Рішення № 103173929, 03.02.2022, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
500/9326/21
Номер документу
103173929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/9326/21

03 лютого 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Скалатської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Скалатської міської ради (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправною бездіяльність Скалатської міської ради щодо неприйняття на пленарному засіданні сесії Скалатської міської ради рішення по заяві ОСОБА_1 від 16 листопада 2021 року про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21,2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки; зобов`язати Скалатську міську раду прийняти на найближчому пленарному засіданні сесії Скалатської міської ради рішення про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21,2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки.

Позов обґрунтований тим, що позивач вважає протиправною бездіяльність Скалатської міської ради щодо неприйняття на пленарному засіданні сесії Скалатської міської ради рішення по заяві ОСОБА_1 від 16 листопада 2021 року про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21,2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки, оскільки в силу ст. 12 Земельного кодексу України саме Скалатська міська рада наділена повноваженням надання земельних ділянок. Просить врахувати ч.1 ст. 127 ЗК України, відповідно до якої відповідач здійснює продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності. Відповідно до Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своєї компетенції приймає нормативні акти у форму рішень. Однак, Скалатською міською радою рішення по заяві від 16 листопада 2021 року про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки прийнято.

Ухвалою суду від 21.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Відділом земельних відносин та комунальної власності Скалатської міської ради підготовлено проект рішення про продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 . ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21,2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади. Вказав, що за результатами голосування депутатів, (оскільки не було відповідного кворуму голосів) рішення не було прийнято. Просить врахувати те, що у провадженні Апеляційного суду Тернопільської області слухається цивільна справа №604/566/20, провадження 22-ц/817/1031/21, у справі за позовом заступника керівника Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Скалатської міської ради до ОСОБА_1 про припинення права постійного користування та повернення земельної ділянки. Рішенням Підволочиського районного суду позов задоволено частково. Припинити право постійного користування ОСОБА_1 земельною ділянкою кадастровий номер 6124684000:02:001:0733, площею 21,2 га, розташованою на території Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області, наданою йому для ведення селянського (фермерського) господарства на підставі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серії Т №00038. Додатково вказав, що ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на рішення Підволочиського районного суду Тернопільської області від 06.07.2021 року №604/566/20. Відтак, Скалатська міська рада заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в задоволенні даного позову.

Частиною п`ятою ст.262 КАС України (надалі, КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки клопотань у розумінні вказаної статті до суду не надходило, розгляд даної справи здійснюється за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 16.11.2021 позивач звернувся до Скалатської міської ради із заявою, в якій просив прийняти рішення про продаж йому земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею21.2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки.

Листом Скалатської міської ради від 14 грудня 2021 року №2549 ОСОБА_1 на його письмове звернення від 16.11.2021 року було повідомлено, що питання щодо продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства площею 21,2000 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733 на території Кривенської сільської ради розпорядженням міського голови №166 від 01.12.2021 року було внесено в порядок денний сесії міської ради.

Також позивача було повідомлено, що відділом земельних відносин та комунальної власності підготовлено проект рішення, який було розглянуто на пленарному засіданні міської ради 09.12.2021 року, і копію якого було долучено до листа відповідача.

Цим же листом Скалатська міська рада повідомила позивача, що при розгляді даного проекту питання про продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства площею 21,2000 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733 на території Кривенської сільської ради в результаті голосування рішення було не прийнято.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Згідно статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Поряд з цим, відповідно до частини першої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 127 Земельного кодексу України визначено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частин 1-3 статті 128 Земельного кодексу України, продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу. г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.

Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Відповідно до частини 5 статті 128 Земельного кодексу України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб`єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що на органи місцевого самоврядування, до компетенції яких віднесено здійснення продажу земельних ділянок комунальної власності громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених Земельного кодексу України, покладено обов`язок щодо розгляду заяв (клопотань) відповідних суб`єктів з приводу продажу таких земельних ділянок у місячний строк.

Разом з цим, пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частин 1, 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Тобто, обов`язку органу місцевого самоврядування зі здійснення розгляду заяви (клопотання) заінтересованої особи з приводу продажу земельної ділянки комунальної власності протягом місячного строку, встановленому нормою частини 3 статті 128 ЗК України, кореспондує обов`язок скликання не рідше ніж один раз на місяць сесії сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення), районної чи обласної ради з питань відведення земельних ділянок, встановлений нормою частини 5 статті 46 Закону №280/97-ВР.

Відповідно до частини першої ст.59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на продаж земельної ділянки рішення про надання дозволу або про відмову, з урахуванням вимог ст.128 Земельного кодексу України.

Вищевикладене свідчить, що за наслідками розгляду заяви позивача про надання дозволу на продаж земельної ділянки відповідно до ст. 128 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідач на пленарному засіданні повинен був прийняти рішення про надання дозволу на продаж земельної ділянки чи про відмову в продажу з урахуванням положень статті 128 Земельного кодексу України.

Так, з листа Скалатської міської ради від 14 грудня 2021 року №2549 вбачається, що питання щодо продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства площею 21,2000 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733 на території Кривенської сільської ради розпорядженням міського голови №166 від 01.12.2021 року було внесено в порядок денний сесії міської ради.

Крім цього, позивача повідомлено про те, що відділом земельних відносин та комунальної власності підготовлено проект рішення, який було розглянуто на пленарному засіданні міської ради 09.12.2021 року, і копію якого було долучено до листа відповідача від 14.12.2021.

Однак, відповідачем не прийнято жодного з рішень відповідно до 128 Земельного кодексу України, що на думку суду свідчить про допущення ним протиправної бездіяльності.

Поряд з цим, суд зазначає, що проект рішення щодо продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 не є рішенням органу місцевого самоврядування у розумінні ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", так як таке не прийняте та не затверджене у передбачений законом спосіб.

Враховуючи вищевикладені обставини, відповідач, не прийнявши жодного відповідного рішення за заявою позивача про продаж земельної ділянки, порушив процедуру її розгляду, а отже діяв всупереч вимогам чинного законодавства.

Таким чином, неприйняття відповідачем рішення за заявою позивача у строк ставить особу у певну правову невизначеність, що є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та законності.

Суд зазначає, що не надає правової оцінки підставам зазначеним позивачем у позовній заяві стосовно наявності у позивача Державного акту на право постійного користування землею, а також наявності кадастрового номеру та нормативної грошової оцінки, оскільки суд дійшов до висновку, що заява позивача не розглянута відповідачем у строк та у спосіб, що встановлений Земельним кодексом України, та не прийнято рішення про надання дозволу на продаж земельної ділянки чи про відмову в продажу.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Суд зазначає, що у даному випадку відповідач допустив протиправну бездіяльність, не прийнявши жодного з передбачених статтею 128 Земельного кодексу України рішень.

Згідно частин першої та другої ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: 3)визнання протиправними дій суб`єктів владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4)визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Враховуючи викладене, суд вважає, що належним способом порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності Скалатської міської ради щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви ОСОБА_1 від 16.11.2021 про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21,2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки, зобов`язання Скалатської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2021 про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21.2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки, та прийняти відповідне рішення.

У відповідності до частин першої та другої ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, за наведених обставин у їх сукупності, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення.

Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень в порядку частини третьої ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Скалатської міської ради щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви ОСОБА_1 від 16.11.2021 про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21,2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки.

Зобов`язати Скалатську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2021 про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 21.2 га за кадастровим номером 6124684000:02:001:0733, яка розташована на території Скалатської об`єднаної територіальної громади, з розстрочкою платежу на десять років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці цієї земельної ділянки, та прийняти відповідне рішення.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Скалатської міської ради на користь ОСОБА_1 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 03 лютого 2022 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач - Скалатська міська рада (місцезнаходження:вул. Грушевського, 2, м. Скалат, Тернопільський район, Тернопільська область,47851 код ЄДРПОУ:04058445).

Головуюча суддя Дерех Н.В.