
Справа № 560/15312/21
РІШЕННЯ
іменем України
01 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить:
-визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74 % відповідних сум грошового забезпечення, згідно довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.08.2021 року № ХС 31850, протиправною;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 74 % відповідних сум грошового забезпечення, згідно довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.08.2021 року № ХС 31850, та провести виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
Позивач, обгрунтовуючи позов зазначає, що він є військовим пенсіонером з 1987 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку пенсії на підставі довідки від 25.08.2021 року № ХС 31850, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи, що діями пенсійного органу порушенні його права та інтереси, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 09 листопада 2021 року відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подала відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав тому у задоволенні позову просить відмовити.
В обґрунтування своїх заперечень позовних вимог, відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінет Міністрів України після прийняття постанови № 103 від 21.0.02.2018 року, інших рішень про зміну складових грошового забезпечення не приймав, в тому числі і після 05.03.2019 року.
У довідці від 25.08.2021 року № ХС 31850, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки зазначені тільки три складові грошового забезпечення, що відповідають вимогам постанов Кабінету Міністрів України № 45 та № 103, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, врахування інших видів грошового забезпечення не передбачено.
Позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2018 року в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Перерахунок та виплата пенсії позивачу проводиться Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області згідно із вимогами постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.0.02.2018 року, № 804 від 14.08.2019 року, № 1088 від 24.12.2019 року, та в порядку і в строки, визначені постановою від 13.02.2008 року № 45.
Відповідач звертає увагу суду на те, що довідка про розмір грошового забезпечення від 25.08.2021 року № ХС 31850, видана із врахуванням правових висновків Касаційного суду у складі Верховного суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, тобто без дотримання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тому не є підставою для проведення відповідного перерахунку пенсії.
Зміст рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 не може мати наслідком зобов`язання пенсійного органу до вчинення повторного проведення перерахунку пенсії позивача.
Крім того відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Виходячи із викладеного, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.
У відзиві на позов відповідач просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Пунктом 1 частини 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
З врахуванням положень пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, змісту та характеру спірних правовідносин, а також предмету доказування у цій справі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому вважає, що у задоволенні клопотання представника відповідача необхідно відмовити.
Також відповідачем подано до суду клопотання, в якому він просить залишити адміністративний позов без розгляду за період з 01.04.2019 по день звернення до суду (20.10.2021), в зв`язку з пропуском строку звернення до суду, оскільки позивач знав про розмір виплачуваної йому пенсії.
Суд враховує, що відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду необхідно відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд при вирішенні спору враховує таке.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службу, та деяких інших осіб".
При призначенні позивачу пенсії її розмір був обрахований у розмірі 74 % від суми грошового забезпечення.
При перерахунку пенсії з 01.01.2018 року пенсійний орган провів перерахунок у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення.
25.08.2021 року Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку від 25.08.2021 року № ХС 31850 для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
06.09.2021 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку його довічної пенсії за вислугу років на підставі довідки від 25.08.2021 року № ХС 31850, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, виходячи із відсоткового значення пенсії 74 % від розміру грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 22.09.2021 року № 9028-8084/Я-02/8-2200/21 повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку його пенсії на підставі довідки від 25.08.2021 року № ХС 31850, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, посилаючись на те, що на пенсійні органи не покладено жодних зобов`язань в установленому чинним законодавством порядку щодо проведення перерахунку на підставі оновленої довідки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі-Закон №2262-ХІІ), перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.
Однак у подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнав протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.112019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатка 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку № 45 до зазначених змін.
Отже з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі-Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19 дійшов висновку про те, що дії щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФ України оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФ України нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Так як 25.08.2021 року Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку від 25.08.2021 року № ХС 31850 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача, відповідно у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в зв`язку з отриманням зазначеної довідки виник обов`язок про проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.
Однак відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, та відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку в зв`язку із відсутністю правових підстав, про що повідомив листом від 22.09.2021 року № 9028-8084/Я-02/8-2200/21.
Суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідної довідки. Вказані відповідачем обставини не позбавляють права позивача на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Позиція відповідача фактично не погоджується з висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019. Однак Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.
Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку, а також вимоги про зобов`язання провести такий перерахунок з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок його пенсії в розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення, суд звертає увагу на таке.
Суд вважає, що питання відносно відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії є похідним і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність у позивача відповідного права на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки.
Відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності зобов`язань щодо проведення її перерахунку, оскільки на час звернення позивача до суду не вбачається спір щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пенсійний орган ще не приймав рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання даного рішення суду, тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині під час здійснення такого перерахунку будуть порушені.
Так як судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цих позовних вимог, як передчасних.
За нормами частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, у задоволенні позовної вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача в розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення необхідно відмовити, в зв`язку із чим позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду із даним позовом, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 25.08.2021 року № ХС 31850, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.08.2021 року № ХС 31850 із врахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський