
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2022 рокум. ПолтаваСправа № 440/15243/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Комбінат виробничих підприємств" до Полтавської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Комбінат виробничих підприємств" /далі - позивач, ТОВ "БК "КВП"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської митниці /далі - відповідач/ про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №00000061903 від 23 жовтня 2021 та №00000051903 від 23 жовтня 2021 року /а.с. 1-5/.
Позов обґрунтований тим, що 04 червня 2019 року Одеською митницею за митною декларацією позивача № UA500120/2019/005408 здійснено митне оформлення товару - підіймального телескопічного крану на колісному ходу «KRUPP» модель КМК 4070 за кодом УКТЗЕД 8426410000 (ставка ввізного мита 0%). У період з 24 вересня 2021 року по 28 вересня 2021 року відповідачем проведено документальну невиїзні перевірку з питань митної справи в частині правильності класифікації згідно УКТЗЕД за вказаною митною декларацією, за результатами якої відповідач дійшов висновку, що товар за вказаною декларацією потрібно віднести до товарної підкатегорії УКТЗЕД 8705 10 00 00, в результаті чого встановлено недотримання позивачем пункту 1 статті 69, пункту 2 частини третьої статті 75 Митного кодексу України щодо заниження податкового зобов`язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 210660,40 грн та недотримання пункту 2 частини третьої статті 75 Митного кодексу України та пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України щодо заниження податкового зобов`язання по сплаті податку на додану вартість на загальну суму 42132,08 грн. На підставі акту перевірки №0002/21/7.23-19/0001284778 від 05 жовтня 2021 року відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення №00000061903 від 23 жовтня 2021 та №00000051903 від 23 жовтня 2021 року. З вказаними висновками відповідача за результатами перевірки та винесенням таких податкових повідомлень-рішень позивач не погоджується, оскільки вважає, що визначення коду товару за митною декларацією № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року проведено у відповідності до Митного кодексу України та згідно пояснень товарних позицій УКТЗЕД. Крім того, відповідачем застосовано Основні правила інтерпретації УКТЗЕД в редакції Закону України №674-ІХ від 04 червня 2020 року та пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України №256 від 14 липня 2020 року, які ще не були прийняті на момент подання позивачем митної декларації № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 49-54/ зазначив, що позивачем в зоні діяльності Одеської митниці по МД № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року проведено митне оформлення товару «Кран КМК 4070» із декларуванням його в товарній підкатегорії 8426410000 згідно УКТЗЕД. Під час проведення документальної невиїзної перевірки з питань митної справи в частині правильності класифікації згідно УКТЗЕД за вказаною митною декларацією при вивченні технічних характеристик товару встановлено, що товар обладнаний: одним двигуном, який використовується як для приведення в рух шасі, так і для приводу гідравлічних насосів, які в свою чергу забезпечують гідравлічні функції кранової установки; максимальна швидкість крану моделі КМК 4070 складає 69,0 км/год; кран обладнаний двома кабінами - кабіна шасі та кабіна кранової установки з можливістю керування рухом крану з кабіни кранової установки; має двигун моделі Mercedes-Benz ОМ 422 А, дизель, 8-ми циліндровий з водяним охолодженням, потужністю 269 кВт; 5-ти ступінчасту коробку автомат 5 КС 600; двоконтурне рульове управління з аварійним рульовим насосом; двоконтурне пневматичне гальмо, сповільнювач та ручне гальмо, що відповідає поясненням товарної підкатегорії УКТЗЕД 8705 10 00 00. Таким чином, за результатами перевірки відповідно до частини четвертої статті 69 та частини чотирнадцятої статті 354 Митного кодексу України під час перевірки правильності класифікації товарів згідно з УКТЗЕД визначено код товару 8705 10 00 00 згідно з УКТЗЕД (ставка мита 10%), як моторний транспортний засіб спеціального призначення - автокран. Отже, у зв`язку з невірним визначенням коду товару, задекларованого за МД № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року в митному режимі імпорту, ТОВ «БК «КВП» порушено вимоги пункту 1 статті 69 МКУ, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакції Закону України від 04 червня 2020 року № 674-ІХ «Про митний тариф України», Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України від 14 липня 2020 року № 256, що призвело до заниження податкового зобов`язання зі сплати ввізного мита у розмірі 210660,40 грн. У зв`язку із заниженням ТОВ «БК «КВП» податкового зобов`язання зі сплати ввізного мита у розмірі 210660,40 грн при митному оформленні товару, задекларованого ТОВ «БК «КВП» за МД № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року порушено вимоги пункту 2 частини третьої статті 75, пункту 6 частини першої, частини восьмої статті 257; пунктів 1, 4 частини першої статті 266 Митного кодексу України, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість у розмірі 42132,08 грн. Тексти Пояснень до товарних позицій 8426 та 8705 УКТЗЕД в редакціях, затверджених наказом Державної митної служби України від 14 липня 2020 року № 256 та наказом Державної фіскальної служби України від 09 червня 2015 року № 401, є абсолютно ідентичними.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пунктом 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Комбінат виробничих підприємств" зареєстроване як юридична особа 08 червня 1996 року та основним видом його економічної діяльності є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 27/.
З метою митного оформлення товару ТОВ "Будівельна компанія "Комбінат виробничих підприємств" подано 04 червня 2019 року до митного органу митну декларацію типу ІМ 40 АА №UA500120/2019/005408 на товар (графа 31): "підіймальний телескопічний кран на колісному ходу, такий що використовувався - 1 шт, марка "KRUPP", модель "КМК 40/70", номер кузова - 3431 (16-08-222), номер шассі - 3431 (16-08-222), номер двигуна - ОМ442А .1/5 442.901-400-543719, тип двигуна - дизельний, тип - КМК 40/70, вантажопідйомністю - 70 т, потужність - 260 кВт, телескопічна стрілка з висуванням від 11,5 до 40 метрів, решітчастий подовжувач 16 метрів збільшує довжину у стріли до 56 метрів, кран працює на 360 градусів, календарний рік виготовлення - 1992 рік, модельний рік виготовлення - 1992 рік, торгівельна марка KRUPP, виробник - Krupp Industrietechnik GmbH, країна виробник - DE." У графі 33 цієї митної декларації зазначено код товару 84264100 00, а у графі 47 нараховано платежі "020 (Мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання)" 0% - 0 грн, "028 (Податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання, крім наведеного переліку товарів)" 20% - 421320,81 грн /а.с. 8-9/.
У період з 24 вересня 2021 року по 28 вересня 2021 року згідно статті 336, статті 345 та пункту 2 частини другої статті 351 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI, зі змінами та доповненнями, наказу Полтавської митниці від 08 вересня 2021 року № 97, із змінами внесеними наказом Полтавської митниці від 10 вересня 2021 року № 99, проведена документальна невиїзна перевірка дотримання ТОВ «БК «КВП» вимог законодавства України з питань митної справи в частині правомірності класифікації згідно з УКТЗЕД за митною декларацією від 04 червня 2019 року № UA500120/2019/005408, за результатами якої Полтавською митницею складено акт №0002/21/7.23.-19/0001284778 від 05 жовтня 2021 року /а.с.10-19/.
В акті №0002/21/7.23.-19/0001284778 від 05 жовтня 2021 року зазначено, що за результатами перевірки, відповідно до частини четвертої статті 69 та частини чотирнадцятої статті 354 Митного кодексу України під час перевірки правильності класифікації товарів згідно з УКТЗЕД визначено код товару 8705 10 00 00 згідно з УКТЗЕД (ставка мита 10%), як моторний транспортний засіб спеціального призначення - автокран. Отже, у зв`язку з невірним визначенням коду товару, задекларованого за МД № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року в митному режимі імпорту, ТОВ «БК «КВП» порушено вимоги пункту 1 статті 69 МКУ, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакції Закону України від 04 червня 2020 року № 674-ІХ «Про митний тариф України», Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України від 14 липня 2020 року № 256. Встановлене порушення в подальшому призвело до заниження податкового зобов`язання зі сплати ввізного мита у розмірі 210660,40 грн. У зв`язку із заниженням ТОВ «БК «КВП» податкового зобов`язання зі сплати ввізного мита у розмірі 210660,40 грн при митному оформленні товару, задекларованого ТОВ «БК «КВП» за МД №UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року, порушено вимоги пункту 2 частини третьої статті 75, пункту 6 частини першої, частини восьмої статті 257; пунктів 1, 4 частини першої статті 266 Митного кодексу України, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість у розмірі 42132,08 грн.
Таким чином, документальною невиїзною перевіркою встановлено недотримання ТОВ «БК «КВП» вимог:
1) пункту 1 статті 69, пункту 2 частини третьої статті 75 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI, в результаті чого занижені податкові зобов`язання по сплаті ввізного мита за митною декларацією типу «ІМ 40 ДЕ» від 04 червня 2019 року №UA500120/2019/005408 на загальну суму 210660,40 грн;
2) пункту 2 частини третьої статті 75 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI та пункту 190.1 ст.190 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість за митною декларацією типу «ІМ 40 ДЕ» від 04 червня 2019 року №UA500120/2019/005408 на загальну суму 42132,08 грн.
На підставі акта перевірки №0002/21/7.23.-19/0001284778 від 05 жовтня 2021 року Полтавською митницею 23 жовтня 2021 року складено податкове повідомлення-рішення №00000051903 /а.с. 23-25/, яким згідно із підпунктами 54.3.2, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54, пунктом 58.1 статті 58, пунктом 123.2 статті 123 ПК України ТОВ «БК «КВП» збільшено грошове зобов`язання за платежем «мито на товари, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності (вид 020)» на суму 263325,50 грн, в тому числі за податковими та /або іншими зобов`язаннями на суму 210660,40 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 52665,10 грн, оскільки за результатами перевірки ТОВ «БК «КВП» за МД типу ІМ40 від 04 червня 2019 року № UA500120/2019/005408 встановлено заниження сплати до бюджету ввізного мита у зв`язку з невірним визначенням коду товару, чим порушено вимоги пункту 1 статті 69 МКУ, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакції Закону України від 19 вересня 2013 року № 584-VІІІ «Про митний тариф України», Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України від 09 червня 2015 року № 401, а також та пункту 2 частини третьої статті 75 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI.
Також 23 жовтня 2021 року Полтавською митницею на підставі акта перевірки №0002/21/7.23.-19/0001284778 від 05 жовтня 2021 року складено податкове повідомлення-рішення №00000061903 /а.с. 20-22/, яким згідно із підпунктами 54.3.2, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54, пунктом 58.1 статті 58, пунктом 123.2 статті 123 ПК України ТОВ «БК «КВП» збільшено грошове зобов`язання за платежем «податок на додану вартість з товарів ввезених на територію України суб`єктами господарювання (крім ставки 7%) (вид 028)» на суму 52665,10 грн, в тому числі за податковими та /або іншими зобов`язаннями на суму 42132,08 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 10533,02 грн, оскільки за результатами перевірки ТОВ «БК «КВП» за МД типу ІМ40 від 04 червня 2019 року № UA500120/2019/005408 встановлено заниження сплати до бюджету податку на додану вартість у зв`язку з невірним визначенням коду товару, чим порушено вимоги пункту 1 статті 69 МКУ, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакції Закону України від 19 вересня 2013 року № 584-VІІІ «Про митний тариф України», Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України від 09 червня 2015 року № 401, а також та пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI.
Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Статтею 1 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI /далі - МКУ/ визначено, що законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відносини, пов`язані із справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
Порядок проведення посадовими особами митних органів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, визначений статтею 345 МК України.
Частиною першою цієї статті передбачено, що документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких митні органи переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних та інших платежів, а також пені, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Згідно із частиною цієї статті митні органи мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань митної справи щодо: 1) правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; 2) обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування; 3) правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення; 4) відповідності фактичного використання переміщених через митний кордон України товарів заявленій меті такого переміщення та/або відповідності фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), калькуляцій, інших документів підприємства, що перевіряється, інформації, зазначеній у митній декларації, декларації митної вартості, за якими проведено митне оформлення товарів у відповідному митному режимі; 5) законності переміщення товарів через митний кордон України, у тому числі ввезення товарів на територію вільної митної зони або їх вивезення з цієї території.
Відповідно до частин четвертої та шостої згаданої статті під час проведення документальної перевірки посадові особи митного органу повинні реалізовувати визначені цим Кодексом повноваження виключно в обсязі, необхідному для з`ясування питань перевірки.
Результати перевірки оформлюються актом (довідкою) та є підставою для самостійного визначення митним органом суми податкового зобов`язання підприємства щодо сплати митних платежів, застосування заходів, передбачених законами України.
Згідно із частиною першою та третьою статті 351 МК України предметом документальних невиїзних перевірок є дані про своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати митних платежів при переміщенні товарів через митний кордон України підприємствами, а також при переміщенні товарів через митний кордон України громадянами з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств.
Документальна невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу митного органу.
