
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/9095/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення:
- податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами декларування, що становить 8346,73 грн на р/р UA608999980333129341000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010500, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- податкового боргу з військового збору, що сплачуєтться фізичними особами за результатами річного декларування, що становить 615,82 грн на р/р UA938999980313010137000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11011001, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, що становить 60284,24 грн., на р/р UA068999980314090512000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010300, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб, що становить 119352,11 грн. на р/р UA65899998033415981500001671, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010900, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб, що становить 17011,01 грн на р/р UA698999980314010699000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010900, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за ОСОБА_1 обліковується податковий борг в сумі 205609,91 грн, що виник внаслідок несплати відповідачем грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 зобов`язано виконавчий комітет Миргородської міської ради Полтавської області надати суду інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 .
25.08.2021 від виконавчого комітету Миргородської міської ради Полтавської області надійшла інформація про зареєстроване місце проживання фізичної особи ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 230 серпня 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
З довідки ГУ ДПС у Полтавській області / а.с.8/, розрахунку податкового боргу ОСОБА_1 /а.с.9/, відомостей з інтегрованих карток платника податків / а.с. 67 – 74/, суд вбачає, що за ОСОБА_1 обліковується непогашений податковий борг на загальну суму 205609,91 грн., по наступних видах податків:
- податки на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 8346,73 грн;
- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 615,82 грн;
- податок на нерухоме майно в сумі 60284,24 грн;
- орендна плата з фізичних осіб в сумі 119352,11 грн;
- єдиний податок з фізичних осіб в сумі 17011,01 грн.
Податковий борг на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 8346,73 грн та військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 615,82 грн виник з наступних підстав.
Відповідачем подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи №10314275 від 09.02.2020 якою нараховано податкове зобов`язання в розмірі 14589,84 грн (податок на доходи фізичних осіб сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, погашено 6246,73 грн) та 1215,82 грн (військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування погашено 600,00 грн) виникнення податкового боргу 20.02.2020.
Також за відповідачем обліковується борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у зв`язку з чим ГУ ДПС в Полтавській області винесені податкові повідомлення рішення форми «Ф» №0009026-55-1620 від 23.03.2020 та форми «Ф» №0042432-55-1620 від 20.06.2020.
Вказані податкові повідомлення ГУ ДПС в Полтавській області направлені відповідачу та ним отримані, проте, податковий борг залишився не сплаченим. Таким чином, податковий борг за ОСОБА_1 з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, складає 60248,24 грн.
Окрім цього, за ОСОБА_1 обліковується борг з орендної плати з фізичних осіб, у зв`язку з чим ГУ ДПС в Полтавській області винесені податкові повідомлення- рішення форми «Ф» №10099-0423-1620 від 22.10.2020, форми «Ф» 10098-0423-1620 від 22.10.2020. ГУ ДПС в Полтавській області направлені вказані податкові повідомлення – рішення, проте, вжиті заходи не призвели до сплати податкового боргу. Таким чином, податковий борг за ОСОБА_1 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, складає 119352,11 грн.
Податковий борг за податковим зобов`язанням зі сплати єдиного податку з фізичних осіб виник з наступних підстав.
ОСОБА_1 подані до контролюючого органу податкові декларації платника єдиного податку – фізичної особи підприємця:
- за 1 квартал 2019 (звітна); нараховано грошове зобов`язання у розмірі 5402, 80 грн (граничний термін сплати 21.05.2018);
- за півріччя 2019 (звітна); нараховано грошове зобов`язання у розмірі 600.05 грн (граничний термін сплати 20.08.2018);
- за три квартали 2019 (звітна); нараховано грошове зобов`язання у розмірі 5807,15 грн (граничний термін сплати 20.11.2018);
- за три квартали 2019 (звітна); нараховано грошове зобов`язання у розмірі 600,05 грн (граничний термін сплати 20.11.2018);
ГУ ДПС в Полтавській області під час перевірки вищевказаних декларацій встановлено, що платник єдиного податку ОСОБА_1 порушив терміни сплати єдиного податку по граничному терміну сплати, а саме; 21.05.2018, 20.08.2018, 20.11.2018, на підставі чого ГУ ДПС в Полтавській області було складено акти №15043/16-31-55-13/ НОМЕР_1 від 01.02.2019 та №30126/16-31-55-13/ НОМЕР_2 від 19.12.2019, винесені податкові повідомлення-рішення:
- №0003115513 від 26.02.2019, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 280,00 грн;
- №0003105513 від 26.02.2019, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 2769,47 грн;
- №0045505533 від 13.012020, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 2362,00 грн.
Вказівні податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу.
На виконання вимог ст. 59 ПК України, контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 06.03.2018 №7033-17, яка ОСОБА_1 у адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалась.
За правилами визначеними ПК України автоматично проведений розрахунок пенні за несплачені в строк грошові зобов`язання, контролюючим органом нараховано пеню у розмірі 1566,80 грн.
Посилаючись на несплату відповідачем податкових зобов`язань, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення податкового боргу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно із підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом підпунктів 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175, пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня. Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
За змістом пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно із підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Нарахування пені закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань (пп. 129.3.1 п. 129.3. статті 129 Податкового кодексу України).
За змістом абзацу 1 пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 9 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
Аналіз наведених норм Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що грошові зобов`язання, визначені контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях, підлягають сплаті протягом 10 днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, а у разі процедури оскарження рішення контролюючого органу - протягом 10 днів, наступних за днем такого узгодження.
При цьому суд враховує, що в силу положень пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Матеріалами справи підтверджено, що податкові повідомлення-рішення, якими визначено грошові зобов`язання відповідача, заявлені до стягнення позивачем, направлені за зареєстрованим місцем проживання відповідача та вручені.
Однак у встановлений Податковим кодексом України строк грошові зобов`язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем не погашені, внаслідок чого набули статусу податкового боргу.
Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому або адміністративному порядку сторонами у справі не надано.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву чи доказів сплати суми податкового боргу до суду не надав.
Наявність у відповідача податкового боргу у загальному розмірі 205609,91 грн, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 8346,73 грн; військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 615,82 грн; податку на нерухоме майно в сумі 60284,24 грн; орендної плати з фізичних осіб в сумі 119352,11 грн; єдиного податку з фізичних осіб в сумі 17011,01 грн, підтверджено довідкою ГУ ДПС у Полтавській області / а.с.8/, розрахунком податкового боргу ОСОБА_1 /а.с.9/, відомостями з інтегрованих карток платника податків /а.с.67 – 74//.
Податкова вимога від 06.03.2018 №7033-17 вважається такою, що вручена відповідачеві в силу вимог пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, не є відкликаною, сума податкового боргу не погашена.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДПС у Полтавській області про стягнення з відповідача податкового боргу у загальному розмірі 205609,91грн.
Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем є суб`єкт владних повноважень, доказів на підтвердження понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не надано, тому суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул.Європейська,4, м. Полтава, 36014,код ЄРДПОУ ВП 44057192) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг з:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, що становить 8346,73 грн ( вісім тисяч триста сорок шість гривень сімдесят три копійки) на р/р UA608999980333129341000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010500, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- військового збору, що сплачуєтться фізичними особами за результатами річного декларування, що становить 615,82 грн (шістсот п`ятнадцять гривень, вісімдесят дві копійки) на р/р UA938999980313010137000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11011001, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, що становить 60284,24 грн. (шістдесят тисяч двісті вісімдесят чотири гривні двадцять чотири копійки), на р/р UA068999980314090512000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010300, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- орендної плати з фізичних осіб, що становить 119352,11 грн ( сто дев`ятнадцять тисяч триста п`ятдесят дві гривні одинадцять копійок) на р/р UA65899998033415981500001671, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010900, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- єдиного податку з фізичних осіб, що становить 17011,01 грн (сімнадцять тисяч одинадцять гривень одна копійка) на р/р UA698999980314010699000016710, отримувач ГУК у Полт.обл./тг м.Миргород/11010900, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко