Рішення № 103171374, 10.01.2022, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2022
Номер справи
580/8080/21
Номер документу
103171374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2022 року справа № 580/8080/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Глийової В. Г.,

представника позивача - Виштака Ю. М. (за самопредставництвом),

представника відповідача - Пакліної В. В. (за самопредставництвом),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Хімагроторг" до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ПП Хімагроторг" (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податковий накладних або відмову в такій реєстрації за №2906376/43663494 від 27.07.2021 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкової накладної №44 від 14.04.2021 оформленої та поданої позивачем;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну №44 від 14.04.2021 подану позивачем датою фактичного її подання, а саме 14.04.2021.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що податкова накладна №44 від 14.04.2021 на загальну суму 325 410, 00 грн, в т.ч. ПДВ 54 235,00 грн складена за фактом надання замовнику ТОВ «Хімтрансагро» послуг за договором оренди транспортних засобів, самохідних машин чи механізмів з екіпажем №15.03.21 від 15.03.2021 підтверджена первинними документами бухгалтерського обліку і фактом оплати за надані послуги та засобами електронного зв`язку направлена до ДПС України для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте її реєстрація була зупинена, а у подальшому оскаржуваним рішенням відмовлено у реєстрації.

Позивач вважає, що зупинення реєстрації податкової накладної №44 від 14.04.2021 відбулось за відсутності законних підстав, а оскаржуване рішення є таким, що прийнято без належної мотивації підстав та причин.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Відповідачі проти позовних вимог заперечили, надавши до суду відзив на позовну заяву в якому вказали, що в ході розгляду повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по податковій накладній №44 від 14.04.2021 встановлено, що позивачем не надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентарізаційні описи у тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

08.11.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив у якій вказано, що позивачем до повідомлення №8 від 20.07.2021 долучено вичерпний пакет первинних та інших документів, що містять відомості про реально здійснену господарську операцію за договором оренди транспортних засобів, самохідних машин чи механізмів з екіпажем №15.03.21 від 15.03.2021, які надають можливість встановити зміст і обсяг господарської операції, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять.

Усною ухвалою суду від 23.11.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «ПП Хімагроторг» зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 43663494, дата державної реєстрації - 16.06.2020, місцезнаходження - Черкаська область, Маньківський район, смт Маньківка, вул. Патона, 3; дані про основний вид діяльності 49.41 - вантажний автомобільний транспорт.

15.03.2021 між ТОВ «Хімтрансагро» (орендар) та ТОВ «ПП Хімагроторг» (орендодавець) укладено договір оренди транспортних засобів, самохідних машин чи механізмів з екіпажем №15.03.21 відповідно до умов якого орендодавець зобов`язується передати орендареві в строкове платне користування транспортні засоби, самохідні машини чи механізми разом із обслуговуючим персоналом, а орендар зобов`язується прийняти техніку/об`єкт оренди та сплачувати орендодавцеві визначену умовами даного договору оренди плату за її використання.

Платіжним дорученням №844 від 25.03.2021 ТОВ «Хімтрансагро» здійснило попередню оплату послуг за перевезення у сумі 400000 грн, в т.ч. ПДВ 66666, 67 грн на підставі рахунку позивача №29 від 25.03.2021.

Згідно платіжного доручення №846 від 26.03.2021 ТОВ «Хімтрансагро» здійснило попередню оплату послуг за перевезення у сумі 100 000 грн, в т.ч. ПДВ 16666, 67 грн у відповідності до рахунку позивача №29 від 25.03.2021.

На підставі рахунку позивача №29 від 25.03.2021 платіжним дорученням №847 від 26.03.2021 ТОВ «Хімтрансагро» здійснило попередню оплату послуг за перевезення у сумі 400 000 грн, в т.ч. ПДВ 66666, 67 грн.

Грошові кошти були зараховані на банківський рахунок позивача, що підтверджується банківськими виписками.

14.04.2021 ТОВ «ПП Хімагроторг» виписало та подало на реєстрацію податкову накладну №44 щодо надання в оренду с/г машин та устаткування (разом з екіпажем) ТОВ «Хімтрансагро» на загальну суму 325 410, 00 грн, в тому числі ПДВ 54 235,00 грн.

30.04.2021 від контролюючого органу позивач отримав квитанцію №9107300770 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної із зазначенням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 14.04.2021 №44 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕТ/ДКПП товару/послуг 01.61 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість на товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.

20.07.2021 позивач направив до податкового органу повідомлення №8 про надання пояснення та копій документів щодо податкової накладної коригування, реєстрацію якої зупинено. На підтвердження здійснення господарської операції позивачем надано договір №15.03.21 від 15.03.2021, додаток №1 від 15.03.2021, акт прийому-передачі №1 від 15.03.2021, акт прийому-передачі №2 від 20.05.2021, рахунок №29 від 25.03.2021, платіжне доручення № 844 від 25.03.2021, виписка банку за 25.03.2021, платіжне доручення № 846 від 26.03.2021, платіжне доручення № 847 від 26.03.2021, виписка банку за 26.03.2021, акт надання послуг №1 ор/хта від 02.04.2021, акт надання послуг № 2 ор/хта від 04.04.2021, акт надання послуг № 3 ор/хта від 07.04.2021, акт надання послуг №4 ор/хта від 14.04.2021, податкова накладна №44 від 14.04.2021, акт звірки станом на 14.04.2021.

27.07.2021 рішенням комісії Головного управління ДПС у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №2906376/43663494 відмовлено позивачу в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкової накладної №44 від 14.04.2021 у зв`язку з ненаданням первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентарізаційні описи у тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач подав скаргу до ДПС України на рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.07.2021 №2906376/43663494, у задоволенні якої рішенням ДПС України від 13.08.2021 №36593/43663494/2 відмовлено.

Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків і зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються податковим кодексом України.

Відповідно до п.п. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Згідно з п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема: дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку 1165:

- Автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

- Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

- Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп. «а» або «б» п. 185.1 ст. 185, пп. «а» або «б» п. 187.1 ст. 187, абзацу 1 п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

- Таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Пунктом 3 Порядку № 1165 визначені ознаки безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

За приписами п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п.7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до п. І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток № 3 до Порядку № 1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2. Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 3 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Згідно п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі

За приписами п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п.п. 9-13 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За приписами п. 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіна від 12.12.2019 № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

За змістом наведених норм платник податку на додану вартість має право подати документи на підтвердження інформації, відображеної у податковій накладній.

Судом встановлено, що з метою реалізації своєї господарської діяльності 15.03.2021 між ТОВ "ПП Хімагроторг" та ТОВ «Хімтрансагро» укладено договір № 15.03.21 оренди транспортних засобів, самохідних машин чи механізмів з екіпажем згідно якого позивач передав в оренду с/г техніку з екіпажем ТОВ «Хімтрансагро» для виконання договірних відносин перед контрагентами. ТОВ «Хімтрансагро» застосовує техніку для внесення аміаку рідного в ґрунт на земельних ділянках замовників.

Податкова накладна №4 від 14.04.2021 складена після зарахування коштів від ТОВ «Хімтрансавто» на банківський рахунок позивача як оплата послуг з перевезення вантажу, що підлягають постачанню за договором №15.03.21 від 15.03.2021.

З матеріалів справи вбачається, що позивач разом з письмовими поясненнями та повідомленням на підтвердження здійснення господарської операції, за якою складено податкову накладну №44 від 14.04.2021, надав договір № 15.03.21 від 15.03.2021, додаток №1 від 15.03.2021, акт прийому-передачі №1 від 15.03.2021, акт прийому-передачі №2 від 20.05.2021, рахунок №29 від 25.03.2021, платіжне доручення № 844 від 25.03.2021, виписка банку за 25.03.2021, платіжне доручення № 846 від 26.03.2021, платіжне доручення № 847 від 26.03.2021, виписка банку за 26.03.2021, акт надання послуг №1 ор/хта від 02.04.2021, акт надання послуг №2 ор/хта від 04.04.2021, акт надання послуг № 3 ор/хта від 07.04.2021, акт надання послуг №4 ор/хта від 14.04.2021, податкова накладна №44 від 14.04.2021, акт звірки станом на 14.04.2021.

Отже надані позивачем документи підтверджують інформацію, відображену у податковій накладній №44 від 14.04.2021.

Суд звертає увагу на те, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії.

Зі змісту квитанції від 30.04.2021 за №9107300770 про зупинення реєстрації податкової накладної №44 від 14.04.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних вбачається, що позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Проте конкретний перелік документів не зазначений.

Отже позивач був позбавлений можливості надати всі документи, які підтверджують факт здійснення господарської операції з перевезення аміаку рідкого.

Враховуючи зазначене, рішення Комісії Головного управління ДПС у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №2906376/43663494 від 27.07.2021 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №4 від 14.04.2021 не відповідає критеріям законності та обґрунтованості, тому є протиправним і підлягає скасуванню.

Щодо наявності у позивача первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи у тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, слід зазначити наступне.

Основним видом діяльності підприємства становлять послуги по внесенню в грунт рідкого аміаку. Штатна чисельність працівників складає 47 одиниць.

Державною службою України з безпеки на транспорті наказом № 313 від 14.08.2020 надано позивачу ліцензію №26056Е на право про діяльності з перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом.

Позивач орендує бензовози для перевезення дизельного палива для власних транспортних засобів, що підтверджується платіжним дорученням №1057 від 30.04.2021, випискою банку за 30.04.2021, актом надання послуг №11 ор/хта від 30.04.2021 , № 12 ор/хта від 30.04.2021, № 13 ор/хта від 30.04.2021, № 14 ор/хта від 30.04.2021, платіжним доручення №1137 від 07.05.2021, випискою банку за 07.05.2021, актом надання послуг № 15 ор/хта від 07.05.2021, № 16 ор/хта від 07.05.2021, № 17 ор/хта від 11.05.2021, № 18 ор/хта від 11.05.2021, № 19 ор/хта від 11.05.202, платіжним дорученням №1184 від 18.05.2021, випискою банку за 18.05.2021, платіжним дорученням №1195 від 20.05.2021, №1189 від 20.05.2021, №1248 від 24.05.2021, №1308 від 14.06.2021, №1323 від 15.06.2021, №1333 від 15.06.2021, актом звірки за 1 півріччя 2021 року.

Для виконання робіт по внесенню аміаку позивач використовував наступну техніку: трактор колісний CASE ІН STX 435 р/н НОМЕР_1 , випуску 2008 року, культиватор DMI Grabli, польові бочки - 2 шт, що підтверджується копією акту надання послуг № 5 ор/хта від 15.04.2021, податковою накладною №45 від 15.04.2021 та трактор колісний CASE ІН STX 435» р/н НОМЕР_2 , випуску 20 заводський № НОМЕР_3 , двигун № НОМЕР_4 , культиватор DM І 5250, польові бочки - 2 шт, що підтверджується копією акту надання послуг № 6 ор/хта від 20.04.2021, № 7 ор/хта від 24.04.2021, № 8 ор/хта від 26.04.2021, № 9 ор/хта від 26.04.2021, № 10 ор/хта від 27.04.2021, платіжними дорученнями № 1018 від 29.04.2021, № 1017 від 29.04.2021 та № 995 від 29.04.2021.

Придбання паливно-мастильних матеріалів у ТОВ "Торговий дім "Газтрім" підтверджується копією договору поставки нафтопродуктів від 11.11.2020 №0526-МО, рахунком на оплату №2185 від 30.04.2021, з ПП "Укрпалетсистем" копією договору купівлі-продажу нафтопродуктів №46/01/21 від 21.01.2021, платіжним дорученням № 1306 від 19.04.2021, з ТОВ «ОЛІС ОІЛ» копією договору № 01-17/08/2020-СК від 17.08.2020, додатковими угодами № 1 від 30.12.2020, № 2 від 01.01.2021,№ 3 від 01.02.2021 та платіжним дорученням №1196 від 05.04.2021, №1224 від 07.04.2021, №1241 від 09.04.2021, №1243 від 12.04.2021, №1282 від 15.04.2021, №1302 від 16.04.2021, №1304 від 19.04.2021, №1317 від 21.04.2021, № 1343 від 23.04.2021, №1408 від 30.04.2021 та №1406 від 30.04.2021.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання зареєструвати податкову накладну суд зазначає наступне.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим Кодексом адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Hasan and Chaush v. Bulgaria» № 30985/96.

Згідно п. 20 Порядку № 1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Оскільки позивач надав відповідачу всі документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №44 від 14.04.2021 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку з викладеним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270, 00 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача.

Надлишково сплачена сума судового збору у розмірі 109, 00 грн може бути повернена позивачу за його письмовим клопотанням.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податковий накладних або відмову в такій реєстрації за №2906376/43663494 від 27.07.2021 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкової накладної №44 від 14.04.2021 оформленої та поданої товариством з обмеженою відповідальністю "ПП ХІМАГРОТОРГ".

Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну №44 від 14.04.2021 подану товариством з обмеженою відповідальністю "ПП ХІМАГРОТОРГ" (вул. Патона, 3, смт. Маньківка, Маньківський район, Черкаська область, 20101, код ЄДРПОУ 43663494) датою фактичного її подання, а саме 14.04.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м.Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 44131663) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ПП ХІМАГРОТОРГ" (вул. Патона, 3, смт. Маньківка, Маньківський район, Черкаська область, 20101, код ЄДРПОУ 43663494 ) сплачений судовий збір у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ПП ХІМАГРОТОРГ" (вул. Патона, 3, смт. Маньківка, Маньківський район, Черкаська область, 20101, код ЄДРПОУ 43663494) сплачений судовий збір у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 копійок.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 20 січня 2022 року.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