
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2021 року Справа № 160/14672/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОзерянської С.І. за участі секретаря судового засіданняНатхи В.С. за участі: позивача представника позивача представника відповідача -1 відповідача - 2 Копитько М.Г Марченка В.А. Нізік С.С. Цвіркуна Я.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Перещепинської міської ради, Перещепинського міського голови Цвіркуна Ярослава Олексійовича про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді,-
ВСТАНОВИВ:
26.08.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Перещепинської міської ради від 23.07.2021 року № 1-9/VIII "Про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 "; визнати протиправним та скасувати розпорядження Перещепинського міського голови № 199-к від 23.07.2021 року "Про звільнення ОСОБА_1 з посади секретаря Перещепинської міської ради»; поновити позивача на посаді секретаря Перещепинської міської ради з 09.08.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуваними рішеннями Перещепинської міської ради та голови ради її повноваження, як секретаря міської ради, незаконно достроково припинено та звільнено з займаної посади. На переконання позивача, спірні рішення винесено з порушенням законодавчо встановленої процедури, регламентованої насамперед Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», без зазначення у ньому відповідних підстав, передбачених у тому числі Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», що на думку позивача вказує на необхідність визнання їх незаконними та скасування в судовому порядку, а відтак - задоволення позовних вимог, зокрема і в частині поновлення на посаді.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито правадження у справі № 160/14672/21. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
28 вересня 2021 року Перещепинською міською радою надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджуються з позовними вимогами та просить відмовити в їх задоволенні, оскільки оскаржувані рішення були прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства та затвердженого радою регламенту.
28 вересня 2021 року головою Перещепинської міської ради надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджуються з позовними вимогами та просить відмовити в їх задоволенні, зазначаючи, що оскаржувані рішення були прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства та затвердженого радою регламенту.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року подальший розгляд адміністративної справи №160/14672/21 вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
05 жовтня 2021 року позивачем надано відповідь на відзиви відповідачів, в якій підтримано позицію зазначену в позовній заяві.
21 жовтня 2021 року Перещепинською міською радою надано заперечення на відповідь на відзив, в якому підтримано позицію наведену у відзиві на позовну заяву.
10 листопада 2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
В судовому засідання 20 грудня 2021 року позивач та представник позивача просили задовольнити позовну заяву з підстав зазначених в ній.
В судовому засідання 20 грудня 2021 року відповідач та представник відповідача просили відмовити в задоволенні позовної заяви з підстав зазначених у відзивах на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи та відеозапис, заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебувала на посаді секретаря Перещепинської міської ради восьмого скликання.
Рішенням 9-ї сесії Перещепинської міської ради восьмого скликання від 23.07.2021 року №1-9/VIIІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 » було достроково припинено повноваження секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 .
Рішення прийняте відповідно до п.4 ч. 1 ст. 26, ч. 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у звязку з незабезпеченням здійснення секретарем Перещепинської міської ради ОСОБА_1 повноважень, передбачених п. 4, 5, 7 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», взявши до уваги інформацію депутата Перещепинської міської ради ОСОБА_2 , щодо включення ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або повязані з корупцією правопорушення, щодо якої 11.11.2016 року набрало законної сили судове рішення про притягнення до відповідальності за корупційне правопорушення від 31.10.2016 року №62398344 та на підставі протоколу лічильної комісії з проведення таємного голосування за проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 » від 23.07.2021 року №2.
23.07.2021 року Перещепинським міським головою ОСОБА_3 прийнято розпорядження №199-к «Про звільнення ОСОБА_1 з посади секретаря Перещепинської міської ради» з 09 серпня 2021 року.
Розпорядження прийняте відповідно до п. 20 ч. 4 ст. 42, п. 4 ч. 1 ст. 26, ч. 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ч. 3, ст. 40, ст. 47 Кодексу законів про працю України, у звязку з незабезпеченням здійснення секретарем Перещепинської міської ради ОСОБА_1 повноважень, передбачених п. 4, 5, 7 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі рішення Перещепинської міської ради від 23 липня 2021 року №1-9/8 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 », в звязку з перебуванням ОСОБА_1 у щорічній відпустці з 24 липня 2021 року по 06.08.2021 року згідно з розпорядженням міського голови від 09 липня 2021 року №120-в «Про надання частини щорічної основної відпустки ОСОБА_1 » та з метою забезпечення трудових гарантій працівника.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями відповідачів, стверджуючи про їх невідповідність вимогам законодавства та зазначаючи на порушення процедури їх прийняття, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до статті 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно частини 1 та 3 статті 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 146 Конституції України визначено, що інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад (частина 4 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку (стаття 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Частиною першою статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Відповідно до частини восьмої статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Згідно з частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, сільським, селищним, міським головою, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частина 4 та 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Частиною 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян (частина 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до частини першої статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань (частина 5 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно з частиною 17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням (частина 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Отже, враховуючи вказані вимоги статей 7 та 140 Конституції України основним принципом реалізації конституційного права громадян на самостійне вирішення питань місцевого значення в межах Конституції і законів України є здійснення територіальною громадою місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Створені відповідно до Конституції України органи місцевого самоврядування зобов`язані, з огляду на вимоги статті 19 Конституції України та частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», діяти у чіткій відповідності із законодавством України, передусім, Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Надаючи оцінку доводам позивача суд дійшов наступних висновків.
Так, позивач стверджує, що питання про дострокове припинення її повноважень як секретаря міської ради було внесено на пленарному засіданні міської ради одним із депутатів міської ради з голосу, а не завчасно, як це передбачено статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи Перещепинської міської ради та без попереднього погодження з постійною комісією ради. Окремо зазначає про відсутність законодавчо встановлених підстав для припинення її повноважень.
Відповідач, заперечуючи зазначає, що враховуючи вимоги частин 9 та 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи Перещепинської міської ради, депутат міської ради правомірно вніс на розгляд сесії з голосу питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради, порядок денний із вказаним вище питанням був затверджений присутніми на сесії депутатами міської ради, а погодження питання дострокового припинення повноважень секретаря міської ради не потребує попереднього погодження постайною комісією ради.
В свою чергу, правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадами в органах місцевого самоврядування є, зокрема, виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою (стаття 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Отже, посада секретаря міської ради є посадою в органі місцевого самоврядування.
Підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування передбачені статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Так, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). Посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині другій цієї статті, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Зокрема, частиною першою статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (частина п`ята статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, зокрема в частині того, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом (пункт 4 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішенням Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області VIIІ скликання № 4-2/ VIIІ від 14 грудня 2020 року затверджено Регламент Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області VIIІ скликання (далі - Регламент).
Статтями 1 та 2 Регламенту встановлено, що порядок діяльності Перещепинської міської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні, «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в оргах місцевого самоврядування в Україні», «Про запобігання корупції, іншими законодавчими актами, статутом територіальної громади, цим Регламентом та Положенням про постійні комісії ради.
Регламент ради є обов`язковим для виконання всіма депутатами, міським головою та іншими посадовими особами місцевого самоврядування. Регламент встановлює порядок скликання і проведення сесії ради, формування виконавчих органів ради, порядок прийняття рішень та звітів, порядок здійснення контрольної діяльності, прийняття рішень за спеціальними процедурами, процедуру діяльності депутатів, посадових осіб та органів ради.
Відповідно до статті 36 Глави 1 «Виключна компетенція ради» розділу ІІІ «Пленарні засідання ради» Регламенту, виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються питання, передбачені статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 24 Глави 5 «Порядок денний сесії» Регламенту встановлено, що проект порядку денного формує міський голова.
Пропозиції щодо включення до проекту порядку денного сесії можуть вноситись міським головою, секретарем ради, постійними комісіями, депутатськими групами (фракціями), депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян, старостами.
Відповідно до статті 25 Глави 5 «Порядок денний сесії» Регламенту, всі питання включені до проекту порядку денного, які вносяться на розгляд ради, попередньо повинні обовязково розглядатись профільною постійною комісією та іншими постійними комісіями, крім випадків, передбачених цим Регламентом.
Частинами 1 та 2 статті 27 Глави 5 «Порядок денний сесії» Регламенту, передбачено, що проект порядку денного сесії, сформований відповідно до вимог, зміни до нього обговорюються і затверджуються в цілому міською радою більшістю голосів присутніх депутатів. Обговорення щодо включення будь-якого питання до порядку денного сесії проводиться за скороченою процедурою.
Враховуючи наведені норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» суд приходить до висновку, що депутат місцевої ради має право на внесення пропозицій на розгляд ради, що повністю узгоджується з вимогами частини 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 24 Глави 5 Регламенту Перещепинської міської ради.
Питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради було включено до порядку денного після обговорення на сесії ради та затвердження міською радою більшістю голосів присутніх депутатів за скороченою процедурою, що відповідає вимогам статті 27 Регламенту ради.
Щодо попереднього розгляду профільною комісією питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради, суд звертає увагу, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає постійні комісії ради як органи ради, що обираються з числа її депутатів, зокрема для попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання (що стосується кадрових питань, то постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються тільки для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань).
Ні Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні Положення про постійні комісії, не передбачають повноважень постійних комісій щодо попереднього розгляду питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.
У зв`язку з цим суд дійшов висновку, що відсутність попереднього розгляду питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради (позивача) постійною комісією не є порушенням порядку розгляду цього питання сесією міської ради. А тому суд вважає безпідставним твердження позивача про те, що питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради повинно бути розглянуто перед внесенням до порядку денного засідання сесії міської ради профільною комісією.
При цьому, в судовому засіданні, судом зокрема було встановлено, що на засіданні 9-ї сесії Перещепинської міської ради 8 скликання 23 липня 2021 року були присутні 25 депутатів ради з загальної кількості 26 депутатів міської ради та міський голова.
Для забезпечення підрахунку голосів під час голосування була обрана лічильна комісія у складі 3-х депутатів міської ради : ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
За включення до черги денної першим питанням про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 проголовули за - 14 депутатів, проти - 7, утримались - 4.
З процедури проведення таємного голосування з дострокового припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради створено лічильну комісію у складі 5 депутатів: ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
За результатами таємного голосування прогосували за - 14 депутатів, проти - 10, утримались - 0.
Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, що в даному випадку свідчить про наявність необхідної кількості голосів для ухвалення рішення з розглядуваного питання.
Отже, Перещепинською міською радою при ухваленні оскаржуваного рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради було дотримано всі вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Перещепинської міської ради.
Щодо підстав для дострокового припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради, суд зауважує, що посада секретаря Перещепинської міської ради є виборною. Натомість Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містить посилань на підстави для дострокового припинення повноважень секретаря міської ради за рішенням відповідної ради або на необхідність створення обов`язкових передумов для прийняття цього рішення.
Відтак повноваження міської ради щодо дострокового припинення повноважень секретаря є дискреційними, а тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам ради, з яких вона виходила, приймаючи відповідне рішення.
Тобто спірне рішення Перещепинської міської ради може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.
Вказані висновки відповідають позиції Верховного Суду, наведеній у постанові від 12 вересня 2019 року у справі №657/268/15-а, від 22.11.2021 року у справі №1.380.2019.005671, й корелюються з позицією Великої Палати Верховного Суду щодо дискреційних повноважень органів місцевого самоврядування, викладеною у постанові від 27 березня 2019 року у справі №688/3487/16-а.
Враховуючи встановлені обставини справи та вимоги чинного законодавства, суд дійшов висновку, що рішення Перещепинської міської ради від 23.07.2021 року №1-9/VIII про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 було прийняте на підставі та в межах наданих раді повноважень і з дотриманням процедури.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що наведені позивачем підстави для визнання протиправним і скасування рішення міської ради про дострокове припинення її повноважень на посаді секретаря міської ради та як наслідок протиправність розпорядження міського голови не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи по суті.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Перещепинської міської ради від 23.07.2021 року №1-9/VIII про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 та розпорядження міського голови від 23.07.2021 року №199-к, оскільки незгода позивача з розпорядженням обгрунтовувалась протиправністю рішення міської ради про дострокове припинення її повноважень на посаді секретаря міської ради.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
За приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є в справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Разом з тим, насамперед суд звертає увагу на вимоги частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, згідно яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В той же час, відповідно до положень частини другої вказаної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, в тому числі: - обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); - безсторонньо (неупереджено); - розсудливо; - пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно з пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
На думку суду, вищенаведене у сукупності свідчить про те, що рішення Перещепинської міської ради від 23.07.2021 року №1-9/VIII про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради ОСОБА_1 та розпорядження міського голови від 23.07.2021 року №199-к, відповідають вимогам зазначених положень частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства та зокрема згаданим раніше вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відмову у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 242-246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Перещепинської міської ради, Перещепинського міського голови Цвіркуна Ярослава Олексійовича про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 28 грудня 2021 року.
Суддя С.І. Озерянська