Рішення № 103170859, 02.02.2022, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2022
Номер справи
580/9081/21
Номер документу
103170859
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2022 року справа № 580/9081/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод» до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування ППР,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось Приватне акціонерне товариство «Лебединський насіннєвий завод» (далі - позивач) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 01.06.2021 100/3400703, яким до Приватного акціонерного товариства «Лебединський насіннєвий завод» застосовано штраф у розмірі 440 000,0 грн. за платежем «Адмін. штрафи та інші санкції (надх. Коштів, контроль за справлянням яких закріп. За ГУ ДФС-рег 21081101», код платежу 21081101.

В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що за результатами фактичної перевірки ГУ ДПС у Черкаській області було складено Акт від 19.04.2021 року 2932/23-00-09-0122/00388932 на підставі якого прийнято оскаржуване ППР, яке позивач вважає протиправним та зазначає, що в порушення вимог ст.58 ПК України, розрахунок штрафу до повідомлення-рішення не надано, а тому Товариству незрозуміло, за які саме порушення застосовано штраф. При цьому, вказано, що у Акті перевірки контролюючим органом невірно визначено кількість витратомірів-лічильників, а саме: як зазначено на сторінці 8 акту їх кількість становить 13, але контролюючим органом не враховано 5 рядок таблиці: «Серійний ідентифікаційний номер номер витратоміра». Так, згідно даних 5 рядка таблиці: під номером 1256 обліковується - 6 витратомірів, під номером 002925 обліковується - 2 витратоміри. Таким чином, всього обліковується 7 витратомірів-лічильників. Крім того, на сторінці 8 акту у переліку рівнемірів-лічильників зазначено рівнемір -ЗВГ серійний номер 2163, який вилучено, про що подана відповідна довідка. Вказано, що місця (адреси) несвоєчасного встановлення рівнемірів та витратомірів лічильників у акті перевірки не вказані, як і не вказані у відповіді на заперечення. Позивач вказує, що з урахуванням відповіді на заперечення встановлено несвоєчасність обладнання лише 7 (сімох) резервуарів, в зв`язку із чим позивачу не відомо підстави застосування штрафних санкцій за 22 порушення, які в акті перевірки не вказані.

Крім того, позивач вказує, що Договір на придбання рівнемірів-лічильників та їх введення в експлуатацію позивач із контрагентом уклав ще у серпні 2019 року, враховуючи ділову репутацію контрагента, позивач мав повне право сподіватись на належне виконання ТОВ «Аматек» господарських зобов`язань за договором щодо постачання відповідних рівнемірів-лічильників та здійснення пуско-налагоджувальних робіт такого обладнання у встановлені строки, які визначені соронами у межах строків, визначених Податковим кодексом України. Внаслідок невиконання контрагентом зобов`язань у встановлені строки, відсутня вина ПрАТ «ЛНЗ» у невиконанні строків встановлення рівнемірів-лічильників до 01.04.2020р. Обставини порушення контрагентом строків виконання зобов`язань також мають об`єктивні причини, пов`язані із оголошенням ВООЗ пандемії коронавірусу та встановленням Кабінетом Міністрів України карантину на всій території України, який не дозволив контрагенту здійснити встановлення обладнання. Ця обставина визнана сторонами договору надзвичайною та непередба чуваною обставиною, яка за спеціальним Законом є обставиною непереборної сили (форс-мажором). З огляду на викладене, на переконання позивача, події, які відбулись з вини контрагента та які призвели до виникнення обставин непереборної сили, виключають юридичну відповідальність ПрАТ «ЛНЗ» заст.128-1 ПК України. Вказані вище пояснення ПрАТ «ЛНЗ» у Акті перевірки та у відповіді на заперечення не відображені, а тому обставини такого акту є неповними і не могли бути підставами для прийняття податкового повідомлення-рішення.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.11.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

19.11.2021р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Представник зазначив, що за наслідками проведення фактичної перевірки господарської діяльності позивача, встановлено, що зідно підсистеми «Реєстр ВРП» системи ІТС "Податковий блок" ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» встановило (зареєструвало) 15 рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі після введення в експлуатацію резервуара та після 1 квітня 2020 року (терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України. Крім того, згідно підсистеми «Реєстр ВРП» системи ІТС "Податковий блок" ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» встановило (зареєструвало) 7 витратомірів-лічильників (паливо роздавальних колонок) після 1 квітня 2020 року (терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України. Відповідачем вказано, що згідно наданих копій документів, позивач використовує у своїй діяльності паливороздавальні колонки, на які є позитивні результати повірки та виконують функції витратомірів-лічильників, що призвело до порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

24.01.2022р. позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначив про безпідставність доводів відповідача у відзиві на позов з підстав викладених у позові. Крім того, вказав, що експертним висновком підтверджується, що несвоєчасна поставка ТОВ «Аматек» позивачу рівнемірів-лічильників зумовлена саме наявністю форс-мажорних обставин.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Головним управління ДПС у Черкаській області, на підставі пп. 20.1.2, 20.1.4, 20.1.8 - 20.1.11 п. 20.1 ст, 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст.75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року 2755-VI (зі змінами та доповненнями), статті 16 Закону України від 19 грудня 1995 року 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами та доповненнями), з метою контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно до наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 06.04.2021р. 595-п та направлень, виданих Головним управлінням ДПС у Черкаській області проведена фактична перевірка діяльності ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» код ЄДРПОУ - 00388932 щодо дотримання вимог законодавства з питань обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального та спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/ або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального та рідин, що використовуються в електронних сигаретах за місцями фактичного провадження діяльності за адресами: Черкаська обл., Шполянський район, с. Сигнаївка, вул. Гагаріна, буд. 13а, Черкаська обл., Шполянський район, м. Шпола, вул. Піддубного Івана, буд. 14, Черкаська обл., Шполянський р-н, с. Лебедин, вул. Центральна, буд. 239, Черкаська обл., м. Шпола, вул. Нахімова, буд. 63б, Черкаська обл., Чорнобаївський район, с. Великі Канівці, вул. Преображенська, буд. 52, Черкаська обл., Шполянський район, с. Матусів, вул. Заруддя, буд. 1а з 07 квітня 2021 року тривалістю десять діб, за період діяльності з 01.07.2019р. по 16.04.2021р.

07.04.2021 року о 11 годині 25 хвилин, за адресою Черкаська обл., Шполянський район, с. Лебедин, вулиця Центральна, буд. 239, де здійснює свою господарську діяльність ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» код за ЄДРПОУ 00388932 на АЗС 3 оператору ОСОБА_1 (особі що здійснює розрахункові операції) вручено наказ Головного управління ДПС у Черкаській області від 06.04.2021 595-п, пред`явлено службові посвідчення та направлення на проведення фактичної перевірки, після ознайомлення з вищезазначеними документами ОСОБА_1 розписався у направленнях на перевірку.

За наслідками здійснення фактичної перевірки ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод», Головним управління ДПС у Черкаській області складено:

- Акт про результати фактичної перевірки від 19.04.2021 року 2932/23-00-09-0122/00388932, яким встановлено:

«Згідно підсистеми «Реєстр ВРП» системи ITC "Податковий блок" ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» встановило (зареєструвало) 16 рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі після введення в експлуатацію резервуара та після 1 квітня 2020 року (терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 2755-VI.

Згідно підсистеми «Реєстр ВРП» системи ITC "Податковий блок" ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» встановило (зареєструвало) 13 витратомірів-лічильників (паливо роздавальних колонок) після 1 квітня 2020 року (терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 2755-VI).

16.04.2021р. ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» відповідно до письмового звернення «Про отримання документів» надало до Головного управління ДПС у Черкаській області запитувані копії документів в повному обсязі. Згідно наданих копій документів, ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» використовує у своїй діяльності паливороздавальні колонки, на які є позитивні результати повірки та виконують функції витратомірів-лічильників».

За висновками Акту, позивачем порушено: пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 2755-VI, із змінами і доповненнями.

Також, 19.04.2021р. посадовими особами Головного управління ДПС у Черкаській області складено Акт відмови від підписання Акта перевірки, відповідно до якого, головний бухгалтер — Кулик Н.С. відмовилась від підписання Акту перевірки від 19.04.2021 року 2932/23-00-09-0122/00388932.

13.05.2021р. позивачем подано заперечення до Акту від 19.04.2021 року 2932/23-00-09-0122/00388932, в яких зазначив, що до несвоєчасного встановлення витратомірів/ рівнемірів-лічильників призвели обставини непереборної сили (форс-мажору). Крім того, зазначено, що контролюючим органом невірно визначено кількість витратомірів — лічильників, яких усього обліковується — 7.

31.05.2021р. Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято висновок «Про розгляд заперечень» 104/23-00-09-0123, в якому розділ ІІІ Акту від 19.04.2021 року 2932/23-00-09-0122/00388932 викладено в наступній редакції:

Згідно підсистеми «Реєстр ВРП» системи ITC "Податковий блок" ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» встановило (зареєструвало) 15 рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі після введення в експлуатацію резервуара та після 1 квітня 2020 року (терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 2755-VI, за переліком:

Уніфікований АСУніфікований резер вуаруТип (назва) резервуа руСерійний (ідент.) номер резервуаруДата події для резер вуаруТип події для резервуаруСерійний (ідентиф ікаційний) номер рівнеміраДата події для рівнеміраТип події для рівнеміра110106 788/101 0678РГС -507445601.11. 2020введення резервуара в експлуатацію31232927.11.2020встановлення рівноміра на резервуар210106 789/101 0678РГС -507445701.11. 2020введення резервуара в експлуатацію31233127.11.2020встановлення рівноміра на резервуар310106 7811/10 10678РГС -507445901.11. 2020введення резервуара в експлуатацію31233227.11.2020встановлення рівноміра на резервуар410106 7812/10 10678РГС -507446001.11. 2020введення резервуара в експлуатацію31234027.11.2020встановлення рівноміра на резервуар510106 787/101 0678РГС -507445501.11. 2020введення резервуара в експлуатацію31234327.11.2020встановлення рівноміра на резервуар610106 7810/10 10678РГС -507445801.11. 2020введення резервуара в експлуатацію31234427.11.2020встановлення рівноміра на резервуар710106 791/101 0679РГС3366226.03. 2019введення резервуара в експлуатацію34376424.04.2020встановлення рівноміра на резервуар 810106 792/101 0679РГС3366326.03. 2019введення резервуара в експлуатацію34376824.04.2020встановлення рівноміра на резервуар910106 811/101 0681РГС33620220.05. 2019введення резервуара в експлуатацію31681724.04.2020встановлення рівноміра на резервуар1010106 812/101 0681РГС3362120.05. 2019введення резервуара в експлуатацію31682324.04.2020встановлення рівноміра на резервуар1110106 821/101 0682РГС3370006.06 2019введення резервуара в експлуатацію31678924.04.2020встановлення рівноміра на резервуар1210106 844/101 0684РГС3410622.05. 2019введення резервуара в експлуатацію30071424.04.2020встановлення рівноміра на резервуар1310106 843/101 0684РГС3410522.05. 2019введення резервуара в експлуатацію32056224.04.2020встановлення рівноміра на резервуар1410106 842/101 0684РГС3410422.05. 2019введення резервуара в експлуатацію34377024.04.2020встановлення рівноміра на резервуар1510106 841/101 0684РГС3410322.05. 2019введення резервуара в експлуатацію34686924.04.2020встановлення рівноміра на резервуарЗгідно підсистеми «Реєстр ВРП» системи ITC "Податковий блок" ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» встановило (зареєструвало) 7 витратомірів-лічильників (паливо роздавальних колонок) після 1 квітня 2020 року (терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 2755-VI), за переліком:

Уніфікований АСУніфікований номер резервуаруНазва (модель) витратоміраСерійний (ідент.) витратоміраДата події для витратоміраТип події для витратоміра110106821/1010682«Nova» 1 КЕД-50-0,25-1-А-1-01Віі073724.04.2020введення в експлуатацію витратоміра210106792/1010679«Nova» - 1 КЕД-50-0,25-А-1-01Віі106324.04.2020введення в експлуатацію витратоміра310106791/1010679«Nova» - 1 КЕД-50-0,25-А-1-01Віі064924.04.2020введення в експлуатацію витратоміра410106811/1010681«Nova» -1 КЕД-50-0,25-1-А-1-01252224.04.2020введення в експлуатацію витратоміра510106812/1010681«Nova»- 1 КЕД-50-0,25-1-А-1-01252324.04.2020введення в експлуатацію витратоміра610106845/1010684Rochester Gauges 5-01826В00292520.09.2020введення в експлуатацію витратоміра710106788-12/1010678«Nova»- 1 КЕД-160-0,25-А-1-01Sіі125601.11.2020введення в експлуатацію витратоміра16.04.2021р. ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» відповідно до письмового звернення «Про отримання документів» надало до Головного управління ДПС у Черкаській області запитувані копії документів в повному обсязі. Згідно наданих копій документів, ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» використовує у своїй діяльності паливороздавальні колонки, на які є позитивні результати повірки та виконують функції витратомірів-лічильників, чим порушено: пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами і доповненнями.

На підставі встановлених порушень в зазначеному Акті перевірки з урахуванням редакції, викладеної Головним управлінням ДПС у Черкаській області у відповіді на заперечення №11185/6/23-00-09-0110, Південним міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.06.2021р. №100/3400703, за яким накладено на ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» штрафну санкцію в сумі 440 000 грн., за порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій до Акту фактичної перевірки від 19.04.2021 року 2932/23-00-09-0122/00388932 із врахуванням висновку «Про розгляд заперечень» від 31.05.2021р. 104/23-00-09-0123, розмір штрафу — 440 000 грн. розраховано за несвоєчасно зареєстровані 15 рівнемірів-лічильників та 7 витратомірів-лічильників (15+7) *20 000=440 000 грн.

За наслідками розгляду скарги позивача на ППР від 01.06.2021р. 100/3400703, ДПС України рішенням від 06.10.2021р. 22678/6/99-00-06-03-01-06 залишено ППР без змін, а скаргу — без задоволення.

Вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 пункт 75.1статті 75 ПК України).

Порядок проведення фактичної перевірки врегульовано статтею 80 ПК України, пунктом 80.1 якої передбачено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Відповідно до пункту 80.5 статті 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 розділу І Формату даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 27 листопада 2018 року 944, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за 4/32975 (надалі - Формат даних), єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Згідно з п. 1 розділу ІІ Формату даних, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри; довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального.

Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Згідно з пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° C, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Відповідно до п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Відповідно до пункту 12 підрозділу 5 перехідних положень ПК України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:

- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Згідно пункту 18 підрозділу 5 перехідних положень ПК України, норми пункту 128-1.1 статті 128-1 цього Кодексу застосовуються:

з 1 квітня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);

При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.

Як встановлено вище, Актом перевірки з урахуванням висновку «Про розгляд заперечень» від 31.05.2021р. 104/23-00-09-0123 встановлено, що згідно підсистеми «Реєстр ВРП» системи ITC "Податковий блок" ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод» встановило (зареєструвало) 15 рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі після введення в експлуатацію резервуара, а також встановило (зареєструвало) 7 витратомірів-лічильників (паливо роздавальних колонок) після 1 квітня 2020 року (терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 2755-VI).

Таким чином, перевіркою встановлено несвоєчасність встановлення 15 рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі після введення в експлуатацію резервуара, а також несвоєчасність встановлення (реєстрації) 7 витратомірів-лічильників (паливо роздавальних колонок), оскільки їх було встановлено/введено в експлуатацію після 1 квітня 2020 року - терміну визначеного пунктом 18 підрозділу 5 перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 2755-VI).

При цьому, як вбачається із підстав позову, позивачем не заперечуються обставини встановлення 15 рівнемірів-лічильників, а також встановлення (реєстрації) 7 витратомірів-лічильників після 01.04.2020р.

Натомість позивач звертає увагу, що карантин, встановлений постановою Кабінету Міністрів України, став для Позивача форс-мажором, тобто надзвичайною і не підвладною його волі обставиною, що перешкодила позивачу своєчасно здійснити обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, що в свою чергу звільняє його від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення відповідно до пп.112.8.9 п. 112.8 ст.112 ПК України. Позивач зазначає, що Договір на придбання рівнемірів-лічильників та їх введення в експлуатацію позивач із контрагентом уклав ще у серпні 2019 року, враховуючи ділову репутацію контрагента, позивач мав повне право сподіватись на належне виконання Т0В «Аматек» господарських зобов`язань за договором щодо постачання відповідних рівнемірів-лічильників та здійснення пуско-налагоджувальних робіт такого обладнання у встановлені строки, які визначені сторонами у межах строків, визначених Податковим кодексом України. Внаслідок невиконання контрагентом зобов`язань у встановлені строки, відсутня вина ПрАТ «ЛНЗ» у невиконанні строків встановлення рівнемірів-лічильників до 01.04.2020р. Обставини порушення контрагентом строків виконання зобов`язань також мають об`єктивні причини, пов`язані із оголошенням ВООЗ пандемії коронавірусу та встановленням Кабінетом Міністрів України карантину на всій території України, який не дозволив контрагенту здійснити встановлення обладнання. Ця обставина визнана сторонами договору надзвичайною та непередбачуваною обставиною, яка на переконання позивача є обставиною непереборної сили (форс-мажором). З огляду на викладене, на переконання позивача, події, які відбулись з вини контрагента та які призвели до виникнення обставин непереборної сили, виключають юридичну відповідальність ПрАТ «ЛНЗ» заст.128-1 ПК України.

Надавши оцінку вказаним посиланням, судом встановлено, що листом (повідомленням) від 18.03.2020р. ТОВ «Аматек» повідомило ПрАТ «ЛНЗ» про виникнення обставин непереборної сили та перенесення строків виконання зобов`язань за Договором купівлі-продажу від 15.08.2019 1508/19-2, в якому зазначено, що «За змістом п. 7.1 Договору, викладені вище обставини (впровадження карантину) вважаються обставинами непереборної сили (обставинами форс-мажору), у зв`язку із якими ТОВ «Аматек» не має можливості поставити та забезпечити встановлення (провести пуско-налагоджувальні) роботи Систем вимірювання палива Veeder Root TLS-4 (рівномірів-лічильників) і Паливороздавальних колонок на об`єктах ПрАТ«ЛНЗ`у строк до 01 квітня 2020року. В порядку абз.2 п.7.2 Договору, підтверджуємо взяті на себе зобов`язання за цим Договором та їх виконання у найближчий строк після покращення епідеміологічної обстановки та відміни Кабінетом Міністрів України обмежувальних заходів»».

Таким чином, контрагентом позивача вказано, що неможливість поставки та забезпечення встановлення рівномірів-лічильників зумовлена введенням на території України карантину та зобов`язався поставити та встановити рівноміри-лічильників у найближчий строк після покращення епідеміологічної обстановки та відміни Кабінетом Міністрів України обмежувальних заходів.

Судом враховано, що 11 березня 2020 року Постановою Кабінету Міністрів України 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СOVID-19» через спалах у світі коронавірусу в Україні введено карантин, який з урахуванням змін, внесених згідно з Постановами КМ 215 від 16.03.2020р. та 239 від 25.03.2020р. установлено до 24 квітня 2020 р. та в подальшому неодноразово продовжувався.

Разом з тим, судом встановлено, що постачання ТОВ «Аматек» рівнемірів-лічильників та їх монтаж і введення в експлуатацію відбулось у період з 21.04.2021р. по 24.04.2021р., згідно видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, а також актів виконаних робіт та акту прийому в експлуатацію обладнання АЗК, що подані позивачем до матеріалів справи.

Матеріалами фактичної перевірки також підтверджується обставини встановлення більшості рівномірів на резервуар та введення в експлуатацію витратомірів — 24.04.2020р.

Вказані обставини свідчать про те, що встановлення позивачем витратомірів та рівнемірів-лічильників та їх реєстрація відбулись невдовзі після встановлення на території України карантину. При цьому, у період до 24.04.2020р. Кабінетом Міністрів України не запроваджувалось на території України жодних пом`якшувальних заходів щодо введеного карантину, а карантин не припинявся, що в свою чергу не завадило поставці та встановлення витратомірів та рівнемірів-лічильників. З урахуванням зазначеного, відсутні підстави вважати встановлений карантин в якості надзвичайної і не підвладною волі позивача обставиною, що перешкодила позивачу своєчасно, тобто до 01.04.2020р. здійснити обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Крім того, відповідно до пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України, обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є, зокрема, вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Разом з тим, суд зазначає, що вказане положення пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України включено до ст. 112 ПК України згідно Закону України 466-IX від 16.01.2020р., які набули чинності з 01.01.2021 року, відтак не може бути застосовано в якості підстави для звільнення від відповідальності у спірних правовідносинах, щодо порушення позивачем вимог ПК України у квітні 2020 році.

При цьому, згідно п.112.1 ст. 112 ПК України (у редакції з 01.01.2021р.), особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для звільнення позивача від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення відповідно до пп.112.8.9 п. 112.8 ст.112 ПК України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про необгрунтованість позовних вимог, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Згідно положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.

Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО