
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 січня 2022 року № 520/19631/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОБУД М" (вул. Лисоветінська, буд. 3-В, кв. 27, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41267662) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) , Державної податкової служба України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати:
- рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Харківській області від 05 серпня 2021 №2945579/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) № 23 від 30.06.2021;
- рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Харківській області від 03.08.2021 №2932039/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) № 9 від 17.05.2021;
- рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Харківській області від 18.08.2021 №3001329/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) № 5 від 08.07.2021;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) №23 від 30.06.2021 р., № 9 від 17.05.2021 року та № 5 від 08.07.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження до контролюючого органу;
- стягнути з відповідачів на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) судові витрати в розмірі 21810 (двадцять одна тисяча вісімсот десять) грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з рішеннями Головного управління ДПС у Харківській області від 05 серпня 2021 №2945579/41267662, від 18.08.2021 №3001329/41267662, 03.08.2021 №2932039/41267662 про відмову в реєстрації податкових накладних коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено в реєстрації податкових накладних, оскільки ним надано всі необхідні документи для розблокування податкової накладної, реєстрація якої відповідачем була зупинена. Таким чином, позивач вважає, що оскаржувані рішення є неправомірними, необґрунтованим, безпідставним через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства, у зв`язку з чим, просить зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження.
Представник першого відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, правом надати до суду відзив на позовну заву не скористався.
Представник другого відповідача, Державної податкової служби України, правом надати до суду відзив на позовну заву не скористався.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суддя Севастьяненко К.О. перебувала у щорічній основній відпустці з 30.12.2021 по 12.01.2022.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплобуд М» (вул. Лисоветінська, буд. 3-В, кв. 27, м. Харків, 61140) пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 412676620387.
Головним управлінням ДПС у Харківській області було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішення від 05 серпня 2021 №2945579/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) № 23 від 30.06.2021; від 03.08.2021 №2932039/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) № 9 від 17.05.2021; від 18.08.2021 №3001329/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (код ЄДРПОУ 41267662) № 5 від 08.07.2021.
Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Із матеріалів справи вбачається, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплобуд М» була виписані податкові накладні № 23 від 30.06.2021; № 9 від 17.05.2021; № 5 від 08.07.2021.
Позивачем отримано від Головного управління ДПС у Харківській області квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної 12.08.2021р. № 11, з посиланнями на вимоги п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Зазначено, що : коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 6904, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовлюються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
При цьому, суд зауважує, що в квитанції про зупинення реєстрації зазначених податкових накладних не зазначено переліку документів, які потрібно надати позивачу до контролюючого органу, які б були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналізуючи вище зазначені положення суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.
Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить до висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.
Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
Судом встановлено, що між позивачем, в якості постачальника, та ТОВ «АТ Каргілл» (код ЄДРПОУ 20010397), в якості покупця, укладено договір поставки №2100131119 від 09.08.2021р (далі - Договір).
Товариством з обмеженою відповідальністю «АФІНА ГРУПП ЛТД» 30.06.2021 року було здійснено позивачу оплату за поставку товару згідно рахунку-фактурі № СФ-0000101 від 08.06.2021р. в сумі 69523,20грн., а саме: блок теплокерам 2. 12 NF M100 у кількості 11360 штук по ціні 5,10 грн. за штуку без ПДВ.
За вказаною господарською операцією відправлено на реєстрацію податкову накладну №23 від 30.06.2021 року.
Однак, 13.07.2021 року прийшло повідомлення від ДПС України про зупинення реєстрації податкової накладної. Причиною зупинення вказане: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 6904, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовлюються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідачу були надані пояснення 29.07.2021 року разом з підтверджуючими господарську операцію документами:
- Договір купівлі-продажу № 05/20 від 18.06.2020 року, укладений між позивачем та ТОВ «Афіна Групп ЛТД» про поставку будівельних матеріалів.
- рахунок-фактура № СФ-0000101 від 08.06.2021р. в сумі 69523,20грн.;
- платіжне доручення № 979 від 30.06.21 року про здійснення передплати за поставку товару (перша подія);
- видаткова накладна № РН-0000090 від 30.06.2021 року про відвантаження будівельних матеріалів в повному обсязі;
- видаткові накладні № 77 від 06.05.2021 р. та № 109 від 24.05.2021р. про придбання будівельних матеріалів у ТОВ «Еліткерам» на підставі рахунку № 59 від 05.05.2021р.
Контролюючим органом, 05.08.2021 року прийняте рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2945579/41267662 позивачем, 10.08.2021 подана скарга на вказане рішення.
За результатами розгляду скарги 13.08.2021 року, прийняте рішення № 36587/41267662/2, яким відмовлено в задоволенні скарги.
Товариством з обмеженою відповідальністю «ВП «ІНТЕРСТРОЙ» 17.05.2021 року було здійснено оплату позивачу за поставку товару згідно рахунку-фактурі №СФ-0000065 від 13.05.2021р. в сумі 64224,00 грн., а саме: Блок бетонний Опалубка (Сірий, L510w400 h235) у кількості 528 шт по ціні 46,50 грн. за штуку без ПДВ; Блок ТеплоКерам 2,12 NF M100 у кількості 5680 шт по ціні 5,10 грн. за штуку без ПДВ.
За вказаною господарською операцією (перша подія - передплата) позивачем подано на реєстрацію податкову накладну № 9 від 17.05.2021 року.
Позивачу, 10.06.2021 року надійшло повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної. Причиною зупинення вказане: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 6904, що на постійній основі постачаються (виготовлюються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідачу були надані пояснення 27.07.2021 року разом з підтверджуючими господарську операцію документами:
- рахунок-фактура №СФ-0000065 від 13.05.2021р.
- платіжне доручення №1937 від 17.05.2021 р. про здійснення попередньої оплати за товар (перша подія);
- видаткова накладної № РН-0000060 від 18.05.2021 року про відвантаження товару ТОВ «ВП «ІНТЕРСТРОЙ»;
- видаткова накладна 24 від 29.03.2021 року про придбання блоку бетонного Опалубка (Сірий, L510w400 h235) у кількості 528 штук у ТОВ «КП «БУДТЕХКОМПЛЕКТ»;
- видаткова накладна №22 від 16.03.2021 р. про придбання блоку ТеплоКерам 2,12 NF M100 у кількості 5680 штук у ТОВ «Еліткерам».
Контролюючим органом 13.08.2021 прийняте рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2932039/41267662 від 10.08.2021 року позивачем подана скарга на вказане рішення 13.08.2021 року за результатами розгляду скарги прийняте рішення № 36596/41267662/2, яким відмовлено в задоволенні скарги.
ТОВ «Теплобуд М» 12.04.2021 року укладено договір Постачання № 01/21 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Новотерм» , за яким Постачальник (ТОВ «Теплобуд М») зобов`язується поставити Покупцю (ТОВ «Новотерм»), а Покупець зобов`язується прийняти у власність та оплатити у відповідності з умовами даного договору піддони дерев`яні р. ТОВ «Новотерм» було відвантажено товар, а саме: піддон дерев`яний 246 шт. по ціні 325,00 грн. без ПДВ за 1 шт. Всього рахунок на суму 95940,00 грн. з ПДВ.
За вказаною господарською операцією відправлено на реєстрацію податкову накладну № 5 від 08.07.2021 р. Однак 27.07.2021 року прийшло повідомлення від ДПС України про зупинення реєстрації податкової накладної. Причиною зупинення вказане: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 4415, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовлюються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідачу були надані пояснення 12.08.2021 року разом з підтверджуючими господарську операцію документами:
- договір Постачання № 01/21 від 12.04.21 р, укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новотерм»;
- видаткова накладна РН-0000098 від 08.07.2021 р. та ТТН № 000016 від 08.07.2021р. про відвантаження товару (перша подія);
- рахунок № СФ-0000114 від 08.07.2021 р. на оплату товару;
- платіжне доручення № 1564 від 12.07.2021 р. про оплату за товар;
- платіжне доручення № 1625 від 15.07.2021 р. про здійснення повного розрахунку за товар;
- виписки банку про рух коштів, якими підтверджується, що грошові кошти за платіжним дорученням № 1564 від 12.07.2021 р. та №1625 від 15.07.2021р. дійсно поступили на рахунок Товариства;
- договір купівлі-продажу № 02/21 від 12.04.2021 року, за яким позивач придбавав піддони для перепродажу ТОВ «Новотерм»;
- накладна 08/07 від 08.07.2021 року, яка підтверджує отримання піддонів від ФОП ОСОБА_1 .
Контролюючим органом 18.08.2021 прийняте рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3001329/41267662.
В адміністративному порядку відмова реєстрації податкової накладної не оскаржувалась.
Таким чином, на виконання п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 (далі - Порядок № 1165) та п. 5 Порядку № 520, Позивачем були надані вичерпні пояснення з копіями підтверджуючих документів щодо реальності здійснення господарської операції на підставі якої було складено спірні податкові накладні.
Однак, за результатами розгляду поданих пояснень та документів Відповідач-1 прийняв рішення від 26.08.2021р. № 3018437/37858506 про відмову в реєстрації ПН від 12.08.2021р. № 11 в ЄРПН з посиланням на ненадання платником податку копій документів:
- договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій;
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погодившись з рішенням Відповідача-1 про відмову в реєстрації ПН, позивачем подано скаргу до Державної податкової служби України щодо рішення про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН, що в свою чергу, підтверджується Квитанцією № 2 від 28 серпня 2021 року. Скаргу зареєстровано 28 серпня 2021 року за № 9248509487.
Разом зі скаргою позивачем було надано вичерпну інформацію та документальне підтвердження (пояснення з копіями документів) реальності господарської операції на підставі якої було складено податкову накладну № 11 від 12.08.2021р.
Однак, за результатами розгляду скарги позивача, відповідач-2 (в особі комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН) прийняв рішення від 02 вересня 2021 року № 39851/37858506/2, яким залишив скаргу позивача без задоволення, а оскаржуване рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН від 12 серпня 2021 року № 11 в ЄРПН - без змін.
Позивач наполягає на тому, що ним було виконано приписи вказаних актів законодавства України, та надано повний пакет перерахованих вище документів, який підтверджує здійснення господарської операції.
При дослідженні поданих позивачем пояснень з документами, територіальний податковий орган прийшов до помилкового органу про ненадання позивачем документів, які підтверджують здійснення господарської операції, а центральний податковий орган, не здійснивши належну перевірку прийнятого рішення та не усунувши протиправні дії Відповідача-1, підтримав це рішення про відмову в реєстрації ПН, а скаргу позивача залишив без задоволення
Доказів наявності ознак фіктивності в діяльності контрагенту позивача, нікчемності або недійсності угод укладених позивачем з вказаним контрагентом або відсутності реального характеру цієї операції матеріали справи не містять, а відповідачем таких доказів до суду не надано.
Суд зазначає, що відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій товариства є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Первинні документи складаються під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванню оброблення даних на підставі первинних документів складаються зведені облікові документи товариства.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні бухгалтерські документи підтверджують вчинення господарської операції та настання обставин, з якими закон пов`язує виникнення податкових зобов`язань та права виписки податкової накладної позивачем.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05 серпня 2021 №2945579/41267662, від 03.08.2021 №2932039/41267662, від 18.08.2021 №3001329/41267662 яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Теплобуд" відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої було відмовлено, а тому є таким, що підлягає скасуванню, а вимога зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №23 від 30.06.2021 р., № 9 від 17.05.2021 року та №5 від 08.07.2021 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Теплобуд М», датою їх фактичного подання, є обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню.
Суд вказує, що відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
А згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб`єкти владних повноважень не довели правомірності прийнятих ними рішень.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України,
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (вул. Лисоветінська, буд. 3-В, кв. 27, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41267662) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) , Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Харківській області від 05 серпня 2021 №2945579/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” № 23 від 30.06.2021.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Харківській області від 03.08.2021 №2932039/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” № 9 від 17.05.2021.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Харківській області від 18.08.2021 №3001329/41267662 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” № 5 від 08.07.2021.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (вул. Лисоветінська, буд. 3-В, кв. 27, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41267662) №23 від 30.06.2021 р., № 9 від 17.05.2021 року та № 5 від 08.07.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження до контролюючого органу.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (вул. Лисоветінська, буд. 3-В, кв. 27, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41267662) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області суму сплаченого судового збору у розмірі 10905,00 грн (десять тисяч дев`ятсот п`ять 00 копійок).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплобуд М” (вул. Лисоветінська, буд. 3-В, кв. 27, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41267662) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України суму сплаченого судового збору у розмірі 10905,00 грн (десять тисяч дев`ятсот п`ять 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення складено 17.01.2022.
Суддя Севастьяненко К.О.