Рішення № 103157268, 03.02.2022, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
280/5235/21
Номер документу
103157268
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 лютого 2022 року Справа № 280/5235/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» (71503, Запорізька область, м. Енергодар, просп. Будівельників, 25)

про анулювання ліцензії,

ВСТАНОВИВ:

23.06.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» (далі – відповідач), в якій позивач просить суд анулювати ліцензію на мовлення відповідача від 15.08.2019 НР №01527-м.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п. г ч. 5 ст. 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» у Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення наявні підстави для звернення до суду із вимогою про анулювання ліцензії на радіомовлення, виданої відповідачу, на підставі факту відмови ліцензіата у проведенні перевірки його діяльності. З урахуванням викладеного задовольнити позов.

Ухвалою суду від 29.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/5235/21; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач відзиву на позов не направив. Копію ухвали суду про відкриття провадження у справі отримано уповноваженим представником відповідача, що підтверджується особистим підписом на рекомендованому повідомлення про вручення поштового відправлення.

Частиною другою статті 175 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Позивачем пред`явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» (код ЄДРПОУ 00063928) зареєстровано в якості юридичної особи. Основним видом економічної діяльності відповідача є діяльність у сфері проводового електрозв`язку (код КВЕД 61.10). Місцезнаходженням відповідача є: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, просп. Будівельників, 25, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань.

Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, на підставі рішення від 25.07.2019 №1023, відповідачу видано ліцензію на мовлення серії НР №01527-м, строком дії з 15.08.2019 по 15.08.2029.

На виконання рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 10.12.2020 № 1594 «Про затвердження Плану проведення виїзних перевірок телерадіоорганізацій України на перший квартал 2021 року» та наказу голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 26.02.2021 № 5а/100 уповноважені особи позивача мали провести 25.03.2021 планову виїзну перевірку ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» на предмет дотримання умов ліцензії та вимог чинного законодавства.

Листом від 11.03.2021 №Зп-27 позивач направив відповідачу повідомлення про проведення перевірки, в якому також просив забезпечити умови для її проведення, завчасно підготувати документи та їх копії, необхідні для долучення до матеріалів перевірки. Також відповідачу роз`яснено, що перешкоджання діяльності працівників Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії на підставі п. г ч. 5 ст. 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

12.03.2021 вказаний лист направлено відповідачу засобами поштового зв`язку за його місцезнаходженням, проте відправлення повернуто позивачу із зазначенням причин невручення.

Як зазначає позивач, на підставі моніторингу від 16.03.2021 зафіксовані ознаки порушення Закону України «Про телебачення і радіомовлення»: частини сьомої статті 27, частини восьмої статті 28, пункту а) частини першої статті 59, оскільки зафіксовано недотримання умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення: ретранслюються не передбачені ліцензією на мовлення програми ТОВ «Музичне телебачення», м. Київ, логотип «ZOOM», обсягом 2 год./добу; не зафіксовано програм власного виробництва, інформаційно-аналітичних і публіцистичних передач: програми власного виробництва: за ліц. - 2 год./добу, факт. - не зафіксовано; інформаційно-аналітичні і публіцистичні передачі: за ліц. - 1 год. 04 хв./добу, факт. - не зафіксовано; формат не відповідає ліцензійним умовам: за ліцензією - інформаційно-розважальний, фактично - розважальний (53 хв./добу в ефірі ретранслювались розважальні передачі).

Крім того, моніторингом зафіксовано ознаки порушення частини першої та третьої статті 46 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки 16.03.2021, у зазначені в ліцензії від 15.08.2019 HP № 01527-м проміжки часу, не було зафіксовано в ефірі ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» логотипу «ЕnTv».

Відповідно до посвідчення на право проведення виїзної перевірки від 26.02.2021 № 64 уповноважені особи позивача прибули 25.03.2021 до міста Енергодар Запорізької області, за юридичною адресою ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН»: просп. Будівельників, 25, м. Енергодар, Запорізька область, однак за вказаною адресою ліцензіата не знайдено. Вхід до приміщення, де раніше здійснювало діяльність ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН», зачинений, розпізнавальні таблички щодо наявності компанії відсутні. На телефонні дзвінки та повідомлення директор ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» Поляниця Г.І. не відповідала. Станом на 24.03.2021 до Національної ради заяви від ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» щодо переоформлення ліцензії у зв`язку із зміною місцезнаходження не надходило. Повідомлення про проведення виїзної планової перевірки надіслано ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» 12.03.2021 поштою, а також на електронні адреси та шляхом надсилання повідомлення в мессенджері «Viber» директору товариства Поляниці Г.І. Відтак, уповноваженими на здійснення перевірки особами позивача 25.03.2021 встановлено відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії.

Вказані обставини зафіксовані в акті про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації від 25.03.2021.

Розглянувши Акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» від 25.03.2021, керуючись пунктом г) частини п`ятої статті 37, частиною першою статті 70, частинами першою, другою, п`ятою, шостою статті 72, частинами першою, другою статті 73, частиною першою статті 74, частиною першою статті 75 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», пунктом 15 розділу III та пунктом 3 розділу VII Інструкції, статтею 13 та частиною другою статті 24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення ухвалила рішення від 27.05.2021 № 687, пунктами першим та другим якого вирішила: визнати факт відмови ліцензіата ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН», м. Енергодар Запорізької обл., у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України; звернутись до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення ТОВ «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН», м. Енергодар Запорізької обл., НР № 01527-м від 15.08.2019.

Наведені обставини зумовили звернення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, що регулює відносини, які виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України є Закон України від 21.12.1993 № 3759-XII «Про телебачення і радіомовлення» (надалі також - Закон № 3759-XII).

Ліцензія на мовлення, в силу вимог статті 1 Закону № 3759-XII, це документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж; ліцензіат (власник ліцензії) - юридична або фізична особа, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала відповідну ліцензію.

За приписами частини першої статті 23 Закону № 3759-XII ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України від 23 вересня 1997 року № 538/97-ВР «Про Національну раду України з питань телебачення та радіомовлення» (далі - Закон № 538/97-ВР).

Статтею 1 Закону № 538/97-ВР визначено, що Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Відповідно до статті 18 Закону № 538/97-ВР ліцензування телерадіомовлення здійснює Національна рада. Ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом дозвільного характеру, що надає право ліцензіату вести телерадіомовлення. Порядок ліцензування телерадіомовлення визначається Законом України «Про телебачення і радіомовлення».

Згідно із статтею 27 Закону № 3759-XII ліцензія на мовлення видається не пізніше ніж у десятиденний строк після прийняття Національною радою рішення про видачу ліцензії за умови сплати ліцензійного збору і є єдиною законною підставою на право мовлення. Форма ліцензії на мовлення встановлюється Національною радою відповідно до вимог цього Закону. У ліцензії на мовлення вказуються: назва телерадіоорганізації, її реквізити та інші вихідні дані (логотип, позивні, емблема тощо); місцезнаходження організації; вид мовлення та територія розповсюдження програм згідно з додатком до ліцензії; загальні характеристики каналу мовлення, мережі мовлення, багатоканальної телемережі (для багатоканальних телемереж вказується оператор телекомунікацій); періодичність, час, обсяги та сітка мовлення; дата набрання ліцензією чинності; строк дії ліцензії.

Обов`язковими додатками до ліцензії на мовлення є: програмна концепція мовлення; організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов`язання, взяті організацією-ліцензіатом під час конкурсного відбору або під час розгляду її заяви Національною радою при отриманні ліцензії на позаконкурсних засадах; докладні характеристики каналу мовлення, мережі мовлення, багатоканальної телемережі: частота (частоти), місцезнаходження та потужність передавача (передавачів), територія розповсюдження програм, місцезнаходження головної станції багатоканальної телемережі, максимальна кількість каналів (ресурс) багатоканальної телемережі, територія розташування (прийому) багатоканальної мережі; відомості про засновника (співзасновників), власника (співвласників) телерадіоорганізації-ліцензіата та пов`язаних осіб, які були зазначені у заяві про видачу (продовження строку дії) ліцензії на мовлення; відомості про склад управлінських та/або наглядових органів телерадіоорганізації-ліцензіата: керівника організації, склад ради директорів, склад наглядової ради тощо (для кожної з осіб - прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті).

Визначені ліцензією на мовлення та додатками до ліцензії організаційні, технологічні та змістовні характеристики мовлення, а також організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов`язання ліцензіата становлять умови ліцензії на мовлення. Умови ліцензії визначаються Національною радою за погодженням з претендентами на отримання ліцензії в порядку, визначеному цим Законом, та затверджуються рішенням Національної ради.

Ліцензіат зобов`язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.

Порядок анулювання ліцензії на мовлення визначений статтею 37 Закону № 3759-XII, згідно вимог якої анулювання ліцензії на мовлення здійснюється Національною радою у випадках, передбачених цим Законом, зокрема: Національна рада анулює ліцензію на мовлення на підставі: клопотання ліцензіата про анулювання ліцензії; рішення про скасування державної реєстрації ліцензіата; несплати ліцензіатом ліцензійного збору у строки, встановлені відповідно до вимог цього Закону; відсутності передбаченого ліцензією мовлення протягом року від дня видачі ліцензії; рішення суду про втрату чинності ліцензії на мовлення.

Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі: факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі-неліцензіату з метою проведення нею інформаційної діяльності; факту несвоєчасного подання заяви про переоформлення ліцензії у зв`язку з організаційними змінами статусу та умов діяльності ліцензіата; факту невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства та ліцензійних вимог; факту відмови ліцензіата у проведенні працівниками Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України; факту невідповідності ліцензіата визначеним статтею 12 цього Закону вимогам щодо заснування телерадіоорганізацій, обмеження частки власності іноземних фізичних та юридичних осіб в акціонерному або статутному капіталі телерадіоорганізації, а також до установчих і статутних документів телерадіоорганізації.

Частинами першою, другою, п`ятою статті 72 Закону № 3759-XII установлено, що санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради. Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону або ліцензійних умов. Національна рада приймає рішення про застосування санкцій на підставі наданих документальних свідчень, актів перевірки чи подання визначених цим Законом органів державної влади.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 538/97-ВР Національна рада здійснює, серед іншого: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону.

Порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, організації та проведення перевірок, оформлення результатів перевірок ліцензіатів уповноваженими особами Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення регламентований Інструкцією про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 № 115 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 24.02.2012 за № 313/20626 (далі - Інструкція).

Пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції визначено, що планові перевірки проводяться відповідно до річного або квартального плану проведення перевірок телерадіоорганізацій, який затверджується рішенням Національної ради до 01 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

За приписами пункту 1 цього ж розділу Інструкції виїзна перевірка передбачає її проведення за місцезнаходженням ліцензіата.

Відповідно до пункту 13 розділу ІІІ Інструкції Національна рада надсилає ліцензіату рекомендованого листа про проведення перевірки (або повідомляє засобами телефонного зв`язку чи шляхом безпосереднього вручення письмового повідомлення працівником Національної ради особисто керівнику чи уповноваженій особі ліцензіата під підпис) не пізніше ніж за десять днів до дати початку проведення планової перевірки та за п`ять днів до дати початку проведення позапланової перевірки.

В силу вимог пункту 15 розділу ІІІ Інструкції відмова ліцензіата у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії відповідно до пункту «г» частини п`ятої статті 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки вважається:

відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії;

перешкоджання уповноваженим посадовим особам Національної ради проводити перевірку;

ненадання у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для здійснення перевірки;

відсутність за місцезнаходженням ліцензіата особи, уповноваженої представляти інтереси ліцензіата в період проведення перевірки;

перешкоджання в доступі уповноважених осіб Національної ради до головної станції провайдера програмної послуги для проведення перевірки та/або здійснення моніторингу такого провайдера.

У разі настання однієї або більше обставин, передбачених цим пунктом, складається акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації/провайдера програмної послуги.

Системний аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії, вважається відмовою ліцензіата у проведенні перевірки, яка, в свою чергу, передбачає її проведення виключно за місцезнаходженням ліцензіата.

Судом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань установлено, що місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» (код ЄДРПОУ 00063928) є: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, просп. Будівельників, 25.

Вказане місцезнаходження відповідача зазначено також у ліцензії на мовлення від 15.08.2019 НР №01527-м.

Однак, матеріалами справи підтверджується відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії, при цьому Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» протилежного не довело.

Вказані обставини, в свою чергу, є підставою для анулювання ліцензії на підставі п. г ч. 5 ст. 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Дослідивши надані позивачем докази, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення задовольнити.

Анулювати ліцензію на мовлення від 15.08.2019 НР №01527-м, видану Товариству з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЯ «ОРІОН» (71503, Запорізька область, м. Енергодар, пр. Будівельників, 25; код ЄДРПОУ 00063928).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 03.02.2022.

Суддя Ю.П. Бойченко