Рішення № 103168500, 27.01.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
560/14175/21
Номер документу
103168500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/14175/21

РІШЕННЯ

іменем України

27 січня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у вигляді книжечки.

В обґрунтування позову зазначає, що у серпні 2021 ОСОБА_2 та позивач, як законний представник свого сина, звернулись до територіального органу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області з заявою про видачу неповнолітньому у зв`язку з досягненням ним 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки. Територіальний орган листом повідомив про те, що паспорт видається лише у формі картки, з чим позивач не погоджується, вважаючи це незаконним. У іншому повідомленні йшлось про рішення суду, яке потрібно надати органу ДМС для отримання паспорта. Покликається на те, що до заяви, оформленої за встановленою формою, були надані заява довільного зразка, яка містить обґрунтування позиції заявників, та інші необхідні документи. Зважаючи на це, позивач вважає відмову протиправною.

У відзиві відповідач зазначає, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Видача паспорта у вигляді книжечки можлива особам, стосовно яких прийняте рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов`язання органів ДМС оформити та видати паспорт зразка 1994 року. Також покликається на те, що заявники не подали заяву встановленого зразка та усі необхідні документи, відтак рішення про відмову фактично не приймалось, а відповідь надана в порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Відповідач вказує на те, що заявникам був роз`яснений порядок реалізації права на отримання паспорта у формі книжечки та зазначений перелік документів, які повинні бути надані. Зважаючи на це, у задоволенні позову просить відмовити.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є батьком неповнолітнього сина ОСОБА_2 2005 року народження, про що свідчить свідоцтво про народження останнього, копія якого є у справі. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 11 серпня 2021 звернулись до Городоцького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області з заявою, підписаною позивачем та неповнолітнім, про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.

Заявниками була подана також заява про видачу паспорта, заповнена відповідно до форми, передбаченої Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України. Копія цієї заяви, заповненої неповнолітнім, надана обома сторонами. Також, як видно з переліку додатків до заяви, були надані свідоцтво про народження ОСОБА_2 , дві фотокартки дитини.

Листом Городоцького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області №6817.23-294/6817/23.1-21 від 25.08.2021 заявників повідомлено про підстави для видачі паспорта громадянина України у формі ID картки. Сектором також наведений перелік документів, які повинні бути подані неповнолітнім разом з заявою встановленого зразка.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позиції державного органу, суд враховує наступне.

За приписами Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Встановлюючи ті чи інші правила поведінки, держава має в першу чергу дбати про потреби людей, утримуючись за можливості від встановлення таких правил, які негативно сприйматимуться тими чи іншими групами суспільства. Встановлення таких правил може бути виправдане тільки наявністю переважаючих суспільних інтересів, які не можуть бути задоволені в інший спосіб, але і в цьому разі має бути дотриманий принцип пропорційності. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (Закон № 5492-VI) одним з документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, є паспорт громадянина України. Згідно з ч.1 ст.21 Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Відтак, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

Частинами 1, 2, 4, 5 ст.14 цього Закону передбачено, що документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

Згідно з п. 3, 5, 6, 8 Положення про паспорт № 2503-XII, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками.

Суд встановив, що у заяві про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки ( заяві довільного зразка) неповнолітній зазначив про відмову у наданні згоди на обробку персональних даних та застосування засобів електронних реєстрів для оформлення паспорта у формі ID картки.

Також встановлено, що інша заява про видачу паспорта, заповнена неповнолітнім, відповідає затвердженому Додатком 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України зразку, тобто заповнена на бланку.

Відповідно до розділу IХ Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України Територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови. Заявник має право повторно звернутись до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

На думку суду, надане відповідачем повідомлення за своїм змістом не є рішенням, прийнятим по суті питання з яким звернулись заявники, у тому числі й не є рішенням про відмову. Так, відповідачем у повідомленні не зазначається про те, які документи з поданих заявниками не відповідають вимогам закону або є неналежним чином оформленими, не зазначається про відсутність/недостатність певних конкретно визначених документів, що б давало підстави для відмови у вирішенні заяви.

Суд звертає увагу на те, що заява була подана неповнолітнім згідно з затвердженою формою, а інша заява довільного зразка містила уточнення підстав відмови від отримання паспорта у формі картки. Необхідні для видачі паспорта свідоцтво про народження дитини та фотокартки теж були надані, чого відповідач не спростував. Однак, як вбачається зі змісту повідомлення відповідача, ним не були встановлені як підстави для видачі документа, так і підстави для відмови у його видачі. Зазначене створює ситуацію правової невизначеності, оскільки зі змісту повідомлення незрозумілою є підстава невирішення питання по суті.

Отже, у разі якщо відповідач (територіальний орган) вважав, що заявник (неповнолітній) подав документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта, не у повному обсязі, він повинен був прийняти рішення про відмову в оформленні або видачі паспорта, яку можливо оскаржити до адміністративного суду. Натомість, надане заявникам повідомлення містило узагальнене роз`яснення щодо переліку документів, які потрібно подати органу ДМС для отримання паспорта, однак не містило будь-якого рішення.

Зміст іншого наданого заявникам короткого повідомлення №КО-111/6/6802-21/6817.23/161-21 від 25.08.2021, де зазначається про те, що видача паспорта можлива виключно у формі картки, також суперечить вищезгаданим нормам закону.

Крім того, право особи на отримання паспорта у вигляді книжечки підтверджене постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у Зразковій справі № 806/3265/17.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України передбачено, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає: заяву; свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб). Рішення суду подається, якщо це передбачено відповідними вимогами закону.

Таким чином, за умови подачі усіх документів, які стосуються особи заявника та є належними щодо нього, орган ДМС не може відмовити у видачі неповнолітньому паспорта у вигляді книжечки на тій підставі, що паспорт може видаватись лише у формі картки.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідача слід зобов`язати повторно розглянути заяву неповнолітнього ОСОБА_2 та додані до неї документи, а також додаткові документи у разі їх надходження, та прийняти обґрунтоване рішення щодо видачі останньому паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки.

Натомість, оскільки рішення по суті заяви відповідач не приймав, вимога про зобов`язання видати паспорт є передчасною.

Оскільки відповідачем не доведено обґрунтованість наданих заявникам повідомлень, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати необґрунтованими підстави невирішення заяви про видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, викладені повідомленнями Городоцького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області №6817.23-294/6817/23.1-21 від 25.08.2021 та №КО-111/6/6802-21/6817.23/161-21 від 25.08.2021.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби у Хмельницькій області повторно розглянути заяву неповнолітнього ОСОБА_2 та додані до неї документи (а також додаткові документи у разі їх надходження), та прийняти обґрунтоване рішення щодо видачі останньому паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 січня 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (без статусу юриди (вул. Грушевського, 87,Хмельницький,Хмельницька область,29007 37864148)

Головуючий суддя І.С. Козачок