
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/8672/21
20 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Тернопільській області до Комунального підприємства "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Тернопільській області звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради (далі – КП "Чортківське ВУВКГ"), в якому, з урахуванням клопотання від 20.01.2022 (а.с.41) просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зупинити виконання газонебезпечних робіт; робіт в колодязях, робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В; експлуатацію свердловин №3, №2, №1; Артсвердловини №9988/6, №9985/3, №9984/2, №9983/1, №10811/8, №10815/12, №10812/9, №10814/11, №10813/10; устаткування напругою понад 1000 В: експлуатацію підстанції 10/0.4/кВ №363, №232, №255, №337, трансформаторної підстанції диспечерський №111 з трансформатором №160 кВа до усунення порушень.
В обґрунтування позову вказано, що під час планової перевірки, проведеної на підставі наказу Управління Держпраці у Тернопільській від 20.08.2021 № 934 «Про проведення планової перевірки у Комунальному підприємстві "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради», направлення на проведення перевірки від 20.08.2021 № 457, виявлено низку порушень нормативно-правових актів з питань охорони праці. За результатами перевірки складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 30.08.2021 № 39/141/19/21.
У зв`язку з виявленими порушеннями вимог законодавства з питань охорони праці та з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров`ю найманих працівників, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 11.01.2022.
Ухвалою суду від 11.01.2022, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, розгляд справи відкладено до 20.01.2022 та витребувано додаткові докази.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.56).
Представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, у якому також вказав, що КП "Чортківське ВУВКГ" позовні вимоги визнає повністю та повідомляє, що підприємством не було отримано дозвіл на роботи підвищеної небезпеки з газонебезпечних робіт; робіт в колодязях; робіт в діючих установках, та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування з причин важкого фінансового становища, оскільки дані дозволи потребують значних витрат.
Звернуто увагу, що КП "Чортківське ВУВКГ" самостійно не виконує роботи в діючих установках, укладено договір з поточного ремонту та технічного обслуговування електрообладнання та електричних мереж з ФОП ОСОБА_1 , який має відповідний дозвіл для даного виду робіт.
Враховуючи положення частини третьої статті 194, частини дев`ятої статті 205 та частини четвертої статті 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що КП "Чортківське ВУВКГ" з 03.06.1997 зареєстроване як юридична особа, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.25).
Управлінням Держпраці у Тернопільській області на підставі наказу від 20.08.2021 №934 "Про проведення планової перевірки у Комунальному підприємстві "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради" (а.с.4), направлення на проведення перевірки від 20.08.2021 №457, проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці.
За результатами перевірки 30.08.2021 Управлінням Держпраці у Тернопільській області складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) №35/141/19/21 (а.с.6-15).
Перевіркою встановлено ряд порушень відповідачем вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, зокрема, статті 21 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-XII (далі – Закон №2694-XII), Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (далі – Порядок №1107, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77), а саме:
підприємством не отримано дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки: газонебезпечні роботи; роботи в колодязях; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, чим порушено пункти 3, 7, 9 додатку 2 групи А Порядку №1107;
підприємством не отримано дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: устаткування напругою понад 1000 В: експлуатацію підстанції 10/04/кВ №363, №232, №255, №337, трансформаторної підстанції диспечерський №111 з трансформатором № 160 кВа, чим порушено пункт 8 групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77; експлуатацію свердловин №3, №2, №1; Артсвердловини №9988/6; №9985/3; № 9984/2; №9983/1; №10811/8; № 10815/12; № 10812/9; № 10814/11; №10813/10, чим порушено пункт 13 додатку 2 групи А Порядку №1107.
Також 30.08.2021 винесено припис про усунення порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці №39/141/19/21 (а.с.16-17).
На підставі наказу від 25.10.2021 №1119 "Про проведення позапланової перевірки у Комунальному підприємстві "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради" (а.с.18), направлення на проведення перевірки від 25.10.2021 №564 (а.с.19), Управлінням Держпраці у Тернопільській області проведено позапланову перевірку стану виконання підприємством припису №39/141/19/21 від 30.08.2021.
Результати вказаної перевірки зафіксовано в акті від 29.10.2021 №46/141/19/21 (а.с.20-24). Так, проведеною позаплановою перевіркою стану виконання припису №39/141/19/21 30.08.2021 виявлено невиконання пункту 4 припису, а саме:
підприємством не отримано дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки: газонебезпечні роботи; роботи в колодязях; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В;
підприємством не отримано дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: устаткування напругою понад 1000 В: експлуатацію підстанції 10/04/кВ №363, №232, №255, №337, трансформаторної підстанції диспечерський №111 з трансформатором №160 кВа; експлуатацію свердловин №3, №2, №1; Артсвердловини №9988/6; №9985/3; №9984/2; №9983/1; №10811/8; №10815/12; №10812/9; № 10814/11; №10813/10.
Вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V)
Відповідно до статті 1 Закону №877-V (державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Зі змісту статті 38 Закону №2694-XII слідує, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення), Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 39 Закону №2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За змістом частини восьмої статті 7 Закону №877-V припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Суд звертає увагу, що згідно статті 11 Закону №877-V виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов`язком суб`єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною першою статті 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Положеннями статі 21 Закону №2694-XII визначено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно- технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.
Відтак, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можливе лише за рішенням суду.
Водночас передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб`єктом господарювання загрози життю і здоров`ю.
Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону №877-V, відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини.
Загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Суд звертає увагу, що законодавство не містить визначення поняття "порушення, яке створює загрозу життю та/або здоров`ю людей", а відтак, воно є оціночним.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, на момент вирішення спору порушення, за яких подальше продовження експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки несе ризики спричинення фізичної шкоди людям, КП "Чортківське ВУВКГ" не усунуто, позовні вимоги відповідач визнав.
З огляду на викладене, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров`ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до КП "Чортківське ВУВКГ" до повного усунення порушень. Позовні вимоги належить задовольнити повністю.
При цьому зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю об`єктів підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Відтак, період дії застосування вказаного заходу залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням цих положень витрати позивача - суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 72-77, 90, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Управління Держпраці у Тернопільській області до Комунального підприємства "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради про застосування заходів реагування задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради шляхом зупинення виконання газонебезпечних робіт; робіт в колодязях, робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В; експлуатацію свердловин №3, №2, №1; Артсвердловини №9988/6, №9985/3, №9984/2, №9983/1, №10811/8, №10815/12, №10812/9, №10814/11, №10813/10; устаткування напругою понад 1000 В: експлуатацію підстанції 10/0.4/кВ №363, №232, №255, №337, трансформаторної підстанції диспечерський №111 з трансформатором №160 кВа до усунення порушень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Управління Держпраці у Тернопільській області (вулиця Шпитальна, 7, місто Тернопіль, 46006, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39777822).
Відповідач: Комунальне підприємство "Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Чортківської міської ради (вулиця Сонячна, будинок 7, місто Чортків, Тернопільська область, 48501).
Повний текст рішення складено та підписано 20 січня 2022 року.
Суддя Чепенюк О.В.