплату податковим органом грошового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням №7320-17 від 28.12.2016 на суму 25 000,00 грн. При цьому, відповідач зауважила, що до неї заявлено позовні вимоги за вчинення податкового правопорушення у вигляді несвоєчасної сплати грошових коштів за податковим повідомленням-рішенням від 11.08.2016 № 13602-13, а саме на відповідну суму нараховані штраф та пеня.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 зупинено провадження в адміністративній справі №160/14020/20 за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №160/5430/21.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 поновлено провадження у справі №160/14020/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 суд здійснив заміну позивача у справі №160/14020/20 на його правонаступника, а саме: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) замінено на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ ВП 44118658).

Представник позивача у судове засідання 12.01.2022 не з`явився.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області в клопотанні (вх. №2159/22 від 11.01.2022) звернулося до суду із клопотанням про здійснення розгляду справи без участі представника позивача в письмовому провадженні за наявними матеріалами.

Представник відповідача у судовому засіданні 12.01.2022 не заперечив проти заявлених позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника відповідача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, судом встановлено таке.

11.08.2016 Лівобережною об`єднаною державною податковою інспекцією м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області сформовано податкове повідомлення-рішення за №13603-13, за яким ОСОБА_1 визначена сума податкового зобов`язання за платежем «Транспортний податок з фізичних осіб» за 2016 рік в сумі 25 000, 00 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2017 у справі №804/3619/17 адміністративний позов Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Лівобережна об`єднана державна податкова інспекція м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості задоволено повністю. Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг у розмірі 25 000,00 грн.

Означену суму боргу сплачено позивачем 14.11.2018, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами (зокрема, наявною у матеріалах справи копією постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження №55145477) та не заперечується сторонами.

У подальшому, як встановлено судом, фахівцями податкового органу проведено камеральну перевірку фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкових зобов`язань по транспортному податку з фізичних осіб, згідно податкового повідомлення рішення форми «Ф» №13602-13 від 11.08.2016, за результатами якої складено акт за №12958/04-36-53-53/ НОМЕР_1 від 15.03.2019.

В ході означеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення фізичною особою ОСОБА_1 термінів сплати узгоджених податкових зобов`язань по транспортному податку з фізичних осіб протягом строків, встановлених п.п. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки податковим органом сформовано податкове повідомлення-рішення №0061125353 від 05.04.2019, згідно з яким за затримку в 728 календарних днів сплати фізичною особою грошового зобов`язання в сумі 25 000,00 грн. ОСОБА_1 зобов`язано сплатити штраф (20% від суми податкового зобов`язання) в розмірі 5000, 00 грн.

Окрім того, згідно з довідкою-розрахунком пені по транспортному податку з фізичних осіб по ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 29.01.2019 контролюючим органом нараховано відповідачу в порядку п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеню в розмірі 6572, 95 грн.

Наявність зазначених сум податкового боргу підтверджується роздрукуванням зворотного боку інтегрованих карток платника.

У зв`язку з несплатою вищезазначених сум грошові зобов`язання відповідача набули статусу податкового боргу та у добровільному порядку відповідачем не погашені.

Вищевказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення податкового боргу у примусовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) вказано, що платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із приписами п. 36.1, п. 36.2 ст. 36 ПК України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.

У відповідності до положень п. 57.2 і п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму податкового зобов`язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Так, судом встановлено, що загальна сума податкового боргу у розмірі 11 572, 95 грн. нарахована відповідачу, у тому числі за податковим повідомленням-рішенням №0061125353 від 05.04.2019 та складається із нарахованої контролюючим органом ОСОБА_1 пені по транспортному податку з фізичних осіб за період з 15.02.2017 по 14.11.2018.

Одночасно із цим суд зазначає, що правомірність винесення податкового повідомлення-рішення за №0061125353 від 05.04.2019 та нарахування ОСОБА_2 вищезазначеної суми пені було предметом розгляду в адміністративній справі №160/5430/21.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 у справі №160/5430/21 у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.

Означене рішення суду в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 27.07.2021.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).

Таким чином, за відповідачем, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 у справі №160/5430/21, у позивача обліковується сума узгоджених та несплачених відповідачем грошових зобов`язань у розмірі 11572, 95 грн.

Відповідно до п.58.2. ст.58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п. 58.3 ст. 58 ПК України).

Приписами п. 42.2 ст. 42 ПК України визначено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (п.п.14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

У відповідності до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, пеня нараховується, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом.

Згідно із приписами п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається, зокрема, при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Відповідно до п. 129.3 ст. 129 ПК України, нарахування пені закінчується:

- у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань;

- у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов`язань відповідного бюджету перед таким платником податків;

- у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);

- при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Так, зважаючи на результати оскарження платником вказаного вище податкового повідомлення-рішення та нарахування контролюючим органом пені відповідна сума грошового зобов`язання ОСОБА_1 є узгодженою і набула статусу податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Відтак, враховуючи, що сума податкових зобов`язань відповідачем не була сплачена своєчасно, таких доказів матеріали справи не містять, вона набула статусу податкового боргу.

Контролюючим органом було сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу за №7320-17 від 28.12.2016 на загальну суму 25 000, 00 грн., яку отримано відповідачем, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення та не заперечується відповідачем.

Доказів оскарження вищезазначеної податкової вимоги чи погашення відповідачем податкового боргу у повному обсязі станом на 05.04.2019, та, як наслідок, відкликання цієї податкової вимоги до суду не надано.

Оскільки відповідачем сума податкового боргу після виставлення податкової вимоги повністю не погашалася (в т.ч. за рахунок нарахування контролюючим органом 14.11.2018 відповідачу пені в сумі 6572, 95 грн.), підстав для винесення нової податкової вимоги не виникало, однак процедура стягнення такого боргу позивачем вважається дотриманою.

Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).

У відповідності до абзацу 1 пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що відповідачем фактично не заперечено наявність податкового боргу та означена сума боргу на час розгляду справи відповідачем не погашена у добровільному порядку й доказів протилежного до суду не надано, суд доходить висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 77, 132, 139, 242-246, 247, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17а, м.Дніпро, 49005; код ЄДРПОУ ВП 44118658) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави суму податкового боргу у розмірі 11 572 (одинадцять тисяч п`ятсот сімдесят дві) грн. 95 коп.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 21 січня 2022 року.

Суддя О.В. Царікова