
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 лютого 2022 року Справа № 280/10126/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в письмовому проваджені адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код інн. НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м.Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - Відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення прийняте до Позивача №00061780709 від 28.04.2021 р., про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) або пені в розмірі 10000 грн; (реалізація алкогольних напоїв за цінами нижче мінімальних цін встановлених державою);
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що підставою для прийняття спірного рішення є Акт фактичної перевірки №2425/08/01/07/09/ НОМЕР_1 від 02.04.2021 р., СПД ФОП ОСОБА_1 , який здійснює підприємницьку діяльність в Краминці «Елена», розташованої в АДРЕСА_2 , з питань дотримання податкового законодавства, з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтва.
Під час перевірки були надані всі необхідні документи на придбаний товар та роботу реєстратора касових операцій, приміщення Крамниці. Під час перевірки, 25.03.2021 р. ніби-то виявлені порушення : реалізація алкогольних напоїв за цінами нижче мінімальних цін встановлених державою, а саме: 25.08.2020 р. була здійснена реалізація 1 пляшки горілки «Воздух», 0.5 л. по ціні 49 грн., при мінімальній -89.9 грн.; -05.09.2020 р. була здійснена реалізація 1 пляшки Коньяку «Десна», 0.5 л. по ціні 71 грн., при мінімальній -128.3 грн.; На думку перевіряючого вказані факти щодо реалізації в серпні та вересні 2020 р. підтверджуються Витягом бази даних ДПС «Податковий блок», що є порушення Постанови Кабінету Міністрів №957 від 30.10.2008 р. «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв». На доводи перевіряючих ревізорів, Позивач заперечив, мотивуючи збереженням копій розрахункових квитанцій з реєстратора касових операцій. Що має відображення в розділі зауважень Акту перевірки. Фактично, згідно фіскальних чеків роздрукованих в ці дні, які ФОП ОСОБА_1 , належним чином зберігаються, мною була здійснена реалізація алкогольної продукція ємкістю не по 0.5 літра, а по 0.25 літра, що прописано змістом, а відповідно діяв в межах дозволених цін. При огляду фіскальних чеків, податківці засмутились, та стали припускати що мав місце збій в інформаційній базі ОДПС України.. При цьому будь яких зауважень щодо невірності кодування в реєстраторі касових операцій реалізуємої продукції, не робили, та порушень не виявили.
Ухвалою суду від 1.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
26.11.2021 на адресу суду надійшов відзив представника Відповідача на позовну заяву, якому заперечується щодо задоволення позовної вимоги. Зазначає що відповідно обумовленого порядку була проведена фактична перевірка Позивача. Згідно інформації з бази даних ДПС України «Податковий блок», значиться реалізації в Крамниці, за місцем здійснення комерційної діяльності, 25.08.2020 р. була здійснена реалізація 1 пляшки горілки «Воздух», 0.5 л. по ціні 49 грн., при мінімальній -89.9 грн.; а 05.09.2020 р. була здійснена реалізація 1 пляшки Коньяку «Десна», 0.5 л. по ціні 71 грн., при мінімальній -128.3 грн. Що і є підставою для застосування штрафу в розмірі 10000 грн. Чим порушив вимоги Постанови Кабінету Міністрів №957 від 30.10.2008 р. На підтвердження надав скриншоти з електронної бази даних. Представник Відповідача звернув увагу, що Позивачем ОСОБА_1 підписаний Акт перевірки, а отже він погоджувався з порушеннями.
Суд, дослідивши обставини, надані документи та наявні у справі докази у їх сукупності, встановлені наступні обставини.
На підставі наказу Головного Управління ДПС у Запорізькій області № 757-п від 19.03.2021 №1137, направлень на проведення фактичної перевірки №№1297, 1298 від 22.03.2021 працівниками податкового контролюючого органу проведена фактична перевірка господарської діяльностиі ФОП ОСОБА_1 , в Крамниці «Елена», що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що належить суб`єкту господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 ,
В ході перевірки магазину встановлено:
- при аналізі бази даних ДПС на вищезазначеному об`єкті торгівлі встановлено роздрібну торгівлю, через РРО заводський номер GM00000054, фіскальний номер 3000169619, алкогольними напоями за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, в період: 25.08.2020 р. було реалізовано 1 пляшку горілки «Воздух», об`ємом 0.5 л. за 49 грн., при встановленій мінімальній роздрібній ціні на такий напій -89.9 грн.; та 05.09.2020 р. було реалізовано 1 пляшку Коньяку «Десна», об`ємом 0.5 л. по ціні 71 грн., при встановленій мінімальній роздрібній ціні на такий напій -128.3 грн
За результатами перевірки контролюючим органом складений відповідний акт №2425/08/01/07/09/ НОМЕР_1 від 02.04.2021 р., (далі - Акт), згідно із яким перевіркою встановлено порушення позивачем вимог ч. 14 ст. 15, ч. 6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 (далі - Закон України №481/95-ВР) та п. 1 Постанови КМУ від 30.10.2008 №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
З Актом №2425/08/01/07/09/ НОМЕР_1 від 02.04.2021 р ФОП ОСОБА_1 , ознайомлений 06.04.2021. В розділі 4 Акту, «Прикінцеві положення» зауваження до акту перевірки, Позивачем письмово зазначені заперечення щодо викладених порушень, про наявність фіскальних чеків за 25.08.2020 р., та за 05.09.2020 р. з відображенням об`єму напоїв та ціни, які спростовують описані порушення, про що свідчать його підписи та відповідні відмітки у відповідних графах Акту.
На підставі матеріалів перевірки та висновків зазначеного Акту ГУ ДПС у Запорізькій області Відповідачем прийнято форми «С» податкове повідомлення-рішення:
№00061780709 від 28.04.2021 р.,, яким за порушення п. 1 Постанови КМУ від 30.10.2008 №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами нижче мінімальних роздрібних цін із розрахунку 750,00 грн., відповідальність за що передбачено абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР), до позивача застосовано суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 10 000,00 грн.;
Позивачем вказане рішення було оскаржене у адміністративному порядку, однак відповідно до рішення №74317/6108-01-13-02-10 від 29.11.2021 р. про результати розгляду скарги, ДФС України залишила без змін ППР ГУ ДФС у Запорізькій області, а скаргу - без задоволення.
Проте, вважаючи прийняте відповідачем рішення протиправним позивач звернувся до суду із даним позовом про його скасування. При цьому, суд зауважує, що спір щодо правомірності дій під час призначення та проведення перевірки, яка стала підставою для винесення оскаржуваних рішень, між сторонами відсутній.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Основні засади щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом №481/95-ВР.
Так, в ході проведення перевірки було встановлено факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів за період 25.08.2020 р., та за 05.09.2020 р. включно при наявності відповідної ліцензії №08320308201904234 від 03.02.2020 р., терміном дії з 03.02.2020 по 03,02.2021 р. що є дотриманням ст. 15 Закону №481/95-ВР, а саме роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами даються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем долучено належним чином завірені встановленого зразку щоденні Х-Звіти (фіскальний номер 3000169619) реалізованої продукції через РРО, які є електронними первиними документами, відповідно яких за 25.08.2020 р. мало місце реалізація 1 пляшки горілки «Воздух», об`ємом 0.25 л. по ціні 49 грн.; за 05.09.2020 р. мало місце реалізація 1 пляшки Коньяку «Десна», об`ємом 0.25 л. по ціні 71 грн. А також позивачем долучені Z-звіти за 25.08.2020 р, та за 05.09.2020 р. реалізованої акцизної продукції по зазначеним датам, які дублюють підсумкові суми Х-Звітів за вказані дати реалізованої акцизної продукції.
Досліджені первинні документи об`єктивно доводять факт дотримання Позивачем при реалізації акцизної групи товарів через зазначений в Акті перевірки РРО, норм та вимог Постанови КМУ від 30.10.2008 №957.
Судом також прийнято до уваги відсутність встановлення під час фактичної перевірки будь яких порушень в кодуванні реєстратора касових операцій реалізуємої продукції, що не спростовується і Відповідачем.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок № 790) визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Відтак, Позивач спростував виявлені в ході проведення фактичної перевірки, знаходження на реалізації у позивача алкогольні напої за ціною, що є нижчою за мінімальну, визначену Постановою КМУ від 30.10.2008 №957, а посадовими особами відповідача неправомірно встановлено та описані порушення, допущені позивачем, а саме реалізація алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої, що спростовується доводами позовної заяви та матеріалами справи.
Жодних спростувань з цього приводу Відповідачем не наведено, жодних допустимих доказів по підробці первинних документів Позивачем суду не надано.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв поза межами повноважень, наданих йому законодавством, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають повному задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачений судовий збір в розмірі 908,00 грн., який у відповідності до частини 1 статті 139 КАС України підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код інн. НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м.Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ ВП:44118663) - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення прийняте до ОСОБА_1 №00061780709 від 28.04.2021 р., про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) або пені в розмірі 10000 грн;
Стягнути на користь ОСОБА_1 908 грн. 00 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м.Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ ВП:44118663).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 07.02.2022.
Суддя А.В. Сіпака