Рішення № 103174531, 17.01.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2022
Номер справи
520/14330/21
Номер документу
103174531
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2022 р. № 520/14330/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської обласної державної адміністрації (Сумська, 64, м. Харків) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати дії співробітників Харківської обласної державної адміністрації з неповідомлення позивача дати закінчення проходження спеціальної перевірки та подальшого укладання контракту на посаді завідувача сектору управління персоналом, загальної та мобілізаційної роботи Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації в квітні 2020 року - протиправними.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з метою участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору управління персоналом, загальної мобілізаційної роботи Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної держаної адміністрації, позивачем 10.03.2020 були подані необхідні документи та допущено до участі у конкурсі. Позивачем отримано запрошення на участь у конкурсі на 13.03.2020 о 10 годині. 11.03.2020 позивачу вручено листа щодо проведення другого етапу конкурсу - співбесіди з конкурсантами, які успішно пройдуть перший етап конкурсу тестування на знання законодавства. Другий етап конкурсу повинен був відбутися 13.03.2020 об 11 год. 30 хв. 13.03.2020 позивачу вручено лист, згідно якого вона набрала 5,8 бали та допущена до участі у наступному етапі конкурсу співбесіди, яка мала відбутися 16.03.2020 об 11 год. Листом від 16.03.2020 позивача повідомлено, що за результатами співбесіди вона пройшла конкурсний відбір та є переможцем конкуру. Після оголошення переможцем, позивач надала відповідачу заяву щодо згоди проведення спеціальної перевірки щодо неї. 01.05.2021 позивач випадково знайшла біля сого помешкання листа, де зазначено, що проведення перевірки було припинено, про що повідомлено листом від 22.04.2020. Позивач зазначає, що вказану відповідь від 22.04.2020 вона не отримувала. Крім того проінформовано, що Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації припинено шляхом приєднання до Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації. Позивач вважає, що співробітники ХОДА всупереч вимогам діючого законодавства, за надуманими мотивами, необґрунтовано обмежили її доступ до державної служби, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідачі у спірних правовідносинах діяли згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов до наступного.

Судом встановлено, що наказом заступника начальника Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації від 04.03.2020 №8 було оголошено провести конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору управління персоналом, загальної та мобільної роботи Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації та затверджені умови його проведення.

За результатами співбесіди позивача було визнано переможцем конкурсу на зайняття вищезазначеної посади, про що було повідомлено листом Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації від 16.03.2020 №01-02/362.

Позивачем була подана заява до Управління про проведення перевірки, передбаченої ЗУ «Про очищення влади» від 19.03.2020 та надана згода на проведення спеціальної перевірки від 19.03.2020.

20.03.2020 Управлінням відносно позивача, як переможця конкурсу на зайняття посади завідувача сектору управління персоналом, загальної та мобілізаційної роботи Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації було ініційовано проведення перевірки, передбаченої ЗУ «Про очищення влади».

Відповідно до п.8 ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» проведення перевірки було припинено, про що заявниці було повідомлено листом від 22.04.2020 №01-02/520, який наявний в матеріалах справи.

Відповідно до ст.21 ЗУ «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом. Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.

Процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки визначено Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 №246 (далі Постанова №246).

Згідно ч.3 ст.22 ЗУ «Про державну службу» порядок проведення конкурсу визначає зокрема: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; 5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.

Відповідно до п.59 Порядку №246 метою визначення переможця (переможців) конкурсу проводиться співбесіда з кожним кандидатом, визначеним Комісією або конкурсною комісією: на зайняття посад категорії "А" та посад категорії "Б", які здійснюють повноваження керівників державної служби в державних органах, - суб`єктом призначення; на зайняття інших посад категорій "Б" і "В" - керівником державної служби. Така співбесіда за рішенням суб`єкта призначення або керівника державної служби може проводитися уповноваженою ним особою.

Про дату і час проведення такої співбесіди та особу, яка буде її проводити, служба управління персоналом державного органу, в якому оголошено конкурс, повідомляє кандидатам, визначеним Комісією або конкурсною комісією, в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження такої співбесіди.

Перед проходженням такої співбесіди кандидат пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що дає змогу ідентифікувати цього кандидата.

Під час проведення такої співбесіди дистанційно необхідно забезпечити належну якість зображення та звуку.

У разі технічного збою проведення такої співбесіди переноситься на інший день.

Про нову дату і час проведення співбесіди дистанційно служба управління персоналом державного органу, в якому оголошено конкурс, повідомляє кандидату в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження такої співбесіди.

Для забезпечення максимальної прозорості проведення співбесіди з кандидатами на посаду державної служби категорії "А" здійснюється її відеофіксація.

Відеозапис такої співбесіди передається протягом двох робочих днів до НАДС.

Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після отримання відеозапису НАДС розміщує його на власному офіційному веб-сайті.

Для забезпечення формування об`єктивної характеристики щодо доброчесності кандидатів на посади категорії "А", визначених Комісією, та з метою виявлення наявності корупційних ризиків суб`єкт призначення або уповноважена ним особа перед проведенням співбесіди організовує отримання відповідної інформації від Національного антикорупційного бюро України.

Інформацію щодо кандидатур, визначених Комісією для вибору суб`єктом призначення переможця конкурсу, надсилає до Національного антикорупційного бюро спеціальний структурний підрозділ НАДС.

Після проведення співбесіди суб`єкт призначення або керівник державної служби приймає рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу або про його (їх) відсутність. Зазначене рішення оформлюється шляхом видання наказу (розпорядження) або протокольного рішення.

У разі коли суб`єкт призначення або керівник державної служби не прийняв рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу або про його (їх) відсутність протягом 44 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, вважається, що переможець (переможці) конкурсу відсутній (і).

Спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом протягом одного робочого дня після отримання інформації про рішення суб`єкта призначення або керівника державної служби повідомляє про таке рішення кандидатам, з якими проводилася співбесіда, у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання положень вищевказаної норми права, за результатами співбесіди, позивача було визнано переможцем конкурсу на зайняття вищевказаної посади та повідомлено про це листом Управління паливно-енергетичнго комплексу Харківської обласної державної адміністрації від 16.03.2020 №01-02/362.

Позивач звернулася до відповідача із заявою від 19.03.2020 та надала згоду на проведення спеціальної перевірки.

20.03.2020 Управлінням стосовно позивача, як переможця конкурсу на зайняття посади завідувача сектору управління персоналом, загальної та мобілізаційної роботи Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації було ініційовано проведення перевірки, передбаченої ЗУ «Про очищення влади».

Управління листом від 22.04.2020 №01-02/520 повідомило позивача про припинення проведення перевірки на підставі п.8 ЗУ від 13.04.2020 «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2020 рік».

Відповідно до положень пункту 192 постанови Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності», вихідні документи у паперовій формі, створені в установі у разі наявності підстав, які визнаються обґрунтованими для створення документів у паперовій формі, надсилаються адресатам з використанням засобів поштового зв`язку, електрозв`язку, а також доставляються кур`єрською, фельд`єгерською службою.

Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку та регулюють відносини між ними визначено Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України

від 5 березня 2009 р. № 270.

Згідно п.11 вказаних Правил поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю. Письмова кореспонденція залежно від швидкості обробки і перевезення поділяється на пріоритетну та непріоритетну.

Пріоритетною письмовою кореспонденцією є письмова кореспонденція, що обробляється у першочерговому порядку.

Поштові перекази залежно від способу пересилання поділяються на прості (пересилаються мережею поштового зв`язку) та електронні (пересилаються телекомунікаційними мережами).

Для окремих відправників і адресатів установлено такі розряди поштових відправлень: урядові - до яких належать поштові відправлення Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та інших центральних органів виконавчої влади; виборчі - до яких належать поштові відправлення Центральної виборчої комісії, виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, комісій з всеукраїнського референдуму, що приймаються для пересилання в період проведення відповідних виборів; військові - до яких належать поштові відправлення військовослужбовців строкової служби.

Просте поштове відправлення - поштове відправлення, яке приймається для пересилання без видачі розрахункового документа та доставляється/вручається без розписки (пункт 2 Правил).

Чинним законодавством України не передбачено надсилання повідомлення про припинення проведення перевірки рекомендованим листом або з повідомленням.

Глава 7 розд. ІІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5, визначає порядок опрацювання та надсилання вихідних документів.

Так, пп. 1, 3, 4, 5 та 7 гл. 7 розд. IIІ цих Правил визначено, що вихідні документи надсилаються адресатам з використанням засобів поштового зв`язку, електрозв`язку, а також доставляються кур`єрською, фельд`єгерською службами.

Опрацювання документів для відправлення поштовим зв`язком здійснюється службою діловодства установи відповідно до Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270.

Вихідні документи опрацьовуються і надсилаються централізовано в день їх надходження від структурних підрозділів - виконавців або не пізніше наступного робочого дня.

Не допускається надсилання або передача документів без їх реєстрації у службі діловодства.

Під час приймання від виконавців вихідних документів працівники служби діловодства зобов`язані перевірити: правильність оформлення документа (склад і розміщення в ньому всіх реквізитів); наявність і правильність зазначення адреси; наявність на документі відмітки про додатки; наявність усіх необхідних підписів на документі та додатках до нього; наявність віз на копії вихідного документа, що залишається у справах установи; наявність і повноту додатків; відповідність кількості примірників кількості адресатів.

Документи, що надсилаються одночасно одному і тому самому адресатові, вкладаються в один конверт (упакування). На конверті зазначається адреса, за необхідності проставляються реєстраційні індекси всіх документів, які містяться у конверті.

Структурні підрозділи та окремі виконавці зобов`язані передавати вихідні документи та інші поштові відправлення до служби діловодства у години, встановлені для цього інструкцією з діловодства установи.

Разом з тим, відповідачем було виконано обов`язок щодо повідомлення позивача листом від 22.04.2020 про припинення проведення перевірки на підставі п.8 ЗУ від 13.04.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік», реєстраційний номер вихідного документа №01-02/520.

При цьому, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження неотримання позивачем зазначеного листа, до матеріалів справи не надано.

Законом №2939-VІ не визначено обов`язку щодо форми направлення вказаного листа, а тому направлення повідомлення про припинення проведення перевірки простим поштовим відправленням не заборонено.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено обов`язку органу місцевого самоврядування щодо відправлення підготовлених заявникам повідомлень з обов`язковим отриманням квитанцій та чеків при цьому. Тому, направлення повідомлення на адресу позивача простим поштовим відправленням не заборонено та є прийнятним для будь-якого органу місцевого самоврядування

На виконання вищезазначених документів, Управління листом від 22.04.2020 №01-02/520 повідомило позивача про припинення проведення перевірки на підставі п.8 ЗУ від 13.04.2020 «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2020 рік» із зазначенням адреси позивача.

Відповідно до реєстру №30 на відправку кореспонденції Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації за березень 2021 року вбачається, що ОСОБА_1 направлено вищевказаний лист.

Разом з тим, факт неотримання позивачем листа Управління від 22.04.2020 №01-02/520 та несвоєчасне отримання листа Департаменту від 15.03.2021 №02-17/725 не підтверджено належними та допустимими доказами.

Крім того, як встановлено ч.ч.1-3 ст.1 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Місцеві державні адміністрації є юридичними особами (ч.1 ст.4 Закону).

Згідно ч.1 ст.8 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 17.06.2020 №349 «Про внесення змін до структури Харківської обласної державної адміністрації» (зі змінами» Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації припинено шляхом приєднання до Департаменту житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації та на теперішній час не існує.

Зазначеним розпорядженням Департамент житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації було перейменовано на Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації.

Згідно п.2 Положення про Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОДА, затвердженого розпорядженням голови ХОДА від 17.07.2020 №437, Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОДА є структурним підрозділом ХОДА, підзвітний і підконтрольній голові ХОДА.

Відповідно до п.16 Положення Департамент є юридичною особою публічного права.

Частиною 3 ст.11 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій зі статусом юридичних осіб публічного права здійснюють визначені Законом України "Про державну службу" повноваження керівника державної служби у цих структурних підрозділах.

За правилами п.3-1 ч.1 ст.17 ЗУ «Про державну службу» керівник структурного підрозділу зі статусом юридичної особи публічного права - у такому підрозділі.

Департамент відповідно до Положення очолює директор, який здійснює керівницьку діяльність та добір кадрів.

Відповідно до ст.21 ЗУ «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом. Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.

Процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки визначено Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 №246 (далі Постанова №246).

Згідно ч.3 ст.22 ЗУ «Про державну службу» порядок проведення конкурсу визначає зокрема: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; 5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.

З огляду на викладене, відповідач не наділений правом щодо пропонування позивачу укласти контракт на посаду завідувача сектору управління персоналом, загальної та мобільної роботи Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації, з огляду на те, що прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської обласної державної адміністрації (Сумська, 64, м. Харків) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко