
Справа № 560/18746/21
РІШЕННЯ
іменем України
24 січня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС52143 від 16.01.2021 року з 01.04.2019 року у розмірі 85 % грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 85 % сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідач визначив її розмір, виходячи із 70% грошового забезпечення. На підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у справі № 560/2616/21 відповідачем проведений перерахунок пенсії відповідно до нової довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС52143 від 16.01.2021 року з 01.04.2019, однак відповідач знову протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії до 70% грошового забезпечення. Позивач, отримавши відмову у перерахунку пенсії, звернувся до суду.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження, отримані матеріали пенсійної справи позивача.
Відповідач правом подання відзиву не скоритсався.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що ніким не заперечується.
Згідно з документами пенсійної справи на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 85% грошового забезпечення з урахуванням вислуги.
Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у справі № 560/2616/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи із розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та надано Головному управлінню оновлену довідку №ХС52143 від 16.01.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для проведення нового перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019. Головне управління відмовило у перерахунку, після чого позивач звернувся до суду.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у справі № 560/2616/21 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, однак знову ж таки виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
04 лютого 2019 Верховним Судом прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд зазначив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Постановою Великої Палати Верховного суду від 16.10.2019 року це рішення залишене без змін. Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.
Зазначена правова позиція вже доводилась до відома відповідача у рішенні адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у справі № 560/2616/21, відтак перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 виходячи із зменшеного до 70% відсотка грошового забезпечення, є протиправним, оскільки це знову обмежило гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті позивачем раніше.
Суд оцінює критично посилання відповідача на те, що оскільки у рішенні суду від 20 квітня 2021 року у справі № 560/2616/21 не було окремо прописане відсоткове значення грошового забезпечення, яке слід враховувати, відповідач правомірно знову застосував обмеження 70 %. У даному випадку висновки суду у цій справі обов`язкові для відповідача не лише в межах однієї справи, але і під час виникнення / існування інших правовідносин, які пов`язані з пенсійним забезпеченням позивача. Разом з тим, відповідач повторно зменшує відсотковий розмір пенсії позивача, тобто знову вчиняє ті ж самі дії, які вже були визнані судом протиправними, умисно ігноруючи рішення, яке набрало законної сили.
Суд також звертає увагу на те, що у вказаному рішенні зазначена дата, з якої здійснюється перерахунок та виплата пенсії у розмірі 85%, однак не встановлена будь - яка кінцева або гранична дата, до якої діють ці відсотки. Це означає, що відповідач зобов`язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі 85% грошового забезпечення незалежно від того, згідно з якою довідкою здійснюється її перерахунок.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Зважаючи на це, відповідач повинен при кожному наступному перерахунку пенсії позивача застосовувати належний відсоток розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а саме 85%. Враховуючи це, слід зобов`язати Головне управління провести повторний перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 виходячи із розміру 85% грошового забезпечення.
Щодо позовної вимоги здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які стратили працездатність.
Окрім того, згідно норм статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України","Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Таким чином, з 20 грудня 2016 року була відсутня частина сьома статті 43 в Законі №2262.
У той же час, пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Отже, обмеження пенсії максимальним розміром у вигляді десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, застосовується до тих пенсій, що призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI.
Позивачу пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" призначена у 2001 році. Таким чином, дія наведених положень також не може бути застосована до позивача, оскільки пенсію йому було призначено задовго до їх прийняття.
Оскільки відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивача її максимальним розміром, тому відповідача необхідно зобов`язати здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність проведеного перерахунку та повторного зменшення пенсії позивача, зважаючи на що позов підлягає задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 85% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 85% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС52143 від 16.01.2021 року (враховуючи усі вказані у ній додаткові види грошового забезпечення, премію) та без обмеження пенсії максимальним розміром.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 січня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер