
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/8088/21
21 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якому просить:
- визнати протиправним рішення керівництва Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 24.09.2021 про відмову в перерахунку його пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області №138 від 13.10.2020, починаючи з 13.12.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію, призначену з 02.01.2004 на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Вказує, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14.06.2012, збільшення розміру заробітної плати працівників органів прокуратури є підставою для проведення перерахунку пенсії, яка не визначає відсотків заробітку, з якого призначається чи перераховується пенсія.
Позивач посилається на рішення Конституційного Суду України №7р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) із ухваленням якого відновлено дію частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», яка не ставить в залежність право на перерахунок його пенсії від прийняття Кабінетом Міністрів України порядку здійснення такого перерахунку.
Також позивач вважає, що при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма щодо визначення розміру пенсії у відсотках, що діяла на момент її призначення, без обмеження її граничного розміру, тобто 90 відсотків.
Ухвалою суду від 29.11.2021 прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, а також постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
17.12.2021 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що на заяву позивача про проведення перерахунку пенсії по довідці Тернопільської обласної прокуратури № 138 від 13.10.2020 повідомлено позивача про недоцільність здійснення такого перерахунку.
Вказує, що оскільки частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» підлягає застосуванню з 13.12.2019, а будь-яких нормативно-правових актів щодо підвищення заробітної плати працівників прокуратури після рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 не приймалося, то відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, у тому числі на підставі Постанови №657.
Також вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати.
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи письмовими доказами, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 02.01.2004 отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі статті 50-1 Закону №1789-ХІІ у розмірі 90 % суми місячної заробітної плати, що визнається сторонами.
Тернопільською обласною прокуратурою 13.10.2020 видано позивачу довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, №138 (а.с.9). Довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою на день звільнення позивача – посадою слідчого в особливо важливих справах прокуратури області, який становить 66213,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та подав вказану довідку. У заяві просив провести перерахунок пенсії у відповідності до статті 51-1 Закону України «Про прокуратуру» та рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, а також враховуючи рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20) (а.с.10).
Головним управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 24.09.2021 №5655-5773/К-02/8-1900/21 ОСОБА_1 повідомлено, що йому виплачується пенсія за вислугу років відповідно Закону України «Про прокуратуру». Також у листі відповідача є посилання на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 за № 7-р(ІІ)2019, яким визнано неконституційним положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон № 1697-VII). Цим же рішенням установлено порядок його виконання, відповідно до якого частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції, а саме: пенсії, призначені працівникам прокуратури перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 24.09.2021 також інформує заявника, що згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур. Із зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до статті 81 Закону № 1697-IV та надаються довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій.
Таким чином, перерахунок пенсії прокурорам обласних прокуратур здійснюється з 01.10.2020 на підставі наданих довідок про заробітну плату.
Пунктом 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категорія: осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено з 1 липня 2020 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розмірі 1712,00 грн., відповідно максимальний розмір пенсії з 01.07.2020 не може перевищувати 17120,00 грн. З 01.12.2020 згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено в розмірі 1769,00 грн, відповідно максимальний розмір пенсії не може перевищувати 17690,00 грн. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2021 встановлено в розмірі 1854,00 грн, відповідно максимальний розмір пенсії не може перевищувати 18540,00 грн.
Відповідач в оскаржуваній відповіді зазначив, що згідно поданої заяви позивачем від 05.11.2020 та довідки про складові заробітної плати від 13.10.2020 № 138, виданої Тернопільською обласною прокуратурою, з 01.10.2020 проведено перерахунок пенсії заявника відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Після проведеного перерахунку з 01.10.2020 розмір пенсії за вислугу років становить 39727,80 грн, у тому числі: 39727,80 грн - основний розмір пенсії за вислугу років (66213,00 x 60%, де 66213,00 грн. - сума місячної заробітної плати, 60% - відсоток розрахунку пенсії від заробітку). Однак, пенсійна виплата заявника обмежена визначеним законодавством максимальним розміром та становить з 01.10.2020 - 17120,00 грн, з 01.12.2020 - 17690,00 грн, з 01.07.2021 - 18540,00 грн (а.с.6).
За таких обставин Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вважає про недоцільність даного перерахунку пенсії, про що зазначило у відзиві на позов.
Вважаючи, що відповідач наведеним рішенням, оформленим листом від 24.09.2021, протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії за довідкою прокуратури Тернопільської обласної від 13.10.2020 №138 у розмірі 90 % від заробітної плати, позивач звернувся з цим позовом до суду та просив здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 13.12.2019.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
У спірному випадку позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з 13.12.2019 у відповідності до статті 51-1 Закону України «Про прокуратуру» та рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, а також враховуючи рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20), про що свідчить зміст заяви ОСОБА_1 , поданої 14.09.2021 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (а.с.10).
Разом з тим, суд звертає особливу увагу, що одночасно з такою заявою позивач мав би подати довідку видану Прокуратурою Тернопільської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, та видається органами прокуратури саме відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Натомість ОСОБА_1 подав до відповідача разом з заявою від 14.09.2021 довідку, видану Тернопільською обласною прокуратурою відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою на день звільнення (а.с.9).
У позовній заяві позивач у прохальній частині у позовній вимозі зобов`язального характеру просить здійснити перерахунок його пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області №138 від 13.10.2020, починаючи з 13.12.2019, проте така довідка прокуратури Тернопільської області, яка б видавалася саме відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, відсутня. Натомість є довідка Тернопільської обласної прокуратури, видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020, що містить зовсім інші складові заробітної плати працівників, які встановлені з 11.09.2020 з початком роботи обласних прокуратур. Про це свідчить зміст довідка, яка вказує про складові заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами чинними на 11.09.2020.
Як уже зауважив суд, довідка, яка позивачем подана відповідачу для перерахунку пенсії, і так само для суду у цій справі, не стосується перерахунку пенсій прокурорським працівникам згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, а тому обставини у цій справі є іншими, ніж у зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20), рішення Верховного Суду у якій ухвалене 14.09.2020.
Фактично позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків заробітної плати з 13.12.2019, проте такий перерахунок хоче зробити з урахуванням довідки про заробітну плату, яка визначена станом на 11.09.2020 з дня початку роботи обласних прокуратур, а не на підставі довідки про заробітну плату за відповідною посадою працівника прокуратури області, діючих до 11.09.2020.
З цього приводу суд зазначає, що на час призначення позивачу пенсії (2004 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів визначалися статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, яка передбачала:
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина 1 статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 12 статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1).
14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
Частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
З 01.01.2015 частину 20 статті 86 86 Закону №1697-VII, відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), змінено і викладено у такій редакції: умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Однак, Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було визначено частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII (зі змінами згідно з Законом №76-VIII) зумовило неможливість проведення відповідачем відповідно перерахунку.
Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 у справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 у справі №754/15912/16-а.
Рішенням від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 є втрата чинності з 13.12.2019 норм частини 20 статті 86 Закону №1697-VII.
Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення установив такий порядок виконання ухваленого рішення:
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Зазначене рішення Конституційного Суду України та наявність лише відповідної довідки прокуратури Тернопільської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), для перерахунку пенсій, виданої саме відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка з огляду на висновки Верховного Суду у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20) вважається рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам», є підставою для перерахунку позивачу пенсії після прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019.
З огляду на те, що ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області така довідка не подавалася, то відсутні підстави для перерахунку його пенсії з 13.12.2019.
Стосовно наявності підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.10.2020 (з першого числа наступного місяця після початку роботи обласних прокуратур) у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, вказаної у довідці Тернопільської обласної прокуратури від 13.10.2020 №138, що видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020, за нормами чинними на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою на день звільнення позивача, то суд зазначає таке.
Питання щодо розміру відсотку, який підлягає застосуванню при перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури відповідно до Закону № 1789-XII, а також застосування при перерахунку такої пенсії обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, було предметом розгляду у справі №580/5962/20 (адміністративне провадження № К/9901/15917/21). У цій справі Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 21.12.2021 щодо розміру відсотків, який підлягає застосуванню при перерахунку призначеної працівнику прокуратури пенсії, сформував правовий висновок, який в силу положень частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Так, Верховний Суд зазначив, що уже розглядав справи з подібними правовідносинами.
Щодо розміру відсотків, який підлягає застосуванню при перерахунку призначеної працівнику прокуратури пенсії, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду сформував правовий висновок про те, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, а положення частини другої статті 86 Закону України 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, то при перерахунку пенсії прокурорів має застосовуватись норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Такий правовий висновок викладено, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20.
Так, статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, чинній до 01.10.2011, було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій і п`ятій цифри « 80» замінено цифрами « 70». Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій та п`ятій цифри « 70» замінено цифрами « 60».
За правилами частини вісімнадцятої цієї статті (у редакції, чинній до 01.01.2015) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. З 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України.
Водночас 15.07.2015 набрав чинності Закон № 1697-VII, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.
З набранням чинності Законом № 1697-VII пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86, за правилами частин першої, другої якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно з частиною двадцятою цієї статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Вирішуючи питання щодо визначення норм права, які регулюють спірні правовідносини, Верховний Суд у справі №580/5962/20 виходив із такого.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
За загальним правилом норма права діє щодо відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто до правовідносин застосовується той закон, під час дії якого вони настали.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Ураховуючи наведене, до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закон № 1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону № 1789-XII, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами.
Такий правовий висновок узгоджується з покладеним в основу Закону № 1697-VII принципом єдності системи прокуратури України, що забезпечується, зокрема єдиним статусом прокурорів, який передбачає однакове матеріальне та соціально-побутове забезпечення, зокрема пенсійне забезпечення прокурорів.
Ураховуючи наведене, Верховний Суд зазначив, що розмір відсотків, який враховується під час перерахунку пенсії має бути співмірним із тим, який застосовується під час призначення пенсії працівникам прокуратури. Встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії після набуття чинності Законом № 1697-VII порушує справедливий баланс між інтересами працівників прокуратури, яким пенсія призначається відповідно до цього Закону та тими, яким вона була призначена відповідно до Закону № 1789-XII, ставить у нерівне становище працівників прокуратури, які отримали право на пенсію відповідно до Закону № 1697-VII.
У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 N 5-р/2018 зазначено, що положення частини першої статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності.
Верховний Суд зазначив, що гарантією належного пенсійного забезпечення працівників прокуратури є право на безумовний перерахунок розміру пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Таке право за своєю суттю направлене на збільшення розміру виплачуваної працівнику прокуратури пенсії, а гарантія дотримання конституційного права на соціальний захист, зокрема щодо недопущення зменшення такого розміру у випадку перерахунку пенсії, має бути забезпечена виплатою пенсії в раніше встановленому розмірі.
З огляду на наведене Верховний Суд у постанові від 21.12.2020 у справі у справі №580/5962/20 відступив від висновку, викладеного, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20 у подібних правовідносинах, та сформувати правовий висновок, відповідно до якого до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набранням чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема частини другої статті 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
У цій справі на час звернення ОСОБА_1 14.09.2021 із заявою до відповідача про перерахунок пенсії стаття 50-1 Закону № 1789-ХІІ відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1697-VII у частині перерахунку пенсії втратила чинність.
З огляду на наведене та враховуючи правовий висновок Верховного Суду у справі №580/5962/20, слід прийти до висновку що, на спірні правовідносини поширюються положення частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, у силу вимог яких пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 у частині здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Тернопільської обласної прокуратури №138 від 13.10.2020, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи 14035769).
Повний текст рішення складено та підписано 21 січня 2022 року.
Суддя Чепенюк О.В.