
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 січня 2022 року Справа № 280/11373/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВГОР ЕНЕРГО» (69096, м. Запоріжжя, вул. Бородінська. 12. кв.99, фактична адреса: 69096. м. Запоріжжя, вул. Електрозаводська 3, оф.420, ЄДРПОУ 43221074), представник позивача: адвокат Богославський Віктор Анатолійович (69007 м. Запоріжжя, вул. І.Сікорського, 352) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т Соборний, буд. 166, ЄДРПОУ 43143945), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8 код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВГОР ЕНЕРГО» (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДГІС у Запорізькій області:
за № 3174175/43221074 від 29.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 24 від 30.08.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
за № 3122116/43221074 від 16.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 1 від 07.09.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
за № 3202918/43221074 від 05.10.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 2 від 09.09.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 24 від 30.08.2021, № 1 від 07.09.2021, № 2 від 09.09.2021, що складені та подані на реєстрацію ТОВ «СЛАВГОР ЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 43221074).
Ухвалою суду від 26.11.2021 позовну заяву призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідачам запропоновано надати відзив на позовну заяву в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали.
10.12.2021 на адресу Запорізького окружного адміністративного суду надійшов відзив відповідача-1 (вх. №73319), відповідно до якого зазначає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Просить у задоволенні позову відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві.
Відповідач-2 правом на надання відзиву не скористався, заяв та клопотань до суду не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.
ТОВ «СЛАВГОР ЕНЕРГО» зареєстровано 10.09.2019. Основним видом діяльності Товариства є: 46.90 неспеціалізована оптова торгівля.
Товариство є платником ПДВ від 01.11.2019, що підтверджується довідкою № 1 від 28.11.2019.
Товариство орендує офіс за адресою: м. Запоріжжя, вул. Електрозаводська, 3/оф. 420, що підтверджується договором оренди № 907 від 01.03.2021.
14.07.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «СЛАВГОР ЕНЕРГО» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРБУДПОСТАЧАННЯ» (покупець) укладено договір поставки № 14/07-21.
Відповідно до п. 1.1 Договору постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупцеві продукцію (надалі - Товар) згідно зі Специфікаціями, які після їх укладення є невід`ємною частиною даного Договору (додатками до Договору). Найменування згідно з класифікатором, асортимент, обсяг (кількість), ціна, рік випуску країна-виробник. технічні та інші вимоги до Товару визначаються у Специфікації/ях до даного Договору. Ціна на Товар зафіксована у Специфікаціях у гривнях (її. 3.1).
Згідно п. 4.1 Договору розрахунки між Покупцем та Постачальником за даним Договором, здійснюється у наступному порядку: 4.1.1. Покупець здійснює попередню оплату у повному або частковому розмірі вартості замовленого Товару протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту виставлення рахунку- фактури Постачальника.
Строк поставки визначається згідно Специфікацій до даного Договору (п.5.2 Договору). Датою поставки вважається дата фактичної доставки Товару у місце призначення та передачі його уповноваженому представнику Покупця разом з вивантажувальними документами (п.5.4 договору). Відповідно до п. 5.5 Договору, поставка супроводжується наступними вивантажувальними докумен тами, що передаються Покупцю разом з Товаром: видаткова накладна; сертифікат відповідності товару (в разі зазначення товару в переліку продукції, що підлягає обов`язковій сертифікації в Україні); паспорт або сертифікат якості підприємства-виробника та/або експлуатаційні документи, що входять до комплекту постачання виробників.
Товар вважається прийнятим Покупцем від Постачальника після підписання уповноваженими представниками Сторін видаткової накладної (п.6.1).
В ході виконання вказаного договору було сформовано та подано на реєстрацію три податкові накладні, а саме: № 24 від 30.08.2021. № 1 від 07.09.2021, № 2 від 09.09.2021.
Так, в рамках договору № 14/07-21 від 14.07.2021 було підписано специфікацію від 28.08.2021 (додаток № 22 до Основного договору), відповідно до якої TOB «СЛАВГОР ЕНЕРГО» зобов`язалось поставити TOB «УКРБУДПОСТАЧАННЯ» Трансформатори ТМГ 21- 1000/10 УХЛ1, 10/04 Кв. Д\У н-1.1 у кількості 2 шт. на загальну суму 497640, 00 грн. (у т.ч. ПДВ - 82 940, 00 грн.).
У відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 ПКУ позивачем за фактом здійснення покупцем TOB «Укрбудпостачання» 100 % оплати замовленої майбутньої поставки, у суму 497 640,00 грн. З ПДВ, у т.ч. ПДВ 82 940,00 грн. виписано податкову накладну № 24 від 30.08.2021.
На підтвердження здійснення повної передплати надано платіжне доручення № 4612 від 30.08.2021 з відміткою AT «УКРСИББАНК» про проведення платежу, а також рахунок на оплату № 393 від 28.08.2021.
14.09.2021 позивачем подано податкову накладну № 24 від 30.08.2021 на реєстрацію, що підтверджується квитанцію № 9266410447, відповідно до якої документ прийнято, реєстрація зупинена з посиланням на те, що відповідно до до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначено в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»=2,0676%, «Р»=382610,82.
TOB «СЛАВГОР ЕНЕРГО» 24.09.2021 надало пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 24 від 30.08.2021, що підтверджується повідомленням № 3 від 23.09.2021.
Рішенням від 29.09.2021 за № 3174175/43221074 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено в реєстрації зазначеної податкової накладної № 24 від 30.08.2021. Підставою відмови вказано ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції,складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів. актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: відсутні складські документи (інвентаризаційні описи), акт прийому-нередачі товарів, видаткові накладні.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач направив скаргу до Комісії центрального рівня ДПС України.
Рішенням Комісії центрального рівня ДПС України за № 46846/43221074/2 від 12.10.2021 за результатами розгляду скарги щодо відмови у реєстрації ПН, залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстава відмови: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування , навантаження , розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Також, в рамках договору № 14/07-21 від 14.07.2021 було підписано специфікацію від 18.08.2021 (додаток № 15 до Основного договору), відповідно до якої ТОВ «СЛАВГОР ЕНЕРГО» зобов`язалось поставити ТОВ «УКРБУДПОСТАЧАННЯ» Трансформатори напруги НТМИ-10 у кількості 8 шт., на загальну суму 142 400,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 23 733, 34 грн.).
У відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем за фактом здійснення покупцем TOB «УКРБУДПОСТАЧАННЯ» 100 % оплати замовленої поставки товару Трансформатор напруги НТМИ-10 у кількості 8шт. у суму 142 400,06 грн. з ПДВ. у т.ч. ПДВ 23 733.34 грн. виписано податкову накладну № 1 від 07.09.2021.
На підтвердження здійснення повної передплати позивачем надано платіжне дорученняе № 4664 від 07.09.2021 з відміткою AT «УКРСИББАНК» про проведення платежу, а також рахунок на оплату № 377 від 18.08.2021.
13.09.2021 позивачем подано податкову накладну № 24 від 30.08.2021 на реєстрацію, що підтверджується квитанцію N9262475852, відповідно до якої документ прийнято, реєстрація зупинена з посиланням на те, що відповідно до до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначено в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»=2,0346%, «Р»=0.
ТОВ «СЛАВГОР ЕНЕРГО» 14.09.2021 надало пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 1 від 07.09.2021, щo підтверджується повідомленням № 1 від 14.09.2021.
Рішенням від 16.09.2021 за № 3122116/43221074 Комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних підмовлено в реєстрації зазначеної податкової накладної № 1 від 07.09.2021. Підставою відмови вказано ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспоріування, навантаження, розвантаження продукції.складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів. актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: відсутні інвентаризаційні описи (складські документи).
Не погоджуючись з вказаним рішенням TOB «СЛАВГОР ЕНЕРГО» оскаржило його до Комісії центрального рівня ДПС України.
Рішенням Комісії центрального рівня ДПС України за № 43704/43221074/2 від 28.09.2021 за результатами розгляду скарги щодо відмови у реєстрації ПН, залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстава відмови: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявнос ті певних типових форм т галузевої специфіки, накладних.
Також, в рамках договору № 14/07-21 від 14.07.2021 було підписано снецифікацію від 01.09.2021 (додаток № 23 до Основного договору), відповідно до якої ТОВ «СЛАВГОР ЕНЕРГО» зобов`язалось поставити ТОВ «УКРБУДПОСТАЧАННЯ» продукцію, а саме: Ізолятор ШФ-10 у кількості 100 шт.; Ізолятор ИОР 10/3.75 УХЛ 2, у кількості 50 шт.; Ізолятор ИПУ 10/630-7.5-1 УХЛ1, у кількості 50 шт.; Ізолятор ИО - 2,5-1 УЗ у кількості 50 шт., а всього товару на загальну суму 39 000, 00 грн. (у т.ч. ПДВ - 6 500,00 грн.).
У відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу УКраїни позивачем за фактом здійснення покупцем TOB «УКРБУДПОСТАЧАННЯ» 100 % оплати замовленої поставки у сумі 39000,00 грн з ПДВ, у т.ч. ПДВ 6500,00 грн. позивачем виписано подакову накладну № 2 від 09.09.2021.
На підтвердження здійснення повної передплати позивачем надано платіжне доручення № 4698 від 09.09.2021 з відміткою АТ«УКРСИББАНК» про проведення платежу, а також рахунок на оплату № 397 від 01.09.2021.
13.09.2021 позивачем подано податкову накладну № 2 від 09.09.2021 на реєстрацію, що підтверджується квитанцію №9262466103, відповідно до якої документ прийнято, реєстрація зупинена з посиланням на те, що відповідно до до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначено в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»=2,0346%, «Р»=0.
Після зупинення реєстрації податкової накладної TOB «СЛАВГОР ЕНЕРГО» 01.10.2021 надало пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 2 від 09.09.2021, що підтверджується повідомленням №7 від 01.10.2021.
Рішенням від 05.10.2021 за № 3202918/43221074 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено в реєстрації зазначеної податкової накладної № 2 від 09.09.2021. Підставою відмови вказано ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції,складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-псредачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: відсутні первинні документи щодо зберігання. складські документи (інвентаризаційні описи), акти прииому-передачі товарів.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ТОВ «СЛАВГОР ЕНЕРГО» оскаржило його до Комісії центрального рівня ДПС України.
Рішенням Комісії центрального рівня ДПС України за № 47136/43221074/2 від 18.10.2021 за результатами розгляду скарги щодо відмови у реєстрації ПН, залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстава відмови: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування , навантаження , розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-псредачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних позивач направив до суду даний позов.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту187.1статті187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту14.1.60 пункту 14.1статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів (далі - Порядок №1165).
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Так, відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація спірних накладних зупинена у зв`язку із їх відповідністю пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Суд зазначає, що Критерії ризиковості здійснення операцій є Додатком №3 до Порядку №1165.
Відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Разом з тим, вищезазначені Квитанції не містять інформації, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п.8 «Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість» (які є Додатком №1 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165) оскаржувані Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не містять.
Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення Комісії Державної податкової служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваним рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області відмовлено у реєстрації податкових накладних, а підставою рішення зазначено неподання платником податку копій документів, при цьому рішення не містять підкреслень тих документів, які позивачем не надано.
На підтвердження взаємовідносин з контрагентами відображених у податкових накладних позивачем наданні всі необхідні та достатні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На день подання позову позивач зазначає, що продукція в процесі виготовлення, паспорти, видаткові накладні придбання/постачання, акти приймання-передачі товару будуть сформовані на момент поставки, після виготовлення товар не буде зберігатися, а відразу ж буде відвантажено транспортною компанією «САТ» зі складу постачальника, товарно-транспортна накладна буде виписана на дату поставки товару. Розвантаження продукції буде виконуватись згідно листа про відвантаження за адресою: м. Луцьк, вул. Єршова,4, ПрАТ «Волиньообленерго».
Товариство не займається виробничою діяльністю, інвентаризаційні описи та складські документи не має, склад відсутній в зв`язку з тим, що підприємство не має продукції, яку потрібно зберігати, постачання товару здійснюється одразу по факту виготовлення товару зі складу постачальників на адресу наших замовників.
На даний вид продукції постачальник надає нам повний пакет технічної документації, а саме: сертифікат ISO, паспорт та інші документи, що долучені до матеріалів адміністративної справи.
Відтак, як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували здійснення господарських операцій, що стали передумовою для складення податкової накладної. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Частинами 1 та 2 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України, як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР та вона набула чинності для України 11 вересня 1997 року.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Аналізуючи оскаржувані рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, відповідно до ч.2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Разом з тим, як встановлено в ході судового розгляду справи комісією ГУ ДПС зазначених вище принципів при прийнятті рішень дотримано не було.
Суд зазначає, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
В даному випадку, відповідачами ґрунтовних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не зазначено їх у оскаржуваних рішеннях, а відмова у реєстрації податкових накладних фактично обґрунтована відсутністю документів складських документів (інвентаризаційних описів).
Також, з наданих до матеріалів справи документів та документів, які надавались контролюючому органу, було можливо встановити підстави для складання та направлення на реєстрацію податкових накладних.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених Податковим кодексом України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.
Оцінюючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що рішення № 3174175/43221074 від 29.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 24 від 30.08.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 3122116/43221074 від 16.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 1 від 07.09.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 3202918/43221074 від 05.10.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 2 від 09.09.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.
При цьому, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (пункт 20 Порядку №1246).
Відповідно до п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Тобто, на підставі п.12 Порядку №1246 провадяться перевірки в автоматичному режимі після надходження до ДПС рішення суду. При цьому перевіряються дані, що знаходяться у реєстрах та електронних базах контролюючого органу, в зазначеній нормі не йдеться мова про перевірки будь-яких документів.
Отже, твердження ГУ ДПС про передчасність вимог щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних накладні позивача, не відповідає приписам податкового законодавства, оскільки автоматична перевірка податкової накладної відповідно до п.12 Порядку №1246 є обов`язковим елементом здійснення реєстрації податкової накладної на виконання п.19, 20 Порядку №1246.
Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку №1246, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 24 від 30.08.2021, № 1 від 07.09.2021, № 2 від 09.09.2021.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до частини першої ст. 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати із судового збору у розмірі 6810 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВГОР ЕНЕРГО» (69096, м. Запоріжжя, вул. Бородінська. 12. кв.99, фактична адреса: 69096. м. Запоріжжя, вул. Електрозаводська 3, оф.420, ЄДРПОУ 43221074), представник позивача: адвокат Богославський Віктор Анатолійович (69007 м. Запоріжжя, вул. І.Сікорського, 352) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т Соборний, буд. 166, ЄДРПОУ 43143945), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8 код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправними і скасувати Рішення Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області за № 3174175/43221074 від 29.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 24 від 30.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних; за № 3122116/43221074 від 16.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 1 від 07.09.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних; за № 3202918/43221074 від 05.10.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної за № 2 від 09.09.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 24 від 30.08.2021, № 1 від 07.09.2021, № 2 від 09.09.2021, що складені та подані на реєстрацію ТОВ «СЛАВГОР ЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 43221074).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВГОР ЕНЕРГО» судовий збір у розмірі 6810 (шість тисяч вісімсот десять) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 01.02.2022.
Суддя О.О. Артоуз