Рішення № 103177968, 27.01.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
520/24809/21
Номер документу
103177968
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 січня 2022 року № 520/24809/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України, які полягають у невключенні в довідку від 04.10.2021 року № 11/6381 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 надбавки за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % посадового окладу та надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років, що були враховані при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63), для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії, у тому числі за назвою та у розмірах: - посадовий оклад (ПО) - 3170.00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ) прапорщик - 950.00 грн.; надбавка за вислугу років (НВР), 30 % (ПО+ОВЗ) - 1236.00 грн.; надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % (ПО) - 475,50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 90 % (ПО+ОВЗ+НВР) - 4284,80 грн.; надбавка за особливості проходження служби у розмірі 30 % (ПО+ОВЗ+НВР) - 1606,80 грн.; премія у розмірі 105 % (ПО) - 3328,50 грн, всього- 15051,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв`язку з набранням 05.03.2019 року законної сили рішенням у справі №826/3858/18 позивач 12.04.2019 року письмово звернувся до Голови Державної прикордонної служби України з проханням розглянути питання і направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення. Відповідачем видано позивачу довідку від 04.10.2021 № 11/6381, яка, на думку позивача, не відповідає вимогам закону, оскільки в ній не зазначені надбавки, що були враховані при попередньому перерахунку мені пенсії, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років та надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % посадового окладу. Позивач вважає дії Адміністрації Державної прикордонної служби України протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду. .

Ухвалою судді від 02.12.2021 відкрите спрощене позовне провадження у справі.

Представник відповідача Адміністрації Державної прикордонної служби України не погодився з позовними вимогами, направив до суду відзив, в якому зазначив, що законодавцем встановлено виключний перелік видів грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсій. Включення до перерахунку пенсій інших видів, грошового забезпечення діючим законодавством не передбачено. Довідка, яка була надана Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, складена та оформлена відповідно до чинного законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а саме Порядку № 45. Підстав для включення в довідку надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років та надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % посадового окладу у посадових осіб Адміністрації Державної прикордонної служби України не було, оскільки зазначені види додаткового грошового забезпечення станом на час проведення перерахунку не виплачуються та не передбачені.

Позивач не погодився з доводами відзиву та направив до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що доводи відповідача суперечать висновкам Верховного Суду у зразковій справі, а довідка від 04.10.2021, видана відповідачем, не відповідає вимогам закону.

Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, висловлені сторонами у заявах по суті справи доводи та докази на їх обґрунтування, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Державній прикордонній службі України.

Позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до закону №2262-ХІІ.

З 01.01.2018 пенсія позивачу перерахована, виходячи із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

Отже, при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 не враховані додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премія.

05.03.2019 набрало чинності рішення окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3585/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і .додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, за деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), зокрема, щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки.

Зважаючи на викладене, 02.09.2021 позивач звернувся до Голови Державної прикордонної служби України з проханням направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області (другий примірник на мою адресу) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідач на підставі звернення у зв`язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку № 11/6381 від 04.10.2021 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, до якої включено такі складові:

Посадовий оклад – 3170,00 грн;

Оклад за військовим званням – 950,00 грн;

Надбавка за вислугу років (30 %) – 1236,00 грн;

Надбавка за особливості проходження служби (30%) – 1606,80 грн;

Премія (105%) – 3328,50 грн;

Всього – 10291,30 грн.

Позивач не погоджується зі складовими грошового забезпечення, які включені до нової довідки, вважаючи, що до складу грошового забезпечення протиправно не було включено: 1) надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 80 % посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років та 2) надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (ОУС) у розмірі 15 % посадового окладу, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до приписів ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Так, з 01.03.2018 року у зв`язку із зміною структури грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до Постанови № 704 не нараховуються і не виплачуються такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, набавки за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя.

Згідно з відновленою на підставі рішення суду редакцією пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45):

для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства;

-додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, до спірної довідки підлягали включенню додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які не скасовані та які виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою. При цьому їх розмір має визначатися відповідно до середніх розмірів, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію

Варто зазначити, що з 01.03.2018 року порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України визначаються Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ від 25.06.2018 № 558 (далі - Інструкція), розробленою відповідно до Постанови № 704.

Грошове забезпечення згідно з цією Інструкцією складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вищевказаними нормативно-правовими актами визначені лише граничні розміри деяких надбавок (доплат, премій). Персональні розміри цих видів грошового забезпечення встановлюються кожному військовослужбовцю наказом відповідного керівника залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою, тощо.

Так, Інструкцією передбачено виплату військовослужбовцям наступних виплат та надбавок: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за кваліфікацію, щомісячна доплата працівникам оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі і мають позитивні результати в цій роботі, премія.

Оскільки такі надбавки, як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя, Інструкцією та постановою № 704 не передбачені, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції після скасування змін, внесених Постановою № 103) для перерахунку пенсії не враховуються.

З огляду на вказане, суд не вважає наявними підстави для зазначення вказаних позивачем додаткових видів грошового забезпечення у новій довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Одночасно суд зазначає, що позивачу у спірну довідку були включені:

надбавка за вислугу років (30 %) – 1236,00 грн;

надбавка за особливості проходження служби (30%) – 1606,80 грн;

премія (105%) – 3328,50 грн,

хоча при попередньому перерахунку пенсії були враховані данні довідки від 31.05.2012 № 11/4550 (а.с.20), до якої включені в меншому відсотку:

надбавка за вислугу років (20 %) – 164,00 грн; премія (90%) - 684,00 грн

та взагалі не була включена надбавка за особливості проходження служби (30%) – 1606,80 грн.

Отже, з урахуванням нормативного регулювання порядку проведення перерахунку пенсії, визначеного Порядком № 45, довідка від 04.10.2021 № 11/6381 видана відповідачем правомірно, з урахуванням видів та розмірів грошового забезпечення діючих військовослужбовців та без зазначення тих видів грошового забезпечення, які скасовані на момент виникнення права на проведення перерахунку пенсії, тобто відповідно до вимог чинного законодавства.

Відтак, в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – залишити без задоволення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 27.01.2022.

Суддя Білова О.В.