Рішення № 103182917, 24.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
160/19193/21
Номер документу
103182917
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 року Справа № 160/19193/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

19 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв`язку із втратою годувальника;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити з 26.10.2020 року пенсію ОСОБА_1 у зв`язку із втратою годувальника, обчисливши її у розмірі не менше ніж 50% пенсії померлого годувальника - ОСОБА_2 , яку він отримував на момент смерті.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в органах пенсійного фонду та отримую пенсію за віком (за вислугу років).

ОСОБА_1 є вдовою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 , 1946 року народження.

26 жовтня 2021 року вперше та 21 липня 2021 року повторно позивач звернулась до відділу з питань перерахунку пенсії №3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника за померлого чоловіка - ОСОБА_2 .

04 листопада 2021 року позивач отримала від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення №0400-0308-8/104361 про відмову у перерахунку пенсії із причини ненадання:

- довідки про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);

- документи про місце проживання (реєстрації).

ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягає у відмові у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка - ОСОБА_2 , у зв`язку із чим звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

16 листопада 2021 року на адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№101257/21, в якому останній не погоджується з поданою позовною заявою і просить звернути увагу на наступні обставини справи, які мають істотне значення для вирішення спору по суті.

Так, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV.

26 жовтня 2020 року позивач дійсно зверталась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника.

У розумінні частини 1 статті 36 Закону №1058-ІV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу.

Відповідно до підпункту 1 частини 2 статті 36 Закону №1058-ІV, непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Згідно з частиною 3 статті 36 Закону №1058-1V до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до пункту 4.1 Розділу IV Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою згідно додатку 3 даного Порядку.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно з пунктом 4.2 Розділу IV Порядку, при прийомі документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2|) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності) тощо.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Пунктом 4.3 Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Отже, Порядком передбачено процедуру подання особою заяви із зазначенням в ній суті порушеного питання, до якої надаються документи, визначені Порядком та прийняття рішення органом, що призначає пенсію.

Відповідач, розглянувши заяву, листом №0400-0308-8/104361 від 04.11.2020 відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, оскільки останньою подано не повний пакет документів, як того вимагає Порядок.

За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї позивач надала справку о составе семьи или зарегистрированных в жилом помещении/доме лицах, яка видана Донецькою Народною Республікою 29.09.2020 за №6796.

Проте, місце перебування позивача відповідно Довідки від 18.12.2014 №1205002584 про взяття на облік внутрішньо переміщеної з тимчасової окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що також підтверджується записами в паспорті громадянина України.

Відповідно до Довідки від 04.05.2017 №995 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи померлий чоловік позивача - ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вважає не доведеним факт перебування позивача на утриманні померлого чоловіка.

З огляду на вищезазначене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не розглядало заяву позивача про перехід на інший вид пенсії по суті та не приймало рішення.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 від 01 лютого 1983 року підтверджується факт, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено шлюб.

Відповідно до довідки від 18.12.2014 №1205002584 про взяття на облік внутрішньо переміщеної з тимчасової окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що також підтверджується записами в паспорті громадянина України.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер чоловік ОСОБА_2 , що документально підтверджується свідоцтвом про смерть Амур-Нижньодніпровського районного у місті Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) серії НОМЕР_3 від 13 жовтня 2020 року.

Відповідно до довідки про спільне місце проживання у вигляді "справки о составе семьи или зарегистрированных в жилом помещении/доме лицах" від 29.09.2020 за №6796 на запит ОСОБА_1 , підтверджується факт того, що за адресою: " АДРЕСА_3 " проживало 5 осіб, у тому числі ОСОБА_2 (чоловік) та ОСОБА_1 (дружина померлого чоловіка).

26 жовтня 2021 року вперше та 21 липня 2021 року повторно позивач звернулась до відділу з питань перерахунку пенсії №3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника за померлого чоловіка - ОСОБА_2 , окрім того до заяви було додано пакет документів, а саме:

- заяву про перехід на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058, яку зареєстровано в журналі реєстрації;

- паспорт ОСОБА_2 ;

- ідентифікаційний код ОСОБА_2 ;

- свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 від 13 жовтня 2020 року;

- свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_2 від 01 лютого 1983 року;

- довідку від 04.05.2017 №995 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

- довідку про спільне проживання "справку о составе семьи или зарегистрированных в жилом помещении/доме лицах" від 29.09.2020 за №6796 на запит ОСОБА_1 .

За результатами розгляду пакету документів та наданої заяви, 04 листопада 2021 року позивач отримала від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення №0400-0308-8/104361 про відмову у перерахунку пенсії із причини ненадання:

- довідки про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);

- документи про місце проживання (реєстрації).

ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягає у відмові у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка - ОСОБА_2 , у зв`язку із чим звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України №1058-IV.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України №1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст.5 Закону України №1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Приписами ст.8 Закону України №1058-IV передбачено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону №1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Згідно з частиною 2 статті 36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону №1058-IV до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині 2 цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Аналіз наведених норм Закону №1058-IV свідчить, що право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника мають, зокрема чоловік або дружина, які є непрацездатними та були на повному утриманні померлого годувальника.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки про спільне місце проживання у вигляді "справки о составе семьи или зарегистрированных в жилом помещении/доме лицах" від 29.09.2020 за №6796 на запит ОСОБА_1 , підтверджується факт того, що за адресою: " АДРЕСА_3 " спільно проживали 5 осіб, у тому числі ОСОБА_2 (чоловік) та ОСОБА_1 (дружина померлого чоловіка).

Закон №1058-IV пов`язує право на отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника із статусом члена сім`ї померлого годувальника, до яких відноситься, з-поміж інших категорій осіб, одне із подружжя - чоловік чи дружина.

Засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначає Сімейний кодекс України.

Відповідно частини 1 статті 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Як встановлено судом, свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 від 01 лютого 1983 року підтверджується факт, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено шлюб, а тому позивач відноситься до кола осіб, які за законом мають право на отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 37 Закону передбачено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника, зокрема на одного непрацездатного члена сім`ї призначається у розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника, обчисленого відповідно до статей 27,28 Закону №1058.

Частина 2 статті 39 Закону №1058-IV визначає коло осіб, які вважаються непрацездатними і мають право на такий вид пенсії. Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 39 Закону №1058-IV до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно Постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №22-1 від 25.11.2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника необхідно подати такі документи:

1) трудова книжка померлого годувальника або документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, підтвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.

2) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи);

3) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

4) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);

5) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визначення його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

7) документи про місце проживання (реєстрації);

8) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 74 років, що документально підтверджується свідоцтвом про смерть Амур-Нижньодніпровського районного у місті Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) серії НОМЕР_3 від 13 жовтня 2020 року.

Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 розділу IV Порядку передбачено, що заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Судом встановлено, що 04 листопада 2021 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу повідомлено про відмову у перерахунку пенсії із причини ненадання повного пакету документів.

Пунктом 2.3 Розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок) визначено перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника разом з документами померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Серед визначено переліку документів до заяви, зокрема, надається: довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності); документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (пункт 2.11 Розділ 2 Порядку).

Відповідно до статті 38 Закону №1058-ІV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім`ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім`ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

Судом встановлено, що відповідач відмовив позивачу у переведенні на інший вид пенсії з причини, ненадання документів, а саме:

- довідки про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);

- документи про місце проживання (реєстрації).

З приводу цього суд зазначає, що вказані обставини не можуть бути підставою для відмови у переведенні на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, оскільки факт спільного проживання та перебування у шлюбі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджено свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 від 01 лютого 1983 року та довідкою про спільне місце проживання у вигляді "справки о составе семьи или зарегистрированных в жилом помещении/доме лицах" від 29.09.2020 за №6796 на запит ОСОБА_1 , якою підтверджується факт того, що за адресою: " АДРЕСА_3 " спільно проживали 5 осіб, у тому числі ОСОБА_2 (чоловік) та ОСОБА_1 (дружина померлого чоловіка), вказані факти не заперечуються відповідачем.

Пунктом 1 Постанови Верховної Ради України №254-VІІІ від 17.03.2015 визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

За положеннями, наведеними в ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014, тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відтак, відповідачем не враховані всі обставини, що мають значення для прийняття рішення

Щодо документів про місце реєстрації, то позивачем було надано:

- Довідку від 18.12.2014 №1205002584 про взяття ОСОБА_1 на облік внутрішньо переміщеної особи з тимчасової окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

- Довідку від 04.05.2017 №995 про взяття ОСОБА_2 на облік внутрішньо переміщеної особи з тимчасової окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .

З урахування викладеного та сукупності наданих доказів, суд приходить до висновку, що позивачем було надано повний (достатній) перелік документів для переведення з пенсії за вислугою років на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, у зв`язку із чим відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оформлена рішенням 0400-0308-8/104361 від 04 листопада 2021 року є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про протиправність дій з боку відповідача та необхідність задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Щодо судових витрат зі сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до вимог ч.1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується квитанцією АТ "Ощадбанк" №20 від 12 жовтня 2021 року.

А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 0400-0308-8/104361 від 04 листопада 2021 року щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію у зв`язку із втратою годувальника.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити переведення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з призначеної пенсії на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 26 жовтня 2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник