Рішення № 103161515, 08.02.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2022
Номер справи
380/26058/21
Номер документу
103161515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/26058/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, а саме: несвоєчасне надання інформації на запит на отримання публічної інформації від 28.07.2021.

Підстава подання позову: протиправна, на думку позивача, бездіяльність відповідача щодо своєчасного надання публічної інформації.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 28.07.2021 позивачем скеровано до Державної екологічної інспекції у Львівській області запит на отримання публічної інформації. Відповідь на запит позивач отриманв на адресу електронної пошти 01.11.2021. Відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. Таким чином, запитувану інформацію надано відповідачем 01.11.2021 з необгрунтованим пропуском трьох місяців, що є порушенням вимог ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Інформації щодо продовження строків розгляду запиту до позивача не надходило.

Ухвалою суду від 05.01.2022 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Ухвалою від 12.01.2022 у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін відмовлено.

Ухвалою від 08.02.2022 у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів у адміністративній справі відмовлено.

Згідно ухвали про відкриття провадження у справі, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача відзиву на позовну заяву не подав, хоча про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа та повідомленням про вручення поштового відправлення.

За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Оскільки представник відповідача не подав відзиву, не повідомив причин не подання відзиву, суд неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов кваліфікує як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

28.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до Державної екологічної інспекції у Львівській області із запитом запит на інформацію відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, який отриано представником відповідача 28.07.2021.

Відповідно до скерованого запиту, ОСОБА_1 просить надати інформацію, а саме:

1) чи було Сокільницькою сільською радою (на момент перевірки 23.07.2021) забезпечено ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ в напрямку дачних будинків. Про наявність зазначених сміттєзвалищ Інспекція на підставі звернень позивача неодноразово скеровувала інформацію до Сокільницької сільської ради листами №03-3528 від 13.08.2020, №03-5941 від 31.12.2020, №03-1484 від 29.03.2021;

2) чи було Сокільницькою сільською радою (на момент перевірки 23.07.2021) забезпечено ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ біля Кільцевої дороги Е40, навпроти ТОВ «Волпекс», позивачем виявлено 8 несанкціонованих сміттєзвалищ, орієнтовні геопросторові дані 49.772563,23.998640, 49.771693,23.998125, 49.772213,23.998511, 49.771284,23.997846. Про наявність зазначених сміттєзвалищ Інспекція на підставі звернень позивача неодноразово скеровувала інформацію до Сокільницької сільської ради;

3) чи було Сокільницькою сільською радою (на момент перевірки 23.07.2021) забезпечено ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ в околиці ЖЖ «Південний» та вулиці Тихої. Про наявність зазначених сміттєзвалищ Інспекція на підставі звернень позивача неодноразово скеровувала інформацію до Сокільницької сільської ради, зокрема, листами № 03-4197 від 17.09.2020 та № 03-3793 від 28.08.2020.

На запит позивача від 28.07.2021, що отриманий відповідачем також 28.07.2021, відповідач скерував 01.11.2021 позивачу лист від 30.07.2021 № 03-4365 «Щодо надання інформації».

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного надання публічної інформації протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 02.10.1992 № 2657-XII “Про інформацію” (зі змінами станом на момент виникнення спірних правовідносин) регулює відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації (далі – Закон України “Про інформацію”).

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про інформацію”, інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Згідно ст. 5 вказаного Закону України “Про інформацію”, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

За змістом ч.ч.1-2 ст.7 Закону України “Про інформацію” право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України від 13.01.2011 № 2939-VI “Про доступ до публічної інформації” (зі змінами станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (ч. 1 ст. 2 Закону України “Про доступ до публічної інформації”).

Публічна інформація, згідно із ст.1 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

В силу ст. 4 Закону України “Про доступ до публічної інформації” доступ до публічної інформації, відповідно до цього Закону, здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Статтею 5 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено забезпечення доступу до інформації, шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;

4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

В силу ч. 1 ст.14 Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядники інформації зобов`язані:

1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;

2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;

3) вести облік запитів на інформацію;

4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;

5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;

6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2, 4, 5 ст.19 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Суд зазначає, що відповідно до визначення викладеного в Законі України “Про доступ до публічної інформації” ознаками публічної інформації є: 1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством; 2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; 3) така інформація знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; 4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб`єктом владних повноважень не під час виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків; 5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб`єктом владних повноважень. У разі відсутності перелічених ознак в інформації, така інформація не належить до публічної.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.03.2020 у справі № 813/3931/17.

Судом встановлено, що відповідно до скерованого запиту позивач просить надати інформацію, а саме:

1) чи було Сокільницькою сільською радою (на момент перевірки 23.07.2021) забезпечено ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ в напрямку дачних будинків. Про наявність зазначених сміттєзвалищ Інспекція на підставі звернень позивача неодноразово скеровувала інформацію до Сокільницької сільської ради листами №03-3528 від 13.08.2020, №03-5941 від 31.12.2020, №03-1484 від 29.03.2021;

2) чи було Сокільницькою сільською радою (на момент перевірки 23.07.2021) забезпечено ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ біля Кільцевої дороги Е40, навпроти ТОВ «Волпекс», позивачем виявлено 8 несанкціонованих сміттєзвалищ, орієнтовні геопросторові дані 49.772563,23.998640, 49.771693,23.998125, 49.772213,23.998511, 49.771284,23.997846. Про наявність зазначених сміттєзвалищ Інспекція на підставі звернень позивача неодноразово скеровувала інформацію до Сокільницької сільської ради;

3) чи було Сокільницькою сільською радою (на момент перевірки 23.07.2021) забезпечено ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ в околиці ЖЖ «Південний» та вулиці Тихої. Про наявність зазначених сміттєзвалищ Інспекція на підставі звернень позивача неодноразово скеровувала інформацію до Сокільницької сільської ради, зокрема, листами № 03-4197 від 17.09.2020 та № 03-3793 від 28.08.2020.

Виходячи із поняття публічної інформації, запитувана позивачем інформація, є такою, що задокументована (створена) в процесі виконання суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, отже, є публічною.

На запит позивача від 28.07.2021, що отриманий відповідачем також 28.07.2021, відповідач скерував 01.11.2021 позивачу лист від 30.07.2021 № 03-4365 «Щодо надання інформації».

Позивач, як на підтвердження отримання листа від від 30.07.2021 № 03-4365 «Щодо надання інформації» саме 01.11.2021 надав повідомлення про доставку електронного листа.

Суд вказує, що відповідачем не долучено до матеріалів справи доказів на підтвердження дотримання Державною екологічню інспекцією у Львівській області ст. 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відповідно до якої розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

За встановлених обставин справи, суд вказує, що в матеріалах справи відсутні докази отримання позивачем запитуваної інформації в строки визначені Законом України “Про доступ до публічної інформації”.

Відтак, бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, а саме: несвоєчасне надання інформації на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 28.07.2021 є протиправною.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованим, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Державної екологічної інспекції у Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів, код ЄДРПОУ 38057086) про визнання протиправною бездіяльності - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, а саме: несвоєчасне надання інформації на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 28.07.2021.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 08.02.2022.

Суддя Костецький Н.В.