
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/15687/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), починаючи з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії у розмірі 80% від сум його грошового забезпечення (враховуючи такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення у т.ч. надбавка за таємність, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт, надбавка за знання іноземних мов, премія) на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 504 від 26 листопада 2013 року, яка знаходиться в пенсійній справі № 1301009959 та на підставі повідомлення про розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року, завіреного підписом заступника начальника управління ПФУ, з урахуванням індексації пенсійних виплат з 01 квітня 2019 року;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на мою користь судові витрати у вигляді судового збору в сумі 908,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв`язку із набранням 05 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії, однак отримав відмову, яка мотивована тим, що після скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
Таку відмову відповідача позивач вважає протиправною, оскільки з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити у повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (далі – Порядок № 45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України. Таким чином, при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах.
Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії позивача здійснений на умовах, в порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, зокрема у Порядку № 45 зі змінами, внесеними Постановою № 103, які прийняті у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Зауважує, що довідка з відображенням у ній додаткових видів грошового забезпечення, визначеного Постановою № 704, для перерахунку пенсії позивача від уповноваженого структурного підрозділу (Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходила. Тому відповідач уважає вимоги позивача щодо перерахунку пенсії передчасними. Крім того, відповідач вказує, що довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 26 листопада 2013 року № 504 відображає розмір грошового забезпечення позивача, що був врахований при призначенні йому пенсії. А відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при перерахунку пенсії первинні документи, які були враховані для призначення військовослужбовцю пенсії, до уваги не беруться, натомість беруться до уваги довідки про розмір грошового забезпечення, видані уповноваженим органом відповідно до Порядку № 45.
Щодо перерахунку пенсії позивача у розмірі 80% грошового забезпечення відповідач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області ще не проведено перерахунку пенсії позивача, оскільки відсутня довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для здійснення перерахунку з 01 квітня 2019 року.
Щодо виплати пенсії з урахуванням індексації відповідач вказує, що з квітня 2019 року величина індексу споживчих цін не перевищувала порогу індексації, встановленого частиною 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а тому підстави для проведення індексації пенсії позивача відсутні.
У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 21 вересня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою № 1301018176 (Мінооборони) від 17 липня 2018 року ОСОБА_1 .
02 вересня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з інформаційним запитом, в якому просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в якому включено усі види грошового забезпечення, в тому числі оклад за посадою, військовим званням, відсоткову надбавку за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення та премія (без обмеження її максимальним розміром відповідно до п. 2 розділу ІІ Перехідних положень Закону України від 08 липня 2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи. Також просив здійснити нарахування та виплатити однією сумою заборгованість, яка утворилася з виплати пенсії з 01 вересня 2019 року, з урахуванням усіх виплат, зазначених у довідці № 504 від 26 листопада 2013 року, яка знаходиться в пенсійній справі № 13011009959, про що повідомити письмово у строки, встановлені статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Листом від 08 вересня 2021 року № 1300-5203-8/79132 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача на його інформаційний запит від 02 вересня 2021 року, зокрема, про те, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після дати набрання судовим рішенням у справі № 826/3858/18 законної сили не приймалося.
Також суд встановив, що 20 вересня 2021 року Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 про те, що відповідно до Постанови № 704 з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 розмір його грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: начальник навчально-наукового центру мовної підготовки АСВ становить усього 27998,50 грн, у тому числі: посадовий оклад (46 т.р.) – 8180,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) – 4830,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) – 9418,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 1227,00 грн; премія (35%) – 2863,00 грн.
Згідно листа Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5750 довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 20 вересня 2021 року № С/5599 скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Уважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням крім основних також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку та невиплати з 01 квітня 2019 року пенсії позивача на підставі оновленої довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/5599 від 20 вересня 2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі – Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Як слідує з матеріалів справи, 20 вересня 2021 року Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року за посадою відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді: начальник навчально-наукового центру мовної підготовки АСВ, із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Згідно листа Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5750 довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 20 вересня 2021 року № С/5599 скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Таким чином, ураховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, і для реалізації такого права позивача Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки, а протиправно ухилився від проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі такої довідки.
Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своєї бездіяльності щодо нездійснення перерахунку та невиплати пенсії позивача, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки реалізував у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премії, які первинно не були включені через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Ураховуючи викладене, беручи до уваги те, що після отримання від Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, відповідач ухилився від виконання свого обов`язку, передбаченого Законом щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі такої довідки, а відтак допустив протиправну бездіяльність, суд доходить переконання, що позовна вимога позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року підлягає задоволенню частково у такий належний спосіб: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку та не виплати позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Разом з тим, обираючи спосіб захисту свого порушеного права позивач у змісті позовних вимог просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, починаючи з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% від сум його грошового забезпечення (враховуючи такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення у т.ч. надбавка за таємність, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт, надбавка за знання іноземних мов, премія) на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 504 від 26 листопада 2013 року, яка знаходиться в пенсійній справі № 1301009959 та на підставі повідомлення про розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року, завіреного підписом заступника начальника управління ПФУ, з урахуванням індексації пенсійних виплат з 01 квітня 2019 року.
Щодо перерахунку пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Як встановлено судом та підтверджується протоколом за пенсійною справою № 1301018176 (Мінооборони) від 17 липня 2018 року ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення. Указана обставина відповідачем не заперечується.
Ураховуючи те, що наразі права позивача порушені відповідачем бездіяльністю щодо нездійснення перерахунку та невиплати його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням, крім основних, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а розмір пенсії позивача становить 80% сум грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем, то вимога позивача у цій частині не може бути передчасною.
Адже, порушивши право позивача на отримання пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням, крім основних, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, відповідач одночасно порушив право позивача на отримання цієї пенсії у розмірі 80% сум грошового забезпечення, з включенням до неї таких складових. Тому пенсія позивача з 01 квітня 2019 року має бути перерахована у розмірі 80% грошового забезпечення.
Щодо перерахунку пенсії позивача, з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення у т.ч. надбавки за таємність, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт, надбавки за знання іноземних мов, премії) на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 504 від 26 листопада 2013 року, яка знаходиться в пенсійній справі № 1301009959 та на підставі повідомлення про розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року, завіреного підписом заступника начальника управління ПФУ, суд враховує таке.
Як уже було зазначено вище відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
При цьому за змістом норм Порядку № 45 уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, пенсія якої підлягає перерахунку. У таких довідках уповноважені на те органи зазначають конкретні види та розміри грошового забезпечення (основні й додаткові) відповідних категорій осіб, на підставі яких і належить перераховувати пенсію. Також суд повторює, що до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії відповідної особи.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії особи є відповідна довідка про розмір грошового забезпечення, виготовлена уповноваженим на те органом.
Як встановив суд вище, 20 вересня 2021 року Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у такій довідці основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 05 березня 2019 року, а саме посадовий оклад (46 т.р.) – 8180,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) – 4830,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) – 9418,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 1227,00 грн; премія (35%) – 2863,00 грн., яку скерував до пенсійного органу.
Тому саме на підставі цієї довідки пенсія позивача з 01 квітня 2019 року підлягає перерахунку пенсійним органом.
Пенсія позивача на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 504 від 26 листопада 2013 року, яка знаходиться в пенсійній справі № 1301009959, та на підставі повідомлення про розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року перерахунку не підлягає, оскільки вказані документи відповідно до вимог Порядку № 45 не є підставою для перерахунку пенсії.
Щодо видів грошового забезпечення, про які вказує позивач (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення у т.ч. надбавка за таємність, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт, надбавка за знання іноземних мов, премії) суд зазначає, що ті види та розміри грошового забезпечення, на підставі яких підлягає перерахунку пенсія позивача, зазначені у довідці від 20 вересня 2021 року № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданій Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, тому саме їх повинен враховувати відповідач, здійснюючи з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії позивача.
Щодо індексації пенсійних виплат позивача суд враховує таке.
Відповідно до статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (тут – і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із абзацом другим статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Частиною п`ятою цієї ж статті передбачено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Так, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у зв`язку з чим з цією метою щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Проведення індексації пенсій громадян у випадку їх несвоєчасної виплати пенсійним органом чинне законодавство України не передбачає.
Крім того, відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підставою для проведення індексації грошових доходів є перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, а не їх несвоєчасна виплата, як фактично, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, уважає позивач.
У постанові від 13 травня 2021 року у справі № 766/901/17 Верховний Суд дійшов правового висновку, що перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду є відновленням його порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
За таких обставин, ураховуючи наведене вище правове регулювання спірних правовідносин та фактичні обставини справи, беручи до уваги правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 13 травня 2021 року у справі № 766/901/17, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача виплатити суму недоотриманої пенсії з урахуванням індексації задоволенню не підлягають.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Тож з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Тому позовну вимогу у цій частині також належить задовольнити частково.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до пункту п`ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Суд встановив, що при зверненні з цим позовом до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 910,00 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.2266332832.1 від 15 вересня 2021 року.
Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 від 26 червня 2017 року позивач є особою з інвалідністю другої групи.
Таким чином, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»
Отже, позивач помилково сплатив судовий збір у справі, в якій він відповідно до вимог пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від його сплати.
За таких обставин, суд зазначає, що помилково сплачений позивачем судовий збір у розмірі 910,00 грн може бути повернутий йому за його клопотанням, за ухвалою суду відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір».
Докази понесення сторонами витрат, пов`язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії – задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5599 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог – відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 09 лютого 2022 року.
Суддя Клименко О.М.