
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
09 лютого 2022 року м. Рівне №460/15778/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Вознюк В.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Довгополюк В.В.,
відповідача: представник Ясковець О.А.,
у підготовчому засіданні в адміністративній справі за позовом
Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області доДепартаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації про стягнення коштів.
Ухвалою від 16.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
За приписами частини другої статті 173 КАС України до завдання підготовчого провадження відноситься, серед іншого, остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
З отриманого судом витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що позивач Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області не є юридичною особою. Зазначений позивачем в позовній заяві код ЄДРПОУ 40913624 є ідентифікаційним кодом відокремленого підрозділу юридичної особи. До ЄДР внесено відомості щодо юридичної особи – Західний офіс Держаудитслужби.
Судом також встановлено, що позовну заяву, подану Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, підписано начальником управління Анатолієм Карп`юком, якого Західний офіс Держаудитслужби як Довіритель уповноважив довіреністю від 04.01.2021 № 131313-18/15-2021 представляти інтереси Довірителя (тобто Західного офісу Держаудитслужби) в судах, органах державної виконавчої служби з усіма правами, які надаються законом позивачу, відповідачу, третій особі, стягувачу, в тому числі підписувати та подавати позови до суду.
Отже, особа, якою підписано позовну заяву, уповноважена представляти інтереси Західного офісу Держаудитслужби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби» проведено реорганізацію територіальних органів Державної фінансової інспекції шляхом їх приєднання до відповідних міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби. Внаслідок чого, Державна фінансова інспекція в Рівненській області приєднана до Західного офісу Держаудитслужби.
Наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 затверджено Положення про Західний офіс Держаудитслужби, відповідно до пункту 1 якого Західний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом.
У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій областях (далі - управління).
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що Офіс відповідно до покладених на нього завдань: 7) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а зокрема звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 затверджено також Примірне Положення про управління офісів Держаудитслужби в областях, відповідно до якого:
Управління офісів Держаудитслужби в областях (далі - управління) є їх структурними підрозділами (пункт 1).
Управління має право, зокрема, вносити керівництву Офісу пропозиції щодо:
порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства;
стягнення в судовому порядку в дохід держави коштів, отриманих підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 18 пункту 6).
Пунктом 10 Примірного положення передбачено, що начальник управління: 11) представляє інтереси управління у відносинах з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, а в судах - інтереси Офісу за дорученням.
Таким чином, начальник Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області уповноважений представляти в судах за дорученням інтереси Західного офісу Держаудитслужби.
При цьому, суд звертає увагу на те, що Управління Західного офісу не наділене повноваженнями звертатися до суду з позовом, а має право вносити керівництву Офісу пропозиції щодо стягнення в судовому порядку в дохід держави коштів, отриманих підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Частиною четвертою статті 5 КАС України встановлено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
За правилами частини третьої статті 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Водночас, статтею 43 КАС України регламентовано адміністративну процесуальну правосуб`єктність.
Частиною першою цієї статті Кодексу встановлено, що здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.
Згідно з частиною третьою статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Таким чином, процесуальний закон не наділяє адміністративною процесуальною дієздатністю структурний підрозділ (без статусу юридичної особи) органу державної влади, іншого державного органу.
За такого правового регулювання, суд вважає, що Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області звернулося до суду з цим позовом за відсутності адміністративної процесуальної дієздатності.
При цьому, суд вважає неможливим застосувати положення статті 48 КАС України щодо заміни неналежного позивача належним, позаяк за відсутності в особи здатності особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові, виключається можливість участі такої особи в адміністративній справі в якості позивача, безвідносно до оцінки наявності в неї права вимоги.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Керуючись статтями 183, 240, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повну ухвалу суду складено 09 лютого 2022 року
Суддя Н.О. Дорошенко