
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 січня 2022 року № 520/24063/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області (4 мікрорайон, буд. 21,м. Первомайський, Харківська область,64102, код ЄДРПОУ 22685103) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд:
-визнати противоправним повідомлення Управління соціального забезпечення Первомайської міської ради Харківської області (Код ЄДРПОУ 22685103) від 25.10.2021 року № 111 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народилась в м. Юнокомунарівськ м. Єнакієве Донецької області, зареєстрованій за паспортом : АДРЕСА_2 , за довідкою від 18.10.2021 року №6341- 5000405008 для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 , картка платника податків НОМЕР_1 , допомоги при народженні дитини, а саме дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
-поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народилась в м. Юнокомунарівськ м. Єнакієве Донецької області, зареєстрованій за паспортом : АДРЕСА_3 , за довідкою від 18.10.2021 року №6341-5000405008 для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 , картка платника податків НОМЕР_1 , строк на звернення до Управління соціального забезпечення Первомайської міської ради Харківської області із заявою за призначенням допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
-зобов"язати Управління соціального забезпечення Первомайської міської ради Харківської області (Код ЄДРПОУ 22685103) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народилась в м. Юнокомунарівськ, м. Єнакієве Донецької області, зареєстрованій за паспортом : АДРЕСА_2 , за довідкою від 18.10.2021 року № 6341-5000405008 для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ,картка платника податків НОМЕР_1 , допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері соціального захисту сімей з дітьми, регулюються Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі Закон № 2811 -XII).
Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом № 2811-XII. визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.?
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2811 -X11 громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно із ч.ч. 3. 4 ст. 1 Закону № 2811-Х1І порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до ст. З Закону № 2811-Х1І одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми є, зокрема, допомога при народженні дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 2811 -XI1 допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Відповідно до пункту 10 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Відповідно до ч. 1 ст.11 Закону № 2811 -X11 допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. В частині 2 ст. 11 Закону № 2811-ХІІ зазначено, що для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.
Пунктом 11 Порядку № 1751 передбачено, що для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).
Відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону № 2811-ХІІ допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Аналогічні положення містить п. 12 Порядку №1751. згідно з яким допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Допомога при народженні першої та кожної наступної дитини, яка народилася після ЗО червня 2014 р.. надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
Отже 18.10.2021 року Позивача ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , та її доньку ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_3 , було взято на облік внутрішньо переміщених осіб в Управлінні, за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_4 . про що було надано відповідні довідки № 6341-5000405008 та № 6341-5000405024.
В цей же день 18.10.2021 року до Управління від Позивача надійшла заява про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 18.10.2021 року, а саме на призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно наданого свідоцтва про народження дитини Серії НОМЕР_2 виданого 12 листопада 2019 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Павлоградському. Юр`ївському районах та місту Павлограду Головного територіального управління юстиції у Дніпрапегровській області, дитина Позивача —- ОСОБА_2 народилася в м. Донецьк Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Управлінням було розглянуто заяву Позивача та оскільки нормами законодавства України, а саме ч. 7 ст. 11 Закону № 2811 -XII та п. 12 Порядку № 1751. чітко визначено, що допомога прн народженні дитини призначаєтьсн за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини,
Рішенням Управління від 25.10.2021 року в призначенні допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки строк звернення за її призначенням становить більше 12 календарних місяців після народження дитини.
Враховуючи вище викладене. Управлінням правомірно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно ст. 19 Конституції України, сг. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень га у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області (4 мікрорайон, буд. 21,м. Первомайський, Харківська область,64102, код ЄДРПОУ 22685103) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.В.Зінченко