Рішення № 103177664, 26.01.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2022
Номер справи
520/23969/21
Номер документу
103177664
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

26 січня 2022 року Справа № 520/23969/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради (вул. Соборна, буд. 20,м. Ізюм, Харківська область, 64300, код ЄДРПОУ 03196564) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати дії Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради незаконними та зобов`язати Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради призначити субсидії на комунальні послуги з моменту подачі заяв тобто з січня 2020 року та з січня 2021 року.

Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив, що 17.01.2020 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області з заявою про призначення житлової субсидії на придбання твердого пічного побутового палива у грошовій формі.

З наданої представником відповідача копії заяви вбачається, що в графі "контактний номер телефону" вказано "нет", а в графі "на рахунок банку" вказано "Приват" та не вказано номер рахунку, МФО, код.

Відповідач 12.02.2020 та 04.03.2020 року направляв на адресу ОСОБА_1 повідомлення, в якому просив підійти заявника до управління соціального захисту населення за адресою вул. Соборна, 20 для вирішення питання про призначення державної соціальної допомоги призначення житлової субсидії у грошовій формі та мати при собі реквізити банку.

Листом від 19.03.2020 року №02-04/2136 Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області повідомило ОСОБА_1 , що в порушення п.46 постанови КМУ від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 року) "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" ним в заяві не вказано контактний номер мобільного телефону та реквізити банківської установи. Для вирішення питання призначення житлової субсидії запропоновано в строк до 05.04.2020 року надати необхідну інформацію до управління.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем надано реквізити банківської установи та номер рахунку на який варто здійснювати виплату житлової субсидії.

Листом від 07.05.2020 року №02-04/3411 відповідач повідомив заявнику, що у зв`язку з не зазначенням в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії контактного номеру мобільного телефону, заява про призначення субсидії та декларація від 17.01.2020 року вважається не поданою.

Не погоджуючись з діями відповідача, що полягають у відмові в прийнятті заяви про призначення субсидії через відсутність у позивача номеру мобільного телефону, останній звернувся до суду за захистом своїх соціальних прав.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 року по справі № 520/18742/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про повернення без розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії в грошовій формі від 17.01.2020 року.

Зобов`язано Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 житлової субсидії у грошовій формі за його заявою від 17.01.2020 року з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 (паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Краснолиманським МВ ГУМВС України в Донецькій області 15.12.2005) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області (64300, Харківська область, м.Ізюм, вул. Соборна, буд.20, код ЄДРПОУ 03196564).

Відповідачем, на виконання рішення суду було повторно розглянуто питання щодо призначення субсидії, однак відповідач повторно відмовив позивачу у задоволенні його заяви з тих самих підстав не зважаючи на рішення суду яке набрало законної сили.

Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає, що правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно ст.9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зі змінами та доповненнями, в редакції в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. №807 (далі - Положення).

Пунктом 3 Положення визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до пункту 4 Положення, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (п. 9 Положення № 848).

Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

- заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності) (п. 43 Положення № 848).

Пунктом 44 Положення № 848 передбачено, що заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.

Відповідно до п. 46 Положення № 848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли: не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника; відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.

Згідно пункту 57, 59 Положення №848, у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки заявник не вчинив дій щодо її виправлення та/або не подав документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому пунктом 62 цього Положення. Зазначений строк може бути продовжено за рішенням комісії з причин, визнаних комісією поважними.

Згідно із п.60 Положення №848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення (п.62 Положення №848).

Рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії (п. 66 Положення №848).

У ході розгляду справи судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою за №89189, що зареєстрована 17.01.2020, про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 17.01.2020.

Відповідачем, за наслідками розгляду заяви, сформовано повідомлення від 12.02.2020 та від 04.03.2020 року, в яких заявнику було запропоновано підійти до управління для уточнення реквізитів банку.

Також, листом за №02-04/2136 від 19.03.2020 повідомлено позивача, що в заяві про призначення субсидії від 17.01.2020 року не вказано контактний номер мобільного телефону, реквізити банку та вказано про необхідність до 05.04.2020 року надати необхідну інформацію.

З наданих представником відповідача матеріалів встановлено, що позивач надав реквізити банку та номер поточного рахунку, який відкрито і відділенні Регіонального управління/філії Приват Банку та, як зазначає позивач в своїх позовній заяві, в усній розмові з працівником Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області підтвердив відсутність у нього номеру мобільного телефону та й взагалі відсутність мобільного телефону.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність відомостей про номер мобільного телефону заявника, оскільки, при заповненні заяви від 17.01.2020 року про призначення житлової субсидії, ним зазначалось про відсутність номеру мобільного телефону.

Суд зауважує, що обов`язкова наявність у фізичної особи мобільного номеру телефону законодавчо не визначена, у зв`язку з чим не може бути єдиною підставою для відмови у призначенні житлової субсидії.

Як встановлено судом, відповідач за наслідком розгляду заяви позивача в частині дотримання форми її заповнення вчинив дії щодо повідомлення ОСОБА_1 про те, що його заява про призначення житлової субсидії у грошовій формі вважається не поданою, що за своєю суттю не є рішенням суб`єкта владних повноважень, передбачене Положенням №848.

Враховуючи скрутне матеріальне становище позивача, його похилий вік та статус інваліда ІІІ групи, яке не бралося до уваги відповідачем при розгляді заяви від 17.01.2020 року та при виконанні рішення суду від 24.03.2020 року по справі № 520/18742/2020, суд доходить висновку, що з метою повного захисту прав позивача у даних спірних правовідносинах, належним способом захисту позивача є зобов`язання Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області призначити ОСОБА_1 житлової субсидії за його заявою від 17.01.2020 року.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради (вул. Соборна, буд. 20,м. Ізюм, Харківська область,64300, код ЄДРПОУ03196564) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати дії Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради щодо відмови в призначенні субсидії ОСОБА_1 за заявою від 17.01.2020 року протиправними.

Зобов`язання Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області призначити ОСОБА_1 житлової субсидії за його заявою від 17.01.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради (вул. Соборна, буд. 20,м. Ізюм, Харківська область,64300, код ЄДРПОУ03196564) на ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26 січня 2022 року.

Суддя Сагайдак В.В.