
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2022 р. № 520/24043/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (вул. Гіршмана, буд. 8/10,м. Харків,61002) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", в якому просить суд:
1. Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВСУ по Харківській області» при складанні довідки від 02.06.2021 року № 33/41-525 (100/28775).
2. Зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВСУ по Харківській області» виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою поліцейського - старший оперуповноважений з особливо важливих справах в апараті Національної поліції України, відповідно до п. 28 розділу І Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України № 138 від 17.02.17.
В обґрунтування позову зазначено, що дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВСУ по Харківській області» при складанні довідки від 02.06.2021 року № 33/41-525 (100/28775) є протиправними та такими, що порушують права позивача.
Ухвалою суду від 22.11.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та отримана відповідачем через електронний кабінет, що підтверджується матеріалами справи.
Від відповідача, Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", відзив на адміністративний позов не надходив, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідач не скористався.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером МВС України. Наказом Міністра внутрішніх справ України № 825 від 10.11.2005 позивач був звільнений у відставку з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах структурного підрозділу апарату МВС України (відділ оперативного обслуговування вищих навчальних закладів управління внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Харківській області ДВБ ГУБОЗ МВС України).
Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу років (31 рік) у розмірі 88 % грошового забезпечення.
З 01.01.16 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.18 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про розмір грошового забезпечення позивача у загальному розмірі 13631,25 грн. (з яких посадовий оклад - 2900,0 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,0 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2295,0 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15% - 435,0 грн., премія 74.09% - 5801,25 грн.) було проведено перерахунок пенсії.
Зазначений перерахунок пенсії здійснений на підставі приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затв. постановою КМУ №45 від 13.02.08 (далі - Порядок №45) в редакції постанови КМУ № 103.
У зв`язку з тим, що п. 1, 2, 3 постанови КМУ № 103 визнані нечинними рішеннями судів по справам № 826/3858/18 та № 826/12704/18 позивач звернувся із заявою до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВСУ по Харківській області» з приводу виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням сум додаткових видів грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року.
Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було надіслано оновлену довідку від 02.06.2021 року № 33/41-525 (100/28775) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року за прирівняною посадою (до займаної на день звільнення), для перерахунку пенсії.
З вказаної довідки судом встановлено, що грошове забезпечення ОСОБА_2 за прирівняною посадою (до займаної на день звільнення) складає 17234,28 грн. (з яких: посадовий оклад - 2700,0 гун., оклад за спеціальним званням - 2200,0 грн., надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2205,0 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38% - 3792,65 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405,0 грн., премія 52,48% - 5931,63 грн.).
Позивач вважаючи, що відповідачем при складанні оновленої довідки відповідачем протиправно прирівняно посаду, займану позивачем безпосередньо перед звільненням у відставку, до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах ГУ МВС в Харківській області за розділом 7 Переліку посад в Національній поліції України, затвердженого наказом МВС України № 138 від 17.02.2017 року (далі - наказ № 138), звернувся за захистом своїх прав до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХII), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (в подальшому - постанова КМУ № 988) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто, з 07.11.2015.
Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі по тексту - Порядок № 45).
Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. п. 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, якою внесено зміни до Порядку № 45, постановлено, перерахувати з 01.01.2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.
Згідно із п. п. 5, 6 Порядку № 45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року (п. 5).
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п.6).
Суд зазначає, що Наказом МВС України від 17.02.2017 року № 138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.
Як вже було встановлено судом вище, позивач - ОСОБА_1 , був звільнений з органів МВС на підставі наказу МВС України № 825 о/с від 10.11.2005.
На виконання вимог ст. 63 Закону № 2262-ХП та постанови КМУ № 103, ліквідаційною комісією УМВС України в Харківській області на адресу ГУ ПФУ в Харківській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 05.12.2017 року № 100/28775, за нормами, чинними на 01.01.2016 року, посадовий оклад позивача був визначений у розмірі 2900,0 грн., тобто на рівні посадового окладу поліцейського апарату НП України за розділом І наказу № 138.
У свою чергу відповідач при складанні та направленні до органу пенсійного фонду довідки від 02.06.2021 року № 33/41-525 (100/28775) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року за прирівняною посадою, для перерахунку пенсії, посадовий оклад позивача був визначений на рівні посадового окладу поліцейського апарату ГУНП в Харківській області за розділом 7 наказу № 138.
Пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 480 від 07.09.1994 установлено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.
Зазначений наказ скасовано наказом МВС України № 1932 від 13.11.2012.
Згідно наказу МВС України від 03.07.2002 року № 650 до структури центрального апарату Міністерства внутрішніх справ України під номер 9 входило Управління внутрішньої безпеки і розслідувань.
Відповідно до п. 3 наказу МВС № 1045 від 12.09.2003 року у структурі центрального апарату Міністерства внутрішніх справ України, затверджений наказом МВС України від 03.07.2002 № 650: у п. 9 слова "Управління внутрішньої безпеки і розслідувань" замінено на "Департамент внутрішньої безпеки".
Згідно п. 1.1 Положення про Департамент внутрішньої безпеки МВС України, затвердженого наказом МВС України № 1111 від 28.09.2003 року, Департамент внутрішньої безпеки МВС України є самостійним оперативним підрозділом у складі ГУБОЗ МВС України, який підпорядкований безпосередньо Міністру внутрішніх справ України.
В свою чергу, управління, відділи та відділення по оперативному обслуговуванню головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київської області, управлінь МВС України в областях, місті Севастополі, навчальних закладів та на транспорті підпорядковані безпосередньо керівництву Департаменту і входять до його структури (пункт 1.4 Положення).
Згідно витягу з наказу МВС України № 825 о/с від 10.11.2005 та Розрахунку вислуги років підполковник міліції ОСОБА_1 на момент звільнення проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативного обслуговування вищих навчальних закладів управління внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Харківській області ГУБОЗ МВС України (зазначений структурний підрозділ позивача та, відповідно, посада не підпорядковувалась ГУМВС України в Харківській області).
Таким чином суд зазначає, що чинними наказами, на час звільнення ОСОБА_2 , з кадрів МВС України, Департамент внутрішньої безпеки у структурі МВС України знаходився у складі центрального апарату МВС України, а Управління, відділи по оперативному обслуговуванню органів і підрозділів внутрішніх справ в областях - підпорядковувались безпосередньо керівництву Департаменту і входили до його структури і як складова Департаменту, входили до Центрального апарату МВС України.
На безпосереднє відношення посади ОСОБА_3 , яку він займав на час звільнення, до Центрального апарату МВС України також вказують:
- спосіб його призначення на посаду та звільнення з органів внутрішніх справ безпосередньо наказами Міністра внутрішніх справ України;
- формування пенсійної справи позивача структурним підрозділом МВС України;
- відповідь департаменту персоналу МВСУ від 20.10.2021 № Т-26582/22 на запит позивача, у якому зазначено що в листопаді 2005 року УВБ в Харківській області належали до підрозділів, що діяли при Міністерстві внутрішніх справ України.
Тобто, посада з якої був звільнений ОСОБА_4 , визнавалась відповідною посаді працівника центрального апарату МВС України згідно п. 6 Постанови № 45, але всупереч п. 2 Наказу МВС України № 138 від 17.02.2017 р. відповідачем неправомірно прирівняно займану ним посаду до посади поліцейського структурного рівня підрозділу в системі МВС та функціональних (посадових обов`язків).
Таким чином суд дійшов висновку, що позивач проходив службу в центральному апараті МВС України, а тому до нього має застосовуватись схема розмірів посадового окладу для поліцейських апарату Національної поліції, тобто у відповідності до розділу І (апарат МВС України) Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів Внутрішніх Справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, що прирівнюються посадам поліцейських", затвердженого наказом МВС України №138 від 17.02.2017р.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (вул. Гіршмана, буд. 8/10,м. Харків,61002) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВСУ по Харківській області» при складанні довідки від 02.06.2021 року № 33/41-525 (100/28775).
Зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВСУ по Харківській області» виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою поліцейського - старший оперуповноважений з особливо важливих справах в апараті Національної поліції України, відповідно до п. 28 розділу І Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України № 138 від 17.02.17.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.