
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/9926/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/9926/21 за позовом Фермерського господарства "Наш Лан" до Головного управління ДПС у Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
30.08.2021 голова Фермерського господарства "Наш Лан" (надалі - ФГ "Наш Лан") Маріїч П.Г., діючи від імені та в інтересах вказаного Господарства, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області), Державної податкової служби України (надалі - ДПС), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) від 06.08.2021 №2956801/41260395 та від 06.08.2021 №2956797/41260395, а також зобов`язати ДПС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні ФГ "Наш Лан" від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101 датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Наявність обставин, які свідчать про порушення прав платника податків, заявник пов`язує з фактом протиправної, як на його думку, відмови податкового органу в реєстрації податкових накладних, хоча наявні усі передбачені Податковим кодексом України документально підтверджені передумови для реєстрації таких накладних.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 13.09.2021 заперечення представника ГУ ДПС у Полтавській області проти розгляду за правилами спрощеного позовного провадження справи залишено без задоволення.
ГУ ДПС у Полтавській області та ДПС позов не визнали. У спільному відзиві на позов, що надійшов до суду 21.09.2021, представник вказує на те, що в ході опрацювання документів, наданих ФГ "Наш Лан" до податкової накладної від 13.07.2021 №100 на реалізацію турецького гороху (нуту) в кількості 22,30 тонн контролюючим органом сформовано висновок про те, що дана сільськогосподарська культура вирощена у 2018-2019 роках, тоді як платником не надані первинні документи щодо складського зберігання продукції, а також облікові дані 27 рахунку щодо зберігання власно вирощених сільськогосподарських культур. Крім того, відповідно до наданої статистичної звітності встановлено, що урожайність сільськогосподарських культур по платнику перевищує середній обласний показник урожайності та свідчить про невідповідність посівних площ до обсягів вирощеної та реалізованої продукції. З доданих до податкової накладної від 14.07.2021 №101 документів на реалізацію проса в кількості 25,028 тонн встановлено відсутність первинних документів щодо складського зберігання продукції, тоді як сільськогосподарська культура вирощена у 2020 році. З цих міркувань представник обстоює позицію правомірності спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних (а.с. 62-65).
Ухвалою суду від 11.10.2021 клопотання представника ГУ ДПС у Полтавській області щодо розгляду за участю представника відповідача справи №440/9926/21 залишено без задоволення.
Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З відкритих даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань суд встановив, що юридичну особу ФГ "Наш Лан" включено до реєстру 05.04.2017, про що вчинено запис №15651020000000662. Видами економічної діяльності позивача за КВЕД є, зокрема: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.64 Оброблення насіння для відтворення; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин. Позивач має статус платника ПДВ.
В межах зареєстрованих видів господарської діяльності між ФГ "Наш Лан" в особі голови Маріїч П.Г. (Постачальник) 27.05.2021 був укладений договір постачання №11-05/2021 з ТОВ "Авас Трейд Україна" (код ЄДРПОУ 38977537) в особі ОСОБА_1 (Покупець), відповідно до умов якого Постачальник зобов`язується передати сільськогосподарську продукцію, а саме: сочевицю зелену та нут (турецький горох) в асортименті, кількості та по цінам, вказаним у таблиці, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний Товар і сплатити за нього певну грошову суму на умовах, визначених цим договором. Загальна вартість Товару, що постачається згідно з даним Договором, складає 1 978 120,00 грн, в тому числі ПДВ 329686,67 грн. Оплата товару здійснюється на розрахунковий рахунок Продавця протягом трьох робочих днів з дати отримання рахунку-фактури на Товар із зазначеною точною сумою ПДВ. Поставка здійснюється на умовах EXW (Інкотермс-2010) за адресою: Полтавська область, м. Карлівка (а.с. 9-11).
На підставі цього договору позивач виписав рахунок на оплату №07/21 від 15.06.2021 на загальну суму 1 978 120,00 грн (а.с. 12).
ТОВ "Авас Трейд Україна" частково оплатило товар на суму 890 120,00 грн, факт чого підтверджується платіжними дорученнями №440 від 07.07.2021 на суму 455 120,00 грн та №444 від 13.07.2021 на суму 440 000,00 грн, проведеними банком день у день (а.с. 13-14).
13.07.2021 позивач передав ТОВ "Авас Трейд Україна" обумовлену кількість товару - турецького гороху (нуту) у кількості 44,30 метричних тонн, факт чого підтверджується видатковою накладною №09/21 від 13.07.2021 (а.с. 15).
Транспортування товару здійснювалося двома партіями на підставі товарно-транспортних накладних №14/21 від 13.07.2021 та №15/21 від 13.07.2021 (а.с. 16-17).
13.07.2021 ФГ "Наш Лан" складено податкову накладну №100 на загальну суму 446 000,00 грн, у т.ч. ПДВ 74 333,33 грн (а.с. 18), яку 26.07.2021 подано для реєстрації в ЄРПН.
