
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2022 р. Справа № 520/24782/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати відповідно до ст.15 Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" (№3551-12) у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. № 367-ХІV, згідно висновків рішення Конституційного Суду України від 29.02.2020 року № 3-р/2020 по даній справі дії посадової особи Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірними, а прийняте рішення, яке оформлене листом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про відмову у допризначенні к виплаті ОСОБА_1 та про відмову у передачі Списку-розпорядження про допризначення недоотриманої суми разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації для подальшого нарахування та виплати їй недоотриманої суми разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, як дружині загиблого (померлого) ветерана війни, виходячи з встановленого законом розміру у 5 мінімальних пенсій за віком, підписаний зазначеною посадовою особою протиправним;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради відповідно до ст.15 Закону України ''Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (№3551-12) у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. № 367-ХІV, рішення Конституційного Суду України від 29.02.2020 року № 3-р/2020, по даній справі призначити, нарахувати та розпочати процедуру виплати ОСОБА_1 як дружині загиблого (померлого) ветерана війни разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше здійснених платежів у спосіб передачі відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що є особою з інвалідністю ІІІ групи по загальному захворюванню, дружиною померлого чоловіка - учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія), який був особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, отже має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. №3-р/2020, яка повинна складати 8845,00 грн. (1769 х 5). Проте, отримала вказану грошову допомогу до 5 травня у розмірі 996,00 грн., визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі відповідно до ст. 263 КАС України Запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та ним отримана, що підтверджується матеріалами справи.
Представником відповідача надано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що Управлінням призначено позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмір 966 грн. та направлено відповідну інформацію до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати позивачу вказаної допомоги. Тобто, Управління здійснило все дії, спрямовані на отримання позивачем вказаної допомоги (сформувало та направляло до Обласного центру списки щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік), яку позивачем отримано. Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 є особою з ІІІ групою інвалідності загального захворювання, що підтверджено копією довідки МСЕК Сер. МСЕ №050526.
Також, позивач є дружиною померлого чоловіка - учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія), смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджено копією посвідчення № НОМЕР_1 від 19 березня 2014 року.
Позивач також має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни згідно посвідчення Серії НОМЕР_2 від 13 березня 2014 року.
В позовній заяві позивачка зазначила, що як дружина померлої особи з інвалідністю внаслідок війни отримала щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 996,00 грн., визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325.
03.11.2021 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою, в якій просив провести перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, нарахувати та розпочати процедуру виплати разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше здійснених платежів у спосіб передачі відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, надавши завірену копію Списку-розпорядження, по якому йому вже виплачувалась частина разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 996 гривень.
Листом від 06.11.2021 відповідач на заяву позивача повідомив, що до повноважень Управління відноситься виключно призначення щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а її нарахування та виплата проводиться Обласним центром (м, Харків, вул. Чернишевська, 51). У 2021 році Управлінням було призначено позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як особі, на яку поширюється Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 996,00 грн., визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325. Інформацію стосовно позивача було включено до списків на отримання вищевказаної допомоги та направлено їх до Обласного центру. Тому відсутні підстави для здійснення перерахунку вищевказаної грошової допомоги до 5 травня.
Не погоджуючись з нарахуванням та виплатою грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у неповному розмірі, який склав 996,00 грн., тоді як вказана допомога повинна виплачуватися у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. №3-р/2020, що складає 8845,00 грн. (1769 х 5, позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).
Згідно частини 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV), щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружились вдруге, щорічна разова грошова допомога виплачується в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 4 пункту 20 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI частину 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 3551-XII, фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Статтею 17-1 Закону № 3551-XII визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", який набув чинності 01 січня 2015 року, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України прийшов до висновку, що встановлення пунктом 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Бюджетного кодексу України та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.
При цьому у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного рішення зазначено, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, рішенням КСУ від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію ч.5 ст. 15 Закону №3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружились вдруге, щорічна разова грошова допомога виплачується в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Як зазначалося судом, ОСОБА_1 є особою з ІІІ групою інвалідності загального захворювання, що підтверджено копією довідки МСЕК Сер. МСЕ №050526.
Отже, ОСОБА_1 має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до частини 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV).
При цьому, в листі Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 08.11.2021 року зазначено, що Управління призначило ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як особі, на яку поширюється дія статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі 996,00 грн., визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325. Позивач в позові підтвердив, що отримав вказані виплати у розмірі 996,00 грн.
Суд звертає увагу, що вся суть спору зводиться до незгоди з розміром виплаченої допомоги, у зв`язку з чим ОСОБА_1 просить зобов`язати УПСЗН адміністрації Немишлянського району ХМР призначити, нарахувати та розпочати процедуру виплати їй як дружині загиблого (померлого) ветерана війни щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону від 25 грудня 1998 року №367-XIV) у спосіб передачі відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської ОДА.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
В рішенні від 29 вересня 2020 року у зразковій справі №440/2722/20 Верховний Суд дійшов висновку, що органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та відповідний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. При цьому, зобов`язавши Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік Верховний Суд відмітив, що саме Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснив безпосередню виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги.
Відповідно до пункту 2.1 Положення про Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (в редакції рішення 36 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 24.06.2020 р. № 2140), Управління є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати рахунки в органах Державної казначейської служби України та установах банків відповідно до чинного законодавства України, має печатку із зображенням Державного Герба України та власним найменуванням, кутовий штамп і бланк встановленого зразка, печатки та штампи для документів.
Пунктом 4.1.22 Положення визначено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», передає списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування і виплати.
Підпунктами 1 та 2 пункту 3 Положення про Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації 22.11.2016 року № 535 (далі - Положення № 535) передбачено, що головними завданнями Центру є: 1) забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави; 2) підготовлення документів на виплату всіх видів грошових допомог, компенсаційних виплат інвалідам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС, за невикористане санаторно-курортне лікування, на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, а також разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та довічних державних стипендій, передбачених Указом Президента України від 17 травня 2000 року № 689 "Про заснування довічних державних стипендій для учасників бойових дій у період Другої світової війни 1939 - 1945 років" (зі змінами), відправка документів до підприємств зв`язку та банківських установ для здійснення виплати всіх видів допомог.
В листі УПСЗН адміністрації Немишлянського району ХМР від 08.11.2021 року зазначено, що Управління призначило ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як особі, на яку поширюється дія статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в розмірі 996,00 грн., визначеному постановою КМУ від 08 квітня 2021 року № 325. Інформацію стосовно позивача включено до списків на отримання вищевказаної допомоги, надісланих для її виплати до Обласного центру.
Вказана інформація також підтверджена позивачем в позові та одночасно зазначено про отримання ним від Обласного центру грошової допомоги в розмірі 996,00 грн.
Зважаючи, що УПСЗН адміністрації Немишлянського району ХМР вже формувало та направляло до Обласного центру списки - розпорядження щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік згідно пункту 4.1.22 Положення про Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, тобто свій обов`язок виконало, по направленим спискам-розпорядженням Обласним центром здійснено виплату позивачу грошової допомоги до 5 травня, при цьому Положенням не покладається на Управління обов`язку повторного формування та направлення до Обласного центру списків - розпоряджень в разі здійснення останнім перерахунку та виплати недоплаченої суми грошової допомоги до 5 травня, відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та зобов`язання УПСЗН адміністрації Немишлянського району ХМР призначити, нарахувати та розпочати процедуру виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня 2021 року відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону від 25.12.1998 №367-XIV) у спосіб передачі відповідних документів до Обласного центру.
Питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків, 61060, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.