
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/9261/21
21 січня 2022 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Комунального некомерційне підприємство "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у видачі медичного свідоцтва про народження дитини за формою №103/о без надання згоди на збір та обробку персональних даних та зобов`язання видати медичне свідоцтво про народження дитини за формою №103/о,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини – ОСОБА_2 з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, в якому просила:
визнати протиправною бездіяльність Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради щодо відмови у видачі медичного свідоцтва про народження за формою №103/о без надання згоди на збір та обробку персональних даних;
зобов`язати Комунальне некомерційне підприємство «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради оформити та видати ОСОБА_1 медичне свідоцтво про народження дитини - дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за формою №103/о без надання згоди на збір та обробку персональних даних.
В обґрунтування зазначено, що позивачка звернулася до відповідача із заяву, в якій просила видати медичне свідоцтво про народження дитини за встановленою та діючою формою №103/0. У відповідь 28 липня 2021 року КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради відмовила в задоволенні такої заяви та вказала, що без надання згоди на обробку персональних даних та внесення до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, відомостей, видача медичного свідоцтва про народження дитини неможлива. Позивач вважає, що посадовими особами КНП «Кременецької опорної лікарні» вимога про надання згоди на обробку персональних даних та формування медичних висновків в електронній системі є порушенням статті 32 Конституції України відповідно до якої не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Ухвалою від 20.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подав на адресу 04.01.2022 відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування зазначивши, що медичне свідоцтво про народження форми № 10З/о заповнювалось та видавалось КНП «Кременецька опорна лікарня» до виникнення технічної можливості щодо формування та внесення медичних висновків до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, що відповідає положенням п.6 Наказу МОЗ України «Деякі питання ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я» від 18.09.2020 № 2136.
Із 01.10.2020 медичне свідоцтво про народження у КНП «Кременецька опорна лікарня» видається у формі електронного документу (за потреби батьків забезпечуємо видруковування) відповідно до положень Наказу МОЗ України «Деякі питання ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я» від 18.09.2020 № 2136, у пп.1 п.5 якого вказано, що внесення медичних висновків про народження з 01 жовтня 2020 року до Реєстру медичних висновків є обов`язковим для всіх закладів охорони здоров`я та фізичних осіб - підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю "акушерство та гінекологія" та надають медичну допомогу при пологах.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до виписки про новонародженого від 06.07.2021 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила в Комунальному некомерційному підприємстві «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради дочку Анастасію (аркуш справи 6).
Позивачка 07. 06. 2021 подала заяву на ім`я директора Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради із вимогою видати медичне свідоцтво про народження дитини за встановленою та діючою формою №103/0 (аркуш справи 7).
У відповідь на заяву відповідач 08.07.2021 листом відмовив у задоволенні такої заяви, посилаючись на те, що нормативно-правова база не передбачає видачі медичного свідоцтва про народження (форма №103/о) (аркуш справи 8).
Також, листом від 28.07.2021 №1059 Комунальна некомерційна підприємство «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради повідомило позивачку про те, що без надання згоди на обробку персональних даних та внесення до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, відомостей, видача медичного свідоцтва про народження дитини неможлива (аркуш справи 9).
Позивачка, вважаючи протиправним невидачу медичного свідоцтва про народження дитини за формою №103/о без надання згоди на збір та обробку персональних даних, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить із такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VI регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням та визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану (далі – Закон № 2398-VI ).
Частиною першою статті 11 Закону №2398-VI, державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього.
Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною шостою цієї ж статті, відомості про фізичних осіб, що містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, використовуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, під час здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.
Для зазначених цілей передається інформація в електронній формі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження фізичної особи та її походження, про шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені чи смерть фізичної особи.
Внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях (ч. 1ст. 12 Закону №2398-VI).
Державна реєстрація народження фізичної особи та її походження врегульовано статтею 13 Закону №2398-VI, частиною першою якої визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Частиною другою статті 13 Закону №2398-VI, державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
В свою чергу, частиною четвертою статті 13 Закону №2398-VI визначено, що підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, документи, що підтверджують факт народження.
Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 затверджено Правила реєстрації актів цивільного стану в Україні.
Відповідно до п. 2 ч. 1 розділу ІІІ «Державна реєстрація окремих актів цивільного стану» Правил підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів: б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024.
Наказом Міністерства охорони здоров`я в Україні №545 від 08.08.2006 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» затверджено Інструкцію щодо заповнення та видачі медичного свідоцтва про народження (форма N103/о), яка обов`язкова для всіх лікувально-профілактичних закладів незалежно від відомчої підпорядкованості та форм власності (далі – Інструкція №545).
Відповідно до пункту 1.1. Інструкції №545 щодо заповнення та видачі медичного свідоцтва про народження для забезпечення реєстрації народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану заклад охорони здоров`я видає "Медичне свідоцтво про народження", форма N 103/о.
Закладами охорони здоров`я та фізичними особами - підприємцями, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, якими внесено медичні висновки про народження до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я форма N 103/о не ведеться.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Наказу Міністерства охорони здоров`я України від 18.09.2020 №1236 установлено, що за умови наявності відповідної технічної можливості в електронній системі охорони здоров`я внесення медичних висновків до Реєстру медичних висновків відповідно до порядків формування та видачі медичних висновків відповідного виду, затверджених Міністерством охорони здоров`я України, є обов`язковим в частині медичних висновків про народження з 01 жовтня 2020 року для всіх закладів охорони здоров`я та фізичних осіб - підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю "акушерство та гінекологія" та надають медичну допомогу при пологах.
Водночас, Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18.09.2020 №1236 затверджено Порядок формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я (далі – Порядок №1236). Цей Порядок визначає механізм формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі медичних висновків (далі - Реєстр) в електронній системі охорони здоров`я (далі - система), перелік відомостей, що вносяться до Реєстру та права доступу до них.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1236 цей Порядок є обов`язковим для закладів охорони здоров`я та фізичних осіб - підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю "акушерство та гінекологія" та надають медичну допомогу при пологах (далі - суб`єкти господарювання).
За змістом пункту 3 Порядку №1236 термін "медичний висновок про народження" вживається у значенні електронного документа, що формується на підставі медичних записів в системі, містить висновок лікаря про факт народження дитини та є підставою для реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1236 формування та видача медичних висновків про народження в Реєстрі здійснюється з врахуванням Порядку ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року № 2136.
Згідно з пунктом 5 обробка персональних даних в Реєстрі здійснюється з метою засвідчення лікарем факту народження дитини, забезпечення передачі відомостей для реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану народження дитини та забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров`я.
Кожен медичний висновок про народження повинен містити такі відомості:
1) номер запису в Реєстрі;
2) посилання на запис про новонародженого в Реєстрі пацієнтів;
3) посилання на запис про жінку, яка народила дитину, в Реєстрі пацієнтів;
4) посилання на запис про лікаря в Реєстрі медичних працівників, що сформував та підписав медичний висновок;
5) посилання на запис про суб`єкта господарювання в Реєстрі суб`єктів господарювання у сфері охорони здоров`я;
6) повне найменування суб`єкта господарювання (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) для фізичних осіб - підприємців);
7) адреса місця надання медичних послуг;
8) посилання на запис в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та електронних рецептів, на підставі якого здійснюється формування та видача медичного висновку про народження;
9) дату та час формування і реєстрації медичного висновку в Реєстрі;
10) вид медичного висновку ("медичний висновок про народження");
11) категорію медичного висновку ("за результатом огляду пологів");
12) суть висновку лікаря:
дата народження дитини;
стать новонародженого;
13) строк дії медичного висновку визначається як безстроковий (дата завершення дії медичного висновку не зазначається).
За правилами пунктів 5, 6 Порядку ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року № 2136 реєстр створюється та ведеться в центральній базі даних системи та формується з медичних висновків, що внесені до системи відповідно до порядків формування та видачі медичних висновків відповідного виду, затверджених МОЗ. Медичні висновки, що внесені до Реєстру відповідно до цього Порядку, є первинною обліковою медичною документацією в електронній формі.
Медичні висновки, що вносяться до Реєстру, підписуються кваліфікованим електронним підписом лікаря.
Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що з 01 жовтня 2020 року заклади охорони здоров`я та фізичні особи — підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «акушерство та гінекологія» та надають медичну допомогу при пологах, зобов`язані видавати медичні висновки про народження дитини — електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров`я, містить висновок лікаря про факт народження дитини та є підставою для реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
При цьому, суд зазначає, що медичний висновок про народження входить до переліку обов`язкових медичних відомостей, унесених до Реєстру.
Водночас, медичний висновок про народження, внесений до Реєстру, містить висновок лікаря про факт народження дитини і є підставою для реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Судом встановлено, що КНП «Кременецька опорна лікарня» отримало ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю "акушерство та гінекологія" та надає медичну допомогу при пологах (договір із НСЗУ № 4083-Е421-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій).
А, отже, в контексті положень абзацу 2 пункту 1.1. Інструкції №545 та підпункту 1 пункту 5 Наказу Міністерства охорони здоров`я України від 18.09.2020 №1236 лікувальний заклад (відповідач) зобов`язаний видати електронний медичний висновок про народження дитини в обов`язковому порядку.
Позивач, як на підставу задоволення позовних вимог посилається на пункт 1 Порядку реєстрації живонароджених і мертвонароджених, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.03.2006 №179, відповідно до якого за кожний випадок народження живої дитини, яка народилась у терміні вагітності 22 тижні вагітності та більше:
заповнюється Медичне свідоцтво про народження (ф. № 103/о) у випадку народження дитини жінкою без документів, що посвідчують особу, або яка є громадянкою іноземної держави чи особою без громадянства, що тимчасово перебуває на території України;
формується медичний висновок про народження дитини у випадку народження дитини жінкою, яка є громадянкою України, громадянкою іноземної держави, особою без громадянства, яка постійно проживає на території України, або особою, яку визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Суд не погоджується із такими твердженнями, адже позивачка не підпадає під жодну із категорій, для яких передбачена видача медичного свідоцтва про народження дитини за формою №103/о, проте, підпадає під категорію осіб, яким формується медичний висновок про народження дитини в контексті діючих норм Інструкції №545 та підпункту 1 пункту 5 Наказу Міністерства охорони здоров`я України від 18.09.2020 №1236, враховуючи зміни, чинні з 01 жовтня 2020 року.
Отже, як випливає із наведеного, законодавець самостійно встановлює перелік персональних даних, які необхідно зібрати та обробити для видачі медичного висновку, зазначаючи при цьому мету такого збору та обробки.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у видачі медичного свідоцтва про народження за формою №103/о без надання згоди на збір та обробку персональних даних та, відповідно, зобов`язання відповідача оформити та видати ОСОБА_1 медичне свідоцтво про народження дитини - дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за формою №103/о без надання згоди на збір та обробку персональних даних.
А тому, в задоволенні позову слід відмовити.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Водночас, відповідач – суб`єкт владних повноважень довів відсутність протиправної бездіяльності.
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог судові витрати присудженню у відповідності до положень статті 139 КАС України не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 10.04.2020, );
відповідач:
- Комунальне некомерційне підприємство "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради (місцезнаходження: вул. Горбача, 1, м. Кременець, Тернопільська область, 47004, код ЄДРПОУ: 43188153).
Головуючий суддя Баб`юк П.М.