Проте у відповідь позивач отримав квитанцію, у якій зазначено, "Документ прийнято. Реєстрація зупинена". Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 13.07.2021 №100 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0713, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=10.5842%, "Р"=0 (а.с. 19).
Реагуючи на це, позивач надав відповідні пояснення. До повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, позивач надав: фінансову звітність суб`єкта малого підприємництва, рахунок на оплату, пояснювальну записку, податкову декларацію платника єдиного податку, платіжні доручення, договір поставки та копії первинної документації до нього, звіт про посівні площі 4 сг, факт чого підтверджує відповідач у відзиві на позов.
06.08.2021 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №2956801/41260395 про відмову в реєстрації податкової накладної від 13.07.2021 №100 в ЄРПН з огляду на факт ненадання платником податків копій документів, додаткова інформація: не надано первинні документи щодо складського зберігання продукції, а також дані 27 рахунку щодо зберігання власновирощених сільськогосподарських культур (а.с. 21-22).
Не погоджуючись із правомірністю вказаного рішення Комісії від 06.08.2021 №2956801/41260395, позивач 11.08.2021 оскаржив його в адміністративному порядку (а.с. 23).
До скарги позивач надав пояснювальну записку, в якій зазначив, зокрема той факт, що впродовж 2018 -2019 років ним було зібрано врожай турецького гороху (нуту) в кількості достатній для виконання умов Договору поставки. Станом на 01.01.2021 позивач мав у залишку турецький горох (нут) у кількості 138,9 тонн, що підтверджується Звітом малого підприємства. Зберігання турецького гороху (нуту) відбувалося у власному складському приміщенні, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Карлівка, вул. Петровського, 32, на підтвердження чого позивач надав Повідомлення про об`єкти оподаткування форма №20-ОПП (а.с. 28). Крім цього позивач також надав Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.11.2019, відповідно до якого ним було зібрано 123 тонн турецького гороху (а.с. 31-32).
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.08.2021 №36838/41260395/2 скаргу платника залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня - без змін (а.с. 34).
За іншим епізодом суд з`ясував, що 12.07.2021 позивач (Постачальник) уклав договір поставки №1207 від 12.07.2021 з ТОВ "Ресурс Експосервіс" (код ЄДРПОУ 40358554) (Покупець), відповідно до умов якого постачальник зобов`язується поставити у передбачені Договором строки, а Покупець прийняти й оплатити згідно з умовами цього Договору Товар (просо 25 тонн) в порядку та на умовах, визначених цим Договором (а.с. 35-38).
На підставі цього договору позивач виписав рахунок на оплату №09/21 від 12.07.2021 у загальному розмірі 162 500,00 грн (а.с. 39).
ТОВ "Ресурс Експосервіс" частково сплатило кошти за товар, що підтверджуються платіжним дорученням № 3313 від 14.07.2021 на суму 137 004,00 грн проведеними банком день у день (а.с. 40).
14.07.2021 позивач передав ТОВ "Ресурс Експосервіс" обумовлену кількість проса в обсязі 25,08 тонн, факт чого підтверджується видатковою накладною №10/21 від 14.07.2021 (а.с. 41).
Транспортування товару масою нетто 25,08 т здійснювалося на підставі товарно-транспортної накладної №16/21 від 14.07.2021 (а.с. 42).
За наслідками вказаної операції ФГ "Наш Лан" складено та подано на реєстрацію податкову накладну №101 від 14.07.2021 на загальну суму 163 020,00 грн, в тому числі ПДВ 27 170,00 грн (а.с. 43).
Проте у відповідь позивач отримав квитанцію, у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена". Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 14.07.2021 №101 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1008, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=10.5842%, "Р"=0 (а.с. 44).
До повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, позивач надав: фінансову звітність суб`єкта малого підприємництва, рахунок на оплату, пояснювальну записку, податкову декларацію платника єдиного податку, платіжні доручення, договір поставки та копії первинної документації до нього, звіт про посівні площі 4 сг, звіт про збирання врожаю, факт чого підтвердив відповідач у відзиві на позов.
06.08.2021 Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації було прийнято рішення №2956797/41260395 про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.07.2021 №101 в ЄРПН з огляду на факт ненадання платником податків копій документів, додаткова інформація: не надано первинні документи щодо складського зберігання продукції (а.с. 46-47).
Не погоджуючись із правомірністю вказаного рішення Комісії від 06.08.2021 №2956797/41260395, позивач 11.08.2021 оскаржив його в адміністративному порядку (а.с. 48).
До скарги позивач додав пояснювальну записку, в якій зазначив той факт, що у 2020 році ним було зібрано урожай проса в кількості 225 тонн, тобто в кількості достатній для виконання умов Договору поставки. Станом на 01.01.2021 позивач мав у залишку просо у кількості 255 тонн, що підтверджується Звітом малого підприємства. Зібране просо зберігалося у власному складському приміщенні, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Карлівка, вул. Петровського, 32. Факт наявності складського приміщення підтверджується Повідомленням про об`єкти оподаткування (форма №20-ОПП). Крім цього позивач надав Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.12.2020, відповідно до якого ним було зібрано 255 тонн проса (а.с. 50-51).
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.08.2021 №36837/41260395/2 скаргу платника залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня - без змін (а.с. 53).
Не погоджуючись із правомірністю мотивів, покладених в основу рішень Комісії від 06.08.2021 №2956801/41260395 та від 06.08.2021 №2956797/41260395 про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН, позивач звернувся до суду з цим позовом за правовим захистом.
Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб`єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов`язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (надалі - Порядок №1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктами 6, 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку, або
2) відображеної в податковій накладній/розрахунку коригування операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції.
Відповідно до абзацу 10 пункту 6 Порядку №1165 документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як встановлено судовим розглядом, реєстрацію поданих позивачем податкових накладних від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101 зупинено через встановлення ознак ризиковості платника податку з посиланням на пункт 1 Критеріїв ризиковості платника податків та запропоновано надати пояснення і копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з цим комісією регіонального рівня не складено та не направлено платнику податку у встановленому порядку рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, форма якого є додатком 4 до Порядку №1165, не зазначено підстави та розшифрування, яка саме податкова інформація свідчить про ризиковість платника податку позивача.
Наданий відповідачем до суду витяг з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДПН від 06.08.2021 №150 (а.с. 80) не є рішеннями комісії регіонального рівня про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, форма якого є додатком 4 до Порядку №1165, тому цей витяг з протоколу не є належним і допустимим доказом у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України та не приймається судом до уваги як такий.
Зупиняючи реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган запропонував позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.
В оскаржуваних рішеннях Комісія ГУ ДПС у Полтавській області в якості підстав відмови в реєстрації податкових накладних від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101 зіслалася на обставини ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо складського зберігання продукції. Крім того, в рішенні від 06.08.2021 №2956797/41260395 зазначено про не надання даних 27 рахунку щодо зберігання власновирощених сільськогосподарських культур (а.с. 21-22, 46-47).
На запит податкового органу позивачем було сформовано та подано відповідні пакети документів, а також пояснення про те, що зберігання турецького гороху (нут) та проса здійснювалося у власному складському приміщенні, що знаходиться за адресою: м. Карлівка, вул. Петровського, 32, наявність якого підтверджується Повідомленням про об`єкти оподаткування від 20.02.2020 форми №20-ОПП (а.с. 28-29).
Крім того позивач надав Звіти про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01.11.2019 щодо зібраної 123 тонни турецького гороху (нут) та станом на 01.12.2020, відповідно до якого було зібрано 255 тонн проса (а.с. 114, 97).
Факт подання зазначених документів відповідачами не заперечується.
Будь-яких зауважень з приводу правильності оформлення документів, якими позивач підтверджував господарські взаємовідносини зі своїм контрагентом, спірні рішення, як і відзив на позов, не містять.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеному відповідач не довів перед судом наявності достатніх підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкових накладних від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101, складених ФГ "Наш Лан", у ЄРПН.
Окрім того суд зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19.
У контексті спірних правовідносин суд зазначає, що платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов`язань, визначених у п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, зобов`язаний був скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.
Дії платника податків зі складення податкової накладної за фактом відвантаження товару, підтвердженого виписаною видатковою накладною, відповідають вимогам статей 185, 187 Податкового кодексу України щодо визначення першої з подій, з настанням якої у постачальника виникає обов`язок скласти податкову накладну.
ГУ ДПС у Полтавській області не встановлено невідповідності податкових накладних від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101 вимогам пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність зупинення реєстрації податкових накладних від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101, складених ФГ "Наш Лан", в ЄРПН з мотивів ненадання платником необхідних первинних документів, що свідчить про протиправність рішень контролюючого органу про відмову в реєстрації таких податкових накладних.
Зважаючи на те, що підставою для відмови в реєстрації зазначених вище податкових накладних контролюючим органом обрано лише їх відповідність критеріям ризиковості господарської операції, а обґрунтованість даної підстави не знайшла свого підтвердження у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов`язання ДПС зареєструвати податкові накладні від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101 днем подання їх на реєстрацію ФГ "Наш Лан".
За таких обставин позов належить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у сумі 4540,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією платіжного доручення від 27.08.2021 №1229 (а.с. 54).
Тож сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Полтавській області.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Фермерського господарства "Наш Лан" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.08.2021 №2956801/41260395 та від 06.08.2021 №2956797/41260395.
Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04655, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 13.07.2021 №100 та від 14.07.2021 №101 днем подання їх на реєстрацію Фермерським господарством "Наш Лан" (код ЄДРПОУ 41260395).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 44057192) на користь Фермерського господарства "Наш Лан" (пров. Горького, буд. 1/3, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 41260395) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4 540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун