Рішення № 103164715, 19.01.2022, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2022
Номер справи
500/8103/21
Номер документу
103164715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/8103/21

19 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" до Головного управління ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним виконані всі умови для реєстрації податкової накладної, проте складена позивачем податкова накладна не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що свідчить про протиправність дій відповідача. Позивач вважає, що за таких обставин ДПС України зобов`язана зареєструвати спірну в даній справі податкову накладну, у зв`язку із чим просив задовольнити даний позов повністю.

Ухвалою суду від 22.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Представник відповідачів подав до суду відзив на адміністративний позов (спільна позиція Головного управління ДПС у Тернопільській області та ДПС України), в якому зазначив наступне. Позивачем для реєстрації ПН в ЄРПН подано копії окремих документів по контрагентах, проте, на розгляд комісії не надані первинні документи щодо оренди навантажувачів однокошевих, машини для ямкового ремонту Patcher Strassmayr STR 1008/6000, документи щодо закупки будівельних матеріалів, виробі і конструкцій, зокрема емульсії бітумної, дорожньої, щебеню митого із природного каменю для будівельних робіт, а також підтвердження щодо оплати вище зазначених матеріалів. А також не надані документи щодо відомостей про трудові ресурси. За таких обставин, відповідач вважає, що Комісією правомірно було прийнято рішення №3301424/42844920 від 29.10.2021 про відмову в реєстрації ПН №15 від 07.09.2021р. та рішення №3301425/42844920 від 29.10.2021 про відмову в реєстрації ПН №16 від 02.09.2021 р., у зв`язку із чим просив відмовити у задоволенні даного позову.

Ухвалою від 28.12.2021 судом ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 19.01.2021 о 10:00 год.

28.12.2021 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.

В ході розгляду справи було замінено сторону відповідача Головне управління ДПС у Тернопільській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (код ЄДРПОУ ВП №44143637).

Сторони в судове засідання не з`явилися, подавши до суду клопотання про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

Відповідно до п.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

У відповідності до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Беручи до уваги зміст наведених норм та відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю, суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в межах строку, визначеного статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, з`ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Шляховик-Т», ЄДРПОУ - 42844920, (надалі по тексту - ТОВ «Шляховик-Т», Товариство) юридична особа, що зареєстрована 26.02.2019 року, та є платником податку на додану вартість.

Основним видом діяльності товариства, згідно класифікатора видів економічної діяльності, є код КВЕД 42.11 - Будівництво доріг і автострад. ТОВ «Шляховик-Т» виконує роботи з капітального та поточного ремонту дорожнього покриття, здійснює експлуатаційне утримання автомобільних доріг.

Для здійснення вказаної діяльності у штаті Товариства працює 49 (сорок дев`ять) кваліфікованих фахівців, спеціалістів, дорожніх робітників та водіїв. Окрім того, ТОВ «Шляховик-Т» має у власності та користуванні автотранспортні засоби, спецтехніку, устаткування, обладнання, будівельні дорожні матеріали, що дозволяє виконувати широкий спектр робіт та послуг. Зокрема, для виконання зазначених вище робіт, згідно укладених договорів і Замовниками Позивачем (ТОВ «Шляховик-Т») укладаються договори субпідряду.

28 травня 2021 року між Управлінням житлово-комунального господарства Калуської міської ради та Позивачем (ТОВ «Шляховик-Т») укладено Договір про надання послуг № 76. Відповідно до умов укладеного Договору, зокрема п. 1.1. Позивач зобов`язався надати послуги, зазначені в пункті 1.2. розділу 1 Договору та технічному завданні (додаток 1 до цього Договору), а Замовник - прийняти і оплатити надані послуги на умовах даного Договору. Пунктом 1.2. Договору передбачено найменування послуги - за кодом ДК 021:2015 - (45230000-8) Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шоссе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь (Поточний ремонт доріг струменевим методом). Загальна ціна укладеного Договору, згідно п. 3.1. становила 1 749 900,00 грн. (один мільйон сімсот сорок дев`ять тисяч дев`ятсот гривень, 00 коп.) з ПДВ.

З метою належного виконання умов Договору про надання послуг № 76, Позивач - ТОВ «Шляховик-Т» 05.07.2021 р. уклав Договір субпідряду № 05/07/21 з Субпідрядником - ТОВ «Цеммікс Україна». Згідно умов укладеного Договору субпідряду (п. 1.1. Договору) Субпідрядник зобов`язався за Завданням Генпідрядника у порядку та на умовах, визначених цим Договором, своїми силами і засобами на власний ризик надавати в установлений цим Договором термін послуги з поточного ремонту доріг струменевим методом, а Генпідрядник зобов`язується прийняти згідно із цим Договором та чинним законодавством України належним чином надані послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та оплатити їх вартість. Загальна вартість Договору субпідряду становила (п. 3.1. Договору) 523 296,00 грн. (п`ятсот двадцять три тисячі двісті дев`яносто шість гривень, 00 коп.) з ПДВ.

Також п. 4,8 Договору субпідряду було передбачено що субпідрядник (ТОВ «Цеммікс Україна») відраховує 2% вартості субпідрядних робіт Генпідряднику (ТОВ «Шляховик-Т») за послуги, які пов`язані із організацією і корегуванням, прийманням виконаних робіт на об`єкті та інше. Вартість послуг оформляється актом довільної форми в якому вказується назва об`єкту, поточний місяць, вартість наданих Субпідрядником послуг.

На підставі виконаних Субпідрядником - ТОВ «Цеммікс Україна» робіт, згідно підписаних довідок про вартість виконаних будівельних робіт та актів приймання виконаних будівельних робіт (копії додаються), Замовником робіт - Управлінням житлово-комунального господарства Калуської міської ради, було здійснено оплату Підряднику - ТОВ «Шляховик-Т» коштів в розмірі 362 472,00 грн. (платіжне доручення № 375 від 07.09.2021 р.) та 162 498,00 грн. (платіжне доручення № 366 від 02.09.2021 р.), котрі в подальшому Підрядник - ТОВ «Шляховик-Т» перерахував Субпідряднику - ТОВ «Цеммікс Україна» за виконані роботи відповідно до умов Договору субпідряду, зокрема: 362 472,00 грн. (платіжне доручення № 2718 від 09.09.2021р.) та 162 498,00 грн. (платіжне доручення № 2716 від 09.09.2021р.).

А також, Підрядник та Субпідрядник, оформили акти надання послуг № 138 від 07.09.2021 р. та №137 від 02.09.2021р., відповідно до п. 4.8. Договору субпідряду (на 2% вартості субпідрядних робіт генпідряднику (ТОВ «Шляховик-Т») за послуги, які пов`язані із організацією і корегуванням, прийманням виконаних робіт на об`єкті).

У зв`язку з чим у Позивача виник обов`язок щодо складання та реєстрації податкових накладних по складених між Сторонами зазначених вище Актах надання послуг, відповідно були складені та подані на реєстрацію податкові накладні № 16 від 02.09.2021р. та № 15 від 07.09.2021р., зокрема:

1) На підставі акту наданих послуг №137 від 02.09.2021р. Позивачем була складена податкова накладна № 16 від 02.09.2021р., а 29.09.2021 р. вказану податкову накладну № 16 від 02.09.2021 р. направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру, що підтверджується квитанцією.

Як зазначено у Квитанції - «За результатом обробки: ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 cm. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 02.09.2021 №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

26.10.2021р. Товариством направлено Повідомлення № 6 про подання пояснень та копій документів для підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній № 16. В якому, відповідно до постанови КМУ від 11.12.2019 р. № 1165, Позивачем надано пояснення та копії документів що підтверджують інформацію зазначену в податковій накладній та отримано квитанцією №2.

Зміст наданих пояснень - «ТОВ «Шляховик-Т» (код ЄДРПОУ 42844920), виконує роботи з капітального та поточного ремонту дорожнього покриття, здійснює експлуатаційне утримання автомобільних доріг. Код КВЕД (основний) 42.11 будівництво доріг та автострад. У власності підприємства є автотранспортні засоби, спецтехніка, будівельні дорожні матеріали. В штаті є відповідні спеціалісти, фахівці, водії. Подані форми 20 ОПП в період придбання техніки. Також для виконання робіт укладаються договори субпідряду». До вказаного пояснення Позивача також були надані документи що підтверджують реальність господарської операції, зокрема:

1. Ліцензія (сторінка 1) № 65-Л від 14.11.2019 року.

2. Ліцензія (сторінка 2) № 65-Л від 14.11.2019 року.

3. Договір № 76 від 28.05.2021 року.

4. Договір субпідряду № 05/07/21 від 05.07.2021 року.

5. Акт № 76/5 від 02.09.2021 року до договору № 76 від 28.05.2021 року.

6. Акт № 1 від 02.09.2021 року.

7. Акт надання послуг № 137 від 02.09.2021 року.

8. Меморіальний ордер № 524 від 09.09.2021 року на суму 3249,96 грн.

9. Платіжне доручення № 2716 від 09.09.2021 року на суму 162 498,00 грн.

10. Платіжне доручення № 366 від 02.09.2021 року на суму 162 498,00 грн.

29.10.2021 за результатами розгляду повідомлення комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК прийнято Рішення № 3301425/42844920, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 16 від 02.09.2021 р. із формулюванням - «Прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з неподанням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки), накладних». У графі «Додаткова інформація» де повинні бути зазначені конкретні документи - інформація відсутня.

29.10.2021р., Позивачем подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, яка зареєстрована за № 9327374439 та отримано квитанцію № 2, з проханням скасувати рішення комісії регіонального рівня та реєстрації податкової накладної. Зміст скарги - «ТОВ «Шляховик-Т» (код ЄДРПОУ 42844920), виконує роботи з капітального та поточного ремонту дорожнього покриття, здійснює експлуатаційне утримання автомобільних доріг. Код КВЕД (основний) 42.11 Будівництво доріг та автострад. У власності підприємства є автотранспортні засоби, спецтехніка, будівельні дорожні матеріали. В штаті є відповідні спеціалісти, фахівці, водії. Подані форми 20ОПП в період придбання техніки. Також для виконання робіт укладаються договори субпідряду». В доповнення до поданої скарги Позивачем також було також! подано ряд документів, що підтверджують реальність господарської операції:

1. Договір про надання послуг № 76 від 28.05.2021 року.

2. Договір субпідряду № 05/07/21 від 05.07.2021 року.

3. Акт № 76/5 від 02.09.2021 року до договору № 76 від 28.05.2021 року.

4. Акт № 1 від 02.09.2021 року.

5. Акт надання послуг № 137 від 02.09.2021 року.

6. Меморіальний ордер № 524 від 09.09.2021 року на суму 3249,96 грн.

7. Платіжне доручення № 2716 від 09.09.2021 року на суму 162 498,00 грн.

8. Платіжне доручення № 366 від 02.09.2021 року на суму 162 498,00 грн.

05.11.2021 р., за результатами розгляду скарги комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК прийнято Рішення №51081/42844920/2 із формулюванням - «Залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін» за підставами - «неподання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; не надання платником податку копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси».

2) Також, на підставі акту наданих послуг № 138 від 07.09.2021 р., Позивачем була складена податкова накладна № 15 від 07.09.2021 р., а 29.09.2021 р. вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру, що підтверджується квитанцією.

Як зазначено у квитанції - «За результатом обробки: ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО.РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 cm. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 07.09.2021 №15 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

26.10.2021 Товариство направило Повідомлення № 7 про подання пояснень та копій документів для підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній №15. В якому, відповідно до постанови КМУ від 11.12.2019 р. № 1165, Позивачем надано пояснення та копії документів що підтверджують інформацію зазначену в податковій накладній та отримано квитанцією №2.

Зміст наданих пояснень - «ТОВ «Шляховик-Т» (код ЄДРПОУ 42844920), виконує роботи з капітального та поточного ремонту дорожнього покриття, здійснює експлуатаційне утримання автомобільних доріг. Код КВЕД (основний) 42.11 будівництво доріг та автострад. У власності підприємства є автотранспортні засоби, спецтехніка, будівельні дорожні матеріали. В штаті є відповідні спеціалісти, фахівці, водії. Подані форми 20 ОППв період придбання техніки. Також для виконання робіт укладаються договори субпідряду». До вказаного пояснення Позивачем також були надані документи що підтверджують реальність господарської операції, зокрема:

1. Ліцензія (сторінка 1) № 65-Л від 14.11.2019 року.

2. Ліцензія (сторінка 2) № 65-Л від 14.11.2019 року.

3. Договір про надання послуг № 76 від 28.05.2021 року.

4. Договір субпідряду № 05/07/21 від 05.07.2021 року.

5. Акт № 76/4від 07.09.2021 року до договору № 76 від 28.05.2021 року.

6. Акт № 2 від 07.09.2021 року.

7. Акт надання послуг № 138 від 07.09.2021 року.

8. Меморіальний ордер № 525 від 09.09.2021 року на суму 7249,44 грн.

9. Платіжне доручення № 2718 від 09.09.2021 року на суму 362 472,00 грн.

10. Платіжне доручення № 375 від 07.09.2021 року на суму 362 472,00 грн.

29.10.2021 за результатами розгляду повідомлення комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК прийнято Рішення №3301424/42844920, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 15 від 07.09.2021 р. із формулюванням - «Прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки), накладних. У графі «Додаткова інформація» де повинні бути зазначені конкретні документи - інформація відсутня.

29.10.2021 Позивачем було подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, яка зареєстрована за № 9327372958, та отримано квитанцію №2, з проханням скасувати рішення комісії регіонального рівня та реєстрації податкової накладної. Зміст скарги - « ТОВ «Шляховик-Т» (код ЄДРПОУ 42844920), виконує роботи з капітального та поточного ремонту дорожнього покриття, здійснює експлуатаційне утримання автомобільних доріг. Код КВЕД (основний) 42.11 Будівництво доріг та автострад. У власності підприємства є автотранспортні засоби, спецтехніка, будівельні дорожні матеріали. В штаті є відповідні спеціалісти, фахівці, водії. Подані форми 20 ОПП в період придбання техніки. Також для виконання робіт укладаються договори субпідряду». В доповнення до поданої скарги Позивачем також було подано ряд документів, що підтверджують реальність господарської операції:

1. Договір про надання послуг № 76 від 28.05.2021 року.

2. Договір субпідряду № 05/07/21 від 05.07.2021 року.

3. Акт № 76/4від 07.09.2021 року до договору № 76 від 28.05.2021 року.

4. Акт № від 07.09.2021 року.

5. Акт надання послуг № 138 від 07.09.2021 року.

6. Меморіальний ордер № 525 від 09.09.2021 року на суму 7249,44грн.

7. Платіжне доручення № 2718 від 09.09.2021 року на суму 362 472,00 грн.

8. Платіжне доручення № 375 від 07.09.2021 року на суму 362 472,00 грн.

05.11.2021 р., за результатами розгляду скарги комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК прийнято Рішення №51083/42844920/2 із формулюванням - «Залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін» за підставами - «неподання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; не надання платником податку копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси».

Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо відмови у реєстрації податкових накладних, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України

Згідно підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункті 88.1 статті 188 ПК України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165 (набрання чинності, відбулась 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1)номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Варто звернути увагу на те, що згідно квитанцій від 29.09.2021 р. (2 шт.), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних № 15 від 07.09.2021 р. та № 16 від 02.09.2021р., слугувало те, що податкові накладні відповідають вимогам пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Водночас, на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості платника податку визначені додатком 1 до Порядку №1165.

Пункт 8 додатку 1 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості платника податку наступне: «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».

Відтак, аналіз пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності ризиковості господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку № 1165.

Однак, такі критерії ризикованості у квитанціях не зазначені, а відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних зазначення конкретного критерію ризиковості платника податку, про які йдеться у пункті 8 додатку 1 до Порядку № 1165, свідчить про необґрунтованість віднесення платника податку до відповідного критерію, що визначений пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Відтак, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних № 15 від 07.09.2021 р. та № 16 від 02.09.2021 р., не відповідають вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку № 1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості платника податку, на підставі якого зупинено реєстрацію податкових накладних в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 520).

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, та наводиться його перелік.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).

Згідно з вимогами пунктів 9,10 та 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що в описовій частині позову подано перелік усіх документів (первинних, розрахункових, та ін.), які Позивач (ТОВ «Шляховик-Т») долучив до кожної податкової накладної при поданні «повідомлень про подання пояснень та копій документів» та «скарг на рішення про відмову в реєстрації податкових накладних», для обґрунтування підстав та законності здійснення реєстрації податкових накладних.

Як свідчить зміст оскаржуваних рішень прийнятих Відповідачем, а саме: Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3301425/42844920 від 29.10.2021р. яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 16 від 02.09.2021р., та Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3301424/42844920 від 29.10.2021р., яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 15 від 07.09.2021р., підставою для їх прийняття слугувало те, що платником податку до контролюючого органу не надано копій наступних документів:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числірахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки), накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Підсумовуючи, суд зазначає, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, які не містять конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття.

Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

При цьому, можливість надання Позивачу вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Відтак, суд вважає, що надіслані Позивачем письмові пояснення з копіями первинних, розрахункових та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій Позивача (ТОВ «Шляховик - Т») із контрагентом ТОВ «Цеммікс Україна» та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних №15 від 07.09.2021 р. та № 16 від 02.09.2021 р.

Окрім того, як вбачається із судової практики, а саме у Постанов від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18; від 21 травня 2019 року у справі № 0940/1240/18; від 18 лютого 2020 року у справі № 360/1776/19; від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19; від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а та ряду інших справ, суд Касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Таким чином, за наведених вище обставин суд вважає, що Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3301425/42844920 від 29.10.2021 р. яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 16 від 02.09.2021 р., та Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3301424/42844920 від 29.10.2021р., яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 15 від 07.09.2021р. є незаконними та підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні №15 від 07.09.2021, № 16 від 02.09.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних в день їх направлення, суд зазначає наступне.

У відповідності до п.28 Порядку №117, за яким податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п`яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання ДПС України зареєструвати зазначену податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Оскільки суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю, сплачений судовий збір підлягає до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань суб`єктів владних повноважень, у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, Головного управління ДПС в Тернопільській області № 3301424/42844920 від 29.10.2021 р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 07.09.2021р. та № 3301425/42844920 від 29.10.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №16 від 02.09.2021 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ-43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх фактичного подання на реєстрацію, податкові накладні подані Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик-Т», а саме: податкову накладну № 15 від 07.09.2021 р. та податкову накладну № 16 від 02.09.2021.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шляховик-Т» за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України та Головного управління ДПС в Тернопільській області судові витрати на суму сплаченого судового збору по 2270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 (нуль) копійок з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 21 січня 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Січових Стрільців, 63/1,м. Теребовля,Тернопільська область,48101 код ЄДРПОУ/РНОКПП 42844920);

відповідач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ/РНОКПП 44143637).

- Державна податкова служба України (місцезнаходження/місце проживання: пл. Львівська, 8,м. Київ 53,04053 код ЄДРПОУ 43005393).

Головуючий суддя Подлісна І.М.