Відповідно до частин першої та другої статті 354 МК України результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами митного органу та керівником підприємства, що перевірялося, або уповноваженою ним особою. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. За результатами зустрічної звірки складається довідка.
Акт (довідка) про результати перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами митного органу, які проводили перевірку, та реєструється в митному органі протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем закінчення встановленого для проведення перевірки строку. Такий акт (довідка) після реєстрації в митному органі протягом трьох робочих днів вручається для підписання керівнику підприємства або уповноваженій ним особі чи надсилається підприємству в порядку, встановленому Податковим кодексом України для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.
Згідно із частинами дванадцятою - п`ятнадцятою вказаної статті податкове повідомлення-рішення приймається керівником митного органу або особою, яка виконує його обов`язки, з урахуванням розгляду заперечень до акта (у разі їх наявності) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення або надіслання підприємству акта про результати перевірки у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень підприємства до акта про результати перевірки - приймається з урахуванням висновку за результатами розгляду заперечень до акта про результати перевірки протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді підприємству.
У разі якщо грошове зобов`язання розраховується митним органом за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінального процесуального закону, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не виноситься до дня набрання законної сили відповідним вироком суду. Матеріали перевірки разом з висновками митного органу передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку, для використання матеріалів відповідно до вимог кримінального процесуального закону. Статус матеріалів перевірки та висновків митного органу визначається кримінальним процесуальним законом.
В акті перевірки зазначаються факти заниження і факти завищення податкових зобов`язань підприємства. Рішення щодо правильності визначення заявлених у митних деклараціях кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, їх митної вартості та країни походження, підстав для звільнення від оподаткування окремими документами не оформляються, а зазначаються в акті про результати перевірки.
Доводи стосовно незгоди з рішеннями митного органу щодо правильності визначення заявлених у митних деклараціях кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, їх митної вартості та країни походження, підстав для звільнення від оподаткування викладаються підприємством під час апеляційного оскарження податкових повідомлень-рішень про визначення суми грошового зобов`язання, винесених за результатами документальної перевірки, у порядку, передбаченому статтею 56 Податкового кодексу України.
На підставі вищевикладених положень відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення №00000061903 від 23 жовтня 2021 та №00000051903 від 23 жовтня 2021 року у зв`язку з невірним визначенням ТОВ «БК «КВП» коду товару, задекларованого в МД № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року, чим порушено вимоги пункту 1 статті 69 МКУ, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД.
Так, згідно з частинами першою та другою статті 257 МКУ (у редакції, чинній на момент подання митної декларації МД № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року) декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках, а також електронних (сканованих) копій паперових документів, засвідчених електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Частиною першою статті 266 МКУ передбачено, що декларант зобов`язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу органу доходів і зборів пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.
Відповідно до пункту 5 частини восьмої статті 257 МКУ митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, зокрема, відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів.
Статтею 67 МКУ встановлено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев`ятий та десятий знаки цифрового коду.
Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Відповідно до статті 69 МКУ товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.
Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв`язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються органами доходів і зборів виключно у разі, якщо прийняте органом доходів і зборів рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.
Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов`язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
Предметом дослідження у цій справі є віднесення товару «Кран КМК 4070», ввезеного за МД № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року, до товарної підкатегорії УКТЗЕД « 8426410000», як зазначив позивач у МД, чи до товарної підкатегорії УКТЗЕД « 8705 10 00 00», як вважає відповідач.
Законом України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII встановлюється Митний тариф України {групи 01-72; групи 73-97}. Митний тариф України є невід`ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Реактори ядерні, котли, машини, обладнання і механічні пристрої, їх частини віднесені до групи 84 Митного тарифу України, який є Додатком до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII.
Ця група не включає: (a) жорна, точильні камені та інші вироби групи 68; (b) обладнання або пристрої (наприклад, насоси) з кераміки і керамічні частини обладнання або пристроїв з будь-яких матеріалів (група 69); (c) лабораторний скляний посуд (товарна позиція 7017); обладнання, пристрої або інші вироби для технічного використання або їх частини із скла (товарна позиція 7019 або 7020); (d) вироби товарної позиції 7321 або 7322 або аналогічні вироби з інших недорогоцінних металів (групи 74-76 або 78-81); (e) пилососи товарної позиції 8508; (f) електромеханічні побутові машини товарної позиції 8509; цифрові камери товарної позиції 8525; або (g) ручні механічні щітки для прибирання підлог, без двигуна (товарна позиція 9603). За умови додержання положень примітки 3 до розділу XVI та примітки 9 до цієї групи машини або пристрої, які можна віднести одночасно до товарних позицій 8401-8424 чи товарної позиції 8486 та у той же час до однієї або більше товарних позицій 8425-8480, слід включати до відповідних товарних позицій першої групи (8401-8424) або до товарної позиції 8486 залежно від конкретного випадку, а не до товарних позицій останньої групи (8425-8480). Додаткова примітка України: двигунами, що були у використанні, для транспортних засобів товарних позицій 8702, 8703 і 8704 вважаються такі, які вже були встановлені на транспортному засобі або з моменту виготовлення яких минуло більш як один рік.
До коду 8426 віднесені суднові дерик-крани; пiдiймальнi крани рiзних типiв, включаючи кабельнi крани; ферми підіймальні пересувні, портальні навантажувачі та візки з підіймальним краном, крани мостовi, козловi, портальні, ферми підіймальні пересувні та портальні навантажувачі, а згідно коду 8426 41 00 00 - на колiсному ходу, та ставка мита становить 0.
Відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДФС України від 09 червня 2015 року № 401 /далі - Пояснення №401, чинні на момент подання позивачем МД від 04 червня 2019 року/ згідно пояснень до товарної позиції 8426 до цієї товарної позиції включається цілий ряд підіймальних або вантажно-розвантажувальних машин циклічної дії. Переважно до цієї товарної позиції включаються не лише нерухомі або стаціонарні машини, але також рухомі машини самохідні чи несамохідні (за деякими винятками, наведеними нижче та стосовно машин, установлюваних на транспортні засоби, включені в Розділ XVII).
Виключаються, зокрема машини, установлювані на трактори або транспортні засоби групи 87:
(1) Машини, установлені на ходові бази типу трактора.
Деякі робочі частини машин цієї товарної позиції можуть бути встановлені на трактори, які переважно призначаються для перевезення або буксирування інших транспортних засобів, пристроїв чи вантажів, проте, подібно до тракторів, використовуваних у сільському господарстві, оснащені простими пристроями для керування робочими інструментами. Такі робочі інструменти є допоміжним обладнанням для нерегулярно виконуваної роботи. Зазвичай вони мають відносно невелику масу і можуть встановлюватися або замінятися самостійно виконавцем на місці проведення робіт. У цих випадках робочі інструменти включаються до цієї товарної позицію за умови, що вони є машинами цієї товарної позиції, або до товарної позиції 8431, якщо вони є частинами машин товарної позиції 8431, навіть якщо вони подані з трактором (незалежно від того, установлені вони на ньому чи ні), у той час як трактор разом зі своїм робочим обладнанням включається до товарної позиції 8701.
Проте до цієї товарної позиції включаються самохідні машини, в яких ходова база, органи керування, робочі інструменти та їхнє пускове обладнання спеціально розроблені для спільної установки та утворюють єдину механічну установку. Це стосується, наприклад, ходової бази, які являє собою трактор, спеціально розробленої, побудованої або зміцненої для утворення невід`ємної частини машини, який виконує одну чи більше функцій, згаданих у цій товарній позиції (підіймальні, вантажно-розвантажувальні роботи і т.п.). Такі ходові бази, подані окремо, також включаються до цієї товарної позиції як неукомплектовані машини, які мають всі основні ознаки укомплектованих машин цього типу. Ходові бази, які потенційно можуть включатися в кілька товарних позицій (8425- 8430) через можливість оснащення декількома різними робочими частинами, класифікуються відповідно до Примітки 3 до Розділу XVI або відповідно до Правила 3 (с) Основних правил інтерпретації класифікації товарів.
Для більш детального визначення відмітних ознак між тракторами товарної позиції 8701 і ходовими базами цієї групи див. пояснення до товарної позиції 8701.
(2) Машини, установлені на автомобільних шасі або вантажних автомобілях.
Деякі підіймальні або вантажно-розвантажувальні машини (наприклад, звичайні крани, легкі аварійні крани) часто встановлюються на конструкції, що мають всі істотні ознаки автомобільного шасі або вантажівки, тобто мають, принаймні, такі механічні вузли: двигун, коробку передач і важелі керування переключенням швидкостей, а також рульове керування та гальма. Такі конструкції повинні класифікуватися в товарній позиції 8705 як автомобілі спеціального призначення незалежно від того, чи встановлена підіймальна або вантажно-розвантажувальна машина на транспортному засобі чи вона разом з ним утворює єдину машину, якщо цей засіб пересування не є засобом, спеціально розробленим для транспортування, товарної позиції 8704.
Проте, до цієї товарної позиції включаються самохідні машини, в яких один або більше елементів приводу ходового пристрою чи керування, перерахованих вище, розташовані в кабіні підіймальної або вантажно-розвантажувальної машини (переважно крана), установленої на колісному шасі, незалежно від того, чи може агрегат у цілому рухатися по дорозі своїм ходом чи ні.
Крани цієї товарної позиції зазвичай не пересуваються під навантаженням або, якщо вони пересуваються під навантаженням, їхній рух обмежується і є допоміжною дією щодо їхньої основної функції - підійманню вантажів.
До цієї товарної позиції включаються:
(1) Мостові крани, що складаються з потужного підіймального пристрою, підвішеного на поперечній балці або на "мосту", який пересувається по рейках із широкою колією. Подібні мостові крани, що використовуються в ядерних реакторах для заміни або витягання паливних елементів, також включаються до цієї товарної позиції.
(2) Козлові та мостові крани, в яких сама балка переміщається по рейках, укріплених на стінах або на відповідних опорних металевих конструкціях.
(3) Перевантажувальні крани як нерухомі, так і які рухаються по рейках. Ці крани іноді бувають дуже довгими і зазвичай мають консольне подовження (як з`єднане шарнірами, так і без них) над причалами або розвантажувальною площадкою, а також оснащені вантажним візком або тельфером, що пересувається по всій довжині стріли. Спеціальні типи цих кранів застосовуються для навантаження і розвантаження кам`яних будівельних блоків або контейнерів, а також у суднобудуванні.
(4) Рухомі підіймальні ферми на колесах із шинами, що використовуються, зокрема, для навантаження і розвантаження контейнерів. Ці машини можуть бути самохідними за умови, що вони розраховані на роботу в нерухомому положенні або здатні пересуватися з вантажем на короткі відстані. Вони є простими портальними конструкціями, які у більшості випадків складаються з горизонтальної балки, підтримуваної двома вертикальними елементами (іноді телескопічного типу), кожний з який спирається на групу коліс.
(5) Портальні навантажувачі, що складаються із шасі типу "широко розставленими опорами" зазвичай з вертикальними телескопічними елементами для регулювання висоти. Це шасі зазвичай встановлюється на чотирьох або більше колесах із шинами, які, як правило, є одночасно як ведучими, так і керованими колесами, для того, щоб забезпечити маневреність у межах дуже малого радіуса повороту.
Завдяки їхній спеціальній конструкції, вони здатні встановлюватися над вантажем, підіймати його за допомогою спеціальних пристроїв для захвату, перевозити вантаж на короткі відстані і потім знову опускати його. Деякі з цих навантажувачів мають значну ширину і висоту для того, щоб розміщатися безпосередньо над транспортними засобами для підняття чи опускання вантажу.
Портальні навантажувачі використовуються на заводах, складах, докових площадках, в аеропортах та інших об`єктах для навантаження і розвантаження довгомірних вантажів (таких, як фасонні профілі, стовбури дерев, лісоматеріали і т.п.) або для укладання контейнерів у штабель.
(6) Баштові крани. Зазвичай ці крани мають башту значної висоти, яка складається з окремих секцій, зафіксовану або таку, що рухається по рейкам, головну горизонтальну стрілу, обладнану візками, лебідками, платформами для обслуговування і кабіною оператора, стрілою для противаг з противагами, підвісками для кріплення стріл, а також поворотним пристроєм зверху або знизу для забезпечення обертання крану. Башта може мати гідравлічні циліндри або підіймальні пристрої, а також підіймальну конструкцію, яка підіймає стрілу таким чином, щоб можливо було встановлювати додаткові секції башти для збільшення робочої висоти крана.
(7) Портальні крани або крани на опорі, використовувані в порту, являють собою крани-укосини, установлені на порталі, який спирається на чотири високі опори, що пересуваються по рейках такої колії, що перекриває одну (або більше) звичайну залізничну колію.
(8) Укосини, або дерик-крани (див. Пояснення щодо залізничних аварійних кранів, автомобільних кранів, плавучих кранів і т.п.). Укосини або дерики-крани використовуються для підіймання вантажів та іноді також для переміщення їх у горизонтальному напрямку. Вони складаються переважно з стріли або укосини, які можуть бути з`єднані для забезпечення регульованого вильоту стріли та для полегшення виконання робіт. Підіймальний трос пропускається через шківи у верхній частині стріли і приводиться в дію лебідкою. Укосина або стріла можуть підтримуватися вертикальною опорою, яка іноді має значну висоту.
(9) Підвісні дороги та кабель-крани, що являють собою установки для транспортування вантажів у підвішеному стані. Вони складаються з одного або більше тросів що несуть, підтримуваних нерухомими або рухомими опорами, візків, які пересуваються по тросах і мають механізмами підіймання та опускання вантажів. Вони використовуються для навантаження і розвантаження матеріалів на великих будівельних майданчиках, греблях, мостах, у кар`єрах і т.п.
(10) Суднові дерики, що складаються з нерухомої вертикальної щогли, до основи якої шарнірно кріпиться несівна стріла, яка може підійматися чи опускатися системою блоків (див. вище пояснення щодо аналогічних підіймальних машин, установлюваних на понтони, що плавають, і т.п.).
(11) Заводські візки, оснащені підіймальним краном (внутрішньозаводські автонавантажувачі з кранами), призначені для переміщення вантажів на короткі відстані всередині заводів, складських приміщень, на докових площадках або в аеропортах за допомогою легкого крана, установленого на шасі внутрішньозаводського автонавантажувача, виконаного, як правило, у вигляді коробкової рами з великою базою між осями і широкою колією, щоб запобігти перекидання.
Натомість засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання віднесені до групи 87 Митного тарифу України, який є Додатком до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII.
Ця група не включає залізничний або трамвайний рухомий склад, призначений для переміщення тільки колією. 2. У цій групі термін "трактори" означає транспортні засоби, призначені головним чином для буксирування чи штовхання інших транспортних засобів, пристроїв і вантажів, незалежно від того, мають вони чи ні допоміжні пристосування, у поєднанні з основним застосуванням трактора, для перевезення інструментів, насіння, добрив тощо. Машини та робочі інструменти, які сконструйовані для установлення на тракторах товарної позиції 8701 і розглядаються як взаємозамінне устаткування, включаються до відповідних товарних позицій навіть у разі, коли вони постачаються разом з трактором незалежно від того, встановлені вони на ньому чи ні. Шасі автомобільні з кабіною включаються до товарних позицій 8702-8704, а не до товарної позиції 8706. До товарної позиції 8712 включаються всі двоколісні велосипеди для дітей. Інші дитячі велосипеди включаються до товарної позиції 9503. Додаткові примітки України: Моторними транспортними засобами, що використовувалися, вважаються такі, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби. Кузовами для моторних транспортних засобів, що використовувалися, вважаються такі, які вже були встановлені на транспортному засобі або з моменту виготовлення яких минуло більше одного року. У цій групі термін "укомплектовані" застосовується до кузовів для промислового складання моторних транспортних засобів товарної позиції 8703, пофарбованих, повністю або не повністю укомплектованих елементами та приладами внутрішнього і зовнішнього обладнання. Термін "не укомплектовані" застосовується до кузовів для промислового складання моторних транспортних засобів товарної позиції 8703, пофарбованих або нефарбованих, із встановленими на них дверима і капотами або без них, без елементів та приладів внутрішнього та зовнішнього обладнання.
До коду 8705 віднесені моторні транспортні засоби спецiального призначення, крiм призначених головним чином для перевезення людей або вантажiв (наприклад, автомобiлi вантажнi для аварiйного ремонту, автокрани, автомобiлi пожежнi, автобетономiшалки, автомобілі прибиральнi для доріг, автомобілі поливомийні, автомобiлi-майстернi, радiологiчнi автомобiлi), а до коду 8705 10 00 00 - автокрани, та ставка мита становить 10 %.
Відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДФС України від 09 червня 2015 року № 401, згідно пояснень до товарної позиції 8705 до цієї товарної позиції включається ряд видів транспортних засобів, спеціально сконструйованих або пристосованих для розміщення різних пристроїв, які надають їм можливості виконувати визначені нетранспортні функції; тобто основною метою транспортного засобу цієї товарної позиції не є перевезення людей або вантажів.
До цієї товарної позиції включаються, зокрема: (7) Автокрани, не призначені для перевезення вантажів, які складаються з автомобільного шасі, на якому постійно встановлена кабіна і поворотний кран. Проте вантажні автомобілі з самонавантажувальними пристроями не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 8704).
До цієї товарної позиції також не включаються: (а) самохідні дорожні котки (товарна позиція 8429); (b) сільськогосподарські котки (товарна позиція 8432); (c) невеликі пересувні пристрої, що керуються водієм, який іде поруч і обладнані допоміжним двигуном (тобто пристрої для прибирання (підмітання) парків, скверів і т.п. і пристрої для нанесення ліній на дорогах) (товарна позиція 8479); (d) автомобілі, обладнані для проживання (товарна позиція 8703).
Слід зазначити, що для включення до цієї товарної позиції той чи інший транспортний засіб, що має підіймальне або вантажно-розвантажувальне обладнання, землевирівнююче, траншеєкопальне чи бурильне устаткування і т.п., повинен фактично являти собою переважно комплектне шасі моторних транспортних засобів або вантажний автомобіль у тому розумінні, що він містить принаймні такі механічні агрегати: двигун, коробку передач і пристрої керування переключенням передач, рульові та гальмові пристрої.
З іншого боку, самохідні машини (наприклад, крани, екскаватори), у яких один або кілька елементів управління переміщенням самохідної машини, розташовані в кабіні робочої машини, яка змонтована на колісному чи гусеничному шасі, незалежно від того, чи може ця машина пересуватись по дорозі своїм ходом чи ні, включаються, наприклад, до товарної позиції 8426, 8429 або 8430.
Аналогічно, до цієї товарної позиції не включаються самохідні колісні транспортні засоби, в яких шасі та робоче обладнання спеціально підігнані один до одного та утворюють єдиний механічний агрегат (наприклад, самохідні автогрейдери). У цьому випадку устаткування не просто встановлено на шасі моторного транспортного засобу, а повністю інтегроване з ним; шасі не може використовуватися для інших цілей і може мати ті основні властивості автомобіля, що зазначені вище.
Зі змісту акту /а.с.15/ слідує, що при вивченні технічних характеристик товару, вказаного у митній декларації позивача, встановлено, що товар обладнаний: одним двигуном, який використовується як для приведення в рух шасі, так і для приводу гідравлічних насосів, які в свою чергу забезпечують гідравлічні функції кранової установки; максимальна швидкість крану моделі КМК 40/70 складає 69,0 км/год; кран обладнаний двома кабінами - кабіна шасі та кабіна кранової установки з можливістю керування рухом крану з кабіни кранової установки; має двигун моделі Mercedes-Benz ОМ 422 А, дизель, 8-ми циліндровий з водяним охолодженням, потужністю 269 кВт; 5-ти ступінчасту коробку автомат 5 КС 600; двоконтурне рульове управління з аварійним рульовим насосом; двоконтурне пневматичне гальмо, сповільнювач та ручне гальмо.
Таким чином, суд погоджується із висновком відповідача, що товар «Кран КМК 40/70» можливо віднести до товарної підкатегорії 8705 10 00 00 згідно з УКТЗЕД, що не спростовано позивачем під час судового розгляду справи.
Довід позивача щодо застосування відповідачем Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакції Закону України №674-ІХ від 04 червня 2020 року та пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України №256 від 14 липня 2020 року, які не були прийняті на момент подання позивачем митної декларації № UA500120/2019/005408 від 04 червня 2019 року, суд відхиляє як безпідставний, оскільки оскаржувані податкові повідомлення рішення №00000061903 від 23 жовтня 2021 та №00000051903 від 23 жовтня 2021 року не містять посилання на вказані положення, натомість в обґрунтування їх прийняття відповідач у таких рішеннях посилається на Правила 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакції Закону України від 19 вересня 2013 року № 584-VІІІ «Про митний тариф України», Пояснення до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України від 09 червня 2015 року № 401.
Підсумовуючи вищевикладене, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, суд доходить висновку, що податкові повідомлення рішення Полтавської митниці №00000061903 від 23 жовтня 2021 та №00000051903 від 23 жовтня 2021 року прийняті відповідачем на підставі та у спосіб, що визначені законодавством України, з урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття.
Інші доводи позивача не спростовують вищевикладені висновки суду у цій справі.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Комбінат виробничих підприємств" (вул. Шевченка, буд. 18, с. Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762, ідентифікаційний номер 01284778) до Полтавської митниці (вул. Анатолія Кукоби, буд. 28, м. Полтава, 36022, ідентифікаційний код ВП 43997576) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №00000061903 від 23 жовтня 2021 та №00000051903 від 23 жовтня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк