Рішення № 103176818, 21.01.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
520/23246/21
Номер документу
103176818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 січня 2022 року № 520/23246/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Зінченко А.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю та земельних відносин Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 44151454) про визнання протиправним та скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати незаконним та скасувати припис Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю та земельних відносин виконавчого комітету Харківської міської ради №182-П від 04.03.2021 року про усунення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території міста Харкова. Дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено, що під час проведення заходів самоврядного контролю у сфері благоустрою, Інспекцією з благоустрою, на підставі направлення для проведення перевірки благоустрою міста Харкова № 182-Н від 03.03.2021, у відповідності до ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», § 8 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради від 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами та доповненнями), було здійснено перевірку благоустрою міста Харкова за адресою: вул. Вишнева, 38 у м. Харкові (згідно план схеми). Під час перевірки встановлено, що фактична адреса об`єкта благоустрою - нежитлової будівлі літ. «Ю'-2» є: АДРЕСА_2 .

Під час перевірки благоустрою міста Харкова, встановлено відповідачем факт порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою м. Харкова, а саме: проведені будівельні роботи з реконструкції нежитлової будівлі літ. «Ю'-2» по АДРЕСА_2 , шляхом надбудови приміщення над другим поверхом. На момент проведення перевірки виконано мурування стін надбудови з газоблоку над площею 2-го поверху, влаштовано дах (не відповідає конфігурації раніше існуючого), віконні отвори не заповненні. В результаті проведеної реконструкції було змінено геометричні розміри раніше існуючої нежитлової будівлі літ. «Ю'-2», що негативно впливає на архітектуру фасаду будівлі. Роботи проведені без декларативно-дозвільних документів. Під час перевірки не було представлено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.

В реєстрі будівельної діяльності, розміщеному на офіційному вебсайті Держархбудінспекції України, який містить відповідну інформацію стосовно документів, що надають право на виконання будівельних робіт та прийняття об`єкта в експлуатацію з травня 2011 року, відсутня інформація щодо вищезазначеного об`єкта.

В реєстрі містобудівних умов та обмежень, розміщеному на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету відсутня інформація щодо об`єкту за вищевказаною адресою.

За фактом виявлених порушень Відповідачем було видано оскаржуваний Припис про усунення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території міста Харкова №182-П від 04.03.2021 (строком усунення до 12.03.2021), який відповідно до п. 8.4.7.3 Правил було закріплено на об`єкті благоустрою, що підтверджується відповідними матеріалами фотофіксації та розміщено на сайті міської ради.

Під час виходу на місце 15.03.2021 щодо перевірки виконання вимог припису № 182-П від 04.03.2021 встановлено, що вимоги зазначеного припису не виконано, інформація про результати розгляду власником нежитлової будівлі припису до Інспекції не надходила.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна:

- нежитлове приміщення підвалу № 12-:-18, 18а, 186, 18г, 18д, 18е, 19-:-23 в нежитловій будівлі літ «Ю'-2», загальна площа 297,2 кв.м,;

- нежитлове приміщення першого поверху № 24-:-37, № І, другого поверху № 38-:-47, № II в нежитловій будівлі літ «Ю'-2», загальна площа 474,6 кв.м, на підставі договору про відступлення прав за іпотечним договором р./№ 2034 від 20.08.2018 належить ОСОБА_1

Під час ознайомлення з інвентаризаційною справою № 85774, що зберігається в КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» відповідачем встановлено, що згідно поповерхового плану літ. «Ю'-2», нежитлова будівля має два поверхи, будь-які надбудови вище 2-го поверху відсутні.

Отже, в наслідок проведення самочинних будівельних робіт конфігурація будівлі літ. «Ю'-2», не відповідає конфігурації плану КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».

За результатами перевірки благоустрою міста Харкова інспекторами з Інспекцій- з благоустрою Департаменту було складено Акт № 182-А від 17.03.2021, яким встановлено: порушення п. 1 ч. 1 ст. 16, п. 1 ч. 2 ст. 17, ч. 2 ст. 23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 5.7.1.1, п. 5.7.1.2, п. 6.3.1, 7.2.5.1. Правил благоустрою міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами та доповненнями).

Таким чином, під час здійснення заходів самоврядного контролю було виявлено факт самочинно проведеної реконструкції нежитлової будівлі літ. «Ю'-2», яка розташована на землі комунальної форми власності, в результаті чого змінився зовнішній вигляд фасаду, конфігурація будівлі та її площа.

Позивач у порушення вимог законодавства в сфері благоустрою населених пунктів та містобудівної діяльності, без належного дозволу, виконав самочинно будівельні роботи з реконструкції раніше існуючої будівлі, влаштувавши надбудову вище другого поверху, що привело до зміни геометричних розмірів раніше існуючої будівлі, а отже його дії є протиправними.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 16 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» на об`єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом.

Пунктом 1, 2 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об`єктів територію, дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.

Правилами благоустрою території міста Харкова, а саме пунктом 5.7.1.1. встановлюється, що на об`єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом.

Забороняється вчиняти дії, що негативно впливають на архітектуру фасадів будівель і споруд, у тому числі робити написи, малюнки на стінах будинків, споруд (п. 5.7.1.2 Правил).

Окрім цього, пунктом 6.3.1. Правил визначається, що роботи по ремонту, реконструкції, реставрації фасадів об`єктів архітектури виконуються відповідно до паспорту опорядження фасаду, погодженого головним архітектором міста Харкова, а якщо об`єкт архітектури є пам`яткою культурної спадщини - додатково погодженого відповідним органом охорони культурної спадщини.

Забороняється проведення будівельних робіт на земельних ділянках комунальної форми власності, не відведених для зазначеної мети, або без відповідного документа, який надає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил (п.7.2.5.1. Правил).

Після виявлення зазначених вище порушень у відповідності до вимог дючого законодавства посадовими особами було видано оскаржуваний припис. Під час винесення оскаржуваного припису інспекторами з благоустрою сектору контролю у сфері житлово-комунального господарства Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради було дотримано порядок визначений положенням Інспекції з благоустрою, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ряди 8 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 8 скликання» від 09.12.2020 № 7/20, (далі - Положення) та Правила благоустрою міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами та доповненнями).

В подальшому в ході вивчення даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ознайомлення з інвентаризаційною справою № 85774, що зберігається в КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» встановлено, що фактична адреса об`єкта благоустрою - нежитлової будівлі літ. «Ю'-2» де здійснюється самочинні дії з реконструкції є: м. Харків, вул. Каштанова, 29. Вказана інформація була відображена в Акті перевірки благоустрою міста Харкова №182-А від 17.03.2020, який було складено за результатами перевірки. Акт перевірки є кінцевим документом, в якому відображаються вивлені обставини в ході проведення перевірки.

Разом з тим, згідно з приписами частини першої статті 181 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Згідно з частиною 3 статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Таким положенням Конституції України кореспондують приписи статей 319, 328 ЦК України, за змістом яких власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За змістом частин 1, 2 статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

В свою чергу, за визначенням пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Системний аналіз названих правових норм законодавства дає підстави для висновку, що нерухоме майно стосовно якого здійснена державна реєстрація права власності, набуває певного правового статусу і перебуває під захистом держави, яка офіційно визнала і підтвердила факт набуття речових прав на таке нерухоме майно.

Як вбачається з додатків доданих до позовної заяви, позивачу Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав

власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна нележить:

- нежитлове приміщення підвалу № 12-:-18, 18а, 186, 18г, 18д, 18е, 19-:-23 в нежитловій будівлі літ «Ю'-2», загальна площа 297,2 кв.м,;

- нежитлове приміщення першого поверху № 24-:-37, № І, другого поверху № 38-:-47, № II в нежитловій будівлі літ «Ю'-2», загальна площа 474,6 кв.м, на підставі договору про відступлення прав за іпотечним договором р./№ 2034 від 20.08.2018

Позивачем не надано суду будь-яких належних та допустимих доказів того, що ним у порядку встановленому чинним законодавством набуто право власності на самочинно влаштовану надбудову над другим поверхом, що свідчить про відсутність підстав вважати, що оскаржуваний припис призвів до порушень прав та законних інтересів позивача.

Підсумовуючи вищевикладене, інспектор з благоустрою діяв чітко в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Положенням про Інспекцію з благоустрою і Правилами благоустрою території міста Харкова, тому Припис № 182-П від 04.03.2021 про усунення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території міста Харкова є законним, винесеним відповідно до існуючого порядку та вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю та земельних відносин Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 44151454) про визнання протиправним та скасування припису – залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.