
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
24 січня 2022 р. справа № 520/24546/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити єдиним платежем ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою КМУ № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 року.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підполковник у запасі ОСОБА_1 з 1990р. по 17.10.2017р. перебував на військовій службі. 01.10.2002 року позивач був відряджений наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №563 до Національного космічного агентства України (далі - НКАУ), із залишенням па військовій службі. Наказом Генерального директора НКАУ від 16.10.2002 року №28-ко позивач був призначений на посаду провідного інженера групи організаційно-планової і кадрової роботи, ВОС - 4111003 філії №1 Харківського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України, приступив до виконання службових обов`язків з 17.10.2002 року (наказ №3 начальника філії №1 ХПГЗ - НКАУ від 17.10.2002 року), де й по 17.10.2017 року, включно, проходив військову службу. Наказом Міністра оборони України від 29.09.2017р. №686 позивач звільнений з військової служби у запас за станом здоров`я з правом носіння військової форми та виключений із списків особового складу 17 жовтня 2017р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області, позивачу з 18 жовтня 2017р. призначена військова пенсія за вислугу років відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”. 30.01.2019 року рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/10411/18 було задоволено позов ОСОБА_1 до ГУ ГІФУ у Харківській області та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року №107 та здійснити виплату недотриманої частини пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року. Позивач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1037 внесено зміни, якими було збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Державного космічного агентства України, що стало підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року. Позивач вказав, що постановою КМУ №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 1 липня 2021 р. передбачено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., при цьому підставою невиплати вказаної доплати є виключно те, що перерахунок (перегляд) пенсії після 01.03.2018 року з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року за умови, що її розмір внаслідок перерахунку або перегляду збільшився більше ніж на 2000,00 грн. З огляду на те, що пенсія позивачу після 01.03.2018 року не перераховувалась, позивач набув право на отримання з 01.07.2021 року доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., проте, відповідач по справі її не нарахував та не виплатив, що слугувало підставою звернення до суду.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник відповідача вказав, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року з 18.10.2017. Розмір пенсії позивача переглядався після 01.03.2018 року. Так, у травні 2019 року на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 по справі №520/10411/18 проведено перерахунок пенсії позивача. Оскільки розмір пенсії позивача після перерахунку на виконання рішення суду (13730,00 грн.) збільшився більше ніж на 2000 гривень (до перерахунку складав 7354,30 грн.), підсумок пенсії з 01.07.2021 не змінився.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Згідно з приписами ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 року по справі №520/10411/18, яке набрало законної сили 09.04.2019 року, встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 1990 року по 17.10.2017 року перебував на військовій службі.
01.10.2002 року позивач був відряджений наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 563 до Національного космічного агентства України, із залишенням на військовій службі.
Наказом Генерального директора НКАУ від 16.10.2002 року №28-ко позивач був призначений на посаду провідного інженера групи організаційно-планової і кадрової роботи, ВОС - 4111003 філії №1 Харківського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України, приступив до виконання службових обов`язків з 17.10.2002 року (наказ № 3 начальника філії №1 ХПГЗ - НКАУ від 17.10.2002 року), де й по 17.10.2017 року, включно, проходив військову службу.
Наказом Міністра оборони України від 29.09.2017 року №686 звільнений з військової служби у запас за станом здоров`я з правом носіння військової форми та виключений із списків особового складу 7 жовтня 2017 року (наказ начальника Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області позивачу з 18 жовтня 2017 року призначена військова пенсія за вислугу років відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
На підставі довідок Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, які Харківський обласний військовий комісаріат подавав до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, проводився перерахунок пенсії позивача у зв`язку із зміною посадових окладів військовослужбовців, відряджених для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, в тому числі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери".
Харківське ПГЗ-ДКАУ направило супровідним листом за вих. № 126 від 14.02.2018 року до Харківського обласного військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців, які відряджалися до Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України для виконання службових обов`язків та були звільнені із військової служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували у Харківському ПГЗ – ДКАУ, в тому числі довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14.02.2018 року № 107 на ім`я позивача.
Супровідним листом Харківського ОВК від 21.02.2018 року № ФХ-430/ВСЗ було направлено на адресу ГУ ПФУ у Харківській області 56 довідок Харківського ПГЗ-ДКАУ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року згідно листа Харківського ПГЗ-ДКАУ № 126 від 14.02.2018 року.
Направлені до пенсійного органу супровідним листом Харківського ОВК від 21.02.2018 року № ФХ-430/ВСЗ року 58 довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, серед яких довідка позивача від 14.02.2018 року № 107 повернуто ГУПФУ у Харківській області до Харківського ОВК без виконання, оскільки з 01.01.2017 року Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-УШ внесено зміни в частину четверту статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яким передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 “Про оплату праці в працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій.
Не погоджуючись із бездіяльністю Головного Управління ПФУ у Харківській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі направленої Харківським обласним військовим комісаріатом довідки Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 107, відповідно до пункту 32 Постанови КМУ №45, вважаючи таку бездіяльність неправомірною, такою що порушують право на належне пенсійне забезпечення, позивач звертався до суду в межах справи №520/10411/18.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій (бездіяльності) протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 107. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 107 з 01.01.2018 року, з проведенням відповідних виплат з урахуванням виплачених сум. Зобов`язано Харківський обласний військовий комісаріат повторно подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розміри та складові видів грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням таких показників в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 107.
За висновками суду по справі №520/10411/18, Постанова № 103, на підставі якої відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії, була прийнята тільки 24.02.2018 року, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки Харківського ПГЗ - ДКАУ № 107 від 14.02.2018 року, яка надійшла раніше до моменту прийняття зазначеної вище Постанови № 103 та перерахунку пенсії на підставі цієї постанови.
Судом в межах даної справи встановлено, що відповідачем на виконання рішення суду було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 107, згідно якої розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача складає 20797,40 грн.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №6676 від 12.11.2021 року розмір пенсії позивача обраховувався у розмірі 70% від суми грошового забезпечення 20797,40 грн. станом на 01.01.2018 року, 01.03.2018 року, 01.07.2021 року, 01.11.2021 року. Після 01.01.2018 року розмір пенсії позивача не змінювався та складає 14558,18 грн. станом на зазначені дати.
Судом встановлено, що 12.08.2021 року позивач через електронний кабінет ПФУ подав звернення про роз`яснення причин недоплати йому до пенсії 2000,00 грн. з 01.07.2021 року, встановленої Постановою КМУ № 713 від 14.07.2021 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на вказане звернення позивача листом від 08.09.2021 року за вих. №11744-18701/Б-02/8-2000/21 повідомило, що розмір пенсії позивача переглядався після 01.03.2018 року на виконання рішення суду. Оскільки розмір пенсії позивача після перерахунку на виконання рішення суду збільшився більше ніж на 2000 гривень, підсумок пенсії з 01.07.2021 не змінився.
Після цього, позивач 13.08.2021 року та 16.09.2021 року звертався до відповідача з аналогічними заявами, на які Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомляло, що оскільки сума збільшення пенсії позивача після перерахунку на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 по справі № 520/10411/18 перевищила 2000 грн., підстави для встановлення до пенсії позивача з 01.07.2021 щомісячної доплати, передбаченої постановою від 14.07.2021 № 313, відсутні.
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», позивач звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Судом встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 року по справі №520/10411/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 107.
Абзацами 1, 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 передбачено, установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
З огляду на наведене, однією з підстав для відмови у виплаті щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року, є перегляд (перерахунок) пенсії після 1 березня 2018 року. Саме на цій підставі відповідачем відмовлено у призначенні вказаної доплати позивачу.
Однак, матеріалами справи підтверджено, що починаючи з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача не змінювався.
Доказів перегляду (перерахунку) пенсії позивача після 1 березня 2018 року матеріали справи не містять.
Суд зазначає, що здійснення відповідачем дій у травні 2019 року щодо перерахунку пенсії позивача не свідчать про перерахунок пенсії позивача після 1 березня 2018 року, оскільки перерахунок провадився на підставі рішення суду з 01.01.2018 року.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та як наслідок наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою КМУ № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 року.
Відносно позовної вимоги зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити вказану доплату на користь позивача єдиним платежем, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З аналізу викладеного суд зазначає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб факт порушення був обґрунтованим. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Визначення обсягу вимог, що підлягають судовому захисту є диспозитивним правом позивача. При цьому, підстави, з якими позивач пов`язує виникнення у нього права на звернення до суду і для задоволення його вимог, визначаються позивачем самостійно. Суд під час прийняття постанови вирішує, зокрема, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються і яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин (стаття 244 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищезазначене, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Зважаючи на ті обставини, що пенсійні виплати, щодо яких заявлено позовні вимоги, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Харківській області на час звернення позивача до суду виплачені не були та у зв`язку з чим право позивача на виплату недоплаченої частини розміру пенсії з імовірним застосовування відстрочки платежу, відповідачем порушено не було, підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною у постановах від 21.01.2021 року по справі №520/9113/2020, від 20.01.2021 року по справі №520/10609/2020, від 20.01.2021 року по справі №520/13160/2020.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою КМУ № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 24.01.2022 року.
Суддя Біленський О.О.