
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
21 січня 2022 р. справа № 520/20657/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання з повідомленням (викликом) осіб справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 2900 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправними дії військової частини А2900 щодо застосування грудня 2015 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно; 2) зобов`язання військову частину А2900 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року в сумі 81056 гривень 27 копійок із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 “Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44 з урахуванням раніше виплачених сум; 3) визнання протиправною бездіяльність військової частини А2900 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3308 гривень 45 копійок, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; 4) зобов`язання військову частину А2900 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 3308 гривень 45 копійок за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року включно в сумі 18996 гривень 91 копійка, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 “Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44 з урахуванням раніше виплачених сум; 5) зобов`язання військову частину А2900 подати звіт про виконання судового рішення.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що владним суб`єктом заявнику протиправно виплачена індексація грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – грудень 2015 року, замість - січень 2008 року; а також протиправно не виплачена в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації. Вказані дії та бездіяльність суб`єкта владних повноважень, на думку заявника, грубо порушують його права та законні інтереси, що й зумовило звернення до суду з адміністративним позовом.
Відповідач, Військова частина А2900 (далі за текстом - владний суб`єкт, Військова частина), надав відзив на позов, в якому посилався на відсутність законодавчо визначених підстав для застосування до спірних правовідносин базового місяця - січень 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення, зазначив, що таким місяцем повинен бути - грудень 2015 року. Також зазначив, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення заявнику проведена на виконання рішення суду у справі №520/9899/2020 та у відповідності до вимог чинного законодавства. Окрім того, посилався на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом.
Період відпустки з 28.12.2021р. по 31.12.2021р., з 01.01.2022р. по 06.01.2022р., вихідні та святкові дні з 25.12.2021р. по 27.12.2021р., з 07.01.2022р. по 09.01.2022р., знаходження на лікарняному з 10.01.2022р. по 14.01.20211р. зумовили розгляд справи по суті – 21.01.2022р.
Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Установлені судом обставини спору полягають у наступному.
Заявник у період з 13.11.2015 року по 23.08.2018 року проходив військову службу у Військовій частині А2900, що підтверджується витягами з наказу №145 від 13.11.2015р. та №203 від 23.08.2018р.
Викладені обставини відповідачем у ході розгляду справи не спростовувались.
З відомостей комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 року по справі №520/9899/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А 2900 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено. Визнано протиправною бездіяльність військової частини А2900 щодо виплати не в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 року по 23.08.2018 року включно. Зобов`язано військову частина А2900 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 23.08.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021р. по справі №520/9899/2020 апеляційну скаргу Військової частини А2900 задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2020 року по справі №520/9899/2020 скасовано. Прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини А2900 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року. Зобов`язано Військову частину А2900 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включено. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021р. по справі №520/9899/2020 Військовою частиною нараховано та виплачено заявнику індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включено із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – грудень 2015 року, у загальному розмірі 4871,57 грн. (нараховано), з них - 4798,46 грн. виплачено, що підтверджується сторонами по справі та довідкою №588 від 23.11.2021 року.
При цьому, за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року включно нарахування та виплата індексації грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – березень 2018 року, склала 0,00 грн., що підтверджується довідкою №588 від 23.11.2021 року.
Не погодившись із правомірністю діянь владного суб`єкта з приводи не нарахування та не виплати спірної індексації у заявленому розмірі, заявник ініціював даний спір.
Стосовно базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року в сумі 81056 гривень 27 копійок, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, в рамках справи №520/9899/2020 питання щодо застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення, за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року розглядалось Другим апеляційним адміністративним судом.
Так, в постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021р. по справі №520/9899/2020 зазначено, що: "Згідно із п. 14 Порядку №1078 визначено, що єдиним органом, який мас право надавати роз`яснення щодо порядку нарахування індексації грошових доходів населення є Мінсоцполітики. Згідно із листом Мінсоцполітики від 29.12.2017 р. № 122/0/66-17, якщо посадові оклади військовослужбовців востаннє підвищувались у січні 2008 року, то сума індексації у грудні 2017 року становить 4258,75 грн. У разі, коли посадовий оклад військовослужбовцю встановлювався у лютому 2009 року, сума індексації у грудні 2017 року становить 3087,02 грн. Для військовослужбовців, яких було прийнято на військову службу у грудні 2015 року, лютому 2016 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації має здійснюватися з місяця, наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець. Також у вказаному листі зазначено, що листи Мінсоцполітики не є нормативно-правовими актами, вони носять інформаційний, роз`яснювальний та рекомендацій характер. Судовим розглядом встановлено, що позивача зараховано до списків особового складу військової частини 13.11.2015 року, тобто, посадовий оклад позивача у січні 2008 року не підвищувався, у зв`язку з чим, відсутні правові підстави для застосування місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) період - січень 2008 року. На підставі викладеного, висновки суду першої інстанції про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 23.08.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року - січень 2008 року, є помилковими."
На виконання вказаного рішення суду Військовою частиною нараховано та виплачено заявнику індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включено із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – грудень 2015 року.
Отже, питання щодо застосування із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – січень 2008 року, за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року Другим апеляційним адміністративним судом вже вирішено та Військовою частиною в цій частині судове рішення виконано.
З огляду на викладене, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стосовно індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3308 гривень 45 копійок, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, в постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021р. по справі №520/9899/2020 зазначено, що: "Кабінет Міністрів України 30.08.2017 року прийняв постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Цією постановою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил (додаток 2). Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 у постанові Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб": пункт 4 викладено в такій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14." та у пункті 10 цифри і слова "01 січня 2019 року" замінено цифрами і словами "01 березня 2018 року". Таким чином, з 01.03.2018 підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, у тому числі, посадовий оклад за посадою, яку займав позивач. Пункт 5 Порядку №1078 передбачає, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Водночас вказаною нормою врегульовано, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. З викладеного висновується, що місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру є базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Таким чином у позивача відсутні права на отримання індексації за період з 01.03.2018 року до 01.04.2018 року. Також, відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%, а тому передбачені Законом №1282-XII підстави для індексації грошового забезпечення позивача за вказаний період були відсутні. Право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців виникло лише у грудні 2018 року. При цьому, судом встановлено, що позивач виключений зі списків особового складу 23.08.2018 року. За таких обставин, оскільки за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року грошове забезпечення позивача індексації не підлягало, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом."
У своїй позовній заяві позивач зазначає, що питання застосування щомісячної фіксованої індексації 3308 гривень 45 копійок, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року, в рамках справи №520/9899/2020 не розглядалось.
Водночас, позивачем зазначено, що єдиним визначеним законодавцем методом визначення чи належить позивачу фіксована індексація грошового забезпечення у березні 2018 року є визначення суми, яка належна позивачу до виплати із застосуванням базового місяця "січень 2008 року" за виключенням суми збільшення грошового забезпечення позивача в березні 2018 року в порівнянні з лютим 2018 року.
Разом з тим, в рамках справи №520/9899/2020 Другим апеляційним адміністративним судом визнано помилковими висновки суду першої інстанції про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 23.08.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року - січень 2008 року.
З огляду на викладене, за період з 01.03.2018 року по 23.08.2018 року при нарахування індексації грошового забезпечення відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Вимоги щодо встановлення судового контролю задоволенню не підлягають з огляду на те, що позов не підлягає задоволенню.
При розв`язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії), надав розгорнуту оцінку усім юридично значимим факторам, доводам та обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін.
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення інших витрат позивачем не надано.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов – залишити без задоволення.
Роз`яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду); підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
Суддя О.В. Старосєльцева