
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2021 року Справа № 160/5281/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Л.Д. Сервіс" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення № 2238220/21922502 від 15.12.2020 року Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в особі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 09.12.2019 р. Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс";
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 09.12.2019 р. Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" відповідно до чинного податкового законодавства України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення було прийнято відповідачем-1 протиправно з порушенням норм чинного законодавства. Позивачем на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації податкової накладної, були надані усі належні документи та пояснення. Проте, відповідачем-1 протиправно не були взято до уваги надані пояснення та документи, в результаті чого відмовлено у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податків первинних документів. Зазначені дії контролюючого органу є протиправними, а прийняте рішення підлягає скасуванню судом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року відкрито провадження у справі №160/5281/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
11.05.2021 від Державної податкової служби України надійшов відзив на позов.
Відповідач вважає доводи позивача безпідставними і необгрунтованими. Відповідач вказує на те, що його повноваження щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному державному органу та особам уповноваженим на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення, а отже позовні вимоги про зобов"язання зареєструвати вищезазначені податкові накладні є необгрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов"язання ДПС України зареєструвати податкові накладні є передчасним.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
Комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваного рішення діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений законом здійснює перевірку поданих платником податку копій документів.
На підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами. Водночас у платника податків є обов"язок вести бухгалтерський облік господарських операцій шляхом складання первинних документів, які повині відповідати вимогам п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», наявність у платника податків яких підтверджує факт здійснення господарської операції.
17.05.2021 через електронну пошту до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив ДПС України.
Відповідач у відзиві на позов не навів свої заперечення щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується.
Відхиляючи заперечення відповідача щодо дискреційних повноважень, позивач зазначає, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246 (крім абзацу 10), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Зі змісту п.п. 2,4, 10 ч. 2, ч.3,ч. 4 ст. 245 КАС України випливає, що втручанням у дискреційні повноваження суб"єкту владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов"язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість суб"єкта владних повноважень.
Позивачем також 17.05.2021 направлена до суду відповідь на відзив Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Позивач підкреслює, що відповідачем у квитанції №1 про зупинення реєстрації не виконано вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 №117 щодо змісту: не зазначено конкретний критерій серед низки перелічених у пп.1.6 Критеріїв ризиковості платника податку та не визначено, надання копій яких саме документів щодо господарської операції достатнє для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.
Позивач - Приватне підприємство "Л.Д. Сервіс " є платником податку на додану вартість з 01.09.2016.
За інформацією в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ПП "Л.Д. Сервіс ", зокрема входять:
-код КВЕД 71.11. Діяльність у сфері архітектури (основний);
-код КВЕД 43.21. Електромонтажні роботи;
-код КВЕД 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування;
-код КВЕД 43.29. Інші будівельно-монтажні роботи;
-код КВЕД 43.31. Штукатурні роботи;
-код КВЕД 43.32.Установлення столярних виробів;
-код КВЕД 4334. Малярні роботи та скління;
-код КВЕД 43.39. Інші роботи із заверешення будівництва;
-код КВЕД 43.91 Покрівельні роботи;
-код КВЕД 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в. і.у.
З метою здійснення своєї господарської діяльності ПП «Л.Д.Сервіс» (Підрядник) і КП «Управління капітального будівництва» (Замовник) 15.04.2019 був укладений договір підряду №046/19/66, за яким Замовник доручив, а Підрядник на свій ризик, в межах дговірної ціни прийняв на себе обов"язки, власними або залученими силами, виконувати роботи з нового будівництва, які забезпечать введення в експуатацію об`єкта: "Облаштування спортивного майданчику по вулиці Автозаводська в місті Запоріжжя за проектом "Здоров`я - це найбільший скарб".
Відповідно до п. 4.7. фактичний термін закінчення робіт по окремим об"єктам (обсягам, етапам, видам робіт) визначається датою підписання Замовником акту приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2 в з додатками, підтвердженого довідкою про вартість виконаних робіт та витрат форми КБ-3.
Здача-приймання робіт після їх закінчення оформлюється актом приймання виконаних робіт та декларацією про прийняття обьєкту в експлуатацію (п. 8.1. договору).
Для виконання договору позивачем було придбано матеріали, що підтверджується наступними документами: картка рахунку:631 Сч.вход СВ-1434 (02.12.19):Баланс-ГРУП, платіжне доручення №2788 від 04.12.2019:Баланс-ГРУП, податкова накладна №22 від 04.12.2019 Баланс-ГРУП, рахунок на оплату по замовленню №1434 від 02.12.2019:Баланс-ГРУП, видаткова накладна №1333 від 05.12.2019, товарно-транспортна накладна №Р1333 від 05.12.2019, картака рахунку 631 Сч.вход.СВ-21143 (29.05.2019) ПОЛІСАН, видаткова накладна №1216246 від 30.05.2019:ПОЛІСАН,товарно-транспортна накладна №Р2216246 від 30.05.2019 ПОЛІСАН, рахунок на оплату №21143 від 29.05.2019 ПОЛІСАН,договір поставки ВДМ №22905 від 29.05.2019 ПОЛІСАН,платіжне доручення №2113 від 31.05.2019 ПОЛІСАН (виписка з рахунку позивача в банку від 31.05.2019),податкова накладна №11262 від 30.05.2019 ПОЛІСАН, картака рахунку:631 Сч.вход СВ-255 (25.10.2019) Стандарт трейдинг, картка рахунку:631 Сч.вход.СВ-343 (06.12.2019) Стандарт трейдинг, платіжне доручення №2616 від 29.10.2019 (рах 255) (виписка банка по рахунку позивача за 29.10.2019) Стандарт трейдинг,платіжне доручення №2654 від 04.11.2019 (рах 255) (виписка банка по рахунку позивача від 04.11.2019) Стандарт Трейдинг, платіжне доручення №2945 від 20.12.2019 (рах 343) (виписка банка по рахунку позивача від 20.12.2019) Стандраттрейдинг, податкова накладна №374 від 25.10.2019 (рах 255) Стандарт трейдинг, податкова накладна №405 від 04.11.2019 (рах 255) Стандарт трейдинг, податкова накладна №485 від 06.12.2019 (рах 343) Стандарт трейдинг, рахунок-фактура №СФ0000343 від 06.12.2019 Стандарт трейдинг, видаткова накладна №РН-0000448 від 06.12.2019 Стандарт трейдинг, рахунок-фактура №СФ-0000255 від 25.10.2019 Стандарт трейдинг, акт №ОУ-0000231 здачі-приймання робіт (надання послуг) Стандарт трейдинг, видаткова накладна №РН-0000340 від 25.10.2019 Стандарт трейдинг,товарно-транспортна накладна №Р340 від 25.10.2019 Стандарт трейдинг,видаткова накладна №РН-0000416 від 20.11.2019 Стандарт трейдинг, товарно-транспортна накладна №Р416 від 20.11.2019 Стандарт трейдинг, видаткова накладна №РН-0000418 від 21.11.2019 Стандарт трейдинг,товарно-транспортна накладна №Р418 від 21.11.2019 Стандарт трейдинг,видаткова накладна №РН-0000421 від 25.11.2019 Стандарт трейдинг, товарно-транспортна накладна №Р421 від 25.11.2019 Стандарт трейдинг, видаткова накладна №РН-2811 від 28.11.2019 Юніком капітал, видаткова накладна №РН-2811-1 від 28.11.2019 Юніком капітал, видаткова накладна №РН-2811-2 від 28.11.2019 Юніком капітал, видаткова накладна №РН-2811-3 від 29.11.2019 Юніком капітал, товарно-транспортна накладна №2811/1 від 28.11.2019 Юніком капітал, товарно-транспортна накладна №2811/2 від 28.11.2019 Юніком капітал,товарно-транспортна накладна №2811/3 від 29.11.2019 Юніком капітал.
Виконання робіт за договором підряду №046/19/66 від 15.04.2019 підтверджується наступними документами: акт приймання виконаних будівельних робіт №19 від 09.12.2019 форма КБ-2в за грудень 2019, підсумкова відомість ресурсів до акта №19, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-1-1 на майданчик для гри в міні-футбол.Перерахунок залишків робіт до акта №19, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-1-3 на бігову доріжку.Перерахунок залишків робіт до акта №19, акт приймання виконаних будівельних робіт №20 від 09.12.2019 примірна форма №КБ-2в за грудень 2019, підсумкова відомість ресурсів до акта №20, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-2-3 на бігову доріжку.Додаткові роботи.Перерахунок до акта №20, акт приймання виконаних будівельних робіт №21 від 09.12.2019 примірна форма №КБ-2в за груден 2019, підсумкова відомість ресурсів до акта №21, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №2-3-1 на майданчик для гри в міні-футбол.Коригування,Зміни, акт приймання виконаних будівельних робіт №22 від 09.12.2019 примірна форма №КБ-2в за грудень 2019, підсумкова відомість ресурсів до акта №22, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №7-1-3 на озеленення.Перерахунок залишків робіт до акта №22, акт приймання виконаних будівельних робіт №23 від 09.12.2019 примірна форма №КБ-2в га грудень 2019, підсумкова відомість ресурсів до акта №23, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №7-2-2 на озеленення.Додаткові роботи.Перерахунок до акта №23,акт приймання виконаних будівельних робіт №24 від 09.12.2019 примірна форма №КБ-2в за грудень 2019, підсумкова відомість ресурсів до акта №24, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №7-3-1 на огорожу, зміни та додаткові роботи до акта №24, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №7-3-2 на озеленення, додаткові роботи до акта №24,акт приймання виконаних будівельних робіт №25 від 09.12.2019 примірна форма №КБ-2в за грудень 2019, підсумкова відомість реурсів до акта №25, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №7-4-1 замість раніше виданого кошторису 7-2-1 на зовнішнє електроосвітлення до акта №25, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати по формі КБ-3 за грудень 2019 від 09.12.2019. Платіжним дорученням №6981 від 21.12.2019 замовником оплачені виконані роботи у сумі 938688,18 грн.
За умовами п.5.3.31 договору, відповідно до п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України позивачем складено та направлено до податкового органу через електронну базу «М.Е. Dос» в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 09.12.2019.
Як вбачається з квитанції №1 від 26.12.219 податкову накладну прийнято, проте її реєстрацію зупинено.
У квитанції №1 про зупинення реєстрації зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 09.12.2019 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку".
Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Позивачем до податкового органу було направлено повідомлення №1 від 08.12.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
До повідомлення було надано 74 документа, зокрема договори підряду, акти приймання виконаних будівельних робіт, видаткові накладні, податкові накладні, договори поставки, договори оренди техніки і складського приміщення, виписки по рахунку, платіжні доручення та інші документи, які підтверджують виконання господарської операції відображеної в податковій накладній.
Проте, регіональною Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення №2238220/21922502 від 15.12.2020, яким ПП "Л.Д. Сервіс" відмовлено в реєстрації податкової накладної від № 8 від 09.12.2019.
Підставою для відмови вказано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Додатково податковим органом зазначено про ненадання наказів на відрядження –до місця здійснення робіт. Крім того, наявність розбіжностей у вартості придбання матеріалів у контрагентів-постачальників з сумою задекларованого доходу за 2019 рік.
На вказане рішення позивачем були подані скарги №89 від 23.12.2020 та від 24.12.2020, надходження яких підтверджується квитанціями №1 і №2 від 24.12.2020.
За результатом розгляду скарги контролюючим органом 12.01.2021 прийнято рішення №521/21922502/2 по розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Не погоджуючись із рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації податкової накладної, з метою його скасування та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Пунктом 44.1 Податкового кодексу України на платників податків покладено обов`язок вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, рігістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачене законодавством. Крім того, платникам податків забороняється формувати показники податкової звітності, митних декларацій з даних, не підтверджених первинними документами.
Пунктом 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування визначено операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання, яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі обьєкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України відповідно до ст. 186 цього кодексу.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
За п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу, база опадаткування операції з постачання товарів/послуг визначається виходячи із договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг .До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 р. затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок № 1246).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
За змістом пункту 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Згідно з пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Постановою Кабінету Міністрів України 11.12.2019 р. за №1165 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.(п.4 Порядку №1165).
Пунктом 5 Порядку №1165 встановлено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За ч.1 п. 10 Порядку у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
За вимогами п. 10., п. 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Додаток 1 до Порядку №1165 наведений перелік критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, до яких відносять:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
В квитанції №1, як підстави для зупинення реїстрації податкової накладної зазначено пп. 1.6 п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій.
Вказаний критерій визначений листом Державної фіскальної служби України № 1962/99-99-29-05-01-01 від 07.08.2019.
За змістом п.п. 1.6 п. 1 вказаного листа ДФС України платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо:
комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
-керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";
платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
-платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
-платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
-в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.
Відповідність платника податку Критеріям ризиковості платників податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.
У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
Інформація про внесення/виключення платника податку до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 цих Критеріїв, стає доступною платнику в Електронному кабінеті.
Суд зазначає, що в наявній в матеріалах справи копії квитанції, не зазначено, які саме із перелічених критеріїв пп. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку стосуються позивача.
Відповідачами не було надано суду жодних доказів щодо приналежності позивача до перелічених категорій ризикових платників податків.
Суд також звертає увагу на те, що контролюючий орган, зупинивши реєстрацію податкових накладних і запропонувавши платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкових наклаждних у Реєстрі, не вказав конкретний перелік таких документів.
При цьому, перелік таких документів визначений п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі Порядок № 520).
Вказаним Порядком №520 визначений механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень п. 2, п. 3 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9).
Як встановлено з матеріалів справи позивачем окрім пояснень, на підтвердження здійснення господарських операцій, зазначених в податкових накладних були надані відповідні договори, акти приймання виконаних робіт, видаткові накладні (які є первинними документами), платіжні доручення про оплату.
За правовою позицією Верховного Суду в постанові від 18.12.2019 у справі №560/435/19 конкретний перелік документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, субьєктного складу її учасників, їх податкової поведінки. У разі спору щодо правомірності рішення суб"єкт владних повноважень може посилатися тільки на ті обставини, що зазначені у рішенні як підстава його прийняття. Не зазначення в рішенні цих обставин тлумачиться на користь висновку про його неправомірність. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації ПН не відповідає критерію обгрунтованості.
Приймаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 15.12.2020 податковий орган також не навів конкретного переліку документів, не вказав причин відхилення наданих позивачем доказів, зокрема не зазначив про недостатність таких документів або/та сумнів у достовірності наданої в них інформації.
Таким чином, відповідачем зазначені документи всебічно не досліджені, а доводи платника податків не спростовані.
Суд також враховує правовий висновок Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №2040/7089/18 від 03.06.2021, який вказав, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Отже, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо надання необхідного обсягу документів.
Щодо посилання регіональної Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної в додатковій інформації на відсутність наказів на відрядження до місця здійснення робіт та наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента-постачальника з сумою задекларованого доходу за 2019 рік, позивачем у скарзі на вказане ріщення були надані пояснення.
Так, щодо відсутності наказів до відрядження, позивач вказав, що п. 5 Порядку № 520, яким наведено перелік необхідних для надання документів, не передбачає надання наказів на відрядження. До того ж в даному випадку, оскільки обьєкт ремонт знаходиться на незначній відстані, службові відрядження не оформлювались. Роз`їзною вважають роботу при якій працівник виконує свої посадові обов`язки поза розташування організації, через що змушений виїжджати та повертатися до місця роботи в неробочий час. Службові поїздки працівників, робота яких має роз`їзний характер, не вважаються відрядженнями.
Стосовно твердження про наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента - постачальника з сумою задекларованого доходу за 2019 рік, зазначено, що межі юридичної відповідальності кожного платника податків, яка відповідно до статті 61 Конституції України має індивідуальний характер, поширюється на діяння, що визнаються законом протиправними та були вчинені саме цим платником податків. Притягнення суб`єкта права до юридичної відповідальності за діяння, що були вчинені іншими особами, згідно із законом неможливе. ПП «Л.Д.Сервіс» не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов`язань, адже, поняття «добросовісний платник», яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов`язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а саме, платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов`язань.
Таким чином, зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів - дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача.
У Рішенні ("Lelas v. Croatia"). Європейський суд з прав людини зазначив, що Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
За встановлених обставин, суд вважає, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано суду достатніх та належних доказів на спростування тверджень позивача та не наведено обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В даному ж випадку, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
За ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пунктів19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення). Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав у відповідача-2 ДПС України виник обов"язок зареєструвати податкову накладну позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи встановлені обставини справи, вищенаведені правові норми і надані докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджено сплату судового збору за подання позовної заяви у сумі 2270,00 грн. відповідно до платжного доручення №153 від 18.03.2021.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення № 2238220/21922502 від 15.12.2020 року Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в особі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 09.12.2019 р. Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс".
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 09.12.2019 р. Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" відповідно до чинного податкового законодавства України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а,код ЄДРПОУ 43145015) на користь Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" (49000, м. Дніпро, проспект Слобожанський, буд. 35А, офіс 3, код ЄДРПОУ 21922502) понесені судові витрати в сумі 1135,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" (49000, м. Дніпро, проспект Слобожанський, буд. 35А, офіс 3, код ЄДРПОУ 21922502) понесені судові витрати в сумі 1135,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона