
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/16330/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про перерахунок пенсії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач, ГУПФУ у Львівській області), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, яка полягає у неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 в розмірі обчисленому з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 06.07.2021 №ХВ-63760;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.01.2018, розмір пенсії обчислити з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 06.07.2021 №ХВ -63760 та виплатити за наслідками перерахунку суму недоплаченої пенсії за період з 01.01.2018 з урахуванням фактично виплачених сум.
Підставою позову є бездіяльність відповідача щодо неперерахунку та невиплати пенсії позивача виходчи із грошового забезпечення зазначеного у довідці виданій на виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 04.10.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
ГУПФУ у Львівській області надало відзив на позовну заяву. На заперечення позовних вимог зазначено, що пенсія позивачу призначена, перерахована та виплачується правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства на підставі довідки від 11.03.2018 №ХВ-63760 і відповідно до норм законодавства, чинного на момент перерахунку пенсії позивача.
Позивач надав відповідь на відзив. Вказує, що відповідач отримавши оновлену довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 від 06.07.2021 №ХВ-63760 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 повинен вчинити дії направленні на перерахунок та виплату пенсії.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992.
На виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 від 11.03.2018 Львівський обласний військовий комісаріат виготовив та видав довідку, згідно якої розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.03.2018, визначений за посадою начальника відділу державного нагляду за охороною праці становить 10680 грн. 00 коп., з них: посадовий оклад 5640 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням (підполковник) 1480 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років (50 %) 3560 грн. 00 коп.
На підставі зазначеної довідки ГУПФУ у Львівській області з 01.01.2018 здійснило перерахунок пенсії позивача.
Позивач вказує що звернув увагу на те розмір посадового окладу вказаний у довідці не відповідав визначеному у наказі Міноборони №90 від 01.03.2018 і Постанови кабінету Міністрів України №704.
З огляду на вказане 03.02.2021 позивач звернувся до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якій просив скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отримавши відмову, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №380/3494/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково; зокрема, зобов`язано Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Львівський обласний військовий комісаріат) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівський області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду "начальника відділу" (штатне військове звання - "полковник"), який визначений додатком №25 схеми розмірів тарифних розрядів осіб офіцерського складу Управління державного технічного нагляду Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №90 від 01.03.2018, тарифний розряд 45 тарифний коефіцієнт "4,56" із зазначенням розміру посадового окладу 8030 грн. 00 коп.
На виконання вказаного рішення Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовив та видав довідку розмір грошового забезпечення №ХВ63760 від 06.07.2021.
Враховуючи вищевикладене позивач звернувся до ГУПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 01.09.2021 ГУПФУ у Львівській області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з цим позовом до суду.
Суд зауважує, що відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1, 2 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку №45).
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Згідно з пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103). Цією постановою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
При підготовці довідок про грошове забезпечення військовослужбовців для масового перерахунку пенсій військовослужбовцям у березні 2018 року Львівський обласний військовий комісаріат допустив помилку у визначені розміру окладу за прирівняною посадою позивача, що призвело до заниження суми його грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Правомірність дій Львівського обласного військового комісаріату щодо визначення суми грошового забезпечення позивача була предметом судового оскарження. Рішенням суду, що набрало законної сили, встановлено помилку Львівського обласного військового комісаріату та зобов`язано її виправити шляхом видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за нормами, чинними станом на 01.03.2018 (із зазначенням у ній посадового окладу начальника відділу державного нагляду за охороною праці) та подачі такої довідки до ГУПФУ у Львівській області для перерахунку пенсії позивача.
ГУПФУ у Львівській області отримало довідку про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку пенсії, а також його заяву про необхідність здійснення перерахунку на підставі згаданої довідки, проте перерахунку пенсії не здійснило з підстав, які суд вважає необґрунтованими. Суд зауважує, що цьому конкретному випадку йдеться не про індивідуальний перерахунок пенсії, а необхідність відновлення права на отримання соціального забезпечення у встановленому законом розмірі. Порушення прав позивача відбулося внаслідок помилки (застосування невірно визначеного тарифного розряду), допущеної Львівським обласним комісаріатом при складанні довідки про грошове забезпечення в процесі масового перерахунку пенсій військовослужбовцям у березні 2018. З огляду на викладене, суд відмову ГУПФУ у Львівській області у перерахунку пенсії розцінює як протиправну.
Суд дійшов висновку, що для відновлення права позивача на соціальне забезпечення у розмірі, визначеному законом, орган ПФУ зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі відомостей про грошове забезпечення, наведених у довідці №ХВ-63760 від 06.07.2021, керуючись при здійсненні перерахунку статтею 63 Закону №2262-XII та порядком, визначеним Постановою №103.
При виплаті перерахованої на виконання цього рішення суду пенсії відповідачу слід врахувати суми пенсії, що вже виплачені позивачу внаслідок раніше проведеного перерахунку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи.
Суд з метою забезпечення ефективного захисту порушених прав позивача, вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги; визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов`язати ГУПФУ у Львівській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.01.2018, яку обчислити з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 06.07.2021 №ХВ-63760 та виплатити за наслідками перерахунку пенсію з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Щодо судового збору, то такий не стягується з відповідача, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, суд приймає рішення у справі в перший робочий.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, суд -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 в розмірі обчисленому з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у довідці від 06.07.2021 №ХВ-63760.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.01.2018, яку обчислити з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 06.07.2021 №ХВ-63760 та виплатити за наслідками перерахунку пенсію з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Судовий збір не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців О.Р.