
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
17 січня 2022 р. № 520/20543/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726, просп. Гагаріна, буд. 1, 3 пов., м. Харків, 61001) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області викладену в рішенні від 19.05.2021 р. № 15.02-15/2757 про відмову в наданні ОСОБА_1 допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування України;
- зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 призначити допомогу по вагітності та пологах на підставі листка непрацездатності АДЮ № 959919 у повному обсязі.
В обґрунтування позову зазначив, що допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв`язку з вагітністю га пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпусті (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів. Позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець, знаходиться з 07.03.2018 року по теперішній час на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області. Перебувала па спрощеній системі оподаткування, перша група, з 01.12.2019 по 31.12.2020 року, що підтверджується довідкою ГУ ДПС у Харківській області від 12.08.2021 року та витягом з реєстру платників єдиного податку. Отже, позивач має право на отримання такої допомоги. На підставі викладеного просила задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно даних, зазначених у картці страхувальника, сплата єдиного соціального внеску за період з грудня 2020 року (місяць настання страхового випадку) по квітень 2021 року включно відсутня. Станом на 09.12.2020 року (30 тижнів вагітності) позивач не була платником єдиного внеску в період з грудня 2020 року (місяць настання страхового випадку) по квітень 2021 року включно - відсутня. Відповідно заяву-розрахунок на здійснення фінансування за рахунок коштів Фонду допомоги по вагітності та пологах по листку непрацездатності серії АГФ №959919 за період з 09.12.2020 року по 13.04.2021 року на суму 20696,76 грн. повернено без виконання. На підставі викладеного просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Позивачем 06.05.2021 р. позивачем до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області було подано заяву-розрахунок на здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування на суму 20696,76 грн., а також документи: копія листка непрацездатності по вагітності та пологах серії АГФ №959919 за період з 09.12.2020р. по 13.04.2021 р.; копії квитанцій про сплату єдиного соціального внеску за розрахунковий період; довідка про відкриття рахунку для соціальних виплат; копія виписки з ЄДР; оригінал довідки-розрахунку суми допомоги.
Згідно з листом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 14.05.2021 року заява-розрахунок з доданими документами була передана на розгляд до Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області для прийняття рішення.
Позивачем було отримано відповідь Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 19.05.2021р., №15.02-15/2757, в якій повідомлялось про відмову в наданні допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування України за посиланням на ту обставину, що позивач станом на 09.12.2020р. (30 тижнів вагітності) на грудень 2020 року не була платником єдиного внеску, а тому не набула статусу застрахованої особи в грудні 2020р. Разом із цією ж відповіддю позивачу було повернуто заву-розрахунок від 06.05.2021 року про надання допомоги по вагітності та пологах з доданими до неї документами.
Листом від 16.06.2021 року №15.02-15 3329 Харківське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області повторно повідомило про повернення заяви-розрахунку, без виконання.
Не погоджуючись із такими діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернулася до Харківського окружного адміністративного суду із відповідним позов, в якому просила відновити порушене право.
По суті спірних відносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон, в редакції чинній на час настання страхового випадку) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності надається, зокрема, допомога по вагітності та пологах.
Частиною 1 ст. 25 Закону передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами. Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Статтею 26 Закону встановлено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.30 Закону матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
За змістом ч.1 ст.31 Закону підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
В силу ч.1 та ч.5 ст.32 Закону документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п`яти днів після винесення відповідного рішення. Матеріальне забезпечення, передбачене цим Законом, виплачується у разі, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше дванадцяти календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім`ї, який перебував на її утриманні.
Частиною 1 ст.34 передбачено, що фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.
Відповідно до п.4 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №12 фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями.
Підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.
Страхувальник подає заяву-розрахунок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за своїм місцезнаходженням чи місцем проживання (п.5 Порядку).
Згідно п.8 Порядку робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідач розглянув заяву-розрахунок та надав відмову, викладену в листі від 19.05.2021р., №15.02-15/2757.
Суд зазначає, що згідно ч.1 ст.31 Закону, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, що в свою чергу зобов`язує відповідача, здійснити всі передбачені Порядком фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України дії.
Суд наголошує, що позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець, знаходиться з 07.03.2018 року по теперішній час на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області. Перебувала па спрощеній системі оподаткування, перша група, з 01.12.2019 по 31.12.2020 року, що підтверджується довідкою ГУ ДПС у Харківській області від 12.08.2021 року та витягом з реєстру платників єдиного податку.
Здійснюючи фінансово - господарську діяльність, позивач своєчасно та у повному обсязі сплачувала податки та збори, подавала встановлену законом звітність. Позивач не має податкового боргу і заборгованості зі сплати ЄСВ, що підтверджується зазначеною вище довідкою ГУ ДПС у Харківській області від 12.08.2021р., звітами з ЄСВ за 2019 - 2020 роки. Сплата ЄСВ також підтверджується банківськими квитанціями про сплату ЄСВ за 4 квартал 2019 року, і за 4 квартал 2020 року.
З 09.12.2020 по 13.04.2021 року позивач знаходилась на лікарняному по вагітності та пологах, що підтверджується листком непрацездатності.
У позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька, ОСОБА_2 , що підтверджується відповідним свідоцтвом, а також витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої ст.135 Сімейного кодексу України від 12.03.2021 року.
Перед настанням страхового випадку позивач має страховий стаж повних 3 роки і 5 місяців, що підтверджено довідкою, сформованою засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України від 26.07.2021 року, що містить витяг з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що як вбачається з листа-відповіді, жодних дій, спрямованих на встановлення обставин, передбачених п.8 Порядку та інших дій, визначених законодавством, відповідач не вчиняв. Зазначене свідчить про бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви розрахунку.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що такими діями відповідач, як суб`єкта владних повноважень, під час реалізації дискреційних повноважень, допущено порушення законних прав, внаслідок чого позивача безпідставно обмежено у праві на призначення та виплату допомоги по вагітності та пологам.
Суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Щодо вимоги позивача зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 призначити допомогу по вагітності та пологах на підставі листка непрацездатності АДЮ № 959919 у повному обсязі, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми законодавства, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з застосуванням положень КАС України, а саме, обрання іншого способу захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.
З урахуванням дискреційних повноважень відповідача на прийняття рішення про призначення соціальних виплат, за яких відповідач наділений правами, визначеними в ст.10 Закону, суд дійшов висновку про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву-розрахунок, з урахуванням висновку суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726, просп. Гагаріна, буд. 1, 3 пов., м. Харків, 61001) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області викладену в рішенні від 19.05.2021 р. № 15.02-15/2757 про відмову в наданні ОСОБА_1 допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області повторно розглянути заяву-розрахунок від 06.05.2021 року ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726, просп. Гагаріна, буд. 1, 3 пов., м. Харків, 61001) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 17 січня 2022 року.
Суддя Н.А. Полях