
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2021 року Справа № 160/10940/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/10940/21 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремлений підрозділ (49005, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Сімферопольська, будинок 17-А, код ЄДРПОУ ВП 44118658), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Челюскіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 37988155) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні,-
ВСТАНОВИВ:
06.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, що полягає у відмові у вжитті заходів з метою повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , помилково (надмірно) сплаченого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 25 889,46 грн. за виконавчим провадженням ВП №61823222;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , помилково (надмірно) сплаченого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 25889,46 грн. та подати даний висновок для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15.04.2020 року головним державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби Міністерства юстиції (м. Дніпро) Добридніком Сергієм Анатолійовичем прийнята постанова про відкриття виконавчого провадження №61823222 про стягнення з нього на користь Головного управління ДПС у Дніпропетровській області боргу у розмірі 26539,26 грн. на підставі вимоги відповідача №Ф-279979-55У від 12.11.2019 року. 08.05.2020 року державним виконавцем прийнята постанова про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, а саме звернуто стягнення на його заробітну плату за місцем роботи - АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі». 16.07.2020 року позивачем подана заява до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про списання недоїмки, штрафів та пені з єдиного соціального внеску за період з 01.01.2017 року по 16.07.2020 року на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників від 13.05.2020 року №592ІХ. 04.02.2021 року відповідачем подано до Дніпровського відділу ДВС у місті Кам`янське Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) заяву №1088/9/04-36-13-09-11 про відкликання вимог та повернення виконавчого документу по виконавчому провадженню №61823222 без подальшого виконання. Виконавче провадження закінчено. Разом із тим, у зв`язку із відкриттям виконавчого провадження, на виконання зазначених вимог, з його заробітної плати було утримано кошти в сумі 25889,46 грн. У зв`язку із протиправним списанням коштів з ЄСВ позивач 05.05.2021 року звернувся до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області із заявою про повернення його сплачених коштів, однак відповіді не отримав. Вважає, що сума єдиного соціального внеску у розмірі 25889,46 грн. є помилково стягнутою з останнього у в`язку з чим вимушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №160/10940/21, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
20.08.2021 року представником відповідача, засобами поштового зв`язку, подано письмовий відзив на позов, у якому у задоволенні позову просив відмовити повністю, посилаючись на те, що рішення керівника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №26/04-36-13-09-13 від 02.02.2021 року було списано борг з єдиного соціального внеску ОСОБА_1 у розмірі 12763,78 грн., який нарахований за період з 01.01.2017 року по 30.10.2020 року. Станом на 16.08.2021 року борг (недоїмка) з єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відсутній, наявна переплата в сумі 6649,61 грн. Вважає, що податковий орган діяв в межах своїх повноважень на підставі діючого законодавства України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 року замінено сторону відповідача на правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремлений підрозділ (49005, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Сімферопольська, будинок 17-А, код ЄДРПОУ ВП 44118658).
Пояснення щодо позову від третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області до суду не надходили.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрована як фізична особа-підприємець з 08.11.2001 року по 27.05.2020 року.
12.11.2019 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування №Ф-279979-55У, якою нараховано борг по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 26539,26 грн., яку направлено до Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Дніпро) для примусового виконання.
За отриманою вимогою Дніпровським відділом державної виконавчої служби у місті Кам`янське Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Дніпро) відкрито виконавче провадження №61823222, постанова від 15.04.2020 року.
У зв`язку із відкриттям виконавчого провадження №61823222, із заробітної плати ОСОБА_1 було утримано кошти в сумі 25889,46 грн. за виконавчим провадженням ВП № 61823222, що підтверджується Довідкою від 27.04.2021 року №414, згідно постанови від 08.05.2020 року про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника.
16.07.2020 року позивачем подана заява до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про списання недоїмки, штрафів та пені з єдиного соціального внеску за період з 01.01.2017 року по 16.07.2020 року на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників від 13.05.2020 року №592-ІХ.
Як зазначено відповідачем у відзиві на позов, рішенням керівника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №26/04-36-13-09-13 від 02.02.2021 року було списано борг з єдиного соціального внеску ОСОБА_1 у розмірі 12763,78 грн., який нарахований за період з 01.01.2017 року по 30.10.2020 року та наявна переплата в сумі 6649,61 грн.
04.02.2021 року відповідач подав до Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Дніпро) заяву №1088/9/04-36-13-09-11 про відкликання вимог та повернення виконавчого документу по виконавчому провадженню №61823222.
18.02.2021 року виконавче провадження №61823222 за заявою стягувача було закінчено, у зв`язку з надходженням заяви стягувача щодо відкликання виконавчого документа.
05.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області із заявою, в якій просив повернути незаконно стягнуті з нього кошти, що були стягнуті виконавчою службою. Відповіді за результатами розгляду заяви позивача про повернення незаконно стягнутих коштів Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області не було надано.
Вважаючи бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Підпунктом 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Приписами п.п.17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України визначено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
При цьому, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст.301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1 ст. 43 ПК України).
Згідно із п.43.2 ст. 43 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п.43.3 ст.43 ПК України).
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (п. 43.4 ст. 43 ПК України).
В силу п. 43.5 ст. 43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (п. 43.6 ст.43 ПК України).
У свою чергу, підзаконним нормативно-правовим актом, який регламентує процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску є Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 року № 6 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 5 Порядку №6 повернення коштів здійснюється у випадках:
1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719;
2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719;
3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;
4) помилкової сплати податкових зобов`язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719.
Пунктом 6 Порядку №6 визначено, що повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення.
У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.
У випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів за місцем обліку помилково сплачених коштів у довільній формі із зазначенням суми та напряму повернення.
Помилково сплачені суми у випадках, передбачених підпунктами 3 та 4 пункту 5 цього Порядку, підлягають поверненню з урахуванням положень статті 43 Податкового кодексу України та пункту 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
У разі надходження заяви про повернення коштів, що надміру сплачені страхувальниками, які беруть добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, платник додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3719.
Згідно з пунктом 7 Порядку №6 у разі надходження заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації заяви проводить перевірку наданої платником інформації.
Заява залишається без задоволення у таких випадках:
невідповідність заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку;
недостовірність викладеної у заяві платника інформації;
подання заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску;
наявність у платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.
У разі відмови в задоволенні заяви про повернення коштів з рахунку 3719 платнику єдиного внеску підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.
У разі задоволення заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає заяву з відміткою про підтвердження повернення коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності.
Підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви з відміткою про підтвердження повернення коштів на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку та протягом одного робочого дня від дати їх реєстрації разом з примірником Реєстру висновків передаються до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку.
На підставі висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення Коштів з рахунку 3719, на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства).
Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок Платника, зазначений у заяві, відкритий у банку або органі Казначейства. (пункт 8 Порядку №6).
З аналізу викладеного вбачається, що контролюючий орган за результатами розгляду заяви платника податків про повернення надмірно сплачених податкових зобов`язань та у разі відсутності законодавчо мотивованих підстав для відмови у задоволенні такої заяви зобов`язаний підготувати висновок за формою, передбаченою Порядком №6, а органи Державної казначейської служби зобов`язані здійснити повернення надмірно сплачених сум грошових зобов`язань.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 05.05.2021 року позивач звернувся з заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просив повернути грошові кошти в розмірі 25889,46 грн., як помилково/надмірно сплачені кошти та зазначив реквізити, на які необхідно перерахувати зазначену суму. Крім того, позивач у своїй заяві зазначив причину повернення зазначених коштів.
Разом з тим, доказів на підтвердження факту складання та подання до органу казначейства відповідно до закону висновку про повернення надмірно сплачених грошових коштів або залишення заяви без задоволення за результатами розгляду заяви від 05.05.2021 року, відповідачем суду не надано.
Наведене вище свідчить, що фактично відповідач заяву позивача про повернення коштів від 05.05.2021 по суті не розглянув.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем вчинено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 05 травня 2021 року.
Разом з цим, наведені вище норми Порядку № 6 визначають певну процедуру повернення платнику надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, згідно якої відповідний орган доходів і зборів наділений повноваженнями за поданою платником заявою, після перевірки наданої платником інформації, прийняти відповідне рішення про повернення коштів або про відмову у задоволенні заяви про повернення коштів. Тобто прийняття рішення про повернення позивачу суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 25889,46 грн. є дискреційними повноваженнями відповідача.
Так, по суті подана позивачем заява разом з доданими до неї документами не розглянута, суд в межах даної справи не може самостійно визначити правомірність поданої позивачем заяви про повернення коштів і зобов`язати відповідача задовольнити таку заяву, зобов`язавши відповідача підготувати висновок про повернення позивачу надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 25889,46 грн.
У випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб`єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична/юридична особа виконала всі приписи закону, а суб`єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Відповідно до Рекомендацій № К(80)2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Європи 11 березня 1980 року термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Отже, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з`ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
За таких обставин, з огляду на те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань прийняття рішення про повернення коштів, суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб`єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу, що визначені позивачем вимоги про зобов`язання відповідача направити висновок до Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області не узгоджуються з приписами наведеного Порядку № 6.
Відповідно до п.7 Порядку № 6 у разі задоволення Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає Заяву з відміткою про підтвердження повернення Коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності.
Підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання Заяви з відміткою про підтвердження повернення Коштів на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку (далі - Висновок) та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Реєстр висновків) за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку та протягом одного робочого дня від дати їх реєстрації разом з примірником Реєстру висновків передаються до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку.
Відповідно до п.8 Порядку № 6 на підставі Висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення Коштів з рахунку 3719, на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства).
Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує Кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок Платника, зазначений у Заяві, відкритий у банку або органі Казначейства.
Отже, разі задоволення Заяви про повернення коштів єдиного внеску у відповідного органу доходів і зборів (яким є відповідач) не виникає обов`язку направляти підготовлений згідно вказаному Порядку № 6 висновок до відповідного управління (відділення) Державної казначейської служби України, повернення кошти за рахунок платника здійснюється органом казначейства на підставі розрахункового документа визначеного вказаним Порядком №6 відповідного органу доходів і зборів. Підготовка та складення висновку є одним із етапів процедури повернення платнику надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску у разі задоволення заяви платника.
З огляду на викладене, з метою захисту порушених прав позивача, суд, виходячи з визначених позивачем меж позовних вимог, вважає необхідним зобов`язати відповідача розглянути питання щодо повернення помилково/надмірно сплачених до бюджету коштів в сумі 25889,46 грн. за поданою позивачем заявою від 05.05.2021 року.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується квитанцією №3 від 01.07.2021 року.
Розподіл судових витрат здійснено відповідно до ч. 3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, так при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 454,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремлений підрозділ (49005, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Сімферопольська, будинок 17-А, код ЄДРПОУ ВП 44118658), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Челюскіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 37988155) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо розгляду заяви від 05 травня 2021 року про повернення помилково/надмірно сплачених до бюджету коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 25 889,46 гривень.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянути питання щодо повернення помилково/надмірно сплачених до бюджету коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 25889,46 грн. за заявою ОСОБА_1 від 05.05.2021 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17а, код ЄДРПОУ 44118658) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 454,00 гривень (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко