
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/9091/21
25 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є непрацюючим пенсіонером, який перебуває на обліку Головного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), тому 11.10.2021 звернувся до пенсійного органу для перерахунку пенсії з більшого стажу, подавши необхідні документи. Однак, відповідач рішенням оформленим листом №- 6346-6461/Б-02/8-1900/21 від 25.10.2021, посилаючись на невідповідність кількості відпрацьованих людино-днів, що зазначені в трудовій книжці та довідки колгоспу дійшов до висновку про відсутність підстави для даного перерахунку пенсії. Позивач не погодився з рішенням ТУ ПФУ і звернувся до суду для захисту прав та законних інтересів у сфері соціального захисту.
Ухвалою від 14.12.2021 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 14.01.2022. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
Відповідно до п.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У відповідності до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Беручи до уваги зміст наведених норм та відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю, суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в межах строку, визначеного статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Особа позивача стверджується згідно паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданим 19.11.1998 Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, що випливає з пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2 від 03.02.2021 та є непрацюючим.
Як не заперечується відповідачем, позивачу виплачується пенсія за віком як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», і страховий стаж його становить 38 років 01 місяць 15 днів (враховано по 28.02.2006). Розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку за періоди роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995. Тобто, страховий стаж є меншим 40 років, що унеможливлює здійснити відповідний перерахунок пенсії з більшого стажу.
Згідно з інформацією особового рахунку № НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 . 1948 р.н. випливає факт роботи позивача у колгоспі ім. Пархоменка Чортківського району Тернопільської області з 1970 по 1979 роки (посада слюсар).
Аналогічно довідкою №231, виданою 02.04.2018 Білівською сільською радою Чортківського району Тернопільської області стверджується та обставина, що за книгами обліку трудового стажу і заробітку колгоспника, трудовий стаж ОСОБА_1 в колгоспі ім. Пархоменка починається з 1970 по 1979 роки, а період 1963 року унеможливлено підтвердити, оскільки під час реорганізації ГІАГІ «Біла» в сільську раду на зберігання не було передано усіх книг обліку трудового стажу і заробітку колгоспника.
З відображених записів трудової книжки б/н на ім`я ОСОБА_1 ,1948 р.н., заповненої 23.10.1967 вбачається, що позивач перебував у трудових відносинах з колгоспом ім. Пархоменка з 20.03.1971 по 16.09.1979 (пункти 9-12,15-21).
Таким чином, трудовий стаж позивача в колгоспі ім. Пархоменка, який відображено в особовому рахунку № НОМЕР_3 , довідці сільської ради № 231 від 02.04.2018 кореспондується з записами трудової книжки б/н від 23.10.1967 (пункти 9-12-15-21), що дає підстави стверджувати про необхідність зарахування до трудового стажу позивача в повному обсязі трудову діяльність в колгоспі ім. Пархоменка з 01.01.1970 по 31.12.1979.
Отже, рішення відповідача, оформлене листом від 25.10.2021 слід визнати протиправним та зобов`язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням більшого стажу, зарахувавши роботу в колгоспі ім. Пархоменка з 01.01.1970 по 31.12.1979, починаючи з дати звернення - 11.10.2021.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з наданих суду доказів позивачу виплачується пенсія за віком як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», і страховий стаж при цьому становить 38 років 01 місяць 15 днів.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною другою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 (в редакції чинній до 01.11.2011) далі Закон №1058-ІУ передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Судом встановлено, що у відповідності з записами трудової книжки колгоспника б/н (1967), випливає що ОСОБА_1 працював у даному господарстві з 1971 по 1979 р.
Як вбачається з копії Книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника ОСОБА_1 , 1948 р.н (особовий рахунок № НОМЕР_3 ) з 1970 по 1979 роки працював слюсарем.
У відповідності з копією довідки Білівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області №231 від 02.04.2018 міститься запис прізвища колгоспника ОСОБА_1 та про передачу на зберігання усіх книг обліку трудового стажу і заробітку колгоспника за 1977-2002 роки. Враховуючи записи даних книг його трудовий стаж в колгоспі ім. Пархоменка починається з 1970 по 1979 роки, включно, або 10 років.
Отже, право особи на перерахунок пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Водночас, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).
Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що ОСОБА_1 дійсно працював в колгоспі ім. Пархоменка з 1970 по 1979 роки та отримував заробітну плату за цей період, тому даний стаж роботи слід зарахувати до страхового стажу позивача і здійснити перерахунок пенсії з більшого стажу, починаючи з дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - 11.10.2021, таким чином даний позов слід задовольнити.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відтак, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом №6346-6461/Б-02/8-1900/21 від 25.10.2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу повний період роботи в колгоспі ім. Пархоменка з 01.01.1970 року по 31.12.1979 року та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням виплачених сум, починаючи з 11.10.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 27 січня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769);
Головуючий суддя Подлісна І.М.