
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2022 року Справа № 160/19398/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши у порядку письмового провадження у м.Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Приватного підприємства «Промтехсервіс» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Приватного підприємства «Промтехсервіс», в якій позивач просить стягнути податковий боргу в розмірі 271426,05грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків.
В обґрунтування позову зазначено, що в інтегрованих картках платника податків по платнику податків обліковується податковий борг на загальну суму 271426,05 грн., який виник в результаті несплати у встановлені терміни сум грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом. У добровільному порядку податковий борг відповідач не сплатив, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.11.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.
На адресу суду від відповідача повернувся поштовий конверт з ухвалою суду від 05.11.2021 про відкриття провадження у справі, з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п.4 ч.6 ст.251 Кодексу адміністративного судочинства України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Частиною 11 ст.126 КАС України передбачено, що розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідачем у встановлений судом строк, відзив на позов, пояснень чи доказів щодо заявлених позовних вимог, на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, не надано.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи в інтегрованих картках платника податків обліковується податковий борг на загальну суму 271 426,05 грн., а саме:
- по податку на додану вартість – 259 016,05 грн.;
- по податку на прибуток – 2 040,00 грн.;
- з акцизного податку на пальне – 10 370,00 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 259 016,05 грн. виник внаслідок несплати у встановлені строки сум грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а саме:
- контролюючим органом 19.07.2019 проведено камеральну перевірку щодо термінів реєстрації податкових накладних та /або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (акт №38851/04-36-12-07/32431283 від 19.07.2018). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №00226211207 від 12.09.2018 на суму 220 563,55 грн., яке було направлено на адресу відповідача та повернулось з відміткою «за закінченням терміну зберігання»;
- контролюючим органом 20.09.2018 проведено камеральну перевірку питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість (акт №54283/04-36-12-07/32431283 від 20.09.2018). На підставі акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення №0004851207 від 09.11.2018 на суму 3507,01 грн. та №004841207 від 09.11.2018 на суму 34945.49 грн., які направлені на адресу відповідача та повернулись з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Податковий борг з податку на прибуток у розмірі 2 040,00 грн. виник в результаті несплати у встановлені строки сум грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а саме:
- контролюючим органом 30.03.2018 проведено камеральну перевірку з питань несвоєчасного подання (неподання) податкової звітності з податку на прибуток (акт №15779/04-36-12-38/32431283 від 30.03.2018). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0126941238 від 31.05.2018 на суму 2040.00 грн., яке направлено на адресу відповідача та повернулось з відміткою «за закінченням терміну зберігання», а отже набуло статусу податкового боргу лише 17.10.2018, що відображено в інтегрованій картці платника податків з податку на прибуток за 2018 рік.
Податковий борг з акцизного податку на пальне в розмірі 10 370,00 грн. виник внаслідок несплати у встановлені строки сум грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а саме:
- контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних задекларованих у деклараціях акцизного податку (акт №5726/04-36-40- 03/32431283 від 07.02.2018). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення- рішення №002404003 від 04.04.2018 на суму 170,00 грн., яке направлено на адресу відповідача та повернулось з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
- контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у деклараціях акцизного податку (акт №28786/04-36-40- 03/32431283 від 05.06.2018). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення- рішення №0006354003 від 01.08.2018 на суму 4 080,00 грн., яке направлено на адресу відповідача та повернулось з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
- контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у деклараціях акцизного податку (акт №37968/04-36-40- 03/32431283 від 17.07.2018). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення- рішення №0007784003 від 05.09.2018 на суму 1 020,00 грн., яке направлено на адресу відповідача та повернулось з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
- контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у деклараціях акцизного податку (акт №72152/04-36-40- 03/32431283 від 12.12.2018). На підставі акту перевірки було винесено податкове повідомлення- рішення №0001114003 від 13.02.2019 на суму 4 080,00 грн., яке направлено на адресу відповідача та повернулось з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
- контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у деклараціях акцизного податку (акт №23003/04-36-40- 03/32431283 від 23.04.2019). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення- рішення №0006074003 від 10.07.2019 на суму 1 020,00 грн., яке направлено на адресу відповідача та 30.07.2019 отримано його представником.
У зв`язку з несплатою податкових зобов`язань, контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 18.07.2018 №73542-17/67 про наявність податкового боргу в розмірі 16 794,84 грн., яку направлено на адресу відповідача та яка повернулась на адресу контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Доказів оскарження даних податкових повідомлень-рішень відповідачем суду не надано, таким чином сума податкового боргу за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженою.
Доказів добровільного погашення відповідачем податкового боргу матеріали справи не містять.
Оскільки сума податкового боргу станом на дату подання позовної заяви відповідачем не сплачена, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення податкового боргу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України.
Пунктом 16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.36.1 - 36.3 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно п.п.58.2, 58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу.
Згідно ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст.59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Згідно пункту 60.6 ст.60 Податкового кодексу України якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).
Стаття 60 Податкового кодексу України містить перелік підстав відповідно яких податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов`язання або податкову вимогу; контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов`язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов`язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Оскільки матеріали справи не містять підтверджень жодного із перелічених випадків, податкові повідомлення-рішення є не відкликаними.
Відповідно до п.14.1.152. ст.14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Матеріали справи не містять документів на підтвердження зменшення боргу відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заборгованість по сплаті податків є узгодженою, є не погашеною та підлягає стягненню у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, у даній справі судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, стягненню з відповідача не підлягають.
Оскільки суддя Маковська О.В. перебувала у відпустці, рішення у справі приймається після виходу судді з відпустки.
Керуючись статтями 139, 241 - 246, 250, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Приватного підприємства «Промтехсервіс» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути податковий борг з Приватного підприємства «Промтехсервіс» в розмірі 271 426,05 грн. шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська