
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/8996/21
13 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Пилипенко О.Д.
представника позивача: Мельника Р.М.;
представника відповідача: Стрижак О.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Бучацький мальтозний завод" до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство «Бучацький мальтозний завод» (далі-позивач) із адміністративним позовом до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки-відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Тернопільські області (далі-відповідач) про визнання протиправним та скасування постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртансбезпеки від 30.11.2021 №324029.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 26 жовтня 2021 року складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу марки MAN. Однак водієві Державного підприємства «Бучацький мальтозний завод» не було надано для ознайомлення наступні документи: свідоцтво видане спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, про періодичну повірку (метрологічну атестацію) обладнання, що застосовувалось під час складення Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю; перелік вимірювального і зважувального обладнання, що застосовувалися під час здійснення перевірки та складення Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю; документи (з технічними характеристиками) на обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю на якому здійснювалось зважування транспортного засобу; графіки проведення перевірок та направлення на перевірки посадових осіб які складали Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу.
Крім того, складений Акт не містить жодних даних про те, яке саме вимірювальне і зважувальне обладнання використовувалось під час визначення так званого перевантаження осів транспортного засобу, яким керував водії Державного підприємства «Бучацький мальтозний завод». Також в Акті не містяться будь-які дані про назву та технічні характеристики, про метрологічну атестацію вагового комплексу, а тому Державне підприємство «Бучацький мальтозний завод» вважає, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу є неправомірною.
Ухвалою від 14 грудня 2021 року відкрито провадження у справі.
31 грудня 2021 року подано до суду відзив у якому відповідач позовні вимоги заперечив та надав пояснення що габаритно-ваговий контроль проводився відповідно до діючого законодавства обладнанням, що пройшло оцінку відповідності технічним вимогам.
Ухвалою від 13 січня 2021 року замінено неналежного відповідача Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки-відділ державного контролю за безпекою на транспорті у Тернопільські області на належного - Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечила, просила суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підпунктом 15 п. 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (далі також Укртрансбезпека) відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03 березня 2020 №196-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби, реорганізувавши шляхом злиття відповідні територіальні органи зазначеної Служби за переліком згідно з додатком. Зокрема, реорганізовано шляхом злиття Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області та Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області у Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртранснсбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно із пп. 4 п. 2 Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 (далі – Порядок № 1567), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пункт 14 Порядку № 1567 передбачає, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до п.12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання, зокрема іноземним, вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Згідно із п.15 Порядку № 1567 одними із питань, що перевіряється при проведенні рейдової перевірки є наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Пунктом 16 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п. 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Пунктами 5, 6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422 (далі - Порядок №422) передбачено, що у разі коли під час проведення перевірки виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, складається акт та/або протокол про адміністративне правопорушення.
У разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 і 3 до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ МВС про такі порушення.
Судом встановлено, що інспекторами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в рамках проведення заходів державного контролю на автомобільному транспорті 26 жовтня 2021 року здійснено рейдову перевірку на а/д М-19 237км+820 та перевірено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ) з напівпричепом УПП/Б/2412 реєстраційний номер НОМЕР_3 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ) що використовується в своїй діяльності ДП «Бучацький мальтозний завод», при перевезенні вантажу (дерев`яні гранули) на підставі товарно-транспортної накладної №128 від 26.10.2021 по маршруту с. Зірне, Березнівський р-н, Рівненська область - с. Лужани, Чернівецька область.
Рейдова перевірка проводилась на підставі направлення на рейдову перевірку № 012798 від 25.10.2021 року та графіка проведення рейдових перевірок Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в період з 25.10.2021 року по 31.10.2021 та графіка роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на жовтень 2021.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом УПП/Б/2412 реєстраційний номер НОМЕР_3 , на підставі талону (роздруківки) зважування №26 від 26.10.2021 зафіксовано перевищення нормативно визначених вагових параметрів транспортного засобу із вантажем, а саме: навантаження на одиночну вісь -12.18 т, при нормативно визначених 11т.
За результатами проведення габаритно-вагового контролю інспекторами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0051159 від 26.10.2021 р. та Акт №0054545 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.10.2021 р.
За результатами проведення рейдової перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №313163 від 26.10.2021 р., в якому зафіксовано, що автомобілем марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом УПП/Б/2412 реєстраційний номер НОМЕР_3 здійснювалось перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень - навантаження на одиночну вісь -12.18 т, що на 10,72% перевищує нормативно визначені 11 т, навантаження на здвоєну вісь- 17,22 т, що на 7,63% перевищує нормативно визначені 16 т.
Зважування транспортного засобу позивача здійснювалося за допомогою ваги автомобільної для зважування в русі 20ВА-Д-2-1 WWS-0,9 зав. № 2135. Виробник ТОВ «Компанія «Ваговимірювальні системи», 49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29, оф. 416.
Вказане зважувальне обладнання пройшло оцінку відповідності Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою КМУ від 13 січня 2016 року №96. Метрологічна характеристика вимірювальної техніки відповідає вимогам нормативно-технічної документації, а саме вимогам ДСТУ OIML R 134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь. Частина 1. Загальні технічні вимоги та методи випробовування (OIML R 134-1:2006, IDT)», що підтверджується копією сертифікату перевірки типу UA.TR.113-0076-18 версія 2 від 11.09.2020, копією декларації відповідності зважувального обладнання зав. номер 2135, а також копією сертифікату відповідності UA.TR.113-0076/42F-20 від 10.11.2020, який чинний до 09.11.2021.
Таким чином, суд вважає, що метрологічні характеристики вимірювальної техніки відповідали вимогам нормативно-технічної документації.
Згідно з пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 року №30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі коли хоч один з їх габаритів перевищує:
- за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м),
- фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т),
- навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Перевіркою зафіксовано перевищення вагових обмежень транспортного засобу позивача, а саме навантаження на одиночну вісь - 12.18 т, що на 10,72% перевищує нормативно визначені 11т, навантаження на здвоєну вісь - 17,22 т, що на 7,63% перевищує нормативно визначені 16 т.
Відповідно до абз. 15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №324029 від 30.11.2021 р. до ДП «Бучацький мальтозний завод» застосовано адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000 грн. відповідно до абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт»
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем доведено правомірність прийнятої постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи висновки суду по суті спору, понесені позивача судові витрати, відповідно до вимог статті 139 КАС України, не відшкодовуються та покладаються на позивача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Державного підприємства «Бучацький мальтозний завод» до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 30.11.2021 №324029 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 17 січня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: Державне підприємство «Бучацький мальтозний завод» (місцезнаходження: вул. С.Бандери 2, м. Бучач, Тернопільська область, 48400, код ЄДРПОУ 00375148);
відповідач: Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (місцезнаходження: вул. Тролейбусна, 12, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 39816845).
Головуючий суддя Баранюк А.З.