Ухвала суду № 103157684, 07.02.2022, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2022
Номер справи
280/1669/22
Номер документу
103157684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ВІДМОВУ У ВІДКРИТТІ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ

07 лютого 2022 рокуСправа № 280/1669/22 м. Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Максименко Л.Я., перевіривши матеріали

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради (71502, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11, код ЄДРПОУ 04526934), Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (71502, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11), Енергодарського міського голови Орлова Дмитра Олеговича (71502, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11), Державного реєстратора Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Козюліної Олени Русланівни (71502, Запорізька область, місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11), третя особа, яка не заявляє Комунальне некомерційне підприємство самостійних вимог на предмет спору: «Спеціалізована медико - санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (71503, Запорізька область, Василівський район, місто Енергодар, пр. Будівельників, будинок 33, код ЄДРПОУ 42594137)

про визнання протиправними та скасування рішень, розпорядження та реєстраційної дії,

ВСТАНОВИВ:

31 січня 2022 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради (далі – відповідач 1), Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (далі – відповідач 2), Енергодарського міського голови Орлова Дмитра Олеговича (далі – відповідач 3), Державного реєстратора Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Козюліної Олени Русланівни (далі – відповідач 4), третя особа, яка не заявляє Комунальне некомерційне підприємство самостійних вимог на предмет спору: «Спеціалізована медико - санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (далі – третя особа), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради №332 від 15.11.2021 «Про створення конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області;

визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області, оформлене протоколом №4 від 21.12.2021, в частині визнання переможцем конкурсу ОСОБА_2 та рекомендації міському голові призначити його на посаду посаду директора комунального некомерційного підприємства — «Спеціалізована медико-санітарна частина»-Енергодарської міської ради Запорізької - області та укласти контракт з ним строком на 5 років;

скасувати розпорядження міського голови Орлова Дмитра Олеговича «Про призначення на посаду директора Комунального - некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області ОСОБА_2 »;

скасувати реєстраційну дію проведену 19.01.2022 Державним реєстратором Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Козюліною Оленою Русланівною № 1001001070006001151 щодо внесення змін до відомостей про керівника комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області до Єдиного державного реєстру.

Відповідно ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Суддя, дослідивши матеріали позову, дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 20 липня 2006 року у справі “Сокуренко і Стригун проти України” зазначає, що фраза “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін “суд, встановлений законом” у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів”. Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що національний суд не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом, і, таким чином, не міг вважатися судом, “встановленим законом”.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Згідно п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Суд зауважує, що для того, щоб спір набув ознак публічно-правового в контексті КАС України, правовідносини мають безпосередньо випливати з перебування особи на посаді, яка віднесена до публічної служби, та здійснення нею службової діяльності.

Судом встановлено, що предметом позову є оскарження позивачем рішень стосовно проведення конкурсу на зайняття посади директора Комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області.

В розумінні статті 1 Закону України від 07.06.2001 №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Частиною першою статті 2 Закону №2493-III визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Зі змісту встановлених судом обставин та наведених приписів законодавства випливає, що посада директора Комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської радине є посадою державного (місцевого) органу та його апарату, а робота на ній не належить до публічної служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, справи, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, які виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства..

Отже, спір щодо призначення працівника на посаду, трудова діяльність на якій не пов`язана з проходженням публічної служби, має вирішуватись за правилами цивільного судочинства.

Аналогічну правову позицію Велика Палата Верховного Суду висловила, зокрема, в постановах від 13 березня 2019 року у справі № 520/6612/17, від 27 березня 2019 року у справі № 814/2514/17, від 08.04.2020 у справі № 200/26696/15-а.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що спір у цій справі не є публічно-правовим і не належить до юрисдикції адміністративних судів, а стосується трудових відносин та має вирішуватись судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Відносно вимог щодо зобов`язання скасувати реєстраційну дію проведену 19.01.2022 Державним реєстратором Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Козюліною Оленою Русланівною № 1001001070006001151 щодо внесення змін до відомостей про керівника комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області до Єдиного державного реєстру, слід зазначити таке.

Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 17 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру. Таким чином, для внесення змін до Єдиного державного реєстру в частині відомостей про керівника юридичної особи має подаватися рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про призначення або поновлення на роботі керівника. Судове рішення про поновлення на роботі керівника замінює собою відповідне рішення уповноваженого органу управління юридичної особи. Отже, в разі ухвалення судового рішення про поновлення на роботі керівника таке судове рішення є підставою для внесення запису про керівника до Єдиного державного реєстру.

Отже, вказані вимоги позивача по суті не є самостійними позовними вимогами, а охоплюються вимогами про визнання протиправними скасування рішення щодо призначення на посаду директора Комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області, тому теж не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.

Згідно з ч. 6 ст. 170 КАС України, у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Тому, суд вваждає за необхідне роз`яснити позивачу його право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства до місцевого загального суду.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 21, 170, 241, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження в адміністративній справі №280/1669/22 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради (71502, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11, код ЄДРПОУ 04526934), Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (71502, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11), Енергодарського міського голови Орлова Дмитра Олеговича (71502, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11), Державного реєстратора Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Козюліної Олени Русланівни (71502, Запорізька область, місто Енергодар, вул. Курчатова, будинок 11), третя особа, яка не заявляє Комунальне некомерційне підприємство самостійних вимог на предмет спору: «Спеціалізована медико - санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (71503, Запорізька область, Василівський район, місто Енергодар, пр. Будівельників, будинок 33, код ЄДРПОУ 42594137) про визнання протиправними та скасування рішень, розпорядження та реєстраційної дії, - відмовити.

Роз`яснити позивачу його право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства до місцевого загального суду.

Копію ухвали надіслати на адресу позивача разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Роз`яснити позивачу, що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її підписання.

Суддя Л.Я. Максименко