
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2021 року Справа № 160/16740/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Союзенергомаш" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
16 вересня 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, з урахуванням уточнених позовних вимог від 05.10.2021 року, до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якій просить:
визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №297342 від 05 серпня 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17 000,00 грн.
В обґрунтування уточненої позовної заяви представник позивача зазначив, що 09 червня 2021 року працівниками Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на пункті габаритно-вагового контролю, розташованого на а/д М-18, 263 км. + 674 м., було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача марки КАМАЗ 5511 реєстраційний номер НОМЕР_1 , який перевозив металобрухт.
За результатами проведення габаритно-вагового контролю відповідачем було складено Довідку №0064015 від 09 червня 2021 року «про результати здійснення габаритно-вагового контролю» та Акт №027215 від 09 червня 2021 року «про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів».
Також позивачу надано чек зважування транспортного засобу позивача від 09.06.2021 року о 17:10 год., в якому зазначається: загальна маса 19810 кг., вісь 1- 1930 кг., вісь 2 - 9040 кг., вісь 3 - 8840 кг., що здійснювалось на швидкості 5 км/год.
Однак, вказаний чек не містить реквізитів щодо пункту проведення вагового контролю.
Внаслідок зазначених обставин 05 серпня 2021 року відповідачем винесено Постанову №297342 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн. за порушення позивачем частини 1 абзацу 15 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідач не повідомив позивача про час і місце розгляду справи, а також не надіслав відповідного листа на адресу позивача, що є грубим порушенням вимог п.26 Порядку №1567.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №297342 від 05 серпня 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн., яка складена за результатами безпідставного висновку про перевищення вагових параметрів на другу та третю вісь транспортного засобу, які відповідач вважає здвоєними та неналежного повідомлення останнього про час та місце розгляду справи, що призвело до порушення норм діючого законодавства при її складенні, у зв`язку із чим останній звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» залишено без руху та надано час протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків.
05 жовтня 2021 року позивачем надано на адресу суду заяву про зміну (уточнення) позовних вимог.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року, з урахуванням усунення недоліків позовної заяви, провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року заяву представника товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» про забезпечення позову - задоволено та ухвалено:
Зупинити дію постанови винесену начальником Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Бичковим Вячеславом №297342 від 05 серпня 2021 року про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,00 грн.
Судом 21 вересня 2021 року на адресу Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул.Курчатова, буд.8, місто Дніпро, 49038) було направлено ухвалу про відкриття провадження у справі разом з примірником уточненої позовної заяви та додатками до неї та ухвалу про забезпечення адміністративного позову від 20 жовтня 2021 року.
На адресу суду 04 листопада 2021 року повернулось рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 49300 1830920 5.
Згідно ч.11 ст.26 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки є належним чином повідомленою про розгляд справи №160/16740/21 Дніпропетровським окружним адміністративним судом, однак протягом строку, визначеного в ухвалі про відкриття провадження, відзиву на позовну заяву на адресу суду не надано.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи вищезазначене, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» - позивач, код ЄДРПОУ 43391055, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10 вересня 2021 року за №1002241070012092925.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» 16 грудня 2019 року взято на облік як платник податків у Лівобережній ДПІ ( Самарський район м.Дніпра) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за №046819331298 та як платник єдиного внеску за №10000001691566.
Основний вид господарської діяльності за кодом КВЕД - 28.14 - Виробництво інших кранів.
На підставі протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» №14 від 06 вересня 2021 року наказом №134-к ОСОБА_1 призначений директором товариства.
Судом встановлено, що 09 червня 2021 року працівниками Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на пункті габаритно-вагового контролю, розташованого на а/д М-18, 263 км. + 674 м., було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача марки КАМАЗ 5511 реєстраційний номер НОМЕР_1 , який перевозив металобрухт.
За результатами проведення габаритно-вагового контролю відповідачем було складено Довідку №0064015 від 09 червня 2021 року «про результати здійснення габаритно-вагового контролю» та Акт №027215 від 09 червня 2021 року «про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів».
Також позивачу надано чек зважування транспортного засобу позивача від 09.06.2021 року о 17:10 год., в якому зазначається: загальна маса 19810 кг., вісь 1- 1930 кг., вісь 2 - 9040 кг., вісь 3 - 8840 кг., що здійснювалось на швидкості 5 км/год.
Водій транспортного засобу - ОСОБА_2 .
Внаслідок перевищення нормативно-допустимої маси (16 тонн) на здвоєну другу та третю вісь у сумі 17,88 тонни, 05 серпня 2021 року начальником Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Бичковим Вячеславом встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Союзенергомаш" частини 1 абзацу 15 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та як наслідок винесено Постанову №297342 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Позивачу вказану постанову вручено листом 17.08.2021 року, що підтверджується копією виписки з журналу реєстрації вихідної кореспонденції відділення ПАТ Укрпошти №49127.
Окрім того, відповідач не повідомив позивача про час і місце розгляду справи, а також не надіслав відповідного листа на адресу позивача, що є порушенням вимог п.26 Порядку №1567.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання «Союзенергомаш» вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №297342 від 05 серпня 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн., яка складена за результатами безпідставного висновку про перевищення вагових параметрів на другу та третю вісь транспортного засобу, які відповідач вважає здвоєними, та неналежного повідомлення позивача про час та місце розгляду справи, що призвело до порушення норм діючого законодавства при її складенні, у зв`язку із чим позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про дорожній рух», Законом України «Про автомобільні дороги», Законом України «Про автомобільний транспорт», Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879.
Згідно з абзацом 1,2 частини сьомої статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Частиною 10 ст.6 Закону №2344 встановлено, що на території України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, у сфері міжнародних автомобільних перевезень здійснює: контроль наявності, видачу дозвільних документів на виконання перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично виконується; контроль за виконанням автомобільними перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху та екологічну ситуацію; контроль за дотриманням перевізниками вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення; контроль та нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті та правил перевезення небезпечних вантажів; контроль внесення перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами України; перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів; нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пунктів 1, 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з підпунктами 15,27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 №1567.
Пунктом 3 Порядку №1567 визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Згідно з абз.3 п.4 Порядку №1567 рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 встановлено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь 11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі 16 т, строєні 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі 18 т, строєні 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до абз.1,4 пункту 4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Частинами 1, 4 ст.48 Закону №2344 передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідно до п.15,16,18,20 Порядку №879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Пунктом 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10 грудня 2013 року №1007/1207 встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
З огляду на пп.4,5 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30,31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до абз.1,2 п.16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи. Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації.
Згідно із абз.3 п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Відповідно до п.п.21,22,25-27 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Абз.1 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність автомобільних перевізників за порушення транспортного законодавства у вигляді адміністративно - господарських штрафів, зокрема, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
У постанові про застосування адміністративно-господарський санкцій вже зазначається суб`єкт, на якого накладається штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт, тобто автомобільний перевізник.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 09 червня 2021 року працівниками Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на пункті габаритно-вагового контролю, розташованого на а/д М-18, 263 км. + 674 м., було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача марки КАМАЗ 5511 реєстраційний номер НОМЕР_1 , який перевозив металобрухт.
За результатами проведення габаритно-вагового контролю відповідачем було складено Довідку №0064015 від 09 червня 2021 року «про результати здійснення габаритно-вагового контролю» та Акт №027215 від 09 червня 2021 року «про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів».
Також водію надано чек зважування транспортного засобу позивача від 09.06.2021 року о 17:10 год., в якому зазначається: загальна маса 19810 кг., вісь 1- 1930 кг., вісь 2 - 9040 кг., вісь 3 - 8840 кг., що здійснювалось на швидкості 5 км/год.
Водій транспортного засобу - ОСОБА_2 .
Щодо дотримання процедури розгляду акту перевірки позивача про порушення ним законодавства про автомобільний транспорт, суд зазначає наступне.
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до пункту 29 Порядку №1567 копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення (абзац 2 пункту 29 Порядку №1567).
Отже, після складання посадовою особою органу державного контролю акту, в якому зафіксовано встановлені під час проведення перевірки порушення особою вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення не пізніше протягом двох місяців з дня його виявлення здійснюється розгляд справи про порушення.
При цьому розгляд справи про порушення можливий у відсутність уповноваженої особи суб`єкта господарювання лише у разі належного сповіщення суб`єкта господарювання про розгляд справи, а засобами сповіщення суб`єкта господарювання про розгляд справи про порушення визначено розписку чи рекомендований лист із повідомленням.
Крім того, у тексті Постанови зазначено, що порушення позивачем абзацу 15 частини першої ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» підтверджується актом №285263 від 09.06.2021 р., який відсутній у позивача.
Також відповідачем надано позивачу Акт №027215 «Про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів» від 09.06.2021 року, натомість у постанові «Про застосування адміністративно-господарського штрафу» №297342 зазначено номер іншого акту, який відповідачем на адресу позивача не надсилався.
Таким чином, завчасно про час розгляду справи відповідач позивача не повідомив.
Як встановлено судом, відповідач був обізнаний стосовно того, що позивачем не отримано повідомлення про розгляд справи та, не дивлячись на це, посадовою особою відповідача винесено оскаржувану постанову.
Таким чином, відповідачем не було дотримано приписів вищевказаного Порядку №1567 щодо дотримання процедури розгляду акту перевірки позивача про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що позбавило позивача законного права бути присутнім під час розгляду справи, подати відповідні докази, висловити заперечення.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем порушено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567, оскільки відповідачем не було забезпечено повідомлення позивача про розгляд справи у належний спосіб, передбачений п.26 вказаного Порядку, що є порушенням його права бути присутнім при розгляді справи та надавати пояснення.
Обов`язок повідомляти особу про місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три дні до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за три дні до дати розгляду справи. Обов`язок доказування цієї обставини несе уповноважена посадова особа.
Повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим державним органом справи про адміністративне правопорушення.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 28 березня 2018 року у справі № 742/3757/16-а, від 31 січня 2019 року у справі №760/10803/15-а, від 19 вересня 2019 року у справі №686/21230/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі № 486/92/17, від 14 листопада 2019 року у справі №815/1570/16, від 06 грудня 2019 року у справі №804/7725/17, від 24 грудня 2019 року у справі №360/403/19.
Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, судом з матеріалів справи не встановлено належного повідомлення позивача про розгляд справи, у зв`язку з чим, оскаржувана постанова №297342 від 05 серпня 2021 року є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що протягом судового розгляду справи відповідачем не доведено правомірність оскаржуваної постанови, суд дійшов висновку, про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Союзенергомаш" у повному обсязі.
Щодо стягнення судових витрат зі сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до вимог ч.1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 2270,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням АБ "Південний" №20143 від 20 серпня 2021 року.
Окрім того, позивачем при зверненні до адміністративного суду із заявою про забезпечення адміністративного позову сплачено суму судового збору у розмірі 681,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням АБ "Південний" №20697 від 04 жовтня 2021 року.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Союзенергомаш" (код ЄДРПОУ 43391055) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845) судових витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок) та судових витрат зі сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову у розмірі 681,00 грн. (шістсот вісімдесят одна гривня нуль копійок).
Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Союзенергомаш" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №297342 від 05 серпня 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17 000,00 грн.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об`єднання "Союзенергомаш" (код ЄДРПОУ 43391055) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок) та судові витрати зі сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову у розмірі 681,00 грн. (шістсот вісімдесят одна гривня нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник