
Справа № 560/14309/21
РІШЕННЯ
іменем України
01 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області №0108922405 від 23.09.2021;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору та витрати на правову допомогу в розмірі 4000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є особою з інвалідністю 3 групи та отримує пенсію по віку з 23.05.2019 і звільнена від сплати єдиного соціального внеску. Із заявою про сплату добровільних внесків позивач не звертався, а звітність про суми нарахованого єдиного внеску подав помилково. З вказаних підстав позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечив та надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем самостійно було подано звіт щодо суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2019 рік, сума нарахованого єдиного внеску складає 16212,02 грн. Вказує, що списання заборгованості зі сплати єдиного внеску здійснювалось щодо недоїмки зі сплати єдиного внеску, несплаченої станом на 01.12.2020 - за період з 01.01.2017 до 01.12.2020, а також щодо штрафів та пені, нарахованої на ці суми недоїмки - за період з 01.01.2017 включно до дати подання заяви про списання. Позивачем подано заяву про списання сум недоїмки, штрафів та пені 10.12.2020 за №46968/ФОП.
Зазначає, що згідно даних інформаційної системи податкових органів заборгованість по ЄСВ на день списання становила 36075,48 грн, фактично списано 04.02.2021 та 23.02.2021 борг на суму 21648,59 грн. Вказує, що сума заборгованості 700,91 грн не підлягала списанню, у зв`язку з тим, що на дату списання проведено стягнення заборгованості. Відповідно до розрахунку штрафних санкцій та інтегрованої картки платника в межах виконавчого провадження стягнуто з позивача в січні 2021 року 700,91 грн (14.01.2021 та 29.01.2021), що зараховані в рахунок сплати заборгованості по терміну сплати 10.02.2018 та за грудень 2020 року в сумі 1145,44 грн, що зараховані в рахунок сплати заборгованості по терміну сплати 10.02.2018. Зазначає, що зазначені суми не підлягали списанню, та були погашенні позивачем, а тому контролюючим органом нараховано штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій зазначив, що заперечує проти аргументів, викладених у відзиві та просить позов задоволити повністю.
Ухвалою від 29.10.2021 суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Суд встановив, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) зареєстрована з 18.04.2011 як фізична особа-підприємець та перебуває на обліку як платник єдиного внеску.
Згідно пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_2 від 13.06.2019 позивач є пенсіонером по інвалідності 3 групи.
10.12.2020 позивач подав звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік, яким самостійно визначив зобов`язання зі сплати єдиного внеску за 2019 рік на загальну суму 16212,02 грн.
Як зазначає контролюючий орган, позивачем було подано заяву на списання сум недоїмки, штрафів та пені 10.12.2020. Згідно даних інформаційної системи податкових органів заборгованість по ЄСВ на день списання становила 36075,48 грн., фактично було списано 04.02.2021 та 23.02.2021 борг на суму 21648,59 грн.
Списання заборгованості зі сплати єдиного внеску здійснювалось щодо недоїмки зі сплати єдиного внеску, несплаченої станом на 01.12.2020 - за період з 01.01.2017 до 01.12.2020, а також щодо штрафів та пені, нарахованої на ці суми недоїмки - за період з 01.01.2017 включно до дати подання заяви про списання.
З інтегрованої картки позивача та розрахунку штрафних санкцій вбачається, що в межах виконавчого провадження стягнуто з позивача в січні 2021 року 700,91 грн (14.01.2021 та 29.01.2021), що зараховані в рахунок сплати заборгованості по терміну сплати 10.02.2018 та за грудень 2020 року в сумі 1145,44 грн, що зараховані в рахунок сплати заборгованості по терміну сплати 10.02.2018.
А тому, контролюючим органом нараховано штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.
Вважаючи рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23 вересня 2021 року №0108922405 протиправним, позивач звернувся до суду.
Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до підпункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" , єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно пункту 3 частини першої статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно пункту 2 частини першої статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", особи, зазначені у пунктах 4 та 5 1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
В даному випадку позивачем єдиний внесок сплачений із пропуском термінів, встановлених законодавством.
Частиною 11 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено , що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.ч.3, 10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року №449 визначено процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів (далі Інструкція №449).
Згідно з п.1 р. VII Інструкції №449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції,
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів,
При застосуванні штрафів приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Згідно з п. 5 розд. VII Інструкції №449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Як встановлено судом, списання заборгованості зі сплати єдиного внеску здійснювалось щодо недоїмки зі сплати єдиного внеску, несплаченої станом на 01.12.2020 - за період з 01.01.2017 до 01.12.2020, а також щодо штрафів та пені, нарахованої на ці суми недоїмки - за період з 01.01.2017 включно до дати подання заяви про списання.
Також, з інтегрованої картки позивача та розрахунку штрафних санкцій вбачається, що в межах виконавчого провадження стягнуто з позивача в січні 2021 року 700,91 грн (14.01.2021 та 29.01.2021), що зараховані в рахунок сплати заборгованості по терміну сплати 10.02.2018 та за грудень 2020 року в сумі 1145,44 грн, що зараховані в рахунок сплати заборгованості по терміну сплати 10.02.2018.
Оскільки, зазначені суми не підлягали списанню, та погашенні позивачем, а тому контролюючим органом нараховано штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.
Крім того, позивач має право звернутися до податкового органу з заявою про повернення помилково сплаченого єдиного внеску відповідно до Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 16.01.2016 №6.
Позивач не подав заяву про повернення помилково сплачених коштів, тому Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області правомірно винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення №0108922405 від 23 вересня 2021 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість позивач не довів ті обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Тому, наявні підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.
Зі змісту приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук