Рішення № 103176295, 19.01.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2022
Номер справи
520/24857/21
Номер документу
103176295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 січня 2022 року № 520/24857/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову Східного регіонального управління (м. Харків), місце знаходження: пров. Інженерний, 7, м. Харків, а/с 4193, 61165, ЄДРПОУ 14321937, що оформлена листом від за № 12/7622 від 20.10.2021 у доступі ОСОБА_1 до публічної інформації відповідно до запиту на публічну інформацію від 12.10.2021, зареєстрований 13.10.2021 за № К26/ПІ;

- зобов`язати Східне регіональне управління (м. Харків), місце знаходження: пров. Інженерний, 7, м. Харків, а/с 4193, 61165, ЄДРПОУ 14321937, розглянути запит на публічну інформацію від 12.10.2021, зареєстрований 13.10.2021 за № К26/ПІ, та надати ОСОБА_1 , доступ до зазначеної у вказаному запиті інформації.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова Східного регіонального управління (м. Харків), що оформлена листом від за № 12/7622 від 20.10.2021 у доступі ОСОБА_1 до публічної інформації відповідно до запиту на публічну інформацію від 12.10.2021, зареєстрований 13.10.2021 за № К26/ПІ, на думку позивача, є протиправною.

Відповідач, Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач звернувся із запитом на публічну інформацію від 12.10.2021 року до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просив надати наступну інформацію та копії документів:

1. На яких посадах та у який період часу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу Східному регіональному управлінні Держприкордонслужби України?

2. На яких посадах та у який період ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходив військову службу у Східному регіональному управлінні Держприкордонслужби України?

3. Витяги з наказів про призначення на посади, переміщення на інші посади в Східному регіональному управлінні Держприкордонслужби України, відносно вказаних вище осіб.

Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України листом № 12/7622 від 20.10.2021 відмовило у задоволенні запиту позивача від 12.10.2021 року. Також, у вказаному листі зазначено, що з огляду на Перелік відомостей, що становлять службову інформацію у Держприкордонслужбі, який затверджено наказом АДПСУ від 07.07.2011 №501, відомості про персональні дані, зокрема назви посади, прізвища, ім`я та по батькові, дати народження співробітників оперативних підрозділів та відомості, що розкривають можливості виконувати оперативні завдання, відносяться до службової інформації.

Вважаючи, протиправною відмову відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Правовідносини, які складаються у сфері розгляду звернень суб`єктів стосовно отримання публічної інформації, врегульовані Конституцією України та відповідними спеціальними законами, а саме Законом України "Про інформацію" від 02.10.1996 № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII) та Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

Згідно з частиною 2 статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати, поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Закон № 2657-XII визначає, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів

Статтею 1 Закону № 2657-XII визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

У свою чергу порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено ЗУ від 13.01.2011 року №2939-VI “Про доступ до публічної інформації” (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов`язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до статті 5 Закону "Про доступ до публічної інформації" одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Згідно із статтею 12 Закону № 2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону передбачено, що право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №2939-VI, цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб`єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Статтею 7 Закону України №2939-VI визначено, що конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.

Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 14 цього ж Закону, розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Приписами ст. 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, зокрема, у випадку якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Частина перша статті 6 Закону України №2939-VI інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Наказом Адміністрації Державної прикордонна служба України від 07.07.2011 року № 501 затверджений «Перелік відомостей, що становлять службову інформацію у Держприкордонслужбі», відповідно до якого, відомості про персональні дані, зокрема назви посади, прізвища ім`я та по батькові, дати народження співробітників оперативних підрозділів та відомості, що розкривають можливості виконувати оперативні завдання відносяться до службової інформації.

Вищевказаний наказ є обов`язковим для виконання відповідачем. При цьому, доказів скасування вказаного наказу до суду не надано.

За таких обставин, інформація запитувана позивачем є інформацією з обмеженим доступом.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (пров. Інженерний, 7, м. Харків, 61165) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.