Рішення № 103166194, 04.02.2022, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2022
Номер справи
540/7636/21
Номер документу
103166194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7636/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Комунального підприємства "Антонівка" Скадовської міської ради про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

встановив:

Головне управління Держпраці у Херсонській області (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Комунального підприємства "Антонівка" (далі - відповідач), в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства "Антонівка" Скадовської міської ради, код ЄДРПОУ-32503394, розташованого за адресою вул. Студентська, буд. 18, с. Антонівка, Скадовського р-ну, Херсонської обл., інд. 75705, а саме:

- заборонити виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та/ або пожежонебезпечних зонах;

- заборонити виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі, (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);

- заборонити виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою;

- заборонити виконання робіт, що виконується на висоті понад 1,3 метра.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки виявлено порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Ухвалою від 03.12.2021 року відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

Ухвала суду направлена на адресу відповідача за адресою, зазначеною в облікових даних відповідача та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та отримано відповідачем 14.12.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням №73027 0270729 5.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідача належним чином повідомлено про розгляд даної справи.

Відповідач не скористався своїм правом щодо надання відзиву до суду.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держпраці в Херсонській області від 20.08.2021 р. № 774 та згідно направлення від 20.08.2021 р. № 857 посадовими особами позивача проведено плановий захід, а саме перевірка додержання вимог законодавчих, нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у КП "Антонівка" Скадовської міської ради, розташованому за адресою: 75705, Херсонська область, Скадовський район, село Антонівка, вул. Студентська, буд. 18, за результатами якого складено акт від 30.08.2021 р. № 170.

Проведеним плановим заходом встановлено наявність 19 порушень вимог законодавства, серед яких такі з них, визначені позивачем як грубі:

- в порушення вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. №1107 (в редакції постанови КМУ від 03 лютого 2021 р. №77) у Відповідача відсутні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пунктах 3, 7, 8 групи А Додатку 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", а саме:

- на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;

- на виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі, (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);

- на виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою.

- в порушення вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці", та пункту 21 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. №1107 (в редакції постанови КМУ від 03 лютого 2021 р. №77) Відповідачем не подано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пункті 3 групи Б Додатка 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", а саме:

- на виконання роботи, що виконується на висоті понад 1,3 метра.

Оскільки вказані порушення несуть реальну загрозу життю та здоров`ю людей, Головне управління Держпраці у Херсонській області звернулося до суду з позовною заявою про вжиття до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.4 ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначено Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694-XII).

Частиною 1 статті 4 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно ст.13 Закону № 2694-ХІІ роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, серед іншого, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Частиною 1 статті 39 Закону № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон №877-V).

За приписами ч.5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V закріплено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).

Пунктом 1 Положення № 96 передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У відповідності до пп.1 п.3 Положення № 96 основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Приписами п.4 Положення № 96 закріплено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Пунктом 7 Положення № 96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Херсонській області, затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. № 84, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, а одним із основних завдань Головного управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки та охорони праці.

З аналізу даних правових норм слідує, що чинним законодавством передбачено право Головного управління Держпраці у Херсонській області на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю), у т.ч. щодо повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

Суд зауважує, що КП "Антонівка" не заперечує порушень, виявлених актом планового заходу державного нагляду (контролю) від 30.08.2021 р. № 170, що вбачається як з відсутності заперечень щодо результатів перевірки (відсутність таких в акті перевірки та в приписі), так й з відсутності відзиву в даній адміністративній справі.

В той же час відповідачем не надано до суду доказів усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 30.08.2021 р. № 170.

Відповідно до ст.3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, серед інших, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Згідно ст.1 Закону № 877-V ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Суд зазначає, що виявлені під час позапланового заходу порушення, а саме: відсутність дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пунктах 3, 7, 8 групи А Додатку 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", а саме: на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; на виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі, (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); на виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, а також не подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки зазначених у пункті 3 групи Б Додатка 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", а саме на виконання роботи, що виконується на висоті понад 1,3 метра є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підставами для вжиття до КП "Антонівка" заходів реагування у вигляді: заборони виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та/ або пожежонебезпечних зонах; заборони виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі, (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); заборони виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою; заборонити виконання робіт, що виконується на висоті понад 1,3 метра до усунення порушень, зазначених в п.п.1, 2 описової частини акту проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці від 30.08.2021 р. № 170.

Водночас суд звертає увагу на те, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог у сфері охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Позивачем доведено наявність підстав для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а тому позовні вимоги Головного управління Держпраці у є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Антонівка» Скадовської міської ради (код ЄДРПОУ:32503394, місцезнаходження: 75705, Херсонська обл., Скадовський р-н, село Антонівка, вул. Студентська, будинок 18), а саме: заборонити виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та/ або пожежонебезпечних зонах, заборонити виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі, (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо), заборонити виконання земляних робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, заборонити виконання робіт, що виконується на висоті понад 1,3 метра до усунення порушень, зазначених в п.п.1, 2 описової частини акту проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці від 30.08.2021 р. № 170.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 108010200