
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/4275/21
08 лютого 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого Баб`юка П.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій щодо обчислення пенсії у розмірі 70% від місячного грошового забезпечення протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років у розмірі 90% від місячного грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 70% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач 28.01.2022 подав до суду заяву про роз`яснення рішення суду в даній адміністративній справі. Так, ОСОБА_1 просить надати роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 у справі №500/4275/21, а саме, чи перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 слід здійснювати з 01.01.2016 року на момент подання позову (30.06.2021 року) і без нарахування відповідних сум (90%) в подальшому; на момент винесення рішення (15.11.2021 року) і без нарахування відповідних сум (90%) в подальшому; на момент вступу рішення в законну силу (15.12.2021 року) і без нарахування відповідних сум (90%) в подальшому; перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 слід здійснювати з 01.01.2016 року у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення довічно.
Ознайомившись із заявою про роз`яснення судового рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для їх задоволення, виходячи із наступного.
Процесуальний правовий інститут роз`яснення судового рішення регламентовано положеннями статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Так, відповідно до частин першої та другої статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Виходячи з приписів вказаної норми, підстави для роз`яснення судового рішення існують лише тоді, коли судове рішення є незрозумілим, та без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки, високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Отже, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Зокрема, це стосується недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення, яка означає, що судове рішення не може містити положень, що викликають суперечки під час виконання рішення.
Підставою для подання заяви про роз`яснення рішення, є його незрозумілість.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
Водночас, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв`язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Враховуючи зазначене, суд зауважує, що рішення суду повинно бути зрозумілим. Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.
Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду, а тому роз`ясненню підлягають рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення їх важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Таким чином, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше, однак без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в постановлене рішення.
Критерієм для роз`яснення судового рішення є встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим, тобто зі змісту його резолютивної частини не можна зробити висновки про обсяг прав та обов`язків учасників справи у спірних правовідносинах.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.02.2021 по справі №0907/2-а-5626/2011.
Суд зазначає, що зміст рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2021, яке заявник просить роз`яснити, викладено чітко та зрозуміло з додержанням норм, передбачених Кодексом адміністративного судочинства.
При цьому стороною не зазначено, в чому полягає незрозумілість вказаного рішення, натомість, зі змісту заяви про роз`яснення судового рішення вбачається, що фактично є незрозумілою процедура виконання вказаного рішення суду.
Суд наголошує, що обставини та підстави, на які покликається заявник у заяві про роз`яснення резолютивної частини судового рішення, за своєю суттю не свідчать про ускладнення реалізації судового рішення, що, у свою чергу, виключає можливість застосовування судом, за таких умов, інституту «роз`яснення судового рішення», передбаченого статтею 254 КАС України.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 у справі №500/4275/21 є чітким та зрозумілим, мотивувальна частина рішення відповідає резолютивній частині, суть рішення зрозуміла та не двозначна, спосіб, у який викладено мотивувальну та резолютивну частину вказаного рішення, не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо її розуміння та виконання, отже, заява про роз`яснення зазначеного судового рішення не підлягає задоволенню.
Разом з тим, предметом розгляду справи було неправомірне зменшення відсоткового значення розміру місячного грошового забезпечення з 90% до 70% при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, а тому, резолютивна частина рішення суду стосується саме цих правовідносин.
Докази проведення пенсійним органом інших перерахунків пенсії позивача після 2018 року позивачем до справи не додано та, відповідно, не було предметом розгляду судом.
Крім цього, слід зауважити, що порядок виконання рішень судів регламентовано Законом України «Про виконавче провадження».
Суд звертає увагу на те, що, з урахуванням положень ч.1 ст.287 КАС України, позивач має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважатиме, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено його права, свободи чи інтереси.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 у справі №500/4275/21 відмовити.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали буде складено протягом п`яти днів.
Головуючий суддя Баб`юк П.М.