Рішення № 103163573, 31.01.2022, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
440/14714/21
Номер документу
103163573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2022 рокум. ПолтаваСправа № 440/14714/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сенчанської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі – позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сенчанської сільської ради /далі – відповідач/ про:

- визнання протиправним та скасування рішення Сенчанської сільської ради №204 від 29 вересня 2021 року, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,75 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами с. Яблунівка на території Сенчанківської сільської ради Миргородського району Полтавської області;

- зобов`язання Сенчанської сільської ради надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,75 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами с. Яблунівка на території Сенчанківської сільської ради Миргородського району Полтавської області /а.с.1-7/.

Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до Сенчанської сільської ради із заявою від 12 серпня 2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,75 га із земель запасу для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Сенчанської (колишньої Ісковецької) сільської ради Миргородського (колишнього Лохвицького) району Полтавської області за межами населеного пункту. Рішенням третього пленарного засідання дванадцятої сесії Сенчанської сільської ради восьмого скликання №204 (пункт 10) від 29 вересня 2021 року йому відмовлено у наданні такого дозволу на підставі статті 9 Закону України «Про оренду землі», оскільки бажана земельна ділянка передана в оренду громадянину для сінокосіння і випасання худоби. Таку відмову відповідача позивач вважає необґрунтованою та протиправною, посилаючись на витяг з Державного земельного кадастру, відповідно до якого запитувана ним земельна ділянка не передана в оренду іншим особам.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 24-28/ просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що земельна ділянка, яку бажає отримати позивач у власність, знаходиться в масиві земельної ділянки загальною площею 4,3901 га з кадастровим номером 5322682805:05:001:0296, призначеної для сінокосіння та випасання худоби, та передана в оренду гр. ОСОБА_2 згідно рішення 12 сесії 8 скликання Сенчанської сільської ради №53 від 17 вересня 2021 року, про що укладено відповідний договір. З огляду на те, що запитувана позивачем земельна ділянка передана в оренду громадянину для сінокосіння і випасання худоби, рішенням третього пленарного засідання дванадцятої сесії Сенчанської сільської ради восьмого скликання №204 (пункт 10) від 29 вересня 2021 року відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на підставі статті 9 Закону України «Про оренду землі».

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 звернувся до Сенчанської сільської ради із заявою від 12 серпня 2021 року (вх. №М-757 від 12 серпня 2021 року), в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,75 га із земель запасу для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Сенчанської (колишньої Ісковецької) сільської ради Миргородського (колишнього Лохвицького) району Полтавської області за межами населеного пункту. До вказаної заяви додав: викопіювання з кадастрової карти, копії паспорта та ідентифікаційного номеру /а.с.29-33/.

Рішенням третього пленарного засідання дванадцятої сесії Сенчанської сільської ради восьмого скликання «Про розгляд заяв громадян щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» №204 від 29 вересня 2021 року (пункт 10) /а.с.11-зворот/ відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 12, 22, 79-1, 81, 116, 118, 121, 122, 136 Земельного кодексу України, статей 2, 6, 19, 22, 25, 50 Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою сільської ради, згідно поданих заяв, сільська рада вирішила відмовити громадянину ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами с. Яблунівка на території Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області на підставі статті 9 Закону України «Про оренду землі», оскільки бажана земельна ділянка передана в оренду громадянину для сінокосіння і випасання худоби.

Не погодившись з рішенням сьомої сесії Сенчанської сільської ради восьмого скликання №204 від 29 вересня 2021 року у частині відмови йому у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,75 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами с. Яблунівка на території Сенчанківської сільської ради Миргородського району Полтавської області (пункт 10) , позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини п`ятої статті 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Підставами припинення права користування земельною ділянкою стаття 141 Земельного кодексу України визначає, зокрема: а) добровільну відмову від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.

В постанові від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а Верховний Суд зазначив, що враховуючи обмежений строк розгляду клопотання, а також положення частини шостої статті 118 ЗК України, яка містить імперативні вимоги щодо обов`язковості додавання до клопотання зацікавленої особи графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб), то недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Таким чином, безоплатна приватизація земельних ділянок, що вже перебувають у законному користуванні інших осіб, допускається виключно після припинення користування земельними ділянками такими особами.

Дослідивши рішення третього пленарного засідання дванадцятої сесії Сенчанської сільської ради восьмого скликання «Про розгляд заяв громадян щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» №204 від 29 вересня 2021 року (пункт 10), судом встановлено, що підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами с. Яблунівка на території Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області на підставі статті 9 Закону України «Про оренду землі» стало те, що бажана земельна ділянка передана в оренду громадянину для сінокосіння і випасання худоби.

Надаючи оцінку вказаній підставі для відмови у наданні дозволу, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що до заяви про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою від 12 серпня 2021 року (вх. №М-757 від 12 серпня 2021 року) позивачем додано викопіювання з кадастрової карти, на якій зазначено схему розташування земельної ділянки орієнтовною площею 1,75 га, відносно якої позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, та зазначено кадастровий номер земельної ділянки, яка знаходиться поруч, - 5322682800:00:002:0052.

Відповідно до загальнодоступних відомостей з Публічної кадастрової карти України /а.с.44/ земельна ділянка, відносно якої позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою та яка знаходиться поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 5322682800:00:002:0052, є сформованою та має кадастровий номер 5322682805:05:001:0296, тип власності: комунальна власність, цільове призначення: 01.08 Для сінокосіння і випасання худоби, площа: 4.3901 га.

Рішенням другого пленарного засідання дванадцятої сесії Сенчанської сільської ради восьмого скликання «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду гр. ОСОБА_2 для сінокосіння і випасання худоби» №53 від 17 вересня 2021 року /а.с. 34/ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_2 із земель сільськогосподарського призначення для сінокосіння і випасання на території Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, площею 4,3901 га, кадастровий номер 5322682805:05:001:0296, земельну ділянку площею 4,3901 га, кадастровий номер 5322682805:05:001:0296, передано в оренду громадянину ОСОБА_2 для сінокосіння і випасання худоби терміном на 7 (сім) років, орендну плату встановлено у розмірі 4 (чотири) відсотки від нормативної грошової оцінки землі, а також зобов`язано громадянина ОСОБА_2 зареєструвати договір оренди в порядку, визначеному чинним законодавством України, та приступити до використання земельної ділянки з цільовим призначенням - для сінокосіння і випасання худоби.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №279380659 від 13 жовтня 2021 року /а.с. 35/ стосовно земельної ділянки площею 4,3901 га, кадастровий номер 5322682805:05:001:0296, зареєстровано 08 жовтня 2021 року право оренди земельної ділянки згідно договору від 20 вересня 2021 року, укладеного між Сенчанською сільською радою та ОСОБА_2 .

Таким чином, відповідачем доведено, що на момент прийняття оскаржуваного рішення земельна ділянка площею 4,3901 га з кадастровим номером 5322682805:05:001:0296, з масиву якої позивач бажає отримати земельну діяльну площею 1,75 га, була передана в оренду іншій особі згідно рішення другого пленарного засідання дванадцятої сесії Сенчанської сільської ради восьмого скликання «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду гр. ОСОБА_2 для сінокосіння і випасання худоби» №53 від 17 вересня 2021 року та договору, укладеного між Сенчанською сільською радою та ОСОБА_2 20 вересня 2021 року.

Крім того, частиною першою статті 34 ЗК України передбачено, що громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.

Отже, земельні ділянки, які призначені для сінокосіння та випасання худоби, можуть бути передані громадянам виключно на умовах користування (в оренду). Відомості з Державного земельного кадастру про віднесення земельної ділянки до земель сіножатей та пасовищ відображаються на Публічній кадастровій карті.

Судовим розглядом встановлено, що згідно графічних матеріалів позивач бажав отримати земельну ділянку орієнтовною площею 1,75 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності площею 4,3901 га із кадастровим номером 5322682805:05:001:0296, яка відповідно до відкритих даних на Публічній кадастровій карті має цільове призначення: 01.08 Для сінокосіння і випасання худоби, а тому така земельна ділянка без зміни цільового призначення може бути передана виключно у користування.

Враховуючи вищевикладене, відмова відповідача у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою є правомірною, у зв`язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки у задоволенні адміністративного позову відмовлено, підстави для задоволення вказаного клопотання відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Сенчанської сільської ради (вул. Героїв України, буд. 7, с. Сенча, Лохвицький район, Полтавська область, 37254, ідентифікаційний код 21048689) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

У задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